Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-11, 06:07   #1321
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Nu, chiar nu stiam, de Theodor Oprisan +.
Sa-l odihneasca Dumnezeu in pace!

Eu am recunoscut semnatura lui, nu am gasit o poza ( inca ) si mi-am amintit de el si de ce stiam eu ! A fost o perioada cand unii colegi din federatie sau mari piloti dispareau in strainatate cu diverse ocazii .
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 06:20   #1322
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Angry Re: Când au început circuitele în România?

O foarte frumoasa poza de care ma bucur si doresc sa impart sentimentul cu voi .
O poza a grupui de vitezisti actuali ( cei care au participat la Straja ) medialiati de organizator/ sponsor, poza facuta de mine, si prezentata cu scopul de a linisti " apele " din topic !
Nu e veche, dar de alaltaieri, e istorie !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0067.JPG
Views:	122
Size:	749.6 KB
ID:	2017712  
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 10:36   #1323
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Horia Andronic - 1987 Vicecampion Grupa A, IT Bucuresti - 1988 Loc III Grupa A, ITB.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	54y54y45y.jpg
Views:	151
Size:	30.4 KB
ID:	2017940  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 14:28   #1324
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Horia Andronic - 1987 Vicecampion Grupa A, IT Bucuresti - 1988 Loc III Grupa A, ITB.
mai Road mi se pare cam mic mielul din masina cu 36...Horia era mare rau ..statea cu capul aplecat cand era in cursa...sigur este el ...numi vine sa cred ca slabise chiar asa de mult?
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 25-05-11 at 14:39.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 14:45   #1325
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Apropos de Horia ...repet faza dura de la Satu Mare '84 cand la gr. A Dinu Silviu il "tinea" la fiecare viraj pe Horia...care mergea evident mult mai tare...cand sa dat Horia jos din masina la final de cursa la padock sia tras casca din cap si ia "daruito" tot in cap lui Dinu Silviu...seara sau impacat la o bere

Last edited by cornel1955; 25-05-11 at 14:49.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 18:05   #1326
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
mai Road mi se pare cam mic mielul din masina cu 36...Horia era mare rau ..statea cu capul aplecat cand era in cursa...sigur este el ...numi vine sa cred ca slabise chiar asa de mult?
Confirm că este Horia ANDRONIC+. Iată şi foto de acum câţiva ani:
- Cu Victor NICOARĂ pe care la făcut campion cu Lancia,
- Într-un atelier de pregătire a auto de curse în Italia,
- Consilier al FRAS 2007-2009.

Horia ANDRONIC (1953-2010)
S-a născut în Topoloveni, Argeş. Absolvent al Institutului de Construcţii Bucureşti-promoţia 1965, Inginer de drumuri. Pilot de viteză pe circuit, viteză în coastă, legitimat la clubul sportiv IT Bucureşti. A debutat în 1982 la clubul sportiv ITB. A fost selecţionat în echipa naţională de viteză pe circuit cu care a participat la cursele din Cupa Păcii şi Prieteniei în perioada 1987-1989. Desemnat de FRAK pilot de elită în topul primilor 10 sportivi ai anilor 1989, 1999, 2003. Din 1993 devine antrenor al echipei AUTOTEHNICA RACING TEAM Bucureşti. A fost fondatorul Fundaţiei AUTOTEHNICA (1995). Urmare experienţei sale în prepararea automobilelor de curse a fost cotat ca unul dintre cei mai buni preparatori de motoare începând din 1995 până în 2008. De asemenea, a fost ales ca membru al Consiiului Federal al FRAS. O boală necruţătoare la răpus în 23 martie 2010, la aproape 57 de ani.

Palmares Internaţional:
Viteză pe circuit:
-1984-1989 Participări în Campionatul Cupei Păcii şi Prieteniei

Palmares Naţional:
Viteză pe circuit:
- 1983 Loc III Grupa A, IT Bucuresti
- 1987 Vicecampion Grupa A, IT Bucuresti
- 1988 Loc III Grupa A, IT Bucuresti
- 1989 Vicecampion Grupa A, IT Bucuresti
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	H.Andronic-V.Nicoara.jpg
Views:	169
Size:	177.6 KB
ID:	2018381   Click image for larger version

Name:	H.Andronic.In.atelier.jpg
Views:	134
Size:	420.8 KB
ID:	2018382   Click image for larger version

Name:	H.Andronic.M.FRAS.jpg
Views:	132
Size:	172.5 KB
ID:	2018383  


Last edited by Rusanescu; 25-05-11 at 18:08.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 19:21   #1327
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Confirm că este Horia ANDRONIC+. Iată şi foto de acum câţiva ani
este ok nea Mitica...daca 2 zic ca esti beat inseamna ca asa e dar mi se pare mult prea mic pilotul din poza pt volumul lui Horia in acea poza...eu il stiu in varianta '83-'84-'85 cand scaunul nici nu se vedea foarte misto pozele cu Horia pe care lam stimat pt ca era om dintro bucata si iarasi unicate de poze ...multumim !!!

Last edited by cornel1955; 25-05-11 at 19:25.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 19:45   #1328
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Prin '95 il vizitam destul de des pe Horia cand era la reprezentantza FIAT iar Victor Nicoara muncea part-time si aducea masini din Italia pe trailer....chestii care nu le stiu multi si faptul ca Horia a disparut prematur dintre noi (era mai mare cu 2 ani ca mine) nu poate decat sa lase un gol imens in istoria automobilismului din romania...un om deosebit si un pilot "rau" care ar fi trebuit sa mai fie printre noi...dar din pacate asta este viatza asi vrea totodata sal il salut pe baiatul lui, sal felicit pt rezultate si PAUL TOT INAINTE CU CURAJ !!!

Last edited by cornel1955; 25-05-11 at 19:55.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 20:17   #1329
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Când au început circuitele în România?

In primul rand cer scuze, daca se repeta postarea, intrucat " mi-a fugit din stand" un mesaj asemanator.

Pentru ca s-a deschis o amintire, pot spune ca frecventand mai rar , dar constant , parcurile si traseele de la CNVTM, am observat noua generatie de piloti ca descendenti ai unor tati care au concurat acum 10..30 de ani. Ei au preluat de la parinti tehnica pilotajului, a prepararii motoarelor,etc etc dar mai ales !! modestia, amabilitatea, bunul simt al alergatorilor de clasa, de top, si asa sunt cu toata lumea. Prezenta lor , adesea pe podium nu le-a schimbat atitudinea, nu i-a facut agresivi sau aroganti.
Ma refer concret la Paul Andronic, la Lorincz Borbely, la Ghunter Graef, ...(daca nu scap pe vreunul).
In parcul inchis, in standul de service, e o placere sa-i vezi, avand un comportament deosebit, vis-a-vis de mecanici, de colegi si mai ales de adversari !!pe care il impun si celor nou sositi, si cred ca nu-i arbitru care sa fi avut de furca cu ei. Sunt chiar enervant de corecti respectand programul si ordinea in parc.
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 20:29   #1330
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Când au început circuitele în România?

Se vede că au avut mentori deosebiţi. Dar şi ei sunt dintr-un material deosebit. Bravo, lor şi părinţilor lor, care din păcate au părăsit această lume!
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 20:30   #1331
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
In primul rand cer scuze, daca se repeta postarea, intrucat " mi-a fugit din stand" un mesaj asemanator.

Pentru ca s-a deschis o amintire, pot spune ca frecventand mai rar , dar constant , parcurile si traseele de la CNVTM, am observat noua generatie de piloti ca descendenti ai unor tati care au concurat acum 10..30 de ani. Ei au preluat de la parinti tehnica pilotajului, a prepararii motoarelor,etc etc dar mai ales !! modestia, amabilitatea, bunul simt al alergatorilor de clasa, de top, si asa sunt cu toata lumea. Prezenta lor , adesea pe podium nu le-a schimbat atitudinea, nu i-a facut agresivi sau aroganti.
Ma refer concret la Paul Andronic, la Lorincz Borbely, la Ghunter Graef, ...(daca nu scap pe vreunul).
In parcul inchis, in standul de service, e o placere sa-i vezi, avand un comportament deosebit, vis-a-vis de mecanici, de colegi si mai ales de adversari !!pe care il impun si celor nou sositi, si cred ca nu-i arbitru care sa fi avut de furca cu ei. Sunt chiar enervant de corecti respectand programul si ordinea in parc.
bravo Vali...asta era si pe vremea mea ...vroiam sa fim cat mai corecti si punctuali fata de oficiali si nu era greu...numai a fi corect si sa obtii si rezultate bune inseamna ca satisfactia era maxima pentru noi

Last edited by cornel1955; 25-05-11 at 20:33.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 20:45   #1332
popasan

Stage 5
 
popasan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,730
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Prezenta lor , adesea pe podium nu le-a schimbat atitudinea, nu i-a facut agresivi sau aroganti.
Ma refer concret la Paul Andronic, la Lorincz Borbely, la Ghunter Graef, ...(daca nu scap pe vreunul).
In parcul inchis, in standul de service, e o placere sa-i vezi, avand un comportament deosebit, vis-a-vis de mecanici, de colegi si mai ales de adversari !!pe care il impun si celor nou sositi, si cred ca nu-i arbitru care sa fi avut de furca cu ei. Sunt chiar enervant de corecti respectand programul si ordinea in parc.
Corect, am avut din nou ocazia sa ma aflu printre ei in parcul inchis si la premiere
niste oameni de nota 10*, fara impresii in cap, sunt "adversari" doar pe probele de concurs, in rest sunt ce-i mai buni prieteni si stiu foarte bine de fair-play. Ce-i cu care am schimbat ceva pareri, cerut sfaturi fiind Mitza alaturi de Trifu N.; Zaberca N., Borbely L, Avram M., ce-i de generatie veche........ super oameni
__________________
Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
Dacia 1410 Sport Old School
popasan is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 21:06   #1333
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by popasan View Post
Corect, am avut din nou ocazia sa ma aflu printre ei in parcul inchis si la premiere
niste oameni de nota 10*, fara impresii in cap, sunt "adversari" doar pe probele de concurs, in rest sunt ce-i mai buni prieteni si stiu foarte bine de fair-play. Ce-i cu care am schimbat ceva pareri, cerut sfaturi fiind Mitza alaturi de Trifu N.; Zaberca N., Borbely L, Avram M., ce-i de generatie veche........ super oameni
Daca il vezi pe Nicu Zaberca(fost coleg de club si prieten cu care nu mam vazut de ani multi) sal legi cu franghii groase sa nu scape pe drum si sa veniti la mine la un gratar la tzara... poti aduce si toti resitenii ca voi sunteti mai aproape
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 22:53   #1334
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Buna seara Domnule Rusanescu,

Ma bucur de prezenta dumneavoastra aici si ma bucur de faptul ca ne-am cunoscut.
Lasand deoaparte episodul extrem de mediatizat de la FRAS cand s-au rupt ambasadele acolo, v-am cunoascut si va consider un om serios.
Stiu ca aveti cunostinte foarte vaste despre sportul cu motor cat si despre felul in care acesta este gestionat.
Mai mult am avut cunoastinte comune si inca mai avem oameni care merita tot respectul in lumea auto, oameni care incearca sa miste cate ceva.
Sincer cred ca sunteti de mult mai mare ajutor sa mergeti in intampinarea intereselor auto din Romania in mod direct la forul auto sportiv tutelar din Romania adica FRAS si sa faceti ceva contructiv.
Ar fi de mult mai mare folos si mult mai apreciabil decat sa va asociati imaginea alaturi de oameni care in trecut si in prezent au patat imaginea acestui sport in special prin caracterul lor. Nu e frumos sa-si verse colegii si sa dea lectii despre dreptate si adevar.
Va cunosc si am incredere ca puteti face mult mai mult decat atat si puteti sprijini in mod real fenomenul sportiv auto, vaduvit si atacat in incercarea de a confisca cate ceva din el de catre unii care...
Mulţumesc, pentru apreciere! Aş putea vorbi despre unele momente neplăcute pentru mine însă nu o fac! Încerc să uit! Împreună cu alţi "fosti" dorim să rămână scris ceva din istoricul automobilismului românesc...... Mă mai ocup şi de A-CAR ROMÂNIA.

Last edited by Rusanescu; 25-05-11 at 22:55.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 23:52   #1335
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Am dat de niste raritati

1. Genu Cristea
2 Coasta la Paraul Rece cu Aurel Puiu
3. Graham Hill
4. Ion Tiriac 1970 "cica se pregatea de Raliuri" ( pe coperta revistei se vorbeste de un anume Florin Hainarosie). Cred ca domnul Rusanescu ne poate spune si era acest Hainarosie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	67u67u.JPG
Views:	112
Size:	195.0 KB
ID:	2018794   Click image for larger version

Name:	wdwdwdw.jpg
Views:	122
Size:	157.2 KB
ID:	2018795   Click image for larger version

Name:	248846667-5523250-700_700.jpg
Views:	92
Size:	158.8 KB
ID:	2018796  

Click image for larger version

Name:	Sport_si_tehnica_nr._.jpg
Views:	176
Size:	156.8 KB
ID:	2018797  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -