Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 25-07-14, 11:12   #4831
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Azi e o zi mare: s-a născut Tibi GEDEON.
La Mulți Ani, Tibi, să fii sănătos și voios și să ne spui mereu câte ceva despre cursele de altădată.
Dumitru RUSĂNESCU

La multi ani si sanatate , TG . . all the best
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 25-07-14, 13:38   #4832
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

in primul rind,multumesc pentru urarile de bine,am sa incerc sa sarbatoresc putin
Dinu,nu numai ca manca forte repede el si vorbea la fel,in orice caz un om la locul lui si foarte simpatic,cine stie ce face sau unde este?
am ramas la motorul 1300 adus din DDR,am demontat motorul bucati si am constatat urmatoarele
vilbrochenul este usurat si echilibrat,dar trebuie rectificat pentru cota de reparatie 1 pe aceea vreme la Resita nici o problema,intro zi a fost gata
blocul motor uzura la cilindri,dar asta am stiut deja si am avut un set de pistoane cred ca Fiat,care prin strunjirea fustei puteau fi egalizate ca si greutate,am alezat si honuit blocul din nou nici o problema
din Ungaria am procurat cuzinetzii si un set de biele noi
bielel usurate pentru prima data am folosi un cantar de biele,lustruite si toleranza sub 1/2 de gram
baia de ule era deja compartimentata
pompa de ulei era intro stere impecabila,asa ca am putut monta motorul pina la chiulasa
volanta am ramas la varianta de otel strujita si echilibrata
urmeaza munca de chinez batran chiulasa cu tot ce cuprinde ea,dar asta data viitoare,azi am sa gust o tuica dupa mai bine de un an fara nici un strop
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-14, 20:11   #4833
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Domnule Tibi LA MULTI ANI cu SANATATE!!!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 25-07-14, 20:57   #4834
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

LEU CA SI MINE SI TOT PILOT DE EXCEPTIE DE LA CARE MULTI AU DE INVATAT...LA MULTI ANI TIBI SANATATE SI 1 MILION DE POSTURI AICI !!! ...BAGA SI UN ROBIN HOOD PT MOSHU' SI EU LA FEL CA PESTE 5 ZILE TE AJUNG DIN URMA
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 25-07-14 at 21:00.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-14, 21:16   #4835
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

poti sa dai gaz cit vrei,tot nu ma ajungi,cei doi ani raman in fata,Ha,Ha,Ha
maine facem mai departe,acuma trebuie sal culc pe Robin Hood,a fost o zi frumoasa,dar pentru mine foarte obositoare.
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-14, 21:23   #4836
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Thumbs up Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
poti sa dai gaz cit vrei,tot nu ma ajungi,cei doi ani raman in fata,Ha,Ha,Ha
maine facem mai departe,acuma trebuie sal culc pe Robin Hood,a fost o zi frumoasa,dar pentru mine foarte obositoare.
La ani ai dreptate...nu am cum sa te ajung...la partea sportiva mai am gaz in mine ...miar face mare placere o confruntare intre boshorogi ca noi (toti care ne cunoastem) cu masini si pista inchiriate...de exemplu Brno....o are in "arenda" un fost pilot ceh de Easter din CPP...imi scapa numele dar ne cunoastem....macar 1 ora sa ne "dam" acolo
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-14, 23:25   #4837
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

de la Nelutzu77 zicere , am gasit articolul acesta si nu m-am putut stapani sa nu il pun aici sa il vedeti si voi , incredibil ......


================================================== =====
Prototip Sport Dacia MD87
February 3, 2014 at 10:02am

Prototip Sport Dacia

Istoria Dacia ...e o "istorie" care te induce in ceata... da, daca incerci sa dai o cautare pe Google dai numa de articole pline de erori si de neadevaruri, asa ca am tot cautat raspunsurile pana am reusit sa am legatura directa cu insasi constructorul acestei controversate Dacia prototip MD87, el este ing. Nicolae Cosmescu, fost sef al echipei de competitii IATSA Pitesti si daca sunteti pasionati de automobilism ar trebuii sa stiti ca a scris numeroase carti despre istoria automobilismului sportiv, una foarte interesanta e "Cu acceleratia la planseu" ...
deci: ...daca cauti pe net " Dacia prototip" o sa citesti ba ca e facuta din o Dacia Papuc (wikipedia.org) sau ca e din o berlina si ca e o copie a unui Pontiac Fiero etc... ....
"DACIA MD87 a fost un prototip de toata lauda" scuzati-ma, e doar parerea mea, si va spun si de ce...
Acel prototip a fost conceput doar pt competitii automobilistice, si nu a fost propus a se fabrica in numar mare niciodata, nici nu a fost conceput in atelierele Uzinei Dacia, si a fost initiat de Ing. Nicolae Cosmescu cu o mica echipa de entuziasti mecanici si piloti sportivi ai IATSA club....si inca ceva important, in doar 3 luni sa realizat masina....

Dar mai bine va las sa cititi exact ce mi-a raspuns in e-mail chiar constructorul ei :

--- On Fri, 11/6/09, Nicolae Cosmescu wrote:

From: Nicolae Cosmescu
Subject: Proiect Dacia (Dacia MD 87)
To: nelutzu77@yahoo.com
Date: Friday, November 6, 2009, 4:56 AM

Salut, “Nelutzu”!

Cu totul intamplator am gasit pe Forumul lui ONO41(pe care il felicit pentru titlul obtinut in acest an), o discutie despre aceasta masina, “Dacia Sport MD87”, pe care am creat-o si i-am coordonat executia. Fac aceasta interventie findca am citit cateva pareri ce se vreau “autorizate”, dar erau departe de ce se doreau. Si cum tu ai fost cel care s-a interesat(cel cu care incep comentariile), iti trimit cateva lamuriri absolut necesare.
In primul rand, realizarea a durat doar TREI luni. Se intampla in 1986, in atelierul Prototipuri al IATSA, de a carei echipa de raliuri abia atunci incepea sa se auda.
Caroseria nu era de berlina ci de Dacia Sport, pentru ca acest model se fabrica acolo. La Stefanesti. Si nu a fost taiata, ci s-a luat de pe banda de montaj caroserie, fara partea spate. Din motive lesene de inteles. Iar in locul partii spate(structurii inferioare) s-a pus una fata. Asa incat, nu a fost nicio problema cu “bratele spate”, care erau tot de fata. Iar suspensia, aceeasi. Deci, independenta. S-au incercat mai multe arcuri, dar numai pentru ai realiza o asieta corecta. Franele n-au pus nici ele vreo problema. Erau disc pe toate rotile. Cat despre “reductor”, nu s-a impus niciodata un asemenea demers. Frana de mana actiona tot rotile spate, dar era hidraulica. Conducta care mergea spre rotile spate trecea printr-o pompa de frana simplu circuit, care era actionata de maneta franei de mana. Simplu, nu? Nici chiar comanda cutiei de viteze nu a necesitat timp de punere la punct. Desi levierul era lung, a functionat. Cum sa injure cineva la executie cand toti erau artisti in meserie si entuziasmati de proiectul la care lucrau. Dura si mai putin de trei luni daca nu ceream sa fie revopsita fiindca nu mi-a placut nuanta de rosu. Si mai trebuie avut in vedere ca inainte de vopsire, am montat mecanica pentru a nu avea vreo surpriza. N-am avut, desigur. Dupa care am dat-o jos. Iata ca durata putea fi si mai mica. De cand s-au adus primele table si pana a iesit pe usa atelierului.
Initial, am vrut sa fac o masina cu motor central, extrem de joasa, fara nicio legatura cu Dacia, in afara mecanicii, dar am realizat rapid ca e o tentativa extrem de laborioasa, ce ar fi durat cu adevarat ani, in conditiile de care se dispunea atunci, si cu materiale clasice. Acestea sunt cateva detalii care probabil nu au aparut nici in articolul dedicat acestui proiect in Autoshow, sau in cartea mea, de unde este preluat ultimul material.
Sper ca te-a ajutat sa-ti faci o impresie cat mai exacta si, evident, corecta. Deoarece provine chiar de la sursa. Un demers necesar pentru a elimina orice parere neavizata, speculativa. Daca doresti, il poti publica in continuarea comentariilor de la rubrica respectiva.

Cu deosebita consideratie, Nicolae Cosmescu

Rog o confirmare de primire a mesajului.
- --------------- -------------- ---------------- ---------------- ----------------- ----------------- --------------------
... Deci nu au beneficiat de nici un designer ca si la atelierele lui Pininfarina, sau sutele de tehnicieni si hangare ca la uzinele Ford...
...Au fost doar ei, si dupa parerea mea cred ca au realizat ceva enorm pt acele vremuri...
Pare interesanta aceasta masina si pare ca seamana cu o masina de Rally din Grupa "S" Toyota , care si aceasta a ramas doar in stadiu de proiect..... Toyota Grup "S"/ Rally/
iar in acea perioada chiar si Rusia a avut un concept asemanator cu Moskvich si Lada
Lada EVA/ Rally/prototip, Lancia Delta ESV/ Rally/ Prototip , Audi si altele care aratau la fel de ciudat fata de masiile de serie...
sper ca unii macar putin sa i-si schimbe parerea negativa despre aceasta masina.... iar cineva candva sa incerce sa reproduca "REPLICA" acestei masini....

================================================== =======

oricum , constructorul ei a avut posibilitatile unei fabrici in spatele lui , dar merita o deosebita stima pentru ce a realizat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1897833_715585811806109_200769718_n.jpg
Views:	95
Size:	31.3 KB
ID:	3012172  
Attached Images
         

Last edited by racerVTM; 26-07-14 at 23:39.
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 27-07-14, 08:07   #4838
Dragos78

Stage 1
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 22
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

In primul rand multa sanatate domnului Tiberiu Gedeon.
In al doilea rand pun aici un link la un articol de pe un site local de stiri referitor la aducerea acasa, la Resita, a urnei cu cenusa lui Werner Hirschvogel :

http://www.caon.ro/werner-hirschvoge...resita/1442060

Last edited by Dragos78; 27-07-14 at 08:21.
Dragos78 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-14, 08:08   #4839
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Racer,foarte interesant,eu imi amintesc vag cite ceva despre aceasta masina,pe aceea vreme numai zvonuri,ca a fost totusi realizata nu am stiut
ce inseamna de fapt MD87,87 presupun ca este anul,sau facut probe cu ea sau a participat la vreo competitie,unde este masina acuma,intrebari peste intrebari
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-14, 08:29   #4840
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Racer,foarte interesant,eu imi amintesc vag cite ceva despre aceasta masina,pe aceea vreme numai zvonuri,ca a fost totusi realizata nu am stiut
ce inseamna de fapt MD87,87 presupun ca este anul,sau facut probe cu ea sau a participat la vreo competitie,unde este masina acuma,intrebari peste intrebari
S-au facut si probe. IN prima faza cu Viorel Obrejan, iar mai apoi cu Daniel Mojilan.

Aici povestea in mare!!!! Raliul Banatului cat. B 1987 - Malaut - Ionescu.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	img4radu2.jpg
Views:	91
Size:	2.48 MB
ID:	3012244   Click image for larger version

Name:	IMG5radu2.jpg
Views:	72
Size:	1.83 MB
ID:	3012245   Click image for larger version

Name:	img6radu2.jpg
Views:	70
Size:	2.39 MB
ID:	3012246  

ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 27-07-14, 08:50   #4841
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cateva foto cu masina!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1629953.jpg
Views:	63
Size:	124.2 KB
ID:	3012264   Click image for larger version

Name:	DACIA MD 87  2.jpg
Views:	64
Size:	140.7 KB
ID:	3012265   Click image for larger version

Name:	dacia_MD87-5.jpg
Views:	40
Size:	260.8 KB
ID:	3012266  

Click image for larger version

Name:	dacia-md87-blackwhite-copy.jpg
Views:	62
Size:	320.4 KB
ID:	3012267   Click image for larger version

Name:	DS-MD87-V2.jpg
Views:	55
Size:	376.5 KB
ID:	3012268  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 27-07-14, 10:21   #4842
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Si in aceasi ordine de idei, a mai fost o realizare gen prototip !!!

Este vorba
Un descendent legal al ”Sportului”. Rezultat al matamorfozarii acestuia, cumva asemanator derivarii sale din berlina. La ”Sprint” s-a mers mai departe. S-a inlaturat si mai mult din spatiul dintre cele doua axe ale rotilor. Atat de mult incat un mai era loc decat pentru doua scaune.


“Sprintul’ a fost scos in lume o singura data. La un Mare premiu al bucurestiului. L-a avut la comenzi pe miticul Gh. Morassi, primul campion din istoria curselor a Dacia. Intr-un interior spartan, in care era singur cu talentul sau, Gigi s-a batut extraordinar. Nu doar cu ceilalti, ci si cu o tinuta de drum capricioasa, ce l-a constrans la un tete-a-queue controlat cu maiestrie. A terminat in Top 5, dar toate privirile erau focalizate de o alta Dacia Sport. Dotata in premiera cu motor turbo.
Era Dacia lui Nicu G.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DS-SPRINT-2.jpg
Views:	99
Size:	341.7 KB
ID:	3012270  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 27-07-14, 22:06   #4843
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Multam de raspuns,foarte interesant,pacat ca totul nu a continuat din indiferent ce motive
sint linistit ca Werner sa intors "acasa",presupun ca aici va gasi linistea dorita,Schlaf ruhig ,alter Kumpel
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-14, 10:43   #4844
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

chiulasa care a fost montata pe motor a fost serie,dar am avut toate datele si citeva desene un sablon cu dimensiunile canalelor de admisie si evacuare,un desen cu esapamentul
doua seturi arcuri de supapa
axa cu came exact nu mai stiu datele,dar a fost ceva mijlociu,trebuia sa se potriveasca atit ptr.coasta cit si ptr.circuit.Primull lucru am copiat o cama si am confectionat un sablon,mai tirziu putea fi astfel axa copiata
supape admisie 40 mm
evacuare 34mm confectionate la Uzina,din niste supapa mai mari
scaune supapa admisie din bronz
scaune supapa evacuare fonta
lucru cu biaxul chinez batran il cuosteti toti
culbutori usurati si lustruit
surubul de reglaj joc supape leam modificat,greu de explicat un fel de sistem cu penseta foarte eficient
am planat chiulasa raport 1:10,5,pe urma a trebuit sa frezez in pistoane doua buzunare loc ptr.supape.dupa lupte seculare,am montat chiulasa si am reglajul axei diagrama de distributie,lucru foarte migalos
pasul urmator galeriile si carburatorul
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-14, 18:16   #4845
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cumva ai frezat si din carcasa axei cu came? Cum e cu penseta de la reglajul jocului?
Doar nu credeai ca scapi fara intrebari
john17 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -