Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 22-06-11, 00:36   #1471
bubugsi

Stage 4
 
bubugsi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 237
Default Re: Când au început circuitele în România?

am rasfoit un pic acest topic si am vzt k se vb mult despre ADEVARATELE curse care se faceau o data..:P.....am 25 de ani dar pot spune k am vzt destul de multe si stiu la fel de multe despre acest minunat sport cu motor.am niste poze.....facute ptr tatal meu kre a alergat in anii 70-80 ptr I.T.A ARGES...:d
BUCUR CONSTANTIN alias "ingineru` din pitesti"....o sa ad dak le pot poza clar si o sa incerc sa le urca aici.....bft si spor la cautat poze vechi de la cirucite si viteza in coasta.....
__________________
GRACIAS MAMA POR HASERME TAN LINDO..
bubugsi is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 06:24   #1472
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by bubugsi View Post
am rasfoit un pic acest topic si am vzt k se vb mult despre ADEVARATELE curse care se faceau o data..:P.....am 25 de ani dar pot spune k am vzt destul de multe si stiu la fel de multe despre acest minunat sport cu motor.am niste poze.....facute ptr tatal meu kre a alergat in anii 70-80 ptr I.T.A ARGES...:d
BUCUR CONSTANTIN alias "ingineru` din pitesti"....o sa ad dak le pot poza clar si o sa incerc sa le urca aici.....bft si spor la cautat poze vechi de la cirucite si viteza in coasta.....
ne bucuram ca apreciezi acest forum de exceptie si sati spun ca tatal tau sa apucat de curse in acelasi an cand am debutat eu...alergam amandoi la grupa N incepatori dar nu anii 70-80 era vorba de '83 daca este acelasi C-tin Bucur ...cateva pagini mai jos sunt clasamente de la Galati '83
1. Sorin Bidian ITB
2. Cornel Bibiri IDMS Bucuresti
3. Constantin Bucur ACR Pitesti
el este ????
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 06:35   #1473
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Cand am publicat pozele circuitului de viteza 1975 din Braila,
nu stiam ca va veni o zi cand sa consider ca-s...banale.
Iata ce mi-a fost pusa la dispozitie , ca " piesa prafuita " si pe care o atasez cu mare placere pentru voi:
1974 !! Wow ! Inceputul aventurilor in campionatele interne a doi amici, care aproape doua decenii au fost prezenti pe traseele de concurs, mai ales in raliuri;
Alexandru Popa si Puiu- Ovidiu Groapa +
Cred ca nu gresesc, spunand ca in jurul lor s-au format , cu ei s-a constituit, echipa Nicolina Iasi, mai tarziu Fortus Iasi.
Frumoasele pagini de automobilism cu circuitele Nicolina de care aminteam mai sus, sau cu Raliul iasului nu se puteau aminti fara ei, si cate vom mai relata in continuare
pe Ovidiu Groapa+ lam prins si eu in '83...mi se pare daca nu ma insel a mers la grupa A la Magura Buzau...mergea bine dar nu avea masina pe masura lui...tot "compatriot" cu el era si Ladaru care la fel nu avea masina pe masura lui
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 14:12   #1474
bubugsi

Stage 4
 
bubugsi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 237
Default Re: Când au început circuitele în România?

e adevarat k a-ti purtat o pausa "talisman"in masina de curse?


P.S....VA SALUTA CU RESPECT BUCUR C-TIN&JR
P.S2....E VB DESPRE ACELAS BUCUR C-TIN....VECIN CU CIOACA GHEORCHE CARE ALERGA OT LA EASTER
bubugsi is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 15:36   #1475
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by bubugsi View Post
e adevarat k a-ti purtat o pausa "talisman"in masina de curse?


P.S....VA SALUTA CU RESPECT BUCUR C-TIN&JR
P.S2....E VB DESPRE ACELAS BUCUR C-TIN....VECIN CU CIOACA GHEORCHE CARE ALERGA OT LA EASTER
eee ce mica e lumea...ce vesti imi dai despre tatal tau si despre simpaticul de Cioaca ????....asa este aveam la fiecare cursa un pitic rosu din cauciuc prins pe micul bord de la Easter care imi purta noroc...la Resita in '85 nu gaseam piticul si nu vroiam sa iau startul fara el ...saracul Petre Surloiu+ a tras de timp vreo 10 minute cu startul pana miam gasit piticul cazut in masina de tractare printre scule si roti......alta data mi la ascuns Eugen Peteanu sa ma tina in tensiune dar eu nu plecam din masina fara pitic in buzunar....o clipa de neatentie si Eugen a profitat

Last edited by cornel1955; 22-06-11 at 15:41.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 22:20   #1476
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Când au început circuitele în România?

http://www.bucharestgrandprix.ro/bgp...talii-circuit/

http://www.autogp.org/en/events.php

Despre circuit

Circuitul din Jurul Palatului Parlamentului este cel de al doilea circuit stradal din Auto GP si va oferi o etapa interesanta pentru pen-ultimul eveniment din sezon. Circuitul a fost creat sub supravegherea designerul Hermann Tilke, creatorul altor circuite din Formula 1 precum cele din Sepang (Malaezia), Bahrain sau Shanghai (China), si preferatul lui Bernie Ecclestone.
Istoric circuit Palatul Parlamentului 2007-2008
Detalii circuit
Lungime circuit : 3071 m
Curbe la dreapta : 8
Curbe la stanga : 7
Suprafata circuit: 48.850 mp
Suprafata paddock: 32.500 mp
Linia de start/finish se afla in partea de est a Palatului Parlamentului, in fata intrarii principale din Bvd. Libertatii.
Paddock este situat in Piata Constitutiei, aproape de Bvd. Unirii, in fata intrarii principale in Palatul Parlamentului.

Program
Vineri, 19 august

Eco Challenge – Atata putere revarsata inseamna si multe noxe degajate in atmosfera Eco Challenge e ceva cu totul diferit – o cursa a celor mai putin poluante vehicule.
Moto Race- 32 de motociclete te vor convinge, daca mai era nevoie, ca doua roti pot fi cel putin la fel de rapide ca patru roti.

Sambata, 20 august

Antrenamente si calificari Auto GP si Cupa Dacia Logan

Duminica, 21 august

Auto GP – Viteza se dezlantuie in jurul Palatului Parlamentului
Cupa Dacia Logan – Masina nationala romaneasca intra pe circuit pentru a-si dovedi performantele

Piloti
Un roman alearga la Bucharest Grand Prix 2011
Pentru prima data de la intrarea Bucurestiului pe harta internationala a curselor de masini, un roman va concura pe asfaltul Bucharest Grand Prix 2011. Pilotul Michael Herck (22 de ani), nascut in Bucurestisi naturalizat in Belgia, care in prezent concureaza in GP 2 (anticamera Formulei 1), va fi prezent pe grila de start a cursei Auto GP desfasurata la Bucuresti.
Detalii AUTO GP

Intr-o cursa de mare viteza, adevarata valoare a unui pilot iese la iveala atunci cand toti concurentii folosesc aceeasi masina. Iar aceasta valoare trebuie recompensata.
Acestea sunt motivele pentru care a aparut Campionatul Auto GP. Plecata din Statele Unite, Auto GP este o competitie automobilistica in care toti pilotii folosesc aceeasi masina, cu aceleasi dotari, si concureaza pentru obtinerea unora dintre cele mai mari premii in bani acordate in circuitele profesioniste. In total, valoarea premiilor acordate in fiecare etapa din Auto GP se ridica la suma de 200.000 de euro pe weekend.

Masina pe care concureaza pilotii din Auto GP este un sasiu Lola B05/52, cu motor Zytek de 3,4 litri, V8, care dezvolta o putere totala de 550 cai-putere si ajunge la o viteza maxima de 300 de km/h. Desi reuseste sa atinga aceste perfomante impresionante, motorul cantareste doar 120 kg. Cutia de viteze este una semi-automata, cu 6 viteze, cu padele pe volan. Greutatea masinii, fara sofer, este de 615 kg.

Performantele masinilor din Auto GP plaseaza aceasta competitie pe unul dintre primele locuri din Europa dupa performantele masinilor din Formula 1 care au 630 de cai-putere si celor din GP 2 care au 612 cai-putere.

O etapa din Auto GP tine doua zile. In prima zi se desfasoara antrenamentele si sesiunea de calificari, iar in cea de-a doua zi au loc cele doua curse.
Antrenamente: 2 sesiuni a cate 30 de minute
Calificari: 30 de minute
Cursa 1: 90 km, cu oprire obligatorie la pit stop
Cursa 2: 70 de km, cu reverse grid (concurentii pleaca in ordinea inversa a sosirii din prima cursa).

Calendar Auto GP 2011
23-24 martie: Barcelona, Spania (teste)
13-15 mai: Monza, Italia
3-5 iunie: Hungaroring, Ungaria
17-19 iunie: Brno, Cehia
15-17 iulie: Donington, Marea Britanie
29-31 iulie: Oschersleben, Germania
19-21 august: Bucuresti, Romania
2-4 septembrie: Valencia, Spania

Last edited by Rusanescu; 22-06-11 at 22:22.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 22:49   #1477
bubugsi

Stage 4
 
bubugsi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 237
Default Re: Când au început circuitele în România?

ce pot sa va zic d-leu bibiri....tata e "mosier"a renuntzat la fiare de sport si a trecut la utilaje agricole... iar despre cioca v-a pot spune ca se ocupa cu negotz"are taraba in piatza"...iar easterul e in paragina in curtea ceasei unde s-a mutat....o sa incerc maine sa vad ce pot face cu pozele sa se bucure si lumea de pe forum de vremurile de glorie ale motorspportului romanaesc.....
bubugsi is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 23:06   #1478
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post

Duminica, 21 august

Auto GP – Viteza se dezlantuie in jurul Palatului Parlamentului
Cupa Dacia Logan – Masina nationala romaneasca intra pe circuit pentru a-si dovedi performantele
Mi-ar placea sa vad Loganul Racing Code acolo unde, probabil, s-ar simti cel mai bine.
Dar, pana atunci, se anunta Retromobil Grand Prix Bucuresti, pe 2 iulie, pe circuitul de karting Amckart.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 05:19   #1479
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Multumesc de intentie!
As fi fericit sa pot lua startul acolo si astept cu nerabdare clipa asta.
Stie cineva ceva despre activitatea asta, o sa fie o cupa Logan?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 05:29   #1480
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Cupa Logan va fi cu siguranta !
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 05:31   #1481
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by bubugsi View Post
ce pot sa va zic d-leu bibiri....tata e "mosier"a renuntzat la fiare de sport si a trecut la utilaje agricole... iar despre cioca v-a pot spune ca se ocupa cu negotz"are taraba in piatza"...iar easterul e in paragina in curtea ceasei unde s-a mutat....o sa incerc maine sa vad ce pot face cu pozele sa se bucure si lumea de pe forum de vremurile de glorie ale motorspportului romanaesc.....
hai omule nu ne mai tine in tensiune ! hai cu pozele alea odata.

Si poti face poze si la acel easter de care ne spui din curtea casei
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 11:19   #1482
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Thumbs up Când au început circuitele în România?

Viteză pe circuit BRĂILA 1976.
Am diploma unui începător - Nicolae HERIŞANU din Bucureşti, care a fost pilot de viteză, copilot raliu (legitimat la IOB Balş şi apoi la UNIREA TRICOLOR BUCUREŞTI), arbitru şi coordonator lot naţional de raliuri împreună cu regretatul Bebe TELESCU din Braşov.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1976_NH-VCi-BRAILA.loc.III-clas.II.Dacia1300.JPG
Views:	59
Size:	1.30 MB
ID:	2055381  
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 13:57   #1483
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Când au început circuitele în România?

Viteză pe circuit BRĂILA 1976 şi 1977
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1976_VCi-BRAILA.Ecuson.participant (2).JPG
Views:	43
Size:	23.8 KB
ID:	2055508   Click image for larger version

Name:	1977_VCi-BRAILA.Ecuson.JPG
Views:	44
Size:	37.1 KB
ID:	2055509  

Last edited by Rusanescu; 23-06-11 at 14:00.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 14:26   #1484
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Multumesc de intentie!
As fi fericit sa pot lua startul acolo si astept cu nerabdare clipa asta.
Stie cineva ceva despre activitatea asta, o sa fie o cupa Logan?
Se pare ca s-a anulat.

Etapa campionatului de monoposturi, AutoGP, ce trebuia sa aiba loc la Bucuresti in perioada 19-21 august a fost anulata.

Decizia a fost luata astazi de catre organizatia AutoGP datorita multelor incertiduni din partea organizatorilor din Romania responsabili cu acest eveniment. Mai mult decat atat, organizatorul evenimentului de la Bucuresti (SC Bucharest Grand Prix SRL si Fundatia SENS Team Motorsport) nu a putut sa garanteze suportul financiar necesar desfasurarii evenimentului, acest lucru obligand organizatia AutoGP sa ia o decizie dureroasa insa necesara. Echipa AutoGP cauta deja alternative pentru organizarea acestei runde, solutia ce va fi gasita urmand a fi anuntata in cel mai scurt timp posibil.


Enzo Coloni: “Suntem in continuare convinsi ca AutoGP ar fi insemnat un spectacol pe strazile din Bucuresti, dar avem indatoriri ferme cu partenerii nostrii cat si cu sportivii implicati in campionat care nu ne permit sa acceptam atat de multe semne de intrebare cu doar doua luni inainte de cursa. Trebuia sa luam aceasta decizie, chiar daca nu ne-a facut placere. In principal am vorbit deja cu reprezentanti ai circuitelor din Italia si Spania insa suntem deschisi si la alte otiuni.“

Sursa: motorsportnews.ro
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 14:38   #1485
bubugsi

Stage 4
 
bubugsi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 237
Default Re: Când au început circuitele în România?

pozeeeeeeeeeeeeeeeeeeee:

recunoastetzi personajele????????????
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN0916.JPG
Views:	245
Size:	4.75 MB
ID:	2055545   Click image for larger version

Name:	DSCN0919.JPG
Views:	239
Size:	4.96 MB
ID:	2055546   Click image for larger version

Name:	DSCN0920.JPG
Views:	95
Size:	4.86 MB
ID:	2055547  

Click image for larger version

Name:	DSCN0921.JPG
Views:	83
Size:	4.85 MB
ID:	2055548   Click image for larger version

Name:	DSCN0922.JPG
Views:	98
Size:	4.87 MB
ID:	2055549   Click image for larger version

Name:	DSCN0923.JPG
Views:	75
Size:	4.76 MB
ID:	2055550  

Click image for larger version

Name:	DSCN0927.JPG
Views:	85
Size:	4.67 MB
ID:	2055551   Click image for larger version

Name:	DSCN0932.JPG
Views:	81
Size:	4.78 MB
ID:	2055552   Click image for larger version

Name:	DSCN0931.JPG
Views:	63
Size:	4.65 MB
ID:	2055553  

Click image for larger version

Name:	DSCN0933.JPG
Views:	78
Size:	4.80 MB
ID:	2055554   Click image for larger version

Name:	DSCN0934.JPG
Views:	185
Size:	4.72 MB
ID:	2055555   Click image for larger version

Name:	DSCN0935.JPG
Views:	72
Size:	4.69 MB
ID:	2055556  

Click image for larger version

Name:	DSCN0937.JPG
Views:	76
Size:	4.90 MB
ID:	2055557   Click image for larger version

Name:	DSCN0938.JPG
Views:	86
Size:	4.85 MB
ID:	2055558   Click image for larger version

Name:	DSCN0939.JPG
Views:	100
Size:	4.91 MB
ID:	2055559  

Click image for larger version

Name:	DSCN0940.JPG
Views:	79
Size:	4.87 MB
ID:	2055560   Click image for larger version

Name:	DSCN0941.JPG
Views:	66
Size:	4.85 MB
ID:	2055561  
bubugsi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -