Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-12, 17:18   #1681
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Nu ti-ai luat medicamentele bro?

Lol:

http://www.suvblogger.com/news/europ...-million-cars/

Europe’s largest automaker Volkswagen - first half sales exceed 4 million cars

Adica, VW, VAG pentru haterii de forum

.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 13-02-12 at 17:21.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 17:39   #1682
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Nu ti-ai luat medicamentele

Lol:

http://www.suvblogger.com/news/europ...-million-cars/

Europe’s largest automaker Volkswagen - first half sales exceed 4 million cars

Adica, VW, VAG pentru haterii de forum

.
Mercedes vs. BMW vs. Audi ? Parca asta e topicul... e complet off dar nah, te provoc si pe tine sa iti smulg o parere personala, daca ai avea bani si ai avea de ales intre noul seria 3 (320d sau 328 i) si Audi A4 (2.0 TDI sau 2.0 TSI ) , ce ai alege si de ce ?
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 18:19   #1683
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Mercedes vs. BMW vs. Audi ? Parca asta e topicul... e complet off dar nah, te provoc si pe tine sa iti smulg o parere personala, daca ai avea bani si ai avea de ales intre noul seria 3 (320d sau 328 i) si Audi A4 (2.0 TDI sau 2.0 TSI ) , ce ai alege si de ce ?
Nu mai pune intrebari de gen ca intristezi fanii VAG Oricum ei ar alege Audi pentru ca au volumul portbagajului mai mare cu 5 litri sau ca au o spita in plus la volan. ))
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 18:34   #1684
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

audi mai are si consumul cel mai mic si cel mai bun timp la demaraj pe zapada.

plus ca are 4 cercuri la sigla, in loc de bmw care are doar un cerc amarat, care oricum in timp se sterge, deci clar audi e cu 3 cerculete peste.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 19:01   #1685
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Mercedes vs. BMW vs. Audi ? Parca asta e topicul... e complet off dar nah, te provoc si pe tine sa iti smulg o parere personala, daca ai avea bani si ai avea de ales intre noul seria 3 (320d sau 328 i) si Audi A4 (2.0 TDI sau 2.0 TSI ) , ce ai alege si de ce ?
Audi e in VAG. As alege w204 c250 4matic. Pentru ca mi se pare cel mai misto ca design/motorizare/calitate. Si am o slabiciune pentru Mercedes.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 21:47   #1686
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Puteam sa jur ca o sa dai un raspuns evaziv ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 21:55   #1687
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Pai eu nu sunt ca voi vere, daca imi place ceva sa o tin pe a mea pana in panzele albe. Chiar nu sunt fan Audi, nu imi spun nimic masinile lor si prefer BMW. Dar e vorba de facts aici, nu de propaganda.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 07:46   #1688
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

mai, eu nu-s bmw hater.
eu doar sunt aici sa mai atenuez din cacaturile ce le scrieti voi, pt ca bmw are multi adepti chiori care scriu si scriu in prostie orice.

nu voi sunteti cei care scriati aici ca audi produce turbo pt ca nu pot produce aspirate? mi-am adus aminte ieri de acest lucru si am tinut sa va dau peste nas cu toate tampeniile debitate de voi.

sunt lucruri care-mi plac f mult la bmw si sunt lucruri care in plac f mult la audi.

acum daca as avea de ales intre a4 b8 si seria 3 f10 as alege fara sa clipesc bmw. simplu, pt ca a4 este o masina veche de aproape 4 ani jumatate, masina depasita tehnic.

in noiembrie 2007 am avut de ales intre a4 b8 si orice altceva(inclusiv seria 3 e90) si am ales fara sa clipesc a4. la acel moment putea sa fie bmw si cu 5000 de euro mai ieftin, bani pe care sa ii folosesc pt optionale.

as mai alege un model de bmw in fata celor de la audi in cazurile x5 vs q7, x3 vs q5.
x6 nu are echivalent, deci nu exista optiune.
as alege X1 in fata lui q3 doar pt ca arata mai bine, insa consider pe x1 inferior lui q3.
la fel si cu seria 7 versus a8. al lua seria 7 doar pt ca arata mai bine ca a8, in rest, tehnic, a8 este superior lui seria 7(tractiune integrala disponibila la toate motorizarile, demaraje mai bune, timpi pe circuit mai buni deci handling superior)

intre a1 si mini, as alege mini.
intre a3 ce urmeaza a fi lansat si seria 1, as alege negresit a3 fara sa stiu mai nimic despre masina aia.
as prefera seria 5 in fata lui a6 doar in situatia motorizarii 528i si 525d. in rest, a6 all the way.
as prefera seria 6 grand coupe in fata lui a7 doar in situatia in care pe grand coupe ar fi disponibil motorul 628i si as avea de ales intre 2.8fsi si ipoteticul 628i.
seria 6 coupe nu are echivalent la audi, deci raspunsul este evident.
intre tt si z4, prefer tt-ul desi daca as fi client de o asa masina, as astepta noul model de tt in 2013.
r8 nu are echivalent, deci raspunsul e evident.
allroad nu are echivalent...



deci, nu sunt un bmw hater. sunt preferinte la anumite game pt audi si altele pt bmw.

interventiile mele la quattro vs xdrive sunt doar pt ca acolo se mananca mult rahat iar lumea nu cunoaste si de ia dupa rolele celor de la bmw.

credeti-ma, timpul pe care il petrec aici, este timpul pe care chiar regret ca-l pierd. sunt mebru pe multe forumuri cu diverse teme, insa dpmdv nimic nu este mai inutil pt viata mea ca 4tuning.ro
forumul ar trebui sa fie ceva unde sa te relaxezi, unde sa discuti, unde sa asculti pareri. aici lumea este oarba si scrie in vant, asta este singurul loc unde ma enervez.

se gaseste vreounul pe aici sa spuna: recunosc ba ca am avut minte putina cand am spus ca audi nu produce doar aspirate pt ca nu poate. uite ca bmw are numai turbo acum iar audi a ramas consecvent si are in gama atat turbo cat si aspirate.

Last edited by ELODIA GHINESCU; 14-02-12 at 07:58.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 13:17   #1689
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

o mica remarca, elodia: niciodata nu iti iei un a8 doar pt ca fuge cu 0.5 sec mai tare ca un seria 7 sau ca are timpi pe circuit mai buni. acolo conteaza ca masina sa iti ofere cat mai mult confort, sa fie cat mai placuta. o asa masina nu trebuie sa iti smulga gatu cand accelerezi sau sa o dai de'a latu' ci sa fie cat mai stabila si sa mearga cat mai lin.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 13:26   #1690
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Da, e dubios sa te uiti ce timp pe circuit are un S-Class
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 15:08   #1691
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

o masina din clasa a8, seria 7, s klasse intr-adevar trebuie sa fie confortabila(total de acord cu voi) si in acelasi timp sa alerge bine.
nu cred ca ar fi sesizabil sacrificiul la confort pe care potential l-as face alegand seria 7 sau a8 in detrimentul lui s klasse.
toate masinile astea sunt dotate cu piele din cea mai buna calitate, scaune cu un confort ridicat, iar daca ai bani poti bifa instalatie audio de aproape 10.000 euro, night vision, head up display, scaune ventilate si tot ce vrei tu.
tinuta de drum superioara cred ca o simti cand incerci sa eviti o caruta sau un caine la 150km/h samd.
cu siguranta s klasse merge cel mai lin insa cu siguranta este cea mai putin stabila masina.
gasisem un test comparativ intre s, a8, seria 7 si faceau baietii testul jaoanelor. soferul de s klasse se lupta efectiv cu volanul, masina fiind cea mai slaba din acest punct de vedere.


demarajele superioare sunt bune in depasiri, ca sa nu fi platit aproape 100.000 euro sau mai mult si sa vezi ca un golf gti sau un civic type r ce abia trece de 20.000 iti face semne sa iti misti curul.
din punct de vedere al designului, mercedesul dupa 6-7 ani vechime il consider mult superior(stiu ca nu-mi permite lb romana exprimarea asta) lui a8. la fel si seria 7 in detrimentul a8-ului.
cel putin din citite, ca masina cred ca a8 este cel mai bun privit allaround.

Last edited by ELODIA GHINESCU; 14-02-12 at 15:10.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 15:22   #1692
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post

demarajele superioare sunt bune in depasiri, ca sa nu fi platit aproape 100.000 euro sau mai mult si sa vezi ca un golf gti sau un civic type r ce abia trece de 20.000 iti face semne sa iti misti curul.
Eu daca, sa fabulam si sa spunem, ca am un Rolls-Royce Phantom pe care am dat foarte multi bani (ce vise ) dar uite ca totusi un BMW M3 E46 vechi, de maxim 15 000 imi da flash-uri, sau un banal GTI cu niste minime modificari la fel se poate compara cu mine. Nu asta conteaza la o asemenea masina. In acest caz trebuie gasit compromisul intre confort si sportivitate. Nu poti sa spui ca o masina ce ia suta in 6s este una lenta!

Si chiar nu iti cumperi o asemenea masina doar ca sa fuga, pt ca ea oricum fuge cat sa te simti bine in ea, dar sa nu iti lezeze confortul.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 15:29   #1693
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

uite ca am gasit si filmuletul ala.
incepand cu minutul 3:40 incepe testul handlingului.

https://www.youtube.com/watch?v=wMnNTBnA6LM

mercedesul este destul de vechi deja-lansat septembrie 2005, seria 7 lansat ianuarie 2009, a8 fiind lansat in noiembrie 2009.

oricum, penal de tot mi se pare sa ai FWD la o asa masina, iar audi ofera asa ceva in combinatie cu motorizarile mici.

) am editat mesajul asta de 100 de ori.

Last edited by ELODIA GHINESCU; 14-02-12 at 15:37.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 15:32   #1694
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

nu am negat asta si mi se pare si normal sa fie asta rezultatul. sa nu uitam ca s class-ul este pe piata de 7 ani, pe cand a8-ul si seria 7 abia s-au lansat


Edit: mare dreptate ai cu FWD...
steffan is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 16:25   #1695
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Test scanat din revista Autocar: 320d vs. 220cdi Era perfect sa fi inclus si Audi A4 dar sigur o sa apara si alte teste.

P.s. Nici ala vechi nu era de aruncat: https://www.youtube.com/watch?v=EWQSdzhkvxk

Last edited by UNLORD; 14-02-12 at 16:32.
UNLORD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -