Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 30-05-10, 08:02   #481
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Sincer nu dar din moment ce au fost in stare sa scoata E60 cu 4 stele nu stii la ce sa te astepti exact .

Noul model oricum este mult mai reusit din punct de vedere al design-ului.
Asa si BMW 5 Series (199 E39 avea 4 stele - Audi avea 3, Seria 1 are 5 stele - A 3 are 4, X5 are 5 stele din 2003 - Q7 are 4 stele din 2006, in rest sunt egali asa ca nu vad relevanta, ca per total pierde Audi. Si ce daca, nu mai cumparam A3 si Q7 ca au 4 stele ?!
Iar o dati in aberatii??? daca vorbeam de 3 stele era o problema dar de la 4 stele in sus te ajuta norocul sau ti-o face ghinionul.

Last edited by GTR; 30-05-10 at 08:13.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 09:32   #482
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Audi A4 2.0 TDI 120 cp )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))))))))))))))) x 2
Motorul este inlocuitor al "clasicului" 1.9 TDI 101-115CP...ce e funny ? Trebuie sa fie si motorizari de ~120CP pentru cele mai ieftine variante. Pe benzina au 1.8 turbo 120CP daca nu ma insel care e mai interesant ca un 1.6 aspirat tot cu 120CP. Nu se pune problema de capacitatea de a scoate caii...1.8 turbo 225+ CP aveau de cand lumea.

@ GTR - ai dreptate dar A3 a fost testat prin 2003 iar de atunci a mai primit imbunatatiri, cred ca ar scoate 5 stele acum. O simpla presupunere.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 30-05-10 at 09:38.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 13:15   #483
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

eu cand cumpar o masina, numai la stele nu ma uit ! Poate sa aiba 0 stele ! SIGURANTA PE SOSEA TI-O FACI TU . Nu steaua de sub capota! + ca s-a inventat centura de o gramada de vreme
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 13:31   #484
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Deci atata timp cat ai centura, toate masinile sunt la fel de sigure, nu ? Plus ca tu nu esti singur pe sosea asa ca siguranta NU ti-o faci tu. Daca nu ar mai fi alti participanti la trafic ar fi fost ceva, totul depindea de tine.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 13:55   #485
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Centura e unul dintre elementele pasive de siguranta dar nu te protejeaza in totalitate Toate elementele de siguranta pasiva (centuri, airbag-uri etc.) intervin dupa ce coliziunea a inceput, spre deosebire de sistemele de siguranta activa care sunt importante inainte de coliziune. Cu alte cuvinte, siguranta activa are rol preventiv, pe cand cea pasiva are rol de protectie daca accidentul are loc
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 15:00   #486
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Deci atata timp cat ai centura, toate masinile sunt la fel de sigure, nu ? Plus ca tu nu esti singur pe sosea asa ca siguranta NU ti-o faci tu. Daca nu ar mai fi alti participanti la trafic ar fi fost ceva, totul depindea de tine.
nu esti singur, dar asa cum am zis, siguranta ti-o faci singur ! Tu poti preveni un accident! Te poti feri de un accident
Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Centura e unul dintre elementele pasive de siguranta dar nu te protejeaza in totalitate Toate elementele de siguranta pasiva (centuri, airbag-uri etc.) intervin dupa ce coliziunea a inceput, spre deosebire de sistemele de siguranta activa care sunt importante inainte de coliziune. Cu alte cuvinte, siguranta activa are rol preventiv, pe cand cea pasiva are rol de protectie daca accidentul are loc
corect, nu te protejeaza in totalitate, dar nu mori cu centura pusa! Nu ajungi in coma cu centura pusa! Cu airbagul ajungi in coma de la impact
dolb is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 15:00   #487
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Doamne dolb, nu te-ai saturat sa scoti perla dupa perla ? Esti incredibil...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 16:48   #488
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Dolb, tu ar trebui sa mai incepi odata de la cresa, nu gradinita sau scoala, dar sa te reseteze intai.
Sau poti sa te faci profesor de aberatii, nici nu prea ai avea concurenta.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 19:28   #489
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Motorul este inlocuitor al "clasicului" 1.9 TDI 101-115CP...ce e funny ? Trebuie sa fie si motorizari de ~120CP pentru cele mai ieftine variante. Pe benzina au 1.8 turbo 120CP daca nu ma insel care e mai interesant ca un 1.6 aspirat tot cu 120CP. Nu se pune problema de capacitatea de a scoate caii...1.8 turbo 225+ CP aveau de cand lumea.
NU poti sa pui asa ceva pe o masina care se vrea premium. Audi, ca un intreg, e funny
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 19:47   #490
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
corect, nu te protejeaza in totalitate, dar nu mori cu centura pusa! Nu ajungi in coma cu centura pusa! Cu airbagul ajungi in coma de la impact
eu n-am ajuns în comă de la airbag.... şi impactul a fost oricum, numai slab nu...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 20:38   #491
stress_n01

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 26
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Motorul este inlocuitor al "clasicului" 1.9 TDI 101-115CP...ce e funny ? Trebuie sa fie si motorizari de ~120CP pentru cele mai ieftine variante. Pe benzina au 1.8 turbo 120CP daca nu ma insel care e mai interesant ca un 1.6 aspirat tot cu 120CP. Nu se pune problema de capacitatea de a scoate caii...1.8 turbo 225+ CP aveau de cand lumea.

@ GTR - ai dreptate dar A3 a fost testat prin 2003 iar de atunci a mai primit imbunatatiri, cred ca ar scoate 5 stele acum. O simpla presupunere.
Ala numesti tu motor?Nu le e rusine sa puna asa ceva pe masini?=))1.8turbo?deci e turbo si are 120cp=)))......audi face,audi sparge=)))...
stress_n01 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 20:44   #492
stress_n01

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 26
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

[QUOTE=ELODIA GHINESCU;3389113]bai causal, asta e una din multele tampenii pe care le scrii.

ia calculeaza tu : 450cp din 4.2 litri o fi bine ?

si ca sa vezi cat de bine cunosc genul asta de personaje, iti anticipez si varsta: 21-22-23 de ani. daca am gresit-o, atunci sigur nu ai peste 23 de ani ci sub 21. pe 10 beri pun pariu cu oricine.[/QUOT



Dar tu cam ce varsta ai?la 30 ani nu cred ca ai timp de stat pe forum
stress_n01 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 21:18   #493
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
eu n-am ajuns în comă de la airbag.... şi impactul a fost oricum, numai slab nu...
tu, dar eu stiu multe cazuri ! Din fericire n-am dat nasul cu punguta dar am destui amici care au dat si cativa dintre ei au ajuns in coma.

Quote:
Originally Posted by stress_n01 View Post
Ala numesti tu motor?Nu le e rusine sa puna asa ceva pe masini?=))1.8turbo?deci e turbo si are 120cp=)))......audi face,audi sparge=)))...
dintr-un motor nu trebuie neaparat sa storci fiecare calut , unele mai trebuie sa fie si fiabile sau sa consume putin , nu trebuie toate sa fie chinuite
dolb is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 21:23   #494
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
tu, dar eu stiu multe cazuri ! Din fericire n-am dat nasul cu punguta dar am destui amici care au dat si cativa dintre ei au ajuns in coma.


dintr-un motor nu trebuie neaparat sa storci fiecare calut , unele mai trebuie sa fie si fiabile sau sa consume putin , nu trebuie toate sa fie chinuite
1.8 turbo 150 de cai e foarte foarte chinuit, cand Honda facea 1.6 de 160 de cai si culmea, era si fiabil al dracu.
Alta scuza?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 21:34   #495
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

bai, voi nu intelegeti cum functioneaza multe lucruri pe lumea asta si asta e si motivul pt care exista forumurile si multe pagini scrise in van.

exista dorinta si necesitatea de entrylevel, entrylevel care aduce si el vanzari, cota de piata, profit, clienti de la concurenta.
de ce sa investesti bani si sa faci un motor de 1.6 cu 120 cp cand ai unul de 1.8 si 160 cp in curte, mai tai din pix 40 cp, scrii un alt soft si ai facut un "nou" motor de 120 cp cu costuri minime. si audi fac asta, si bmw si toata lumea.
asa a aparut acum un an/doi motorul de pe seria 3 adica 316d care este un motor de 2 litri cu 115 cp in conditiile in care seria 3 are un motor de doi litri de 143 si 177 cp. a fost treaba simpla: in loc ca bmw sa piarda timp si bani cu un motor de 1.5 sau 1.6 litri si 115cp au facut in doua ore unul de doi litri si 115cp.

@stresule, poti sa ai timp si la 70 de ani sa stai pe forum, conteaza ce spui iar ala spune lucruri specifice varstei de 22 de ani.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -