Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 04-05-12, 13:15   #1981
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

http://media.caranddriver.com/files/...rain-chart.pdf

S600 - 2007 - 510 cp , cutie in 5 rapoarte.

Daca si cu asta pierde in comparatie, chiar nu imi imaginez ce se va intampla cu viitoarea generatie.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 04-05-12, 14:24   #1982
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post


Daca si cu asta pierde in comparatie, chiar nu imi imaginez ce se va intampla cu viitoarea generatie.
despre cine sau ce vorbesti tu aici?
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 04-05-12, 16:39   #1983
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Vad ca toate 3 sunt f. apropiate la performate, se invart in intervalul 0.1-0.2 secunde diferenta , sa fim seriosi ca asta e ultimul lucru care conteaza in clasa asta unde oricum Mercedes, de cand a inventat clasa asta, a avut cam tot timpul o felie de cam 60 - 70 % constant, resturile au fost pt Bmw, Audi, Jaguar, Lexus ... aici se vede valoarea marcii care reuseste sa vanda cel mai mult din ce au mai scump.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 04-05-12, 16:47   #1984
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mercedes a avut vanzarile pentru clasa S pe locurile doi, si acum trei, dupa BMW si mai nou Audi.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 04-05-12, 17:20   #1985
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Mercedes a avut vanzarile pentru clasa S pe locurile doi, si acum trei, dupa BMW si mai nou Audi.
merc e la sfarsitul generatie si celelalte 2 sunt relativ noi aparute. dar in comparatie cu generatiile precedente cum stau vanzarile?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-05-12, 17:33   #1986
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Mercedes a avut vanzarile pentru clasa S pe locurile doi, si acum trei, dupa BMW si mai nou Audi.
Daca tragi linie pe generatii echivalente la fiecare in parte (iar generatia asta e de prin 2005 si cred ca din 2013 o sa intre urmatoarea) si o sa numeri bucatiile vandute per generatie, o sa ajungi la concluzia mea.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 12:41   #1987
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi



Test cu BMW 6 Series Gran Coupe de la MotorTrend
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 16:27   #1988
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Fiecare isi face marketingul propriu si cum considera, deocamdata BMW e leader, deci nu prea s-a intepat cu mici exceptii (5 GT) ... Asta cu "praf la aproape orice alta motorizare in parte" iti tradeaza conditia de hater, oricat te-ai stradui sa nu o arati si sa te dai impartial. In primul rand ca pana acuma Audi, nu s-a remarcat in mod special vreun motor, au cateva recent scoase care promit, dar nu am vazut sa domine vreu Engine of the Years, oricum mult s-au mai cacait sa le scoata si ei dupa ce le-au scos primii BMW. In al doilea rand, am mai postat teste cu A6 si Seria 5 in care iesea invingator Seria 5, avea consumul si emisile cele mai mici, iar la motoare mici (astea care se vand cel mai mult), Audi cu tractiune fata chiar nu prea e mare smecherie. Si ca tot ai pomenit de 525d si 528i, mai gandesc ca si motorul de pe 520d cred ca e net superior mult mai putin fiabilului 2.0 TDI (toata lumea stie ca nu e chiar cel mai reusit motor, cred ca de asta te-ai facut ca uiti) asadar asteptam sa comfirme si proapspetele intrate de la Audi de 3.0, 4.0 etc. ca marketingul lor e la aceleasi cote ridicate, mai raman faptele ca pana sa ajunga la notorietatea pe care o are BMW la motoare (sa nu uitam ca a facut legea atata timp in clasamentul Engine of the Year) mai au mult si bine. Si inca o chestie pe care ar fi trebuit sa o stii, nu motoarele sunt de "praf" ci masa de porc pe care o au seria 5 si seria 7 ! Daca vrei sa imi dai reply, poate o faci pe topicul Merc vs. BMW vs. Audi ... numai bine
mai, eu de fapt am ceva cu astia care posteaza spunand nonsensuri prin care ridica in slavi ceva, necunoscand nici lucruri elementare despre altceva, iar de regula aia sunt cu bmw-ul.
da, ai dreptate, 250cp raman 250 cp indiferent cine ii produce. conteaza altele cum ar fi greutatea masinii, asa cum ai spus tu, transmisia samd. acum ca audi cheltuie bani avand un sasiu mai usor, asta e o virtute. sasiul, motorul, transmisia formeaza un tot ce pot da ceva inferior sau superior in raport cu altceva.

pe chestiile cu premiile la motoare eu nu dau doi lei. eu nu pricep cum de acel motor de 3 litri si doua turbine de la bmw a castigat atat de multe premii ca fiabil nu este( cel putin nu a fost in prima lui forma), puternic nu este, cel putin in raport cu V6 tfsi de la audi(si asta e motor de prin 2009 nefiind chiar nou). intr-adevar consuma mai putin ca v6tfsi insa din ce am vazut pana acum, orice masina echipata cu V6 tfsi nu are ce alege dintr-un bmw echivalent. adica aproape un litru in plus pt 100km sunt justificati prin performantele superioare. mai este o treaba la felul cum se dau premiile astea: e ca la un concurs de miss. sunt voturi date de oameni ce sunt si ei subiectivi. cu tot cu premiile motorului bmw de 3 litri, V6 tfsi este cu o clasa peste din punct de vedere al cifrelor proprii si ale celor obtinute de masinile pe care se monteaza. eu nu as da 3.0tfsi, 2.5tfsi si noile generatii de 3.0tdi 245cp si 313 cp pe nimic echivalent de la nici un constructor.
odata cu audi a8, 3.0tdi de fapt este un motor complet nou, putina lume stiind asta. sunt 19 kg in minus la greutate si alte solutii tehnice. este cel mai usor motor diesel in 6 cilindri din lume.


si nu mai trai in trecut. 2.0tdi a fost nefiabil in varianta pd ce s-a produs pana in 2008. au fost doua coduri de motoare ce au avut probleme cu injectoarele, volanta samd. 2.0tdi commonrail este cu totul altceva.
da, am vazut si eu testul ala cu a6 2.0tdi(177cp, 380nm) versus 520d(184cp, 380nm). da, motorul bmw consuma mai putin si cred ca toate motoarele de la bmw consuma mai putin cu 0,5-1 litru /100km in comparatie cu concurenta, insa la elasticitate este mult mai prost, la demaraj este mai slab exceptand plecarea de pe loc unde nu e vina motorului ci e problema de fwd vs rwd. adica, eu prefer sa-mi consume masina cu jumatate de litru in plus, numai sa fie mai a dracului decat una cu o motorizare echivalenta ca putere. ca e vina sasiului bmw ce este mai greu, chiar nu conteaza. pt mine conteaza rezultatul final.
o noua generatie de 2.0tdi s-a lansat acum odata cu audi a3 care iar nu are aproape nimic in comun cu ce a fost in perioada 2008-2012 cu 2.0tdi common rail.

http://www.autobild.de/artikel/audi-...h-2181872.html

Last edited by ELODIA GHINESCU; 08-05-12 at 16:39.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 17:08   #1989
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

enjoy:
https://www.youtube.com/watch?v=-CdI60lfaio

greutate egala a masinilor una fiind sedan iar alta avant.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 22:54   #1990
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Am dat intamplator de stirea asta: http://www.motorauthority.com/news/1...3-audi-a8-3-0t In fine, nu vreau a crezi ca o fac special, dar uite si tu diferenta dintre marketing si fapte !
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 12:37   #1991
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

in aprilie audi a vandut mai multe masini ca bmw, cifrele fiind 125.200 fata de 121.476.

de la inceputul anului audi are 471.300 fata de 478.030 cat are bmw.

anul trecut dupa 4 luni bmw avea 434.257 fata de 422.000 cat avea audi.

in mod normal ar trebui sa fie o schimbare de lider la sfarsitul anului daca se pastreaza trendul de la acest inceput de an.

audi are ca produs proaspat pe a1 sportback si a3 plus faceliftul la a4, a5 si q5.
bmw are seria 1, seria 3 sedan si imediat va fi si touringul(desi cam tarziu pt a face un impact la vanzari). ar mai fi seria 6 coupe si grand coupe.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 13:16   #1992
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

sa aiba audi 800 000 de masini vandute pe zi, ca pt noi, clientii, nu este relevant. pe noi ne intereseaza o masina corecta pt pretul pe care il platim, ceea ce nu mi se pare ca face audi.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 14:18   #1993
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

ce frumos suna "noi" in expresia asta. e ca musca la arat:

De la arat un plug
Venea încet spre casa
Si, la un bou pe jug,
O musca se-asezase.
Iar ei, spre-ntâmpinare,
O alta musca-n zbor
Îi face întrebare:
— De unde, draga sor’?
— Si mai întrebi de unde!
Ei musca îi raspunde
C-un aer suparat.

Au nu pricepi ce facem?
Nu vezi ca noi ne-ntoarcem
Din câmp, de la arat!

Spre lauda desarta
Multi zic: noi am lucrat,
Când ei lucreaza-n fapta,
Ca musca la arat.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 14:22   #1994
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

imi pare rau ca acest club al clientilor masinilor premium este unul inchis si ca sa intrii in el nu este de ajuns sa poti sa platesti pretul unei astfel de masini!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 15:22   #1995
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

acum sa fim seriosi, despre ce club vorbesti? si ce anume face acest club imaginar, unul inchis? cui ii este accesibil ?
o persoana ce isi ia un rapan de bmw, mercedes, audi vechi de o generatie/doua/trei si cu 300.000km, pardon 96.000 km reali, este client de masina premium ?

eu il vad client de logan, matiz si cee'd.

adica, sper ca nu are cineva impresia ca daca da 14.000 euro pe un e60 din 2007, el se numeste client de masina premium. nivelul unui astfel de personaj este de de i40, octavia, megane, 308. de regula asta este un pietzar, un buticar(notiuni ce nu trebuiesc citite ad-litteram ci caracterizeaza o categorie de oameni) sau un amarat care daca este salariat undeva cu 3000 lei lunar, isi face si el un credit pe 5-7 ani ca sa arate si el ca este cineva (problema este ca el chiar crede asta despre sine).

numai la noi in tara , totul este cu susul in jos.

prin alte parti, clientul de masina premium este cel ce si-a tocit coatele la scoala, a avut ambitii si acum foarte frumos ridica multe mii de euro/luna dintr-un salariu lunar sau din dividente la o firma proprie. clientul de masina premium este si ala care desi nu si-a sfarmat capul undeva, l-a inzestrat dumnezeu cu un talent pe care si l-a valorificat: sportiv, muzician(nu muzicant), sculptor, scriitor samd.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -