Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-14, 11:19   #5131
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Racer,in momentul de fatza nu mai intzeleg nimic,care este masina cu care vrea sa concureze Marco la Rasnov cea modificata in Romania EXELIXIS sau cea de pe autorally. unde constructorul este Malucelli sau a treia varianta masina din pagina 5113,sau mai exista alta masina?
Sunt doua masini diferite, cea facut de Exelixis care participa la concursuri de Drag, si cea cu care o sa vina Marco, care a fost construita pentru Time Attack.
Ideea este in felul urmator, 1000 de cai pe masina lui Marco sunt posibili din moment ce altii au reusit chiar si mai mult de 1500 de cai ..

Oricum ramane de vazut cum o sa se descurce cu ea indiferent de cati cai putere are, abia astept sa apara filmulete de la Rasnov cu ea in prim plan, sper sa apara

Am atasat o "poza" cu o conversatie care sper eu sa lamureasca cat de cat lucrurile pe aici

P.s. Masina cu care o sa participe este cea pe care am postat-o eu, deoarece pozele le-am luat de pe contul lui de facebook.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled-1.jpg
Views:	82
Size:	500.1 KB
ID:	3036872  

Last edited by DanSGH; 08-10-14 at 11:33.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 11:32   #5132
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ce treaba are masina de drag cu "Circuitele in Romania"? ce treaba au cei 1000 de cai pe Adancata ? ce sa faca cu ei? Ce legatura au postarile astea cu topicul? ...in fine!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 11:40   #5133
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
ce treaba are masina de drag cu "Circuitele in Romania"? ce treaba au cei 1000 de cai pe Adancata ? ce sa faca cu ei? Ce legatura au postarile astea cu topicul? ...in fine!
Pai masina o sa alerge weekend-ul asta la Coasta, si pe 25-26 probabil pe circuitul de la Adancata la Time Attack.

Nu vezi legatura? In sfarsit ("Cand au inceput circuitele in Romania?") dupa o pauza de foarte multi ani se pare ca exista o continuare!

Apropo recunosti postarea din "poza"? Ce zici, iti dai tu singur raspunsurile la intrebari?

P.s. Poti sa faci un topic nou "Continuare circuite in Romania"
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled-1.jpg
Views:	75
Size:	346.5 KB
ID:	3036873  

Last edited by DanSGH; 08-10-14 at 11:44.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 11:46   #5134
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Eu preferam povestile de altadata cu poze si materiale despre vremuri cu adevarat frumoase. Sa aveti spor in continuare!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 11:52   #5135
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

road are dreptate,se pare ca am deviat un pic de la subiect,la drag si cu turbo poti face cai multi,dar pentru cateva secunde si linie dreapta.Basta.
o masina pentru coasta sau circuit este cu totul altceva,un ansamblu care trebuie sa tina un pic mai mult,plus trebuie accelerata,frinata,curbe si asa mai departe
Dan,tu spui ca masina are sa alerge la Rasnov si la adancata dar inca nu stiu care masina? aia din poze dela pagina 5113 sau alta?
de fapt cred ca discutia nu are nici un rost,eu propun sa asteptam rezultatele de la Rasnov si pe urma vom vedea
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 11:56   #5136
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Dan,tu spui ca masina are sa alerge la Rasnov si la adancata dar inca nu stiu care masina? aia din poze dela pagina 5113 sau alta?
de fapt cred ca discutia nu are nici un rost,eu propun sa asteptam rezultatele de la Rasnov si pe urma vom vedea
Da, este cea de la 5113, eu accept propunerea
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 12:06   #5137
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Eu preferam povestile de altadata cu poze si materiale despre vremuri cu adevarat frumoase. Sa aveti spor in continuare!
Cine nu le prefera? Dar ce facem cu povestile care se scriu in prezent? Sa nu ne bucuram de ele?
Eu zic ca ne putem bucura de cele din trecut, cum ne putem bucura de asemenea si de cele din prezent, cum ne putem imagina si povestile viitoare, sau poate sunt eu prea optimist ...
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 13:12   #5138
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

asta este si parerea mea,putem discuta despre trecut,prezent cat si despre viitor atata timp cat ramanen la subiect si cu picioarele pe pamant
eu cred ca cei 1000 CP,chiar daca exista nu pot decat sai strice lui Tempestini,ganditiva ce se intampla daca ia bataie de la antika Lola sau de la altii toata reclama degeaba si va trebuii sa caute scuze,sper ca intelegetzi ce vreau sa spun,eu in locul lui asi fii renuntzat la astfel de reclama parerea mea
Masina in varianta Nismo cu 600 CP este aproape ideala pentru cursa de coasta,tractiune integrala cu aderentza optima in toate situatzile,un motor care nu este prea violent poate fi folosit intro banda larga de turatzii,cei 600 CP provin de la un motor 3,8 laproape serie,suspensie excelenta,frine bune,singura problema este cutia prea lunga parerea mea
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 16:20   #5139
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
asta este si parerea mea,putem discuta despre trecut,prezent cat si despre viitor atata timp cat ramanen la subiect si cu picioarele pe pamant
eu cred ca cei 1000 CP,chiar daca exista nu pot decat sai strice lui Tempestini,ganditiva ce se intampla daca ia bataie de la antika Lola sau de la altii toata reclama degeaba si va trebuii sa caute scuze,sper ca intelegetzi ce vreau sa spun,eu in locul lui asi fii renuntzat la astfel de reclama parerea mea
Masina in varianta Nismo cu 600 CP este aproape ideala pentru cursa de coasta,tractiune integrala cu aderentza optima in toate situatzile,un motor care nu este prea violent poate fi folosit intro banda larga de turatzii,cei 600 CP provin de la un motor 3,8 laproape serie,suspensie excelenta,frine bune,singura problema este cutia prea lunga parerea mea


Sorry , dar 1000 cai + are in full power , numai ca nu are unde sa ii puna in valoare la un VTM , dar , daca se merge cu ea cumpatat ( cu caramida sub picior , glumesc bineinteles ) , cu un boost redus , se poate da bataie Lolei pana la urma la open . Masina este lata si joasa , ce este important , si putere de un cal pe kg , si chiar mai mult de atat . Numai ca Marco o sa se dea in derapaje cu ea si atunci nu il vad bine. Vedem cel mai bine cum se comporta cu ea la Rasnov si apoi mai discutam . Nu poate fii antireclama daca ia bataie de la Lola , dar si daca da bataie , este inceputul sfarsitului Lolei si asa Paul se apropie vertiginos de timpii Lolei , cu numai 800 cai , numai ca pe Paul nu il tine piesa dintre scaun si volan la mai mult . Deci vedem ce va fi , care din variante vor fi la Rasnov .
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 16:24   #5140
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Racer,in momentul de fatza nu mai intzeleg nimic,care este masina cu care vrea sa concureze Marco la Rasnov cea modificata in Romania EXELIXIS sau cea de pe autorally. unde constructorul este Malucelli sau a treia varianta masina din pagina 5113,sau mai exista alta masina?
Sunt masini diferite cu proprietari si preparatori diferiti . Cea de la Exelis am dat-o exemplu doar ca exista in Romania una de 1000 cp+ , doar de exempu . Masina lui Marco este ceva race total conceputa de a primul surub pana la ultimul .
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 17:12   #5141
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Racer cu puterea pe kilogram te inseli.dupa datele Nissan,Nismo are 1605 kg la 600CP,Nissan GT-R cel de serie cu 549CP are ceva peste 1800kg,Tempestini spune in postul 5131 in fereastra mica ca aia cu care va concura este si mai usoara ceva peste1400,cum au facuto nu stiu,dar ce au usurat la Nismo peste 200kg au trebuit sa intareasca punctele de sudura caroserie plus au intarit (versteifung)caroseria de carbon si chiar cu 1400 kg si 1000! tot Lola este putin in avantaj
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 17:18   #5142
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Vedem ce poate la Rasnov si aia este .
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 17:38   #5143
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Mai multe detalii tehnice http://www.carandclassic.co.uk/car/C389230
Ca o parere persoanala, nu o sa bata Lola, si nu termina in top 5 la open.
1. Hora
2. Onoriu (daca participa)
3. Zaberca
4. Batochi
5. Radut
Dar ca prezenta scenica, si nu numai, este de aplaudat aducerea unui asemenea bolid la start!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 17:50   #5144
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

@racer, ba Hora tine mereu o caramida sub acceleratie si bate tot si in 6 cilindri oprind motorul in start, ba Paul (despre care repeti mereu ca ar fi un fraier) il bate, se apropie, ii sufla in ceafa! Hotaraste-te, omule, sau recapituleaza ce-ai scris ca te contrazici singur mereu!
Parerea mea e ca pe langa mia de cp - numar psihologic - tona jumate nu conteaza numai in raport cu caii, mai trebe si franata pe ici-colo, mai trebe sa coteasca, iar acolo sunt kg si atat, nu mai e nici o fractie! Nu mai zic de apasarea aerodinamica la monopost vs turism.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 17:59   #5145
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Am si eu o curiozitate, titlul topicului nu continea si Viteza in Coasta ...? Intreb deoarece eu asa tin minte, si daca ma insala memoria e nasoala treaba pentru mine
Am cautat si am gasit doar 3 topicuri :
- Cand au inceput circuitele in Romania? (cel pe care scriu acum)
- Cand au inceput raliurile in Romania?
- Cand au inceput cursele de karting in Romania?
Dar n-am gasit nici un topic legat de cand a inceput VTM-ul / Viteza in Coasta ...
DanSGH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -