Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 31-08-09, 15:44   #1
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Mercedes vs. BMW vs. Audi

M-am gadit sa nu mai monopolizam thread-ul "AMG vs M vs RS" cu discutii generale ale brandurilor producatoare, sa mutam discutia aici.
Aici nu ne vom axa numai pe varfurile de performanta ale celor trei producatori.
Aici vreau sa discutam despre motoare, design, confort, fiabilitate, performante, tehnologie, aparitii si chiar supozitii, punctele forte si slabe ale ficarui brand, etc., toate argumentate va rog.

Nu am sa folosesc VOT pentru ca ar fi prea subiectiv.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 15:51   #2
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

O sa incep azi cu unul din branduri, o stire pe care am citit-o azi si care m-a surprins placut.

Apropo de tehnologie si performante, o abordare foarte interesanta si performanta a BMW.

BMW Vision Efficient Dynamics Concept
Hybrid diesel/electric.
BMW a asezat un sistem hibrid diesel-electric care pleaca de la un propulsor turbo pe motorina de 1.5 litri care dezvolta 163 CP si 290 Nm. Acesta este cuplat la o transmisie Getrag cu sapte trepte si dublu ambreiaj introdusa recent pe M3.
Ajunge la un total de 356 de cai putere si 800 Nm, valori care ii permit sa ajunga de la 0 la 100 km/h in 4.8 secunde. Capitolul la care noul BMW Vision Efficient Dynamics iese clar in evidenta este insa consumul, nemtii anuntand doar 3.5 litri/100 km in regim mediu mixt pentru noul lor concept. Mai mult, emisiile de dioxid de carbon se cifreaza la doar 99 g/km.

Last edited by GTR; 31-08-09 at 15:56.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 16:51   #3
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

un alt subiect de cearta .. oricum cam aceleasi discutii sunt si in celalte topicuri.
Din punctul meu de vedere eu cam asa vad ordinea celor 3 producatori: mercedes > bmw > audi, cam asa cred ca a fost dintotdeauna, iar progresul cel mai mare in ultimul timp cred ca l-a facut audi ajungand sa concureze la mai toate clasele cu ceilalti 2 producatori, chiar daca deocamdata sta tot in spatele lor.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 18:45   #4
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
un alt subiect de cearta .. oricum cam aceleasi discutii sunt si in celalte topicuri.
Din punctul meu de vedere eu cam asa vad ordinea celor 3 producatori: mercedes > bmw > audi, cam asa cred ca a fost dintotdeauna, iar progresul cel mai mare in ultimul timp cred ca l-a facut audi ajungand sa concureze la mai toate clasele cu ceilalti 2 producatori, chiar daca deocamdata sta tot in spatele lor.
Depinde, eu vad Mercedes mai mult pe prestanta, lux si imagine pe locul 1, BMW si AUDI pe performanta, BMW pe diesel, etc.

Celalalt e un topic strict al modelelor de top, aici este genaral.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 18:52   #5
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

BMW no. 1 la performantza
Mercedes no. 1 la elegantza
Audi always no. 3 ... jokin, au cam cele mai bune finisaje interioare (de ce Mercedes ? )
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 19:19   #6
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

La general:
1: BMW - performante, dinamica, sportivitate, materiale, cult .....
2: Mercedes - eleganta, motoare durabile, de luat in calcul dupa 40 de ani
Audi ultimul loc, 3 in cazul versus-ului de fata dar as prefera: Lexus, Alfa Romeo, Jaguar, Saab. Ma bucur ca exista dar eu nu as da banii pe asa ceva.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 20:02   #7
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

De fiecare data cand vad un audi imi aduc aminte de povestile astuia despre designul chic, spectaculos si soundul deosebit, si rad cu mare pofta

Mercedes vine pe primul loc pentru mine, lasand la o parte toate atu-urile, strict din cauza calitatii.

BMW au unele modele reusite, dar gama actuala, exceptand Z4 ma lasa total rece.

Audi e o insulta la adresa autoturismelor.
__________________

Official Porsche hater.

Last edited by ionut_cluj; 31-08-09 at 20:04.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 20:32   #8
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

Si cand te gandesti ca insulta la adresa automobilelor le pune bete in roate celor de la BMW si Merc si este peste ei in suficiente cazuri ma gandesc daca poti fi si tu obiectiv macar o data ?

Q5 este #1 in clasa. RS6 #1, R8 #1, TT RS #1, la restul claselor este echilibrat (totul tine de gust) cu exceptia clasei supreme unde Audi trebuie sa isi innoiasca nava amiral, vine noul A8 (in unele teste si vechiul A8 a fost in fata la 7ar, iar la generatiile trecute, contemporane cu A8 cand a aparut a cum multi ani, Audi era #1), noul RS4 si povestea continua.

A mai fost un thread pe tema asta si s-a inchis din motive evidente. Nu o sa se ajunga niciodata la o concluzie, toate sunt bune, fiecare cu + si -, nimeni nu domina autoritar, totul se rezuma la preferinte. Atata timp cat se vine cu remarci cel putin hilare ca a lui ionut_cluj o sa se faca flame foarte repede si in loc sa se discute frumos, sa mai afli cate ceva o sa se ajunga la cearta.

PS: Vezi ca din poza ta la semnatura 2 brand-uri (Bugatti/Lambo) apartin insultei/VAG, sa nu mai vorbim de FIAT ca nici nu poate fi considerat brand fata de restul.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 31-08-09 at 20:35.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 31-08-09, 21:59   #9
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Si cand te gandesti ca insulta la adresa automobilelor le pune bete in roate celor de la BMW si Merc si este peste ei in suficiente cazuri ma gandesc daca poti fi si tu obiectiv macar o data ?

Q5 este #1 in clasa. RS6 #1, R8 #1, TT RS #1, la restul claselor este echilibrat (totul tine de gust) cu exceptia clasei supreme unde Audi trebuie sa isi innoiasca nava amiral, vine noul A8 (in unele teste si vechiul A8 a fost in fata la 7ar, iar la generatiile trecute, contemporane cu A8 cand a aparut a cum multi ani, Audi era #1), noul RS4 si povestea continua.

A mai fost un thread pe tema asta si s-a inchis din motive evidente. Nu o sa se ajunga niciodata la o concluzie, toate sunt bune, fiecare cu + si -, nimeni nu domina autoritar, totul se rezuma la preferinte. Atata timp cat se vine cu remarci cel putin hilare ca a lui ionut_cluj o sa se faca flame foarte repede si in loc sa se discute frumos, sa mai afli cate ceva o sa se ajunga la cearta.

PS: Vezi ca din poza ta la semnatura 2 brand-uri (Bugatti/Lambo) apartin insultei/VAG, sa nu mai vorbim de FIAT ca nici nu poate fi considerat brand fata de restul.
Q5 este #1 in calasa si la fel si RS6, R8 nu are echivalent in categorie si TT-RS abea a aparut, doar teoretic este cel mai tare.

As prefera sa evitam remarcile gen Audi varza, BMW praf care sunt absolut absurde si nu au legatura cu realitatea.

Incercati indiferent de preferinte sa fiti obiectivi.

TT-ul, mie de exemplu, NU mi se pare mai frumos sau mai elegant decat noul Z4 dar clar este mai performant si in nici un caz urat.

Asa as dori sa fie si comentariile voastre cu argumente cat se poate de obiective si cat mai putin malitioase.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 12:09   #10
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

Clasa lux Bmw (S classe il compar cu vechiul serie 7 ) , SUV tot BMW ,un + pt design si X drive , zona intermediara E classe si Audi A4 .Ca performante si optiuni ,raport pret/calitate , cele 3 marci sunt destul de apropiate asa ca desingul isi pune cel mai mult amprenta in cazul unei alegeri .

Zona sportiva Audi pt progresele facute in timp
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 01-09-09, 22:09   #11
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
BMW pe diesel, etc.
eu mai degraba vad audi pe diesel (la motoare mari si de putere) si bmw la benzina..

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post

Audi e o insulta la adresa autoturismelor.
e bun de stiut, fiecare isi spune parerea, altfel ce rost ar avea topicul.

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
As prefera sa evitam remarcile gen Audi varza, BMW praf care sunt absolut absurde si nu au legatura cu realitatea.

Incercati indiferent de preferinte sa fiti obiectivi.

TT-ul, mie de exemplu, NU mi se pare mai frumos sau mai elegant decat noul Z4 dar clar este mai performant si in nici un caz urat.
pai fiecare isi spune parerea in limita cunostintelor, daca parerea lor se limiteaza la ''audi praf'' ''bmw varza'' inseamna ca de mai mult nu-s capabili.

In legatura cu z4 mi se pare unul dintre cele mai frumoase coupe-uri.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 00:03   #12
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

interesant tricilindru ala diesel e facut prin sectionarea in jumatate a unui 6 in linie..deci o sa avem si la benzina la fel 1.5 turbo..sa vedem cum vor scapa de vibratii si zgomotul specific..eu zic sa nu transformam topicul asta in versus ci sa discutam cum a zis si GTR de noutati,tehnologie discutii libere pentru fiecare brand...
dupa cate am citit azi daca daca VW va cumpara Porsche se vor anula proiectul pentru viitorul Cayenne iar nici pentru Panamera nu ii vor mai da multe sanse asta inseamna ca VW ar putea impinge Audi in fata puternic de tot..Din punctul meu de vedere Audi au progresat enorm avand in spate tehnologia Lamborghini si sprijinul financiar de la VW
__________________

Last edited by adrian78bmw; 02-09-09 at 00:14.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 00:11   #13
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
eu mai degraba vad audi pe diesel (la motoare mari si de putere) si bmw la benzina..
Macar sa fie toate comentariile ca ale tale.

La diesel este cu dus si intors

daca vb de VAG/total au gama mai bogata de diesel.

daca ne referim strict de Audi.

la 2000 cmc BMW superior

2500 cmc nu prea isi mai are rostul.

3000 cmc BMW iarasi superior.

La motor mai mare Audi este clar superior cu 6.0 V12 TDI, insa pe mine personal crede-ma la o masina mare care are si un pret de achizitie f mare nu prea ma mai interseaza motorina, cu toate c6.0 V12 TDI este foarte tare dar si foarte scump.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 00:16   #14
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

3.0 TDI este comparabil cu motorul 3d de la BMW dar nu cel de 286CP care este foarte performant si nu are omolog la Audi, cel putin la ora actuala.

Citisem mai de mult in nu stiu ce revista ca Audi intentiona sa lanseze un diesel 2000CMC ~200CP in viitorul nu foarte indepartat, similar cu ala BMW dar vad ca momentan nimic pe tema asta .

Eu cel mai mult astept noul A8, sper sa fie la inaltimea asteptarilor, fie voba de design interior/exterior, tehnologie si confort, ca masina overall. Ar fi interesant sa fie #1 in clasa .

Last edited by _anaconda_; 02-09-09 at 00:41.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 02-09-09, 00:21   #15
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Macar sa fie toate comentariile ca ale tale.

La diesel este cu dus si intors

daca vb de VAG/total au gama mai bogata de diesel.

daca ne referim strict de Audi.

la 2000 cmc BMW superior

2500 cmc nu prea isi mai are rostul.

3000 cmc BMW iarasi superior.

La motor mai mare Audi este clar superior cu 6.0 V12 TDI, insa pe mine personal crede-ma la o masina mare care are si un pret de achizitie f mare nu prea ma mai interseaza motorina, cu toate c6.0 V12 TDI este foarte tare dar si foarte scump.
sub 2000 sunt multe motoare bune 1.5 dci grupul Renault 1.6 hdi tdci Ford Mazda Psa 1.3 1.6mjet grupul Fiat si Opel si mai nou si VW 1.6 in clasa 2000 Bmw la 2500 sunt cam putine mai degraba ar intra 2200 de pe C.E 2500CDI la 3000 Bmw mai nou si Jaguar iar peste sunt putine motoare dar acolo castiga grupul VW cu 4.2 TDI motorul de 6.0 TDI e scump prea greu mai mult e de marketing

3.0TDI Clean de pe Audi A4 e comparabil la putere si acceleratii 6,2 vs 6.0 cu cel de pe bmw 330d dar Bmw are avantajul consumului mai reduc cu aproape un 1l 6.7/5.7 Audi e euro6 Bmw euro5
asteptam cu toti lansarea noului A8 dar il tot amana
2.0 Tdi 204 400NM se auzea pe la Audi Bmw vor lansa si ei o varianta mai puternica undeva la 211cp dar aici Mercedes sunt in avantaj 2.2 224 cp de pe Sklass si mai sunt si altii care vor veni KIA cu 2,2 204 Mitsubishi tot la fel si cred ca si PSA Ford..

Last edited by adrian78bmw; 02-09-09 at 00:37.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -