Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 23-07-14, 16:00   #4816
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Am facut topicul sticky. Spre rusinea mea, trebuia mai demult.

Sunt topicuri separate despre costa zilelor noastre si despre pilotii de azi. Aici nu strica sa invatam zilnic lucruri noi despre trecutul si istoria motorsportului.

Domnule TG53, desi banuiesc ca nu e usor, dar daca ati scoate si niste imagini de la arhiva, tare ne-ati bucura pe toti!
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 23-07-14, 17:12   #4817
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornel Motoc - MP BUCURESTI 1981
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0040.JPG
Views:	77
Size:	297.9 KB
ID:	3010838  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 23-07-14, 19:54   #4818
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

din pacate mult mai multe poze sau altele nu am,mult prea mult nici nu am avut si o parte care a ramas in Romania au fost depozitata intro pivnitza si au fost distruse de o inundatie,impreuna cu multe alte documente,desenele lui TG86,cutia secventiala samd imi pare rau,dar asta este situatia
ce inseamna topicul sticky,te rog sa ma scuzi dar eu sint de o generatie mai veche
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-14, 20:26   #4819
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by racerVTM View Post
....unde este continuarea la povestea TG ????? sau Cornel , ce este cu el de nu mai zice si el nimica , nimica ... forumul le simte lipsa
Ai punctat exact titlul acestui topic...recunosc si mie mia facut placere de discutiile cu sportul actual care nu trebuie neglijat, iar oamenii depun eforturi materiale sa fie concurenta...am lipsit ca schmecherii de la Romtelefon nu stiu sa instaleze o fibra optica si neau tinut in sah 4 zile fara telefon si 2 fara net...eu zic sa pastram profilul topicului si "asezonat" (un termen care il urasc) sau condimentat cu stiri din cursele actuale...trecutul a format o multime de piloti dar in conditii care permiteau mult mai usor practicarea acestui sport si toata lumea era entuzismata si prezenta la toate cursele "de vechituri" (vezi competitiile de la Resita dea lungul anilor vizionate de multimea de fani ai acestui sport)
am facut de asemenea si o pauza in memoria lui Werner si numai cine la cunoscut poate intelege asta si 2 : tibi care are si el probleme dar care sau rezolvat si ma bucur...maine mai dam cu satarul in dusmani !!! ...1/2 norma la fras
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-14, 10:55   #4820
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

si la mine in localitate au instalat fibra optica,au facut o reclama teribila,dar inca nu functioneaza cum trebuie.Eu am refuzat,am ramas la batrana sirma si nu am probleme.
Dupa prima proba am hotarat ca tata si cu prietenul lui sa se ocupe intensiv de carena iar eu am sa ma ocup de motorul de 1300,pentru care am avut tot ce trebuie dar imi lipsea timpul si experientza cu motor Lada
Din DDR de la prieteni mei am primit multe piese si foarte important multe sfaturi si citeva schitze si asa incet,incet a inceput motorul sa ia contur.Maine am sa continui cu detalii,atit cit imi mai amintesc
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-14, 13:26   #4821
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
......
ce inseamna topicul sticky,te rog sa ma scuzi dar eu sint de o generatie mai veche
Si eu sunt tot generatia ta dar pot sati dau un raspuns : NU MAI STIM SA VORBIM ROMANESTE !!! PESTE TOT ESTI INFECTAT CU ENGLEZISME ...sticky inseamna lipicios,atractiv,important, cunosc engleza franceza perfect si trebuie sa vorbim limba romana....postul Honadaru-lui a fost foarte la obiect si a recunoscut ca aici se mananca auto pe paine , dar sa stricat cu STICKY !!! ...iar ma trezesc cu ban sau kick ca sa fiu in ton si sa folosesc si eu ENGLEZISME ...Tibi mai stii cat avea inaltare axa ta de Lada ? si diametrul la supapele de admisie ? si implicit culbutori modificati ?
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-14, 13:32   #4822
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Am facut topicul sticky. Spre rusinea mea, trebuia mai demult................ Aici nu strica sa invatam zilnic lucruri noi despre trecutul si istoria motorsportului.
.................
Nu trebuie sa iti fie rusine pt ca aici frecventa postarilor este foarte mare si nu ai timp sa vezi tot....si cu sticky si fara tot avem cea mai mare audienta din partea unor oameni care ne cunoastem de multa vreme...nu degeaba suntem cei mai tari de pe 4tuning
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-14, 13:51   #4823
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Silviu Dinu - Schleiz 1988

(foto cu amabilitatea lui Ray Purucker‎ )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10575387_693602054044952_2688667989829520317_o.jpg
Views:	98
Size:	420.0 KB
ID:	3011215  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 24-07-14, 17:45   #4824
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ROAD ..ATENTIE! Conform certificatului de nastere se scrie Sylvyu.
Mulțumesc pentru că scormonești și aduci amintiri. Mulțumesc și celor care scriu, amintind de frumoasele curse de altădată.
Să auzim și de mai bine.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-14, 20:14   #4825
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornele,se pare ca asta cu englezismele este o problema generala si in Germania,ai chiar impresia ca li sau terminat cuvintele in jargonul de prescurtari la BMW cred ca la ora actuala exista peste 2000 de prescurtari,unele din germana,unele din engleza si cea mai mare belea engleza combinata cu germana nici cei care leau inventat nu le mai stiu
maine am sa incep cu motorul,dupa cite imi amintesc supapele de admisie serie au fost 37 mm,evacuare 31,5mm
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-14, 20:19   #4826
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
ROAD ..ATENTIE! Conform certificatului de nastere se scrie Sylvyu.
Mulțumesc pentru că scormonești și aduci amintiri. Mulțumesc și celor care scriu, amintind de frumoasele curse de altădată.
Să auzim și de mai bine.
Nu conteaza cum se sicrie conteaza ca am luat masa cu el la Brasov si avea o viteza la mancare ceva de speriat...eu nu terminasem ciorba si el era la desert ...este bine ca aceasi viteza o avea si pe pista....
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-14, 20:30   #4827
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Arrow Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Cornele,se pare ca asta cu englezismele este o problema generala si in Germania,ai chiar impresia ca li sau terminat cuvintele in jargonul de prescurtari la BMW cred ca la ora actuala exista peste 2000 de prescurtari,unele din germana,unele din engleza si cea mai mare belea engleza combinata cu germana nici cei care leau inventat nu le mai stiu
maine am sa incep cu motorul,dupa cite imi amintesc supapele de admisie serie au fost 37 mm,evacuare 31,5mm
astept noi specificatii pt ca eu leam uitat...la motor se ocupa prietenul meu si mecanicul meu care in '86 securistii din lotul national nu lau acceptat...el este acum sofer de tir in Spania si stie tot ce a facut la motor...dar nu dau de el ...parca eu le facusem de 32 evacuare si 39 sau 40 admisie...intrasem ca berbecu' in chiulasa cu scaune cu tot...incesc sa dau de el ca sa nu va mint...memoria mai se joaca cu noi
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-14, 08:22   #4828
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Azi e o zi mare: s-a născut Tibi GEDEON.
La Mulți Ani, Tibi, să fii sănătos și voios și să ne spui mereu cāte ceva despre cursele de altădată.
Dumitru RUSĂNESCU
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 25-07-14, 08:32   #4829
Vioar

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,150
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

La multi ani!
Vioar is offline   Reply With Quote
Old 25-07-14, 09:41   #4830
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

La multi ani cu sanatate!
john17 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -