Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-14, 17:32   #4531
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Excelent,transmitei lui John sa umple sacul cu virf,sit curios,cu toate ca sint putin dezamagit de regulament
Tibi stii foarte bine ca regulamentele si legile sunt facute pt a fi incalcate...am facut si eu asta....trebuie sa stii cum sa "NU SE VADA DE OCHII COMISIEI"....aici este ingineria....hai ca il sun pe John sa vedem si mansa 2
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-14, 17:40   #4532
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Hora a facut legea !!! si inca o data Lola este Lola si daca mai si stii cum se duce o tractiune spate esti in fata fara probleme ...bravo lui !!!
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-14, 18:08   #4533
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

cind contrazic sau ma revolt impotriva regulamentului vreau sa spun ca sint prea multe clase si grupe,pentru 95 de masini 15 grupe,nici in Germania nu sint atitea si de exemplu anula trecut la coasta mea de aici EICHENBÜHL au fost 350 inscrisi,erau si mai multi solicitanti,dar au refuzat ca ii prindea noaptea,si altceva ce ma deranjeaza este ca pentru omul cu buget mic nu este mai nimic un Peogeot207S2000 sau Ferrari 458 costa fiecare cit 10 eastere cu pilot cu tot aici vad eu problema
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-14, 18:52   #4534
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
cind contrazic sau ma revolt impotriva regulamentului vreau sa spun ca sint prea multe clase si grupe,pentru 95 de masini 15 grupe,nici in Germania nu sint atitea si de exemplu anula trecut la coasta mea de aici EICHENBÜHL au fost 350 inscrisi,erau si mai multi solicitanti,dar au refuzat ca ii prindea noaptea,si altceva ce ma deranjeaza este ca pentru omul cu buget mic nu este mai nimic un Peogeot207S2000 sau Ferrari 458 costa fiecare cit 10 eastere cu pilot cu tot aici vad eu problema
Te cred si te inteleg...si eu sun revoltat dar poate vrei sa vorbesti cu Ovidiu Mazilu ca el face regulamentele in romania ...regulile le fac ei ca sasi umple buzunarele deja pline....hai ca iar miau venit dracii....prin taxele de concurs aberante nu se vor mai strange in curand nici macar 2 masini....pilotul cu pasiune si talent nu are ce cauta in regulamentul Dunlop ... de ce a trebuit noi sa "importam" dunlop???? noi suntem mai prosti??? daia

Last edited by cornel1955; 08-06-14 at 18:55.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-14, 19:39   #4535
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

astacu regulamentul trebuie sami explicati,ce are regulamentul cu Dunlop comun
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-14, 19:56   #4536
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
astacu regulamentul trebuie sami explicati,ce are regulamentul cu Dunlop comun
eu am fost si raman un "rebel"...si nu mie frica de nimeni...intreabal pe Ovidiu si iar pomenesc cuvantul FRAS cum este si cu ruptura de ACR...este treaba complicata Tibi...nu am nici chef si nici placere sa vorbesc de chestii care nu stiu cum dracu' au mers pe vremuri si acum din ce in ce mai greu...Dunlop a fost luat "pe bani" ...cei trebuia chelului Tichie de margaritar??...maine ma sui in pod ca miau venit dracii si caut regulamentul din '82 ...poate sami ia 1 zi dar tot dau de el...gata la nani ca sa sicris mult azi...pe maine cat mai dam din maini si din picioare
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-14, 06:24   #4537
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Salutari tuturor! Netul mobil slab, site-ul cu ...rally de toata jena, nici acum nu sunt afisate rezultatele manselor de concurs!!! Asta la ei in curte, cursa organizata de cel care detine site-ul.
Multe masini la start, nivel net mai ridicat decat acum 3-4 ani, si da, cu bani putini nu mai ai loc, la toate clasele (aproape) sunt "avioane". Lucien Hora locul 1 de departe, batalie mare pt 2 si la gr H. Ovidiu Zaberca pe 2 la general,.Paul 3 si - cred - Radut pe 4 dupa ce a rupt o planetara la start si ultima urcare a facut-o in 3. Horatiu a urcat ultima mansa obtinand timp de locul 2 desi a fost nervos si a cam "leganat-o" unde am stat eu, dar cum timpii se insumeaza oficial este abandonat. Altfel frumos, vremea buna, chiar nitel prea cald, m-am simtit bine si am avut ce vedea.
"D'un pol" este sponsorul oficial al federatiei, dar nu poti cumpara de la ei nici un ventil la pret redus, iar gume de competitie nici nu importa (decat de kart parca). Deci il porti lipit pe masina dar n-are nici o treaba cu sportul asta, poate doar masinile federale sa le incalte.
Ma cam resimt, am urcat pe jos pe traseu pana pe la jumate, nu mai stau demult in ace de par ci prefer zonele de viteza si "oua", iar aseara am ajuns destul de tarziu chiar daca azi e zi libera si DN1 nu a fost o imensa parcare, asa cum se intampla in fiecare duminica seara.
Inca o data "felicitari" site-ului care se vrea "nr. 1 in motorsport", performanta de a nu avea rezultatele e notabila!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-14, 06:39   #4538
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Salutari tuturor! Netul mobil slab, site-ul cu ...rally de toata jena, nici acum nu sunt afisate rezultatele manselor de concurs!!! .................................................. .
Ma cam resimt, am urcat pe jos pe traseu pana pe la jumate, nu mai stau demult in ace de par ci prefer zonele de viteza si "oua", iar aseara am ajuns destul de tarziu chiar daca azi e zi libera si DN1 nu a fost o imensa parcare, asa cum se intampla in fiecare duminica seara.
Inca o data "felicitari" site-ului care se vrea "nr. 1 in motorsport", performanta de a nu avea rezultatele e notabila!
Heheheheeee cred ca mai rapid am fost eu cu tine pe telefon la rezultate ....aia cu "ouale" poti sa o mai zici o data...o varianta buna de a ocoli DN1 este in Sinaia dreapta spre Targoviste si dai in A1 si ajungi acasa....iar faptul ca ai mers pe jos face bine la sanatate si slabire
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-14, 07:05   #4539
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

DN a fost ok, am fost cu un prieten si lasasem masina la el in Izvorani, cu totul am facut 2h15 Bv - acasa. Stiu drumul, dar de regula DN e "supt" in zona Predeal - Busteni, daca treci de Sinaia mergi, incet dar mai rapid decat pe Paduchiosu. Si era rau drumul acum cativa ani, eu mergeam Targoviste -Buc, stau pe Chitila si e mai direct decat sa ies in A1.
Rezultatele le-am aflat de la concurenti, poze cu telefoanele lor la panourile cu timpi de la sosire, am vz o parte din premiere dar vreau tabelul complet sa pot analiza. Oricum ce am luat eu cu ceasul.cronograf la 1/2 din traseu mi-a dat o idee, dar nu se poate sa n-ai rezultatele oficiale pe net!
Am uitat sa mentionez rally-stii de la Napoca, cu vana si "flat out" in zona de oua! Chiar daca pe linia dreapta erau in limitare pe sute de m.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-14, 07:38   #4540
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
D..................... dar nu se poate sa n-ai rezultatele oficiale pe net!
.................................................. ......

Pai alea costa bani si ei vor numai sa castige nu sa si cheltuiasca....azi fiind Rusaliile este un prilej bun de meditatie la un gratar de mici si o bere ...poate aflam rezultate oficiale din Germania
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-14, 09:50   #4541
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

am vazut ceva timpi Hora 2:19 mansa 1,2:18 mansa 2,Ovidiu 2:26 mansa 1.mansa 2 2:25 deci diferetza de 7 sec este batuta in cuie
altceva nu inteleg de exemplu este un clasament DOUA ROTI MOTRICE CU 48 de piloti in clasament,dar,de ce nu apare Lola lui Hora acolo,sau are tractziune integrala LOLA
promit ca nu ma mai leg de regulament,ca tot nul inteleg,singurul cistig sint dureri de cap
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-14, 10:04   #4542
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

La 2 roti nu intra gr D, E, istorice. Explicatia? Nu exista, nici in regulament macar! Despre formula am intrebat si eu fix acelasi lucru acum cativa ani, daca e 4x4 de nu o iau in considerare! Oricum unii voiau sa nu puncteze decat motoare pa.a la 2l in clasament ul 2 roti motrice, asta de cand a aparut primul Ferrari si s-a abonat la primul loc...
Pai la toate etapele s-au afisat timpii, daca nu live macar la scurt timp dupa incheiere, asta de vreo 7-8 ani incoa'! La 150€ x 90 si ceva de inscrisi e cash destul sa urce 2 tabele pe un site, in 2008 cand am inceput eu sa ma dau erau si <30 concurenti la start, nu avea tot poporul net pe telefon si tot se puneau rezultatele! Iar inscrierea era cu 1/3 mai ieftina. Parca era vorba sa se dea numai cupe, ieri iar s-au dat medalii la clase, parca sunt banuti din aia cu "caine de rasa ocrotit" cum avea pe vremuri potaia mea la gat!

Last edited by john17; 09-06-14 at 10:11.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-14, 11:13   #4543
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

de fapt ar trebui sami tin gura si sa fiu multumit doi resiteni in frunte,bravo lor si sint mindru de ei,se pare ca traditia ramane,inca o data bravo lor,tot asa mai departe un gust amar tot ramane,sint convins ca astfel sportul cu motor nu merge inainte,sit prea multe interese personale in joc,parerea mea
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-14, 17:19   #4544
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
de fapt ar trebui sami tin gura si sa fiu multumit doi resiteni in frunte,bravo lor si sint mindru de ei,se pare ca traditia ramane,inca o data bravo lor,tot asa mai departe un gust amar tot ramane,sint convins ca astfel sportul cu motor nu merge inainte,sit prea multe interese personale in joc,parerea mea
Nu iti tine gura de loc...este un prilej de bucurie pt tine si alaturi de tine cel putin eu sunt acolo...Resita a dat poate cei mai buni piloti din romania (dupa mine...GLUMESC !)....MASINILE PE CARE AU MERS EI AU FOST FACUTE CU TRUDA SI MUNCA LA GREU....rezultatele sau vazut...cu pasiune si seriozitate se poate face mult...noi, generatia lui Tibi si a mea si multi altii am facut tot posibilul sa ridicam sportul cu motor la valoarea care ar trebui sa o aibe azi....nu am gasit regulamentul azi si nici nu ma mai stresez...ce a fost a fost...Lola 4WD eu nu am auzit decat in glume
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-14, 17:58   #4545
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornele,cind zic ca trebuie sami tin gura,ma refer doar la faptul ca indiferent ce face Mazilu cu aghiotantzii sai tot niste Resiteni sint in fatza.eu pe Lucian Hora nul cunosc personal,dar cea ce spune ptin inteviuri este adevarat,din cite mia povestit Werner de el,este un om modesc si cumsecade,foarte bun meserias si bun pilot,indiferent cit de buna este masina,trebuie pilotata,si cu cit este mai rapida,este mai greu,pe Ovidiu Zaberca lam cunoscut de mic copil,si cine il conoaste pe Nicu stie ce fel de om este,nu trebuie sal mai descriu
Cornele,regulamentul de atunci,dal dracului,si asa nu mai intereseaza,eu am avut ocarte de la FIA in limba franceza,altceva nu mai tin minte
TG53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -