Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 05-06-14, 09:35   #4456
Vioar

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,150
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Erau piloţi de īncercare pe drumuri publice. Traficul le permitea asta. Nu aveau īnţelegeri cu Miliţia acelor vremuri. Se ştia īnsă că Dacia verde pe care o vedea totată lumea pe autostradă face īncercări. Era singura Dacie verde de la acea vreme, iar Bellu o primise pentru că lucra la un tip de suspensie anti-dive.
Nici oamenii nu erau īntru totul pregătiţi pentru competiţie. Soţia lui īnţelesese pasiunea pentru maşini. Ba mai mult, cronometra turele lui Andrei sau pregătea māncare pentru mica lor echipă. Hotelul lipsea din peisaj. Stăteau la cort şi mergeau la competiţie cu maşinile de concurs.

Mai jos o poza cu dansu chiar in timpul interviului.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	eree.jpg
Views:	70
Size:	50.5 KB
ID:	2993774   Click image for larger version

Name:	fhf.jpg
Views:	90
Size:	58.5 KB
ID:	2993775  
Vioar is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 12:53   #4457
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

interesant,interesant dar ar fi bine de stiut cind a avut loc intreviul,unde,cu ce ocazie,cine a facut interviul,cine sint ceilaltzi 2 din poza mie personal nu imi plac pozele fara explicatzii,sau?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 14:00   #4458
Vioar

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,150
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Am scris in primul post exact cine la facut si unde.

Publicat Luni, 19.05.2014
de Bogdan Mirică l Foto: Dragoş Savu/ Arhiva Andrei Bellu,
In restaurantul de la primul etaj al complexului BMW Welt.
Mai multe nu stiu nici eu.
Vioar is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 14:20   #4459
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

imi pare rau,data mia scapat,deci interviu recent,multumesc mult pentru explicatii BMW Welt este un loc foarte indicat pentru astfel de intalniri
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 14:23   #4460
dan_4_stone

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 6
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pentru cei care vor sa citeaca tot interviul cu Andrei bellu, gasiti varianta completa aici:
http://www.**************/stiri/pove...lui-56428.html
inlocuiti ************** cu automarke t . r o fara spatii

Last edited by dan_4_stone; 05-06-14 at 14:26.
dan_4_stone is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 20:54   #4461
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

pentru fuzete trebuiau executate citeva piese,strunjite,am facut desenele si leam dat in lucru la sectia scularie UCMR,unde aveam un sprijim imens.Cind au fost gata piesele am finalizat fuzetele sus la garaj,unde am construit monococile,intre timp am ramas singurul automobilst la Garaj,in boxa mare,imediat cind intrai in garaj pe stinga era monococa si am reusit sa achizitionez si cele doua camarutze.in aceiasi cladire,dupa coltz,pentru cei care cunosc Garajul,pentru mine catedrala sportului cu motor din Resita
Eu descriu fuzetele,fiindca,dupa parerea mea sint niste piese foarte importante in constructia unei masini si fuzetele folosite in E1 Dacia usurate,si E2 confectionate nu miau prea placut seria 3 pentru TG86 au fost pe placul meu undeva mai in fatza,cind Nelutzu a inceput cu TG86 am explicat deja odata,ei avind cadrul,cel mai simplu erau fuzetele montate pe un dispozitiv si apoi urmeaza restul constructia bratzelor
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 21:54   #4462
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Nu mai retin, ai postat atunci si vreo schita sau desen pt fuzete? La masini moderne de curse (turisme ce-i drept) le-am vazut construite din table sudate, la F1 acum auzeam ca le fac pe imprimanta 3d din aliaje de magneziu, tare sunt curios de solutia adoptata atunci!
Si, daca tot ai adus vorba de Werner Hirschvogel, m-am tot intrebat de ce Alfa cu motor boxer? A fost o alegere sau conjunctural a intrat in posesia acelui model pe baza caruia a construit barcheta? Filozofia dumnealui de a intreba in stanga si in dreapta, a analiza informatiile si apoi de a urma un drum considerat optim nu-i rea deloc!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 23:33   #4463
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

John,eu nu am postat nici un desen ca nu mai am nimic,decit ce imi amintesc,am scris undeva ca toate documentele si desenele au fost distruse de o inundatie,a fost planul complet a lui TG86,cu desene si detalii,desenele de la cutia secventiala,desen motor de motocicleta,eu leam dat in pastrare la un prieten cu gindul sa le iau mai tirziu,pe atunci te cautau aia la vama insfirsit,asta a fost
la pagina 173,post2595 este o schitza pe hirtie milimetrica,cu un desen fuzeta spate un butuc strunjit si restul tabla indoita,asta a fost fuzeta de spate E2 pentru TG86 spate am preluato cu mici modificari,rulmentzi Dacia fatza,planetare Dacia
pentru fatza am construit ceva nou,tot un butuc strunjit,pentru rulmentzi mai mici si tot tabla indoita si sudata in forma de romb,levierul de directie era prins cu suruburi,putea fi inlocuit cu altul,pentru diferite prinderi
ce se foloseste azi,nu stiu,banuiesc ca F! are ceva turnat magneziu,sau composit,poate intradevar 3D,nu stiu,aici esti mai bine informat ca mine,ce stiu este ca in 92 la prototip Stenger am folosit ceva turnat dai aliaj AL,in Cehia dar materialul nu era prea grozav
am sa incerc sa fac o schitza,sa vad daca imi reuseste
Despre Wener am sa scriu cindva mai mult,am sa fac si o paralela intre el si mine si atunci veti vedea cine este ,pot afirma ca il cunosc foarte bine,cred ca dupa nevasta lui,urmez eu
Alfa sud a fost o intimplare,in primul an a mers cred ca grupa A,la toate cursele cu alfa pe roti,in anul urmator a facut modificari minime a la Werner,motorul a fost pe masura lui,dar cu caroseria nu a fost multzumit,si asa a luat hotararea de a construi barcheta,dupa desenele lui Pisti Meszaros,si motor alfa modificat , a adus citeva piese strict necesare din Germania,de la un pilot din Germania,axa came,curele,arcuri supapa,carburatoare verticale,desen esapare restul a modificat el si asa sa nascut Barcheta,planul a fost pentru un motor mai mare,dar pe Nicu nu putea sal bata,Nicu invirtea roata de la Turbo si ieseau cai de care avea nevoie,Wener a fost prea inteligent ca sa nustie acest lucru si de aceea a renuntzat bani si timp de pomana
in mare cam asta a fost
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 23:47   #4464
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

[QUOTE=john17;5713705] m-am tot intrebat de ce Alfa cu motor boxer? A fost o alegere sau conjunctural a intrat in posesia acelui model pe baza caruia a construit barcheta?

pentru ca ALFA sud ( asa se numea modelul pe care era boxerul de 1.3 ) era din fabrica un motor performant si dotat cu carburatoare prima data un dublu corp central doar si mai la un an, doi , de la aparitie era cu doua dublu corpuri DELLORTO , distributia pe curea ( usoara adica antrenarea ) ,aprinderea electronica pe senzor magnetic Marelli , boxerul echilibrat perfect , din fabrica avand zona rosie pe turometru aproape de 7500 rpm si il puteai duce sus de tot chiar peste 10000 rpm. De fabrica avea 98 cai, singura lui problema pe masina de strada fiind consumul , nu chiar mic , dar era un ALFA , deci nu se punea la socoteala. Cu niste axe race ABARTH , care sigur au fost folosite de Werner , scoteai bine de tot putere din el , fara sa faci mari modificari la motor . In 92 , un prieten de al meu a adus pe roti doua masini ALFA din Italia, un ALFA sud 1.3 boxer si un ALFA Giulieta 2.0 in linie motorul , iar pe drum imi povesteau ca nu se tinea dupa ALFA sud si ca urca in ture, no limit daca il tii blana , Este adevarat ca , dupa doua luni de birjareala prin Romania , ALFA sud a clacat si am desfacut motorul , schimbandu-i un lagar de biela , care se topise de la atatea tureeeee.
Deci motivul folosirii acestui motor , a fost performanta mare pentru nu prea mari modificari .Cursa mica ( 60 mm ) si piston mare ( 80 pana la 84 mm ) ( si usor bineinteles ) aici este perfomanta si turatia no limit . Un adevarat motor produs de ALFA si nu numai .

Last edited by racerVTM; 06-06-14 at 00:03.
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 06-06-14, 06:26   #4465
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Multumesc. Stiu ce model era si am crecut cu revista Quattroruote a anilor '70 sub nas, deci... Urmasul Alfasud, 33, care a preluat motorul boxer si cu care m-am intalnit dupa 1990, nu pot spune ca m-a dat pe spate cu prestatiile, vb de versiunile stock. Iar dpdv accesibilitate la anexele motorului e naspa rau.
Nu pot spune ca sunt documentat ref la F1, informatia era preluata "din zbor".
john17 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-14, 08:07   #4466
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

se pare ca voi cunoasteti motorul boxer alfa sud mai bine ca mine,eu nu mam ocupat prea intens cu acest motor,stiu numai ca Werner a facut ceva combimatzii motor 1300,cu chiulasa 1200,ca sa creasca raportul de compresie,a usurat volanta si bielele,cred ca a modificat ceva la tachetzi,cred ca jocul supapelor sa facea original cu un surub imbus,si el a inlocuit acest sistem cu ceva fix in orice caz,el a apelat la acest motor pentru Barcheta centrul de greutate jos,cutie 5 trepte.Noi am stiut ca motorizarea era mai slaba.dar am sperat ca barcheta sa aiba alte avantage greutate mai mica,tractiune mai buna,spate.aerodinamica mai buna,in general a fost un proiect reusit,dar cu puterea turbo nu te puteai masura,de aceea a si renuntzat masina a folosito mai departe Tibi Ciurciu,dar cu motor Dacia1400
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-14, 08:20   #4467
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
,dar cu puterea turbo nu te puteai masura,de aceea a si renuntzat masina a folosito mai departe Tibi Ciurciu,dar cu motor Dacia1400
Turbo este turbo , orice s-ar zice , numai ca si atunci Era Turbo a lui Nicu , era cam ca acum Era Lola 3000 a lui Hora , bate tot . Trebuie odata si odata cineva sa apuna aceasta Era , hahahahaha , cu toate ca asa sunt competitiile si cineva trebuie sa fie in fruntea listei cu timpiii . Dau un pronostic , pentru maine la Brasov , 2 sec min mai putin de toti din lista . Stiu ca o sa ii supar pe Daniel si Paul , din nou
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 06-06-14, 08:24   #4468
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

[QUOTE=john17;5713852] Iar dpdv accesibilitate la anexele motorului e naspa rau.

Aici ai o mare dreptate , a fost prima masina in care iti rupeai mainile sa umbli la ceva , bujiii , curele , samd . Stilul Italian foarte inghesuit, iar ca sa extragi motorul afara , nu era sansa , mai bine tot ansamblul fata pe jos decat sa scoti ceva pe sus , exclus numai motorul pe sus . Eu sunt curios , Werner , a folosit initial cutia de viteze de Alfa pe barcheta , sau tot cutia de viteze de Dacia ??
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 06-06-14, 08:34   #4469
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Racer,cea ce stiu sigur este ca a folosit cutia alfa,unde a modificat rapoartele,si a inlocuit "coada"aia lunga pe care era timoneria cu un capac,discurile erau pe cutie
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-14, 11:17   #4470
albert_md2004

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 585
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

putin offtopic, sper sa nu dati cu pietre, nu ma laud:

inca se mai foloseste ca donator pt conversii motorul de alfasud sau motorul asemanator de alfa 33, cel putin pe vw broscute.
eu am doua motoare de acest gen, unul de alfasud 1500- 105 cp (motor de pe o editie speciala- quadrifoglio verde) si celalalt de alfa 33 1700- undeva pe la 110 cp, injectie si unul din ele va veni pe un vw broscuta model 1302, an 1971, pe care am adaptat intreaga mecanica fata / spate de porsche 944.
cutia a ramas cea originala a masinii, cu flansa de adaptare, am facut alt tren fix al cutiei, alt rulment pt cutie.
greu spre foarte greu, cu asteptari enorme, in iasi, la tehnoton, inca se mai poate face cate ceva. pentru trenul fix am asteptat 5 luni, iar rulmentul inca nu e gata.

link-ul meu, pozele nu sunt de calitate

http://www.99poze.ro/alfa_sud_/

link din afara, olandezul avand alti bani

http://www.gerrelt.nl/modifications-...eo-engine.html
__________________
just_doctor

Last edited by albert_md2004; 06-06-14 at 11:33.
albert_md2004 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -