Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-12, 17:09   #2386
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Mici rautati ! sau ca zgomotul strident al pinioanelor cand nu-s sincronizate miscarile din / cu ambreiaj
Nu a fost intentia mea de "mica rautate" , iar faptul ca el se da la Off-road nu ma deranjeaza...problema e ca acolo iti trebuie bani mai multi ca la pista de viteza sau VTM
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 12:38   #2387
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Daca apare si martalogu' de Nicu ma impusc in cap cu fierastrau'...bun pilot, bun prieten, fost coleg de club cu mine...sa ne amintim de vremea cand un pumn de alergatori necunoscuti (1984 cred) au ridicat un club necunoscut (IDMS) pe locul 2 la echipe circuit si pe 3 la viteza in coasta, umilind echipe cu traditie si performante...cred ca este unicat in istoria automobilismului romanesc ca in 2 ani de la aparitie sa te bati cu balaurii in stilul asta...si cei care de ocupa de studiul acestui sport pot cerceta...printre cei care au contribuit la aceasta performanta unica zic eu se numara si NICU ZABERCA !
...
Nea Nicu e prezent la toate etapele de coasta fiind in echipa tehnica a lui Luci Hora. Iar in vara asta Ovidiu, fiul lui, venit din Australia cu tot cu un Mitsubishi cu volan pe dreapta, alearga si el in campionat - foarte tare chiar, avand o victorie de etapa in clasamentul Open (sper sa nu gresesc si sa fi fost mai multe) + alte podiumuri la Open si gr H! Zicala cu aschia se confirma inca o data
john17 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 16:13   #2388
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Nea Nicu e prezent la toate etapele de coasta fiind in echipa tehnica a lui Luci Hora. Iar in vara asta Ovidiu, fiul lui, venit din Australia cu tot cu un Mitsubishi cu volan pe dreapta, alearga si el in campionat - foarte tare chiar, avand o victorie de etapa in clasamentul Open (sper sa nu gresesc si sa fi fost mai multe) + alte podiumuri la Open si gr H! Zicala cu aschia se confirma inca o data
Dear John, (hai ca am dato in poezie), ma bucur de vestea asta dar cred ca putin timp ar putea rupe si Nicu si altii din program sa apara pe aici...5 minute..ai bagat o poza rara sau un comentariu si gata...este foarte simplu...cei care suntem aici de la inceput si facem "galagie mare" si am cheltuit mult timp cu scanari si alte info am fi onorati de prezenta altor fosile fosti sau actuali piloti, mecanici, arbitrii, admiratori mai tineri sau batrani, etc...din pacate am confirmari ca ei numai se uita ce sicrie aici dar nu se implica motivand timpul...pai dao-n doamne iartama daca ai timp sa te bagi aici mai pierzi inca 5 minute sa ne bagi o poza sau o poveste scurta de atunci...Ovidiu este "injectat" de tasu' si este un lucru bun, ma bucur ca romanii au succes si departe de tara...asta e, mergem mai departe !!!

Last edited by cornel1955; 07-12-12 at 16:32.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-12, 11:33   #2389
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Alaturi de Nicu Zaberca sa il prezentam pe Gheorghe Teodor intrucat au acelasi destin :
- ieri ( a se citi anii ' 80 ) prezent pe circuite si VTM la IDMS Bucuresti
- astazi foarte activ : Omul care s-a luptat cu toate situatiile vremurilor prezente si a pus" pe roate " 2 editii consecutive ale CNIA. A facut asa ca totul sa se intample placut !!
- maine manager al fiului licentiat si de perspectiva la avansati.
Pentru amandoi felicitari, respect si La multi ani !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	03533[1].jpg
Views:	88
Size:	135.6 KB
ID:	2632004   Click image for larger version

Name:	DSCF1762.JPG
Views:	71
Size:	891.2 KB
ID:	2632005   Click image for larger version

Name:	DSCF1768.JPG
Views:	81
Size:	905.8 KB
ID:	2632006  

__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 09-12-12, 07:01   #2390
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Alaturi de Nicu Zaberca sa il prezentam pe Gheorghe Teodor intrucat au acelasi destin :
- ieri ( a se citi anii ' 80 ) prezent pe circuite si VTM la IDMS Bucuresti
- astazi foarte activ : Omul care s-a luptat cu toate situatiile vremurilor prezente si a pus" pe roate " 2 editii consecutive ale CNIA. A facut asa ca totul sa se intample placut !!
- maine manager al fiului licentiat si de perspectiva la avansati.
Pentru amandoi felicitari, respect si La multi ani !
Vali cred ca ai luato razna si ai o obsesie pt Teo, fost coleg de club cu mine, dar iti atrag atentia si nu este prima oara ca CNIA nu face obiectul a ce gavarim noi aici...asa ca pe mine personal nu ma intereseaza si cred nici pe initiatorul acestui forum...sunt multi alti tineri care se dau la viteza sau VTM cu rezultate bune si ar trebui mentionati aici ca urmasi ai nostrii...chestia cu indemanarea laso pe mana celor care nu le place riscul
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-12, 10:14   #2391
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cornele, se stie ca CNIA nu iti place, ca ai o " problema personala" cu Teo, si nu e cazul sa le discutam, dar
- 1 Teo a alegat in anii 80 si-n VTM si la circuite , cu licenta si rezultate, si nu poti nega !:
- 2 astazi, este activ concret punand un campionat pe " roate " si deschizand poarta unor juniori spre performanta . Nici aici nu poti nega, iar critica ta nu are reply in activitatea competitionala, intr-o activitate concreta decat prin tastele PC! Buna si asta cat nu e agresiva !
Din acesti juniori astazi, debutanti, ai sa vezi maine la VTM concurenti ca de exemplu : Sorinel Iliescu, Bianca Anton, Burducel Adrian, Sergiu Nicolae,...( nominalizari aleatorii !!) si exemplele pot continua.
Observa te rog, ca este singura competitie nationala pe circuit inchis deschisa si acelor tineri pana in 18 ani, care se pot antrena, pot alega oficial si legal, nu noaptea pe ascuns, 'pr drumuri de tara sau pe parcari partial libere..etc...
Nu voi mai continua intrucat nu doresc sa fac polemica aici, acum...
si accept critica ca -L laud, dar MERITA ! si are si PC ! si are si un fiu care-i calca pe urme !
Cat despre offtopic, am explicat motivele mai sus .
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 09-12-12, 19:58   #2392
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Turul Europei !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0081.JPG
Views:	102
Size:	592.0 KB
ID:	2633449   Click image for larger version

Name:	bdfbvdf.JPG
Views:	117
Size:	680.2 KB
ID:	2633450  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 10:15   #2393
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Dear John, (hai ca am dato in poezie), ma bucur de vestea asta dar cred ca putin timp ar putea rupe si Nicu si altii din program sa apara pe aici...
Numa' poet(ic) nu te-as fi crezut!
Da' eu sa mor daca inteleg de ce altii stau in barlog si dau in taste in loc sa vina la curse, sa simta mirosul de benzina/bioetanol, ulei si gume, eventual sa-si intalneasca fosti colegi/adversari/prieteni! Bine, e mai greu si mai costisitor decat postatul pe forum, posibil sa te mai si rascoleasca, dar ce nu face omul cand e pasiune?! Oricum nu cred ca boala asta are leac, de fapt se vede si aici pe topic ca nu e nimeni vindecat...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 16:54   #2394
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post

...eu sa mor daca inteleg de ce altii stau in barlog si dau in taste in loc sa vina la curse...
Barlogul meu cel mai bun este acasa langa familie...si raspunsul : Este simplu ! pt ca unii dintre ei avem alte treburi care ne retin acasa sau la firma...noi neam facut damblaua...cati din fostii piloti ai vazut venind sa miroasa benzina ? cati mai sunt in tara acum ?...foarte putini..sa lasam tinerii in fatza...daca si chestia cu tastele deranjaza nu sar fi facut acest topic de mare audienta care este construit numai pe marturiile, pozele si tastele celor care au fost si sau implicat efectiv in acest sport si cu rezultate de lot national !!! O seara buna tuturor !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 19:38   #2395
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Nici vorba sa deranjeze, informatiile de aici sunt extrem de interesante si valoroase! A fost doar o idee, mai sunt piloti din vechea garda pe la curse, unii implicati mai mult sau mai putin, altii doar privitori. Toata lumea e prinsa cu cate ceva, toti ne luptam zilnic cu ale noastre, dar eu zic ca macar la o etapa pe sezon n-ar fi un capat de tara. Si poate un tanar aflat "in fata" ar putea beneficia de un sfat de la un "batran" de pe margine. Oricum vad ca aici sunt cativa tineri care "sorb" toate posturile, unii poate sunt dornici sa piloteze, poate sunt eu idealist, tampit etc...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 16:36   #2396
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
....Nici vorba sa deranjeze, informatiile de aici sunt extrem de interesante si valoroase! ..... dar eu zic ca macar la o etapa pe sezon n-ar fi un capat de tara. poate sunt eu idealist, tampit etc...
Idealisti am fost si noi care ne luptam sa facem din fiare masini de curse...si am facut...nu e un lucru rau....dar tampit nu esti sigur pt ca tampitii nu au ce cauta aici sa inteleaga sportul auto care era pe vremuri....hai sal mai provoc pe Vali cu niste poze cu piloti adevarati ca Nicu Zaberca si Ilie Sporea pe vremea IDMS-ului in perioada comunista
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Nicu Z.jpeg
Views:	112
Size:	86.9 KB
ID:	2635981   Click image for larger version

Name:	Ilie Sporea.jpeg
Views:	183
Size:	118.3 KB
ID:	2635984   Click image for larger version

Name:	Ilie Sporea Resita.jpeg
Views:	162
Size:	69.8 KB
ID:	2635985  

Click image for larger version

Name:	satumare2.jpeg
Views:	116
Size:	86.0 KB
ID:	2635999   Click image for larger version

Name:	Nicu Z si Moshu.jpeg
Views:	121
Size:	134.2 KB
ID:	2636000  

Last edited by cornel1955; 13-12-12 at 16:52.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 18:14   #2397
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Ce ne spui despre jantele de pe masina lui Ilie Sporea? Se vede bine cea de pe spate in a 2-a poza.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 18:21   #2398
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Idealisti am fost si noi care ne luptam sa facem din fiare masini de curse...si am facut...nu e un lucru rau....dar tampit nu esti sigur pt ca tampitii nu au ce cauta aici sa inteleaga sportul auto care era pe vremuri....hai sal mai provoc pe Vali cu niste poze cu piloti adevarati ca Nicu Zaberca si Ilie Sporea pe vremea IDMS-ului in perioada comunista
Apreciez efortul de a posta poze super ! Sa mergem la Gala campionilor si apoi ma ocup de " reply " ( reply ca documente de arhiva......hmmmm ce te gandeai ???)
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 19:21   #2399
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Ce ne spui despre jantele de pe masina lui Ilie Sporea? Se vede bine cea de pe spate in a 2-a poza.
Par sa fie Gotti Meca D33.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 21:14   #2400
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Formula Easter 1987
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0041.JPG
Views:	68
Size:	312.0 KB
ID:	2636248  
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -