Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-11, 20:36   #1261
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Am ramas dator cu o informatie aici;


Cea mai veche si valoroasa masina din tara e un Dijon Button care e tatal Renaultului, iar prin descendenta bunicul Daciei ! Sunt 3 asemenea masini in lume. Practic o trasura la care s-a adaugat un motor si un fel de caseta de directie . Este expusa la casa memoriala A. I. Cuza din Galati .

PS: daca tot am adus vorba de Renault, sa va arat inca o raritate cu Marcel Renault in timpul unei curse in 1903.
Road mai are inca o tura Vali in fata noastra...si asta din cauza ca scormoneste adanc in istorie ...incerc sa recuperez acum cu ce vam promis...maine ial in primire si stai pe capul lui ca io sunt la Bucuresti...pun toata nadejdea in tine sa "sal mai tii o tura"...hai sa mai bag ceva de la Pitesti...199 se vede cine e ...117 e Tibi Gedeon si o poza de exceptie de la Satu Mare...cu Petre Surloiu care nu ierta nimic si a fost un om extraordinar de corect...pe partea care nu se vede la start era Eugen Peteanu, Moshu', Gherghel si Kulpinski...apar toti intro postare anterioara a mea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	p841.jpg
Views:	116
Size:	215.6 KB
ID:	2009371   Click image for larger version

Name:	p842.jpg
Views:	139
Size:	234.6 KB
ID:	2009372   Click image for larger version

Name:	sm86.jpg
Views:	121
Size:	140.8 KB
ID:	2009373  

Click image for larger version

Name:	sm862.jpg
Views:	134
Size:	140.0 KB
ID:	2009374  
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 18-05-11 at 21:02.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 20:53   #1262
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Inca una mai rara

1979 Cupa Siderurgistului la Hunedoara (articol din r. Autoturism)
uitativa la timpi intre Andrei Bellu si Lenti Moldovan+...diferentza enorma...iar intre Bellu si Werner 42 secunde

Last edited by cornel1955; 18-05-11 at 20:57.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 06:30   #1263
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Road mai are inca o tura Vali in fata noastra...si asta din cauza ca scormoneste adanc in istorie ...incerc sa recuperez acum cu ce vam promis...maine ial in primire si stai pe capul lui ca io sunt la Bucuresti...pun toata nadejdea in tine sa "sal mai tii o tura"...hai sa mai bag ceva de la Pitesti...199 se vede cine e ...117 e Tibi Gedeon si o poza de exceptie de la Satu Mare...cu Petre Surloiu care nu ierta nimic si a fost un om extraordinar de corect...pe partea care nu se vede la start era Eugen Peteanu, Moshu', Gherghel si Kulpinski...apar toti intro postare anterioara a mea
Eheeee !!!! astea da poze . Imi plac enorm de mult jantele de la monoposturi

App. de jante: Sa va spun una povestita de Dan Niristeanu !

"Era in primavare lui 1983. Impreuna cu fratele meu, copilot si coactionar, ne-am deplasat la Cluj la
Laurentiu Moldovan de la care am obtinut acel set minunat de 4 roti. Primul lucru pe care ni l-a
cerut a fost sa nu spunem de la cine le avem, fapt bine inteles de noi, pentru ca trebuia sa ascundem
cat mai bine pe executantul lor!!De ce??. Pentru ca ele fusesera executate in Romania!! Undeva in
tara, "cineva" a faurit acele roti!!.Inelele de 3 sau 4 toli erau confectionate din doua foi de aluminiu
prin roluire, buza fiind imbracata a treia oara. Miezul era din aluminiu de f. buna calitate (din care
se executau carterele de motoreta Mobra). Nu-mi vine sa cred ca CSM Resita nu a fost partase la
aceasta "infractiune".
Poate sunt si altii care stiu!!"



... stiu ca mai de mult prin ani `80, o mana de mesteri confectionau aceste jenti intr-un atelier din uzinele Resitei....

Nelutzu sigur stie despre ce e vorba
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Jante Dacia.jpg
Views:	145
Size:	38.0 KB
ID:	2009814  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 06:54   #1264
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Eheeee !!!! astea da poze . Imi plac enorm de mult jantele de la monoposturi
... stiu ca mai de mult prin ani `80, o mana de mesteri confectionau aceste jenti intr-un atelier din uzinele Resitei....

Nelutzu sigur stie despre ce e vorba
asa este...Ulterior (dupa vreo 3 ani) sau confectionat si la Resita copiate dupa Gotti daca tin bine minte...de la Lentzi am avut si eu 2 jante 235/13 pt spate care se vad la Riga si Schleitz...foarte frumoase, foarte usoare si cu aceiasi conditie sa nu spun de unde le am pt ca se faceau "mai ascuns"...din pacate erau numai de circuit sau coasta cu asfalt bun...altfel nu rezistau la shocuri
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 07:06   #1265
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Apropos tot de jante facute in romania , pe vremea aia am dat 4500 de lei pe amandoua ceea ce reprezenta 2 salarii si jumatate
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 08:00   #1266
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Cuvantul din dictionar FELICITARI e prea mic, e prea putin, e insuficient pentru voi, si pentru initiatorul topicului.
Marturisesc ca sunt deja pasionat, apropiat, participant la evenimentele automobilistice, licentiat cu ani ....asadar, apropiat familiei, dar astazi sunt placut impresionat de diversitatea informatiilor de aici, unele chiar in premiera sau inedite,( pt mine) si incep sa inteleg de ce am depasit 34000 de accesari !! Bravo baieti !
Cred ca daca nu eram decat simplu cititor m-ati fi imbolnavit,
Incerc sa adun cele necesare si pentru concurentza ( a se citi topic cu istorie de raliuri !!!)
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 12:50   #1267
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Cuvantul din dictionar FELICITARI e prea mic, e prea putin, e insuficient pentru voi, si pentru initiatorul topicului.
Marturisesc ca sunt deja pasionat, apropiat, participant la evenimentele automobilistice, licentiat cu ani ....asadar, apropiat familiei, dar astazi sunt placut impresionat de diversitatea informatiilor de aici, unele chiar in premiera sau inedite,( pt mine) si incep sa inteleg de ce am depasit 34000 de accesari !! Bravo baieti !
Cred ca daca nu eram decat simplu cititor m-ati fi imbolnavit,
Incerc sa adun cele necesare si pentru concurentza ( a se citi topic cu istorie de raliuri !!!)
foarte frumos caracterizat de tine Vali ce se intampla pe aici, si Ioan a facut o treaba minunata aici si nea provocat....din provocari iese PROGRESUL SOCIETATII IN ORICE DOMENIU ...dar pe mine ma imbolnavit Road...ma dau cu capu' de pereti si nu stiu ce argumente sai mai aduc si vechituri....venind azi de la Bucale City mam gandit ca pe langa pozele postate sar putea modifica un pic "organigrama" de aici si cine are poze cu mare placere le asteptam si suntem "lacomi" de ele, dar sa povestim si in paralel patanii traite de noi atunci, unele vesele altele mai triste pt ca au fost nenumarate evenimente triste in automobilismul sportiv din anii aceia...cum vrea majoritatea asa vom face ... in felul asta poate reusesc "sai dau un tur" lui Road ....eu personal am epuizat "stocul" de poze facute de mine si astept noutati de la alte "fosile"...si ca sal enervez pe nea Mitica apropos de Romengleza ...It's Up To You my Friends !!!

Last edited by cornel1955; 19-05-11 at 12:57.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 13:26   #1268
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Ce am postat mai sus a fost din suflet bineintzeles....ce ma intristeaza este ca nu mai apar "fosile" pe aici desi stiu ca suntem "urmariti" ..asta inseamna ce trebuie sai provoc si nu stiu cum ...Eugen, Tibi Gedeon, Tibi Ciurciu, Kulpinski, Nabosniy, fostii mei colegi de club si multi altii care stiu ca ne acceseaza ...UNDE DRACU' SUNTETI SI DE CE NU VENITI PE AICI SA MAI "COTIZATI" SI VOI CU CEVA POZE SAU INFO ???????...suntem un grup de pasionati inraiti de cursele de odinioara....veniti aici sa ne amintim si cu ajutorul vostru de ce sa facut odinioara....sau poate nu va face placere...
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 13:29   #1269
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Eu am impresia ca te cam alintzi prin paddock ! pe pista esti cu ochii pe Road, hmmmm, dar....dar....mai bine rezolva problemele restante :
- poza de grup 1978...????
- poza de iarna cu arbitrii......??
- ba si la Circuit Albena ai putea zice ceva.. cat despre povestile tehice, gen , motor, carburator, jante secrete, etc....platforma de transport....sa ne spui lucruri interesante te tot asteptam...
asadar si prin urmare, baga mare, baga mare....ca de poze te sustin..
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 13:35   #1270
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

De ex: cine te-a dus prima data la curse? dar cine te-a indrumat....la primul contact.
Mie, de ex: regretatul Ionescu Cristea Nicolae, m-a purtat intr-o Dacia 1100, o tura de circuit in antrenamente, pe circuitul din Braila 1975, ( poza am publicat-o mai sus ) si la coborare, cand eram in al 9-lea cer, fascinat de emotii dar si satisfacut de scartzilaia rotilor , mi-a spus textual:
" Baiete, daca te apuci de curse si vrei si podium, apoi ai sa ramai fara pantaloni pe tine ! Si vezi, ca-s mai multe momentele dificile, necazurile, greutatile decat satisfactiile si avantajele !!"
Si....si......n-am ascultat, dar mai am inca pantaloni, asa ca ma mai dau......inca!!
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 13:52   #1271
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Si ca sa nu vorbim vorbe sa vorbim FAPTE (nu pot da IP persoanei respective din motive lesne de intzeles)dar noi pe langa curse unii se mai pricep si la IT...Eugen Peteanu a fost aici, Mircea Ponta, Ghe Teodor "Teo"...Ovidiu Mazilu...Kulpinski...si altii... asta din ce am "vazut" si aflat eu...de ce nu iesiti aici mieilor ???/ beheheheee !!!!
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 14:09   #1272
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Eu am impresia ca te cam alintzi prin paddock ! pe pista esti cu ochii pe Road, hmmmm, dar....dar....mai bine rezolva problemele restante :
- poza de grup 1978...????
- poza de iarna cu arbitrii......??
- ba si la Circuit Albena ai putea zice ceva.. cat despre povestile tehice, gen , motor, carburator, jante secrete, etc....platforma de transport....sa ne spui lucruri interesante te tot asteptam...
asadar si prin urmare, baga mare, baga mare....ca de poze te sustin..
stai sami revin dupa "cursa" de azi de la Bucuresti si diseara ai tot ce vrei
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 15:29   #1273
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Pentru ca saptamana viitoare stiu ca va avea loc Raliul Clujului sa va readuc un pic in atmosfera de altadata de pe strazile Clujului - Napoca , pe vremea Circuitelor de Viteza.

Cu amabilitatea unui localnic si anume domnul Edwin Keleti vom face un tur imaginar al Circuitului de la CLUJ

...asadar: START - Startul era in fata la Consiliul Popular, la statuia cu lupoaica spre directia str Napoca (casa Studentilor), deci invers sensului de circulatia a masinilor astazi.
Urma un viraj de dreapta la coloane (unde este clubul Fashion), apoi la clubul Diesel se facea din nou dreapta, ocolind biserica. Dupa inca un dreapta in fata la Melody, se intra la stanga pe Petru Groza, actuala Eroilor (pe partea care acum e pietonala), apoi la colt cu cinema Victoria se intra in stanga pe straduta.
Dupa 100 metri se facea dreapta pe 6 martie inspre catedrala ortodoxa, din nou dreapta spre teatru, iar la stop dreapta pe Eroilor pe partea stanga a drumului (prin fata pe la Transilvania si cofetaria Carpati), completand un tur de pista. (SOSIRE)

PS:

E. Keleti

"Imi aduc aminte in '81 cand a aparut saracul Lenti la etapa de la Cluj a Cupei Pacii si Prieteniei la karting si a prezentat in premiera Formula Easter. Era prima care se construise in tara si lumea striga in extaz: Formula 1, Formula 1"
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Circuit Cluj 1976.jpg
Views:	101
Size:	86.2 KB
ID:	2010387   Click image for larger version

Name:	mihai Ita Muresan _Dacia 1100 Viteza pe Circuit_ Cluj.jpg
Views:	81
Size:	34.5 KB
ID:	2010388  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 15:38   #1274
BH 59 FIF
Dacia Driver

Stage 5
 
BH 59 FIF's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 983
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Apropos tot de jante facute in romania , pe vremea aia am dat 4500 de lei pe amandoua ceea ce reprezenta 2 salarii si jumatate
Auzisem ca nu erau chiar la indemana oricui dar asa "scoruri" nici nu mi-au trecut prin cap. Nu degeaba ii tot spun eu consoartei ca defapt strang aur, nu fiare .
__________________
Dacia Break Alpineliebe https://www.youtube.com/watch?feature...&v=-qRd8N3XU5Y

Intalnirea Dacia Clasic 2013 https://www.4tuning.ro/evenimente-aut...013-18457.html
BH 59 FIF is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 15:41   #1275
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ZerO_CooL View Post
Primul probabil ca este tetraetilul de plumb.
se faceau cu aditivi normal !

In plus fata de asta, in general la cursele de viteza se faceau reduceri de greutate peste tot. Cursele fiind scurte (coasta) si relativ scurte (circuit) nu erau mari consumuri de curent, asa ca...exit! La exit ma refer, nu ca plecau fara demaror , ci ca se oprea incarcarea bateriei pe timpul cursei...adica alternatorul se invartea din fulie liber fara a mai produce incarcare si deci castigai cativa cai....


Pe langa asta erau geamuri de plexiglas, capote si panouri de usi din aluminiu, se gaurea tot ce se putea (de ex balamalele capotei, pedalele, suportii de alternator, etc).
Lucrurile se faceau foarte stiintific.
Unii faceau sectiuni in chiuloasa ca sa vada pana unde pot largi galeriile de admisie si evacuare! ETC.....
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -