Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-11, 18:27   #616
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
Eu am avuto, am gasito in librarie, dar a trebuit sa o fac cadou unui prieten,,, o sa imi caut alta... cel mai simplu e pe Net de gasit....


cu fiul sau Radu si nepotii Silviu si Andrei am petrecut o seara memorabila la sfarsitul unei etape de Coasta de la Resita...
Am fost invitat inpreuna cu prietenul meu Daniel Onoriu sa luam cina inpreuna cu familia Dumitrescu si am fost placut surprins de povestirile acestora despre bunicul lor Marin, cum a patimit si cum sa apucat in acele vremuri de cursele auto... familia Dumitrescu este intradevar o enciclopedie a sportului auto din Romania in special la cursele de Viteza...
sorry ! Marin Dumitrescu a fost extraordinar in auto ....o legenda auto si il cunosc personal...nu stiam nimic de motorul de Lada si mia dat indicatii exacte pt motorul de Lada 1600...la vemea respectiva (1985 chestia cu Lada 1600)...si ii multumesc foarte mult pt ajutor dezinteresat...am si acum in locul cu cupe culbutorul de Lada modificat de Nea Marin ....e munca multa dar performatzele sunt pe masura...pt axa cu came "cumparata" de la INMT (club f tare ) pe 3000 de lei vechi ....30 mil. acum....Daniel il cunoaste pe baiatul meu de la moto...sunt nebuni(in sensul bun)) amandoi....pai toata elita sportului auto romanesc ...trebuie reunita si neaparat trebuie sa ne vedem la un gratar la mine....organizati voi ca eu nu prea am timp...sunt cu ajutorul pt biserica locala...cand vreti....sunt aici...am si locuri de cazare
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 14-04-11 at 18:42.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 18:30   #617
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by THUNDER77 View Post
"Un sfert de veac la volanul bolizilor" a lui Marin DUmitrescu mi-o poate da si mie cineva ? Macar in format electronic ca sa o pot printa
https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-...ml#post2901421
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 18:38   #618
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
insista pe ocazii. ro , cred ca o sa gasesti si cartea si alte lucruri de colectie.
Trebuie doar sa ai rabdare si sa insisti
Multumesc dar nu "gust" licoarea Ocazii.ro...tzeapa !!! si nu iti va da nimeni documente de mare valoare ...e unul la targoviste care vinde colectia Autoturism completa si mia cerut o gramada de bani pe ea...cred ca presupui ce iam bagat si unde....heheheheeeeee
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 18:47   #619
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ZerO_CooL View Post
Mersi mult de link ZERO....este o chestie so citesc la noapte cand doarme nevasta mea si sa ma bucur de ce era atunci
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 19:29   #620
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Cu placere. De fapt, eu va multumesc pentru tot ce scrieti aici.
Pentru cine vrea sa cumpere cartea, am gasit-o in doua locuri (nu stiu daca o si au in stoc)...
http://tizo.ro/un-sfert-de-veac-la-v...559710933.html
http://www.cartile.ro/?p=author&name=MARIN+DUMITRESCU|
http://www.cartile.ro/?p=author&name...umitrescu+++++
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 19:52   #621
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Echipa I.N.M.T. in anul 1981.

Masina lor, oDacia 1300 de grupa 2 pe care concurau Bibi Ursu si C-tin Hlebovschi la coasta si Viteza pe Circuit !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0008.JPG
Views:	182
Size:	844.8 KB
ID:	1965551   Click image for larger version

Name:	DSC_0016.JPG
Views:	125
Size:	154.4 KB
ID:	1965555  

Last edited by ROAD EMPIRE; 14-04-11 at 19:56.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 20:17   #622
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Bravo, bravo !
dar de masina Dacia preparata de ing. Mircea Ilioaia, la INMT, cu primul motor diesel, pentru circuite , stiti ? gasim vreo poza ?
din pacate am aflat ca el nu e prea grozav cu sanatatea.
Pot sa va relatez ca a venit la Braila, la circuit, ( parca in 1981 ..??) si din X - motive, la revizia tehnica si la secretariat, nu a alergat in cursa !!
De fapt prin spate a fost o.........usoara invidie prin culise, pusa la cale de nume sonore care stapaneau treptele podiumului cu Dacia modificata ( viitoarea grupa H ) si ....le-ar fi sarit " din viteza " la intoarcere in fabrica, usor invinsi de INMT Bucuresti !
Vremuri trecute, dar cred ca e interesant pentru tinerii cititori ai acestui topic sa aprofundam istoria primei masini motorizata Diesel , dar cu pretentii de circuit !
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 20:40   #623
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Domnule Nemtanu, daca tot ati adus vorba de diesel, iata un articol despre pionieratul Daciei Diesel in 1980.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0043.JPG
Views:	135
Size:	1.27 MB
ID:	1965630  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 20:47   #624
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by THUNDER77 View Post
"Un sfert de veac la volanul bolizilor" a lui Marin DUmitrescu mi-o poate da si mie cineva ? Macar in format electronic ca sa o pot printa
Uite, amice, ai "Un sfert de veac la volanul bolizilor", In trei părţi. Dar dacă vrei cartea reeditată īn 2010, o poţi găsi la dl. Marin DUMITRESCU - 0724 007 651.
Tot la el găseşti şi Automobilismul sportiv romānesc 1904-2010.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 22:38   #625
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Echipa I.N.M.T. in anul 1981.

Masina lor, oDacia 1300 de grupa 2 pe care concurau Bibi Ursu si C-tin Hlebovschi la coasta si Viteza pe Circuit !
am dat pe la inceput poze de la Toboc-Bucuresti '82 cu masinile lui Bibi Ursu si Paul Geanta...Hlebovski sia facut Easter in '83 si in '84 lam copiat 80% dupa al lui fara sami ceara un leu, pt ca eu nu aveam nici un fel de documentatie la capitolul asta...deci pe vremea aia puteai sa copiezi o masina de la cineva fara nici un interes...azi totul costa

Last edited by cornel1955; 14-04-11 at 22:45.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 22:43   #626
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Bravo, bravo !
dar de masina Dacia preparata de ing. Mircea Ilioaia, la INMT, cu primul motor diesel, pentru circuite , stiti ? gasim vreo poza ?
din pacate am aflat ca el nu e prea grozav cu sanatatea.
Pot sa va relatez ca a venit la Braila, la circuit, ( parca in 1981 ..??) si din X - motive, la revizia tehnica si la secretariat, nu a alergat in cursa !!
De fapt prin spate a fost o.........usoara invidie prin culise, pusa la cale de nume sonore care stapaneau treptele podiumului cu Dacia modificata ( viitoarea grupa H ) si ....le-ar fi sarit " din viteza " la intoarcere in fabrica, usor invinsi de INMT Bucuresti !
Vremuri trecute, dar cred ca e interesant pentru tinerii cititori ai acestui topic sa aprofundam istoria primei masini motorizata Diesel , dar cu pretentii de circuit !
cu Mircea Ilioaia ma mai intalneam in piatza la Veteranilor in Buc (eram vecini) inainte sa ma fac tzaran...1998...mai povesteam de curse si de altele...acum din pacate sta rau cu sanatatea si se pare ca este internat la un sanatoriu...pacat...un pilot excelent, cu rezultate excelente...
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 22:52   #627
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Uite, amice, ai "Un sfert de veac la volanul bolizilor", In trei părţi. Dar dacă vrei cartea reeditată īn 2010, o poţi găsi la dl. Marin DUMITRESCU - 0724 007 651.
Tot la el găseşti şi Automobilismul sportiv romānesc 1904-2010.
heheeeee!!! am tras toate pdf si am ce citi la noapte, ca nu am somn ...o sal sun zilele astea pe nea Marin pt cartea cealalta si sa vad daca e la fel de sprinten...tot acolo in zona Dorobanti sta cu casa ?
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 08:38   #628
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Dragii mei am vazut multe lucruri si bune si rele in meseria mea dar niciodata nu am vazut atata ajutor si oameni de suflet ca aici , pe topicul asta . Multumesc Ioan09 si domnului Rusanescu pentru cartea electronica si Zero pentru link-uri . Stima tuturor !

P.S.Am apucat sa comand deja cartea de pe un site cu carti "la anticariat"....Nu prea am tupeul sa-l sun pe nea Marin sa ii spun : 'Traiesti nea Marine , ce mai faci etc. etc. etc. si apoi sa ii cer cartea asa...tam nesam.....si dupa ce l-am deranjat pe domnul Rusanescu cu telefonul mi-am cam dat palme dar m-am razbunat la serviciu pentru bataia care mi-am dat-o
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 09:05   #629
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Thumbs up Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

THUNDER77, nu trebuie să ai reţinere, dl. Marin DUMITRESCU are ambele cărţi la vānzare şi de-abia aşteaptă să fie sunat.
Te rog īncearcă!
Şi nu-ţi face probleme, poţi să mă suni oricānd, dacă pot ajuta cu ceva o fac fără reţineri.
Cu plăcere, mulţumim pentru cuvintele frumoase.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 09:13   #630
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
cu Mircea Ilioaia ma mai intalneam in piatza la Veteranilor in Buc (eram vecini) inainte sa ma fac tzaran...1998...mai povesteam de curse si de altele...acum din pacate sta rau cu sanatatea si se pare ca este internat la un sanatoriu...pacat...un pilot excelent, cu rezultate excelente...
Va rog sa ma ajutati, sa ne amintim despre un concurent pe Easter, din Pitesti, inlt, subtire, constitutie svelta, si care..
a sarit la Magura Buzau cam.... prin 84, chiar aproape de spital.
pentru aducerea lui pe traseu s-au depus mari eforturi intrucat era sub sosea la 3-4 m diferenta fara a fi " pus la pachet " . parca se numea Bucur, ca sa nu incurc
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -