Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 17-05-11, 08:59   #1231
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Am sa fug numai in a-5-a sa-ti aduc ochelari, ca nu mi-s acela !!
Domnul era ; Stanica Istratescu , si mergea arbitru in primul viraj de stanga ac !!
ha, ma incerci ?
pai asta incercam dar vad ca teai prins...baga cu numere cum am facut eu si Nelutzu si sa vedem dibacia si memoria fiecaruia ...cu ce miai zis mai jos cu INDICATII pretioase asa e dar sa nu uitam ca ne "acoperea" un mare general...sa nu stie nea nicu de curse..si poate numai din cauza asta am supravietuit pana in '89
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 09:15   #1232
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by PoliBuc View Post
Sper sa-ti fac placere, cu rugamintea de a ne spune "personaju'". Banuiesc ca se recunoaste plecarea de la Magura (1984). Mai am si altele dar incerc sa le grupez cronologic.
Magura Buzaului era o coasta pretentioasa chiar din start.
Parcul si revizia tehnica erau inghesuite in soseaua nationala. startul era Chiar in intersectie, usoara rampa, 2-3 viraje largi si ac de stanga.
Acolo, mai ales pe antrenamente se !! incerca santul la iesire.
rezultatele se comunicau la masa de la start, iar premirea se facea la Fantana lui Mihai. mai erau si probleme cu cazarea, dar erau satenii primitori si dornici de concurs .

cu aceste replici mi se termina stocul din albumul personal
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG.jpg
Views:	198
Size:	289.1 KB
ID:	2007204   Click image for larger version

Name:	IMG_0001.jpg
Views:	123
Size:	262.7 KB
ID:	2007205  
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 09:42   #1233
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Magura Buzaului era o coasta pretentioasa chiar din start.
Parcul si revizia tehnica erau inghesuite in soseaua nationala. startul era Chiar in intersectie, usoara rampa, 2-3 viraje largi si ac de stanga.
Acolo, mai ales pe antrenamente se !! incerca santul la iesire.
rezultatele se comunicau la masa de la start, iar premirea se facea la Fantana lui Mihai. mai erau si probleme cu cazarea, dar erau satenii primitori si dornici de concurs .

cu aceste replici mi se termina stocul din albumul personal
stai ca am mai gasit e ceva....82-83-84
1- '82 sunt colegii mei de club Puiu Campeanu si Florea Gelu
2- '83 start Magura Gr.N incepatori chiar Moshu'
3- '84 cel mai tare viraj de la Pitesti ...iar Moshu' si Cioaca alerga sa ma prinda la el acasa...nu ma prins
hai ca iam aruncat o plasa...poate vine si el aici
Si acum ca sunt atatia ani de atunci pot sa ma dau in primire ca dupa cum statea pe viraj Dacia lu' Moshu' se vede clar ca aveam bari stabilizatoare de 22 nu de 19 originale
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	r82puiu.jpg
Views:	99
Size:	137.1 KB
ID:	2007226   Click image for larger version

Name:	bz83.jpg
Views:	148
Size:	78.7 KB
ID:	2007227   Click image for larger version

Name:	pitesti84.jpg
Views:	110
Size:	207.6 KB
ID:	2007228  


Last edited by cornel1955; 17-05-11 at 09:48.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 09:53   #1234
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Wink Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

1.- Frumoasă istorie, dar vă rog să adăugaţi la fiecare foto publicată: anul, locul şi eventual personajele (dacă nu sunt sub formă de test de aducere aminte).
Vali, din ce an sunt foto de la Măgura Buzăului? Īl văd lāngă tine pe Popescu.
2.- Iar dacă vreţi şi aveţi timp, sāmbătă 21 mai 2011, la Băneasa Shoping City puteţi vedea cca 40 de istorice, unde va fi start şi sosirea īn/din Raliul Bucureşti Istoric 1935. Detalii pe http://www.a-car.ro/site/ sau http://automobilia-romania.blogspot.com/

Last edited by Rusanescu; 17-05-11 at 09:59.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 10:17   #1235
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
1.- Frumoasă istorie, dar vă rog să adăugaţi la fiecare foto publicată: anul, locul şi eventual personajele (dacă nu sunt sub formă de test de aducere aminte).
Vali, din ce an sunt foto de la Măgura Buzăului? Īl văd lāngă tine pe Popescu.
2.- Iar dacă vreţi şi aveţi timp, sāmbătă 21 mai 2011, la Băneasa Shoping City puteţi vedea cca 40 de istorice, unde va fi start şi sosirea īn/din Raliul Bucureşti Istoric 1935. Detalii pe http://www.a-car.ro/site/ sau http://automobilia-romania.blogspot.com/
excelent si un eveniment deosebit...din pacate sambata masina e la baiat la Bucuresti si poate sa vin cu triciclul care il omologhez saptamana asta ...si sami fac reclama ca altii cu turbo si uleiuri bag si io ceva dar are legatura cu cursele...voi baga mai multe pe youtube ca sa mearga mai repede
Attached Files
File Type: mov P1190429.MOV (33.61 MB, 29 views)

Last edited by cornel1955; 17-05-11 at 10:22.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 10:21   #1236
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Pentru POLITEHNICA Bucureşti a anului 1977, din revista AUTOTURISM nr. 2/1978 (Mihai ALEXANDRESCU şi Mihai COJOCARU, foto Mihai NIEDL)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1978.02_A.POLI.Buc.jpg
Views:	146
Size:	1.33 MB
ID:	2007317  
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 11:34   #1237
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
1.- Frumoasă istorie, dar vă rog să adăugaţi la fiecare foto publicată: anul, locul şi eventual personajele (dacă nu sunt sub formă de test de aducere aminte).
Vali, din ce an sunt foto de la Măgura Buzăului? Īl văd lāngă tine pe Popescu.
2.- Iar dacă vreţi şi aveţi timp, sāmbătă 21 mai 2011, la Băneasa Shoping City puteţi vedea cca 40 de istorice, unde va fi start şi sosirea īn/din Raliul Bucureşti Istoric 1935. Detalii pe http://www.a-car.ro/site/ sau http://automobilia-romania.blogspot.com/
Da, el este ,Adrian Popescu. Eu , sper sa nu gresesc , o nominalizez pentru 1984. Imi amintesc ca Nicu Grigoras a locuit in sat la o fosta gazda a mea . Si va mai pot spune ca sambata seara , la hanul Caprioara, s-a organizat ad-hoc o masa, lasat cu dans, cu atmosfera deosebita, incinsa cu o galbioara din partea gazdelor !!
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 11:41   #1238
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
pai asta incercam dar vad ca teai prins...baga cu numere cum am facut eu si Nelutzu si sa vedem dibacia si memoria fiecaruia ...cu ce miai zis mai jos cu INDICATII pretioase asa e dar sa nu uitam ca ne "acoperea" un mare general...sa nu stie nea nicu de curse..si poate numai din cauza asta am supravietuit pana in '89
intrutotul adevarat! dar as mai adauga, cu adresa directa la prietenii forumisti tineri ce ne viziteaza, ca in acei ani alergam la curse ( in postura de concurent sau arbitru) cand fiecare automobil primea un bon de 20 lt de benzina pe luna !! Da, 20 lt / luna.!!
Intelegeti cu aceste 3-5 informatii din cele de mai sus comentate cu acordul lui cornel, si puteti sa comentati, cum s-au desfasurat cursele pe care le evocam aici.
dar, retineti invidia de care ne bucuram, pt ca mergeam la curse iar unii luau numai 20 lt / luna ! timpuri apuse.
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 13:16   #1239
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
intrutotul adevarat! dar as mai adauga, cu adresa directa la prietenii forumisti tineri ce ne viziteaza, ca in acei ani alergam la curse ( in postura de concurent sau arbitru) cand fiecare automobil primea un bon de 20 lt de benzina pe luna !! Da, 20 lt / luna.!!
Intelegeti cu aceste 3-5 informatii din cele de mai sus comentate cu acordul lui cornel, si puteti sa comentati, cum s-au desfasurat cursele pe care le evocam aici.
dar, retineti invidia de care ne bucuram, pt ca mergeam la curse iar unii luau numai 20 lt / luna ! timpuri apuse.
heheheeeee am ras de mam stricat cu 20 l/luna...dar de fapt trebuia sa plang...asa a fost...noi de la IDMS eram sa zic mai privilegiati si in permanenta aveam un rezervor de 80 l de benzina in Oltcitul cu care tractam platforma si alte 50 l pt concurs unde era benzina speciala(cu droguri) ....aia 80 de litri ii daruiam prietenilor de la Resita si nu stiam cum sai impart sa nu se supere nimeni pe mine...apropos de droguri hai sa vad cine cunoaste...CE SE BAGA IN BENZINA DE 98 ATUNCI ??? pt ca mirosea specific... indicatie : 4EPB si U de R
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 13:28   #1240
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Da, el este ,Adrian Popescu. Eu , sper sa nu gresesc , o nominalizez pentru 1984. Imi amintesc ca Nicu Grigoras a locuit in sat la o fosta gazda a mea . Si va mai pot spune ca sambata seara , la hanul Caprioara, s-a organizat ad-hoc o masa, lasat cu dans, cu atmosfera deosebita, incinsa cu o galbioara din partea gazdelor !!
la Caprioara in '83 nu vroiau sa ne faca cartofi prajiti...Nae colegul meu de club (care arata bine rau) lea vrajit pe bagaboantele alea de ospataritze si au aterizat alea cu ditamai castronul de cartofi...plus vinul rosu de la popi de pe coasta de la manastirea de calugari ...a iesit treaba buna in final....nu prea buna ca la circuit la Galati nu ma trezisem prea bine si daia am luat locul 2 aici e FERMA VESELA !!! ca tot apare pe pop-up in josul paginii

Last edited by cornel1955; 17-05-11 at 13:35.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 13:41   #1241
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Primul probabil ca este tetraetilul de plumb.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 14:04   #1242
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Pfuuuuu !!!!!!!!!!!! ce de poze superbe.

Eu am inteles ca am intrat la boxe, dar vad ca mecanici astia ai mei au intarziat foarte mult cu schimbul de pneuri si am pierdut deja aproape un tur !
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 14:41   #1243
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ZerO_CooL View Post
Primul probabil ca este tetraetilul de plumb.
si sa nu va mai tin pe jar ...ultimul... ulei de ricin care e foarte volatil si sporeste compresia de nuti vine sa crezi...BRAVO Zero...dane te rog frumos si un nume cum ni la dat Alin ca e mai usor la tastatura
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 14:55   #1244
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Pfuuuuu !!!!!!!!!!!! ce de poze superbe.

Eu am inteles ca am intrat la boxe, dar vad ca mecanici astia ai mei au intarziat foarte mult cu schimbul de pneuri si am pierdut deja aproape un tur !
Asi spune ca COMPETENTZA AZI ESTE INCOMPETENTZA....mecanicul meu cel mai bun a fost nevastamea la curse si toti au apreciato(intrebatii pe toti de la Resita, Pitesti si Victor Nicoara care o aprecia f mult)....cine poate fi mecanicul cel mai bun decat cel care iti este cel mai aproape???..iar ma laud dar nevastamea a fost si este o legenda a curselor...nu gaseam cricul rapid mil aducea ea...nu gaseam roata de schimb venea cu ea la mine....mamelucii de mecanici IDMS veneau cu mine numai sa bea si sa manance si sasi umfle burtzile grase si ia banii pe diurna...Un respect deosebit il am pt mecanicul lui Eugen Peteanu si pt Boby al lui Mircea Ponta...oameni deosebiti care nu se mai gasesc azi decat foarte rar...

Last edited by cornel1955; 17-05-11 at 14:58.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 15:13   #1245
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ZerO_CooL View Post
Primul probabil ca este tetraetilul de plumb.
Da, dar se folosea cu pondere. Cunosc caz, in care , dupa circuitul de viteza Galati, s-au " dus" 2 supape, un piston ( parte din calota lui ).
Dar il facuse naravash ! apoi s-a lecuit !
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -