Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-14, 21:38   #4606
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
eu am vorbit acuma despre cursa din Canada,......................................... tot systemul se numeste Power unit
eu Tibi am vorbit la modul general.despre cei 2 piloti....nu am vazut cursa din Canada am vazuto pe aia de la Monaco si pt mine asemenea "automatizari" nu prea ma intereseaza...Power Unit este mi se pare si cand pleci de pe loc la start si sa nu calezi motorul....este prea complicat pt mine...recunosc ...intre 23 si 29 iunie astept Pike Peaks preferata mea dupa ea este Trento Bondone sa vad online daca or da mieii pe site-ul oficial ai ce vedea acolo dar pe bani
http://www.ppihc.com/tickets/
si taxele aferente pt masini
http://www.ppihc.com/2014_registration/
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 11-06-14 at 21:43.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-14, 21:44   #4607
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

[QUOTE=cornel1955;...intre 23 si 29 iunie astept Pike Peaks sa vad online daca or da mieii pe site-ul oficial ai ce vedea acolo dar pe bani

O intrebare si stiu ca multi ma vor injura , dar tin la asa ceva , sunt vaccinat , Ce cautam noi ( Romania , nu zic nume ) la Pikes Peak acum >????? care ar fi rostul participarii cuiva din Romania la asa competitie de mare anvergura si publicitate in lumea larga. Si se mai merge si pe o masina banala DIESEL de 250 cai maximmmmmm??? Stiu , repet voi fi injurat , dar intrebarea tot o pun. Ce se vrea sa se demonstreze??? Poate nu mai inteleg eu cursele de masini si logica lor
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 11-06-14, 21:52   #4608
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by racerVTM View Post
............

O intrebare si stiu ca multi ma vor injura , dar tin la asa ceva , sunt vaccinat , Ce cautam noi ( Romania , nu zic nume ) la Pikes Peak acum >????? care ar fi rostul participarii cuiva din Romania la asa competitie de mare anvergura si publicitate in lumea larga. Si se mai merge si pe o masina banala DIESEL de 250 cai maximmmmmm??? Stiu , repet voi fi injurat , dar intrebarea tot o pun. Ce se vrea sa se demonstreze??? Poate nu mai inteleg eu cursele de masini si logica lor
cine sa te injure daca se va merge cu o masina aproape "de strada" ce sa faci cu ea acolo cu balaurii aia...Vectra mea avea 105 CP de serie 2,2 litri....e baiatul ala din Timisoara sau Oradea....cred ca mai bine ar sta acasa daca nu cumva exista alte interese personale
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-14, 21:59   #4609
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
cine sa te injure daca se va merge cu o masina aproape "de strada" ce sa faci cu ea acolo cu balaurii aia...Vectra mea avea 105 CP de serie 2,2 litri....e baiatul ala din Timisoara sau Oradea....cred ca mai bine ar sta acasa daca nu cumva exista alte interese personale
nu dam nume, este plin google de informatii , dar masina este un S..t diesel cupra 2.0 TDI cu maxim repet 250 de cai , si aia mai mult dintr-un turbo mare , o injectie marita si un super tuning electronic . Internele majoritatea lor de strada ( nu ai de unde interne race de asa ceva , stiu sigurrrrr eu ... si fabrica nu a urcat mai mult de 300 cai acel motor la WTTC , nu poateeeeeee ) , repet , max 250 de cai . Este ca si cand pe vremea Easterelor ar fi venit cineva cu un Easter frumos si muncit si aranjat dar cu motor de Lastun in 2 cilindri , ce sa faci cu el , sa te vada lumea la start doar ??????? acolo se urca la 4000 m , nu e de gluma cu asa ceva si te bate cu diferente de zici ca stai pe loc si ei alerga cu rachete

Last edited by racerVTM; 11-06-14 at 22:10.
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 11-06-14, 22:05   #4610
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

stiu masina si a cui este dar PP este o coasta de fuga 90%...cu cateva portiuni de mana....si diferenta de nivel garla....urci nu gluma....iti trebuie muschi multi acolo si nu te poti da sub 400-500 CP minim si cu o aerodinamica corespunzatoare la vitezele alea...

Last edited by cornel1955; 11-06-14 at 22:09.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-14, 22:10   #4611
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
stiu masina si a cui este dar PP este o coasta de fuga 90%...cu cateva portiuni de mana....iti trebuie muschi multi acolo si nu te poti da sub 400-500 CP minim si cu o aerodinamica corespunzatoare la vitezele alea...
Stiu , sunt rau , dar cred ca stiu , vrea sa lase dara de fum gros de diesel sa se stie pe unde se urca dupa aceia . Ok, sunt offtopic , promit tac din guraaa
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 11-06-14, 22:13   #4612
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Racer ai dreptate,miine continui cu Werner,ca neam luat cu alteleEu am studiat Power unit formula 1 ca sa pricep cum functioneaza,asa sint eu curios,de fapt este inutil.foarte complicat,nu duce la nimic concret,cred ca exista alte interese,problema lor formula 1 a fost frumoasa,cind au constrit masinile ca noi,au folosit motoare de motopompa de incendii Climax,samd
Pike Peaks,ala se duce acolo,ca sa poata sa spuna ca a fost acolo,discutia cu Peugeot 208 am avuto deja anul trecut reclama care nu a adus nimc miine continuam cu ale noastre
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-14, 22:22   #4613
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

[QUOTE=TG53;5715541]
Pike Peaks,ala se duce acolo,ca sa poata sa spuna ca a fost acolo,..........................................re clama care nu a adus nimc

Pai , daca asa se face reclama in zilele noastre , nu trebuie sa ne mai miram ca nimeni nu mai sponsorizeaza cursele auto in Romania . Uite , un Lucian Hora , chiar daca este cu Lola made Resita, as intelege, sunt campionul Romaniei pe hillclimb , ia sa vedem ce timpi scoatem pe un traseu international de mare interes , si nu se supara nimeni , ce timpi ies ies si se vede ce se poate . Dar , exista oameni cu un gram de minte , ce sa caut acolo si de ce sa cheltui aiurea niste bani ?? . Offtopic , stiuuuuuuuuu
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 11-06-14, 22:30   #4614
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Nu stiu ce aveti cu omul, e damblaua lui si merge pe barba proprie, nu cu sprijin de la guvern ca trambitatul proiect F1 romanesc! Eu am vz live Trabant pe Panzerplatte si credeti-ma ca lumea tipa mai tare ca la Loeb. Ce voiati, sa-i interzica sa mearga cu fumigena acolo?!? Las' ca trage nea bazac niste sume cu multe zerouri de la buget sa se dea de-a dura in F1, sa vezi acolo ras, dar pe banii nostri...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-14, 22:33   #4615
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

cinei nea bazac?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-14, 23:06   #4616
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

[QUOTE=john17;Las' ca trage nea bazac niste sume cu multe zerouri de la buget sa se dea de-a dura in F1, sa vezi acolo ras, dar pe banii nostri...[/QUOTE]

ai 100% dreptate . de fapt 1000% dreptate . Noi suntem tara sa avem fatza de formula 1 ??? Parca pana acum eram in criza si acum avem F1 team . Si asta este o gluma la fel cu dieselul cupra la Pikes Peak .
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 11-06-14, 23:08   #4617
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
cinei nea bazac?
mai bine nu stii si mai bine ca nu mai esti in Romania . Este taticul nostruuuuu , prim tatic
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 12-06-14, 04:54   #4618
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Ion Bazac este un fost ministru al sanatatii care are - printre alte afaceri probabil si in asociere cu Cefin-ul si madam bazac - reprezentanta Ferrari in Romania si se aude ca ar fi implicat in proiectul echipei de F1 romaneasti. Si daca ar fi primit gratis toate masinile si le-ar fi vandut cu pretul de lista sigur nu a castigat nici cat de un pit stop, proiectul avand cica sustinere guvernamentala, asta in conditiile in care sanatate, invatamant si multe altele sunt la pamant (mai degraba sub pamant) si noi aruncam sute de milioane de euro sa-si faca bazac echipa...
Omul cu Pikes Peak nu a primit nici o canistra de motorina de la stat, asa ca dpmdv poate sa se duca linistit sa-si faca damblaua! Atata doar ca il navigheaza pe un prieten de al meu la raliuri si pt Cluj trebuie sa-si gaseasca al meu replacement ca se suprapune cu PP

Last edited by john17; 12-06-14 at 05:01.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-14, 08:21   #4619
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

daca intradevar este ceva adevarat cu proiectul F1 in Romania,ar fi cea mai mare prostie de care am auzit in viata mea,bani aruncati degeba,fara nici un fel de folos aici siau rupt gitul concerne mari.Toyota,BMW , Audi si VW care au un potential imens nici nu incearca,si daca este ceva comun cu Ferrari,si asa nu functioneaza,cai Ferrari au ei insasi probleme,cred ca o fac din traditie,dar si ei sint prea mici cu toate ca multi bani vin de la Fiat
PP daca omul vrea sa participe,foarte bine,credul olimpic sa participi este totul BASTA
am sa continui cu Werner,cu toate ca tema cu TG86 mai este si ea deschisa Werner ca pilot in primul rind a avut un talent inascut,apoi o experienta enorma.ca pilot trebuie sa spun ca a fost intotdeauna mai bun ca mine,in decursul anilor impreuna cu el,am ajuns la concluzia in sinea mea,ca sa pot tine piept cu el,aparatul meu de curse indiferent moto sau auto trebuia sa fie cel putin 10% mai bun,ca sa fim undeva la egalitate de exemplu el a avut un MZ 175 cu 5 trepte cu care a cistigat multe curse si titlu campion national,eu am avut un timp un CZ175 modificat,4 trepte,cilindrul,si celelalte anexe copiate dupa motorul lui,mergea bine,eram abonat undeva intre locul 2 si 5,depindea de forma zilnica si de adversari Ionel Pascota,Arpad cel mare din fratzii Arpad,Mezincescu cu prototipul dela Traian Macarie,Ferenczi Laslo care a avut si el un prototip,.diferentza era da el cu MZ si eu cu CZ el era mult mai rapid,daca schimbam motocicletele,am incercat da citeva ori,nu in curse dar la probe,el cu CZ ul meu,eu cu MZ eramaproximativ egal deci asta era diferenta,si nu imi este rusine sa o spun asta despre Werner ca pilot,ca mecanic si constructor,asta este alta pagina
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-14, 16:40   #4620
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

nu dati cu pietre daca a mai fost postat pe aici acest articol , cautam ceva si am dat de el .

https://www.4tuning.ro/alte-sporturi-...uit-21326.html
racerVTM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -