Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-11, 19:07   #1216
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Nu ma lasa inima sa nu-i nominalizez ( pe cei care ii recunosc, si mai stiu numele lor ) de jos:
R1: Marin Dumitrescu ( inconfundabil ), ? - titi Petrescu - Bucuresti,
..Surloiu Petre +, Alexandrescu M + ( Papa dollar !!) Leu Nicolae-Deva....
R2:.... .... ....... Cornel Voda, .. D. Borlovan, ... Dan Amarica, Virgil Mitrescu ( fost secretar FRAK )
R 3: ... Iancovici Stefan +, Nicolau Nicolae, .....Dumitru Cojan,
R 4: ....Vezeanu Petre +, Dumitru Telescu +, Alexandru Ionescu Cristea, Ionescu Cristea Eugen +, ........
R 5: Corneliu Tit, Niki Melinescu ( TVR ), Virgil Balas, ...Niki Herisanu, Vasile Stamate, .....

Mi-am " turat " mintea la peste 5000, si poate am mai gresit prenumele pe ici / colo, va rog sa ma scuzati
Cum ramane cu evenimentul ?? Ocazia pozei de grup ??
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 19:36   #1217
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Buna seara !
Asadar, nelutzu e cu fata de la receptie.....nu ma vede,
Road tb sa schimbe rotile, intra la boxe... Cornel nu mai are ce spune de eastere asa ca , sa ATACAM
Dragi prieteni,
Ce eveniment a reunit " floarea automobilistilor" in.. 1978 ?
Iata mai jos poza de grup ..
Aud.....................................: ?:
de unde dracu ai scos toata elita automobilismului romanesc la un loc si cu arbitrii si cu oficiali din vremea aia...MA PREDAU!!! vei auzi daca ai rabdare pt ca cel putin 10 am recunoscut dar tre sa dau o fuga la un contzaran de al meu si revin...Petre Surloiu, Marin Tiganu' (asa ii place lui,nu Dumitrescu)....si ne vedem peste 2 ore....sa vedeam la poza asta de exceptie cine stie CINE SUNT TOTI DE ACOLO...
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 19:40   #1218
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Sa va ajut cu una mai recenta 198?
Organizator FRAK Bucuresti. Timp de desfasurare : extrasezon competitional.
Participanti : ii recunoasteti ?
atat va spun ca-s numai arbitri si organizatori din tara.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0001.jpg
Views:	144
Size:	191.4 KB
ID:	2006406  
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 19:45   #1219
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
de unde dracu ai scos toata elita automobilismului romanesc la un loc si cu arbitrii si cu oficiali din vremea aia...MA PREDAU!!! vei auzi daca ai rabdare pt ca cel putin 10 am recunoscut dar tre sa dau o fuga la un contzaran de al meu si revin...Petre Surloiu, Marin Tiganu' (asa ii place lui,nu Dumitrescu)....si ne vedem peste 2 ore....sa vedeam la poza asta de exceptie cine stie CINE SUNT TOTI DE ACOLO...
Nu umblati cu suflatul, cu "jiglere marite " cu d 'astea: gen sa intreb publicul, sa intreb un prieten, .....astea la TV
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 22:42   #1220
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Sa va ajut cu una mai recenta 198?
Organizator FRAK Bucuresti. Timp de desfasurare : extrasezon competitional.
Participanti : ii recunoasteti ?
atat va spun ca-s numai arbitri si organizatori din tara.
ne rezervam pt maine sa le dam timp de gandire celor ce ne viziteaza aici...
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 22:54   #1221
PoliBuc

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 38
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
hai ca am uitat intrebarea de baza pentru Costel...sunt cu capu' si e explicabil...Costele ai curaj sa te sui intro F3 acum si sa te si dai la VTM cu ea? ca din ce stiu eu voi ati avut tractiune fatza...eu am abordat partea periculoasa cu tractiune spate
Cinstit... nu. Atunci... poate. Si legat de aceste masini numite "easter". Pentru mine, si atunci si acum, voi, Cornele, erati, pentru mine, niste eroi. Dupa mii de ore de munca si de teste, aveati curajul sa va si dati cu ele... jos palaria. Noi, ceilalti aveam o masina, pe langa "brodam" priceperea noastra, pe cand voi ati luat-o de la "O" .RESPECT
PoliBuc is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 23:02   #1222
PoliBuc

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 38
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
asta este deja F3 nu e Easter si merge mi se pare la H...nu mai sunt la curent cu grupele de azi
REPLY PT POLI_BUC: pai uitete mai sus sa vezi ce am sicris eu ...masina lui Mihai era neagra nu verde....si neai amenintzat cu poze...BAGA !!! DE ABIA ASTEPTAM
Sper sa-ti fac placere, cu rugamintea de a ne spune "personaju'". Banuiesc ca se recunoaste plecarea de la Magura (1984). Mai am si altele dar incerc sa le grupez cronologic.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Politehnica_Buc_0015.jpg
Views:	184
Size:	500.6 KB
ID:	2007050  
PoliBuc is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 07:38   #1223
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by PoliBuc View Post
Sper sa-ti fac placere, cu rugamintea de a ne spune "personaju'". Banuiesc ca se recunoaste plecarea de la Magura (1984). Mai am si altele dar incerc sa le grupez cronologic.
bravoo! voi completa si eu ceva de la Magura Buzau ! Incet, pt ca sa nu-l deranjam pe Cornel, e concentrat pe mesajele anterioare !
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 07:54   #1224
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by PoliBuc View Post
Sper sa-ti fac placere, cu rugamintea de a ne spune "personaju'". Banuiesc ca se recunoaste plecarea de la Magura (1984). Mai am si altele dar incerc sa le grupez cronologic.
asta era masina lui Costica Gherghel.... ce credeati ca ma pacaliti ??? si SA MA BUCUR SI EU CA SA REZOLVAT TREABA CU LOGAREA AICI...ACUM INTRU DIRECT FARA LOGARE...MULTUMIRI ADMINILOR ACESTUI FORUM DE EXCEPTIE CRED EU....Costele nu eram eroi...eram ca si voi de pe turisme niste oameni care incercam sa facem ceva bun in tara de c...t in care neam nascut...in sperantza ca va fi mai bine...nu a fost asa dar numi pare rau si au fost cei mai frumosi ani ai mei si cred ca si ai vostrii, iar ce am facut atunci nu se poate reedita acum...apropos de nebunia cu Easterele (repet si am mai postat asta) la Sf. Ana la coasta 84 nea Fane Iancovici+ mia cerut Easterul sa faca o recunoastere...cand a ajuns jos era alb ca varul si ma intrebat cum putem sa mergem pe asa ceva...iam raspuns simplu: tu esti un pilot sanatos...noi nu suntem
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 07:58   #1225
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
bravoo! voi completa si eu ceva de la Magura Buzau ! Incet, pt ca sa nu-l deranjam pe Cornel, e concentrat pe mesajele anterioare !
nu te mai aia grija de mine ca team recunoscut in ultima poza ...mai grasutz un pic dar tu esti acolo
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 08:03   #1226
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Totusi, sa dam cezarului ce merita !
Era si este o diferenta sa fii in scaun pe un easter si pe o masina , fie de orice grupa. Impactul vizual cu bornele si glisierele e diferit !
Apoi pe o masina se mai foflosesc adesea piese sport, piese pt competitii etc, dar voi faceati adaptari si constructii neverificate pe standuri, pe tunele aerodinamice, si alergati pe ele.
Si ce forme de caroserie incercati in acele vremuri cand materia prima era limitata dimensional, caliatativ, etc
Apoi sa ne gandim stilul de condus care trebuia acomodat rapid cu cel dintr-o masina de curse.
si diferentele nu-s numai acestea ! stima si respect pentru constructiile mecanice facute .
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 08:11   #1227
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Asa e Vali, ai dreptate dar cum am zis mai sus fara o doza de nebunie sau inconstientza nu aveai cum sa mergi pe Easter...facut din polizor si taiat cu bomfaierul ca eu personal nici flex nu aveam...ma gandesc la pilotii rusi ,nemti bulgari ,polonezi care mergeau pe Eastere de fabrica ...putea si IAP sau uzina Oltcit sa se implice in asa ceva dar nu au facuto...probabil rezultatele romanilor erau altele poate in primele 2 locuri din CPP-CPF...piloti aveam si f buni

Last edited by cornel1955; 17-05-11 at 08:14.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 08:34   #1228
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by PoliBuc View Post
Sper sa-ti fac placere, cu rugamintea de a ne spune "personaju'". Banuiesc ca se recunoaste plecarea de la Magura (1984). Mai am si altele dar incerc sa le grupez cronologic.
Eu personal cred ca am epuizat materialul si slava domnului am bagat destul pe aici si numai poze facute de mine...asteptam si noi sa mai apara "fosile" auto pe aici sa ne umple de placere si amintiri frumoase de pe vremuri, dar vad ca inafara de tine si toti care suntem aici nu mai vrea nimeni sa apara desi sunt informat ca sunt foarte multi fosti si actuali piloti care ne viziteaza...intrati fratilor aici fara retinere ...macar asta ar fi bucuria de a ne aduce aminte de ce a fost...
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 08:34   #1229
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
nu te mai aia grija de mine ca team recunoscut in ultima poza ...mai grasutz un pic dar tu esti acolo
Am sa fug numai in a-5-a sa-ti aduc ochelari, ca nu mi-s acela !!
Domnul era ; Stanica Istratescu , si mergea arbitru in primul viraj de stanga ac !!
ha, ma incerci ?
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 08:46   #1230
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Asa e Vali, ai dreptate dar cum am zis mai sus fara o doza de nebunie sau inconstientza nu aveai cum sa mergi pe Easter...facut din polizor si taiat cu bomfaierul ca eu personal nici flex nu aveam...ma gandesc la pilotii rusi ,nemti bulgari ,polonezi care mergeau pe Eastere de fabrica ...putea si IAP sau uzina Oltcit sa se implice in asa ceva dar nu au facuto...probabil rezultatele romanilor erau altele poate in primele 2 locuri din CPP-CPF...piloti aveam si f buni
parerea mea este ca in anii 85...87 , nu am avunt noi ramanii, norocul ca o ruda sau un cadru cu putere de decizie, nu s-a molipsit de eastere, si nu a putut nimeni face o prezentare, o informare cuiva, ca sa se ia decizia de contruire/ cercetare prin institutele de profil a fabricatiei de Eastere. Posibilitati erau, pasionati erau, trebuia doar " indicatia pretioasa " ca e un domeniu in care se poate face concurenta strainilor..etc...etc si s-ar fi implicat multi !
dar ca si atunci, si acum nici massmedia nu este atrasa decat de evenimente: decor, cearta, ....cu ( zic ei ) impact la public!?!? dar uita ca pe baza multor cercetari au progresat masinile cu care se plimba astazi fiecare dintre ei1
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -