Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-11, 16:18   #1486
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by bubugsi View Post
pozeeeeeeeeeeeeeeeeeeee:

recunoastetzi personajele????????????
prima poza si a doua in partea dreapta si in cea cu Easterul si cu rotile C-tin Bucur, a doua poza al 2lea din stanga Mihai Parvulescu...il stiu si pe mustacios dar au trecut multi ani de atunci....multam fain pt poze....in ce an sunt facute ? ...oricum dupa '86
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 16:29   #1487
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

FELICITARI TUTUROR CARE AU PUS UMARUL LA ACEST FORUM CARE TOCMAI A IMPLINIT 100 DE PAGINI
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 17:40   #1488
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Când au început circuitele în România?

O noua bila, de o anumita culoare pentru noi romanii.
Pacat ca cele 100 de pagini cuprind si astfel de vesti triste.

Quote:
Originally Posted by ZerO_CooL View Post
Se pare ca s-a anulat.

Etapa campionatului de monoposturi, AutoGP, ce trebuia sa aiba loc la Bucuresti in perioada 19-21 august a fost anulata.

Decizia a fost luata astazi de catre organizatia AutoGP datorita multelor incertiduni din partea organizatorilor din Romania responsabili cu acest eveniment. Mai mult decat atat, organizatorul evenimentului de la Bucuresti (SC Bucharest Grand Prix SRL si Fundatia SENS Team Motorsport) nu a putut sa garanteze suportul financiar necesar desfasurarii evenimentului, acest lucru obligand organizatia AutoGP sa ia o decizie dureroasa insa necesara. Echipa AutoGP cauta deja alternative pentru organizarea acestei runde, solutia ce va fi gasita urmand a fi anuntata in cel mai scurt timp posibil.


Enzo Coloni: “Suntem in continuare convinsi ca AutoGP ar fi insemnat un spectacol pe strazile din Bucuresti, dar avem indatoriri ferme cu partenerii nostrii cat si cu sportivii implicati in campionat care nu ne permit sa acceptam atat de multe semne de intrebare cu doar doua luni inainte de cursa. Trebuia sa luam aceasta decizie, chiar daca nu ne-a facut placere. In principal am vorbit deja cu reprezentanti ai circuitelor din Italia si Spania insa suntem deschisi si la alte otiuni.“

Sursa: motorsportnews.ro
Intentia conteaza ?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 22:19   #1489
PoliBuc

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 38
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by bubugsi View Post
ce pot sa va zic d-leu bibiri....tata e "mosier"a renuntzat la fiare de sport si a trecut la utilaje agricole... iar despre cioca v-a pot spune ca se ocupa cu negotz"are taraba in piatza"...iar easterul e in paragina in curtea ceasei unde s-a mutat....o sa incerc maine sa vad ce pot face cu pozele sa se bucure si lumea de pe forum de vremurile de glorie ale motorspportului romanaesc.....
Salutam familia Bucur. Rog juniorul sa-l puna pe "mosier" sa-si aduca aminte de circuitul de la Pitesti - 1983, cand l-am urmarit toata cursa. Nu-i mai statea inchisa usa stanga spate, la franare se deschidea, la accelerare se inchidea. Atunci, m-am intrebat de ce nu este descalificat, acum, zic, ce rost avea, nu asa se castiga o cursa si apoi nici nu eram in primii trei. In poza eu sunt cu nr. 18. N-am postat poza pana acum din cauza calitatii precare. Mi-ar face placere sa scrie si seniorul cateva cuvinte pe aici.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Poli_0019.jpg
Views:	162
Size:	1.47 MB
ID:	2056365  
PoliBuc is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 22:32   #1490
PoliBuc

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 38
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by PoliBuc View Post
Salutam familia Bucur. Rog juniorul sa-l puna pe "mosier" sa-si aduca aminte de circuitul de la Pitesti - 1983, cand l-am urmarit toata cursa. Nu-i mai statea inchisa usa stanga spate, la franare se deschidea, la accelerare se inchidea. Atunci, m-am intrebat de ce nu este descalificat, acum, zic, ce rost avea, nu asa se castiga o cursa si apoi nici nu eram in primii trei. In poza eu sunt cu nr. 18. N-am postat poza pana acum din cauza calitatii precare. Mi-ar face placere sa scrie si seniorul cateva cuvinte pe aici.
Ceva explicatii pentru poza. Dupa cum am spus, Pitesti - 1983, varianta de circuit cu startul de la sala de sport. Acest viraj este primul de la start, viraj stg. 90, destul de larg, cu franare pe coborare, la viteza destul de mare pentru acele masini de gr. A. Se frana de la circa 150 km/h si se negocia virajul cam cu 90. Cine isi mai aduce aminte, mai bine, aceste amanunte, sa ma contrazica.
PoliBuc is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 00:08   #1491
bubugsi

Stage 4
 
bubugsi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 237
Default Re: Când au început circuitele în România?

buna seara....ce pot spune despre circuitul din `83 de la pitesti....eu stiu de la "tetea....r.i.p" GICU MORASSI.... stiu k a fost lovit in usi de catre oltciturile craiovene....toata lumea stie despre povestea cu usile......

p.s in poze apare si dinu silviu.....sper sa mai gasesc pe la "seifu`mosierului"ceva articole k are reviste vechi bine pastrate.....
__________________
GRACIAS MAMA POR HASERME TAN LINDO..
bubugsi is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 05:49   #1492
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
O noua bila, de o anumita culoare pentru noi romanii.
Pacat ca cele 100 de pagini cuprind si astfel de vesti triste.
Intentia conteaza ?
ai 1/2 dreptate cu bila eu zic ca e alba la 35000 de vizitatori....altfel nu veneau aici...cu vestile triste sau postat mai devreme aici...nu asta e veste trista ca nu se mai tine cupa logan, vesti triste sunt si postate aici ca au disparut mari piloti dintre noi care trebuiau sa mai traisaca sa invete pe cei tineri cum e cu cursele si dupa aia ce masina e mai potrivita pt ei....90% din 100 de pagini contin poze si info care nu le are nimeni decat noi care leam bagat aici....si apropo de vesti triste a murit ieri tatal unui foarte bun prieten al meu si azi si maine stau foarte aproape de familia lui....
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 06:00   #1493
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by PoliBuc View Post
Salutam familia Bucur. Rog juniorul sa-l puna pe "mosier" sa-si aduca aminte de circuitul de la Pitesti - 1983,Mi-ar face placere sa scrie si seniorul cateva cuvinte pe aici.
in '83 eu mergeam la N incepatori, dupa Pitesti mam "retras" la gr A, nu stiam ca, virgula C-tin Bucur la Pitesti '83 mergea la A dupa ce am mers impreuna la Paraul Rece la coasta,Magura Buzau-coasta, Galati-circuit...la Vidraru '83 a iesit pe 5 dupa Elvira Manea
1 G preoteasa
2 Ghe Tomescu
3 C Bibiri
4 Elvira Manea
5 C-tin Bucur
...Costele vezi sa nu fie '84..ce stiu este si clasamentul Pitesti-circuit din '83 gr N:
1. C Bibiri IDMS Buc
2. G. Preoteasa IDMS Pitesti
3. Ghe. Teodor IDMS Buc
CEL MAI BINE SA IASA COSTICA PE AICI SA NE SPUNA CA MERGEAM "BARA LA BARA" CU EL...ERA DE 2 ORI MAI INALT CA MINE...DECI ERA MAI GREU...DECI ERA IN SPATELE MEU ...hai ca lam provocat si acu' va iesi de la "boxe"

Last edited by cornel1955; 24-06-11 at 06:29.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 10:36   #1494
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
in '83 eu mergeam la N incepatori, dupa Pitesti mam "retras" la gr A, nu stiam ca, virgula C-tin Bucur la Pitesti '83 mergea la A dupa ce am mers impreuna la Paraul Rece la coasta,Magura Buzau-coasta, Galati-circuit...la Vidraru '83 a iesit pe 5 dupa Elvira Manea
1 G preoteasa
2 Ghe Tomescu
3 C Bibiri
4 Elvira Manea
5 C-tin Bucur
...Costele vezi sa nu fie '84..ce stiu este si clasamentul Pitesti-circuit din '83 gr N:
1. C Bibiri IDMS Buc
2. G. Preoteasa IDMS Pitesti
3. Ghe. Teodor IDMS Buc
CEL MAI BINE SA IASA COSTICA PE AICI SA NE SPUNA CA MERGEAM "BARA LA BARA" CU EL...ERA DE 2 ORI MAI INALT CA MINE...DECI ERA MAI GREU...DECI ERA IN SPATELE MEU ...hai ca lam provocat si acu' va iesi de la "boxe"
In 1983 la Magura Buzau (coasta) gr N a invins C-tin Bucur !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0170.JPG
Views:	80
Size:	71.5 KB
ID:	2056783  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 10:38   #1495
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
ai 1/2 dreptate cu bila eu zic ca e alba la 35000 de vizitatori....altfel nu veneau aici...cu vestile triste sau postat mai devreme aici...nu asta e veste trista ca nu se mai tine cupa logan, vesti triste sunt si postate aici ca au disparut mari piloti dintre noi care trebuiau sa mai traisaca sa invete pe cei tineri cum e cu cursele si dupa aia ce masina e mai potrivita pt ei....90% din 100 de pagini contin poze si info care nu le are nimeni decat noi care leam bagat aici....si apropo de vesti triste a murit ieri tatal unui foarte bun prieten al meu si azi si maine stau foarte aproape de familia lui....
Sunt 100 de pagini si aproape 50000 de accesari ......la mai multe !!!!
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 17:49   #1496
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by PoliBuc View Post
Salutam familia Bucur. Rog juniorul sa-l puna pe "mosier" sa-si aduca aminte de circuitul de la Pitesti - 1983, cand l-am urmarit toata cursa. Nu-i mai statea inchisa usa stanga spate, la franare se deschidea, la accelerare se inchidea. Atunci, m-am intrebat de ce nu este descalificat, acum, zic, ce rost avea, nu asa se castiga o cursa si apoi nici nu eram in primii trei. In poza eu sunt cu nr. 18. N-am postat poza pana acum din cauza calitatii precare. Mi-ar face placere sa scrie si seniorul cateva cuvinte pe aici.
Nu teai prins tu Costele dar aia cred ca era o veritabila frana aerodinamica
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 18:06   #1497
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
In 1983 la Magura Buzau (coasta) gr N a invins C-tin Bucur !
EEEEEEEEEE e intresant si eu chiar uitasem ....era prima mea cursa...ai cumva un clasament mai detailat...si eventual cu timpi...pt ca stiu ca atunci sa depus o contestatie ...CULMEA !!!...la gr N incepatori...contestatul eram eu...pt rampa culbutorilor de 1400 care inalta mai mult....dar asa venise masina de la uzina ...toata noaptea am cautat o rampa de 1300 si am gasito si la Galati miam luat revansa cu rampa originala
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 22:57   #1498
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Oricum, stiu ca in acel an la Magura Buzau pilotii au fost foarte nemultumiti de bagatelizarea festivitatii de premiere !!!
Au primit doar diplome, cupele aferente premiantilor nefiind inca fabricate pana la inchiderea concursului. O situatie nemaintalnita, la campionatul national de automobilism.

Apoi,a urmat Paraul Rece cu C. Bibiri castigator la N, C-tin Bucur pe 2 si Elvira Manea pe 3.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0180.JPG
Views:	86
Size:	756.6 KB
ID:	2057651  

Last edited by ROAD EMPIRE; 24-06-11 at 23:07.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 23:16   #1499
PoliBuc

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 38
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Nu teai prins tu Costele dar aia cred ca era o veritabila frana aerodinamica
Poza este, dupa cum am spus, Pitesti - 1983, gr.A, am scris pe poza, la vremea respectiva (vezi garda la sol a masinilor). Faza cu "frana aerodinamica" a fost, probabil, in '85 sau '86, d'aia v-am cerut ajutorul in aduceri aminte. Legat de aduceri aminte, mai putin placute, pe acelasi traseu, 1985, in penultimul viraj al concursului, cel din spatele meu a "franat" in roata mea stanga spate, m-a pus de-a latu' si a "urcat" pe locul doi. Cine vrea poate descoperi personajul negativ. Ar fi minunat daca ne-am mai aduce aminte de "faze" din concurs, sunt o multime, totul este sa ne "stoarcem" memoria.
PoliBuc is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 23:18   #1500
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Dupa care vine etapa de la Vidraru unde C. Bibiri vine pe 3 iar dupa doua zile castiga cursa de Viteza pe Circuit in Cupa Argesului.

Si app: daca tot am ajuns la Vidraru...vreau sa imi exprim totala dezamagire si dezabrobare fata dezizia Biroului Federal al FRAS care a decis sa anuleze Raliul Argesului, a patra etapa a Campionatului National de Raliuri Dunlop 2011.

Cititi asta...http://www.acr.ro/_6/1122/COMUNICAT.htm
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0186.JPG
Views:	59
Size:	513.2 KB
ID:	2057674   Click image for larger version

Name:	thyrt.JPG
Views:	70
Size:	409.0 KB
ID:	2057675  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -