Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 20-10-09, 23:42   #61
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
Ma intreb ce urmeaza daca trec si bimmeri la mai multe modele pe turbo... concurenta va fi acerba
Zile si mai grele pt Audi si Mercedes ... ... glumesc, oricum e de apreciat ca desi BMW sunt o firma minuscula pe langa gigantii corporatisti Merc si Vag au intotdeauna preocupari avandgardiste! Oricum asteapta-te la motoare biturbo in 3 cilindrii si tot felul de nebunii!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 03:48   #62
tintome

Stage 5
 
tintome's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,585
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

mercedes.

nimic mai mult
tintome is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 10:11   #63
Alfa_band

Stage 5
 
Alfa_band's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,113
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Bmw "firma" minuscula.....tu si cu Dolb ar trebuii sa va cuplati. Mai ai si 30 de ani.
Alfa_band is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:35   #64
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Alfa_band View Post
Bmw "firma" minuscula.....tu si cu Dolb ar trebuii sa va cuplati. Mai ai si 30 de ani.
ce iti pare neadevarat in asta ? Mercedes cuprinde tot ce inseamna 4 roti, de la automobile din clasa mica pana la van-uri, camioane si tiruri, Vag de asemenea cuprinde mai multi producatori de automobile in corporatia lor, iar bmw produce de la masini din clasa mica oprindu-se la SUV-uri, fara van-uri, camioane sau tiruri. Iar din punctul asta de vedere se poate spune ca este o firma minuscula pe langa ceilalti 2 producatori.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:50   #65
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
ce iti pare neadevarat in asta ? Mercedes cuprinde tot ce inseamna 4 roti, de la automobile din clasa mica pana la van-uri, camioane si tiruri, Vag de asemenea cuprinde mai multi producatori de automobile in corporatia lor, iar bmw produce de la masini din clasa mica oprindu-se la SUV-uri, fara van-uri, camioane sau tiruri. Iar din punctul asta de vedere se poate spune ca este o firma minuscula pe langa ceilalti 2 producatori.
e relativa chestia nu mai e nici BMW minuscula doar ca e independenta nu ca VW sau Mercedes la care deja arabii detin ceva procente de actiuni..Bmw mai produce si motociclete e cel mai mare producator european..oricum in clasamentul de valoare a brandului Bmw e dupa Toyota si inaintea lui Porsche Mercedes si asta spune multe despre un Brand care a ramas independent..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 21:01   #66
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

ca valoare sunt de acord cu tine, dar mai sus era vorba despre marime si segmentele care le cuprinde.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 06:30   #67
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
ca valoare sunt de acord cu tine, dar mai sus era vorba despre marime si segmentele care le cuprinde.
Ca să susţii cu tărie o chestiune aşa radicală cum ar fi aceea că BMW e MINUSCULĂ comparativ cu Mercedes ar trebui să ne pui nişte cifre concrete, de vânzări, de valoare absolută etc.
Altfel sunt simple vise şi presupuneri inutile care nu fac decât să nască flame-uri.
Pe scurt: argumentaţi-vă solid supoziţiile sau abţineţi-vă.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 17:58   #68
mircea600sel

Stage 2
 
mircea600sel's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 41
Member of:
[MERCEDES]
Default

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
La general:
1: BMW - performante, dinamica, sportivitate, materiale, cult .....
2: Mercedes - eleganta, motoare durabile, de luat in calcul dupa 40 de ani
Audi ultimul loc, 3 in cazul versus-ului de fata dar as prefera: Lexus, Alfa Romeo, Jaguar, Saab. Ma bucur ca exista dar eu nu as da banii pe asa ceva.
De ce de luat in calcule dupa 40 de ani?....suntem in 2009 s-a terminat perioada ''Cobra aia puturoasa''...daca vrei iti spun modele mai sportive chiar decat bmw-urile...Si daca Mercedes-ul nu are o istorie in spate ...

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
..Bmw mai produce si motociclete e cel mai mare producator european....
Unde e atunci Ducati,MV Augusta.Aprilia,Motto Guzzi??

Last edited by aleks; 22-10-09 at 18:05.
mircea600sel is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 19:20   #69
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by mircea600sel View Post
De ce de luat in calcule dupa 40 de ani?....suntem in 2009 s-a terminat perioada ''Cobra aia puturoasa''...daca vrei iti spun modele mai sportive chiar decat bmw-urile...Si daca Mercedes-ul nu are o istorie in spate ...
Imi spuneam punctul de vedere. Mercedesul pentru mine e o masina care sa ma duca in confort de la A la B.
Probabil pe la 40 de ani o sa am nevoie de asa ceva, sigur un CLS m-ar coafa .
Stiu si modelele lor sport dar si acolo tot BMW as alege.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 20:52   #70
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ca să susţii cu tărie o chestiune aşa radicală cum ar fi aceea că BMW e MINUSCULĂ comparativ cu Mercedes ar trebui să ne pui nişte cifre concrete, de vânzări, de valoare absolută etc.
nu sustin nimic cu tarie, am continuat doar ceia ce a zis UNLORD de firma ,,minuscula''. Si am zis mai sus, era vorba doar de marimea ei si segmentele cuprinse, fara vanzari sau valoare.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 21:05   #71
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Alfa_band View Post
Bmw "firma" minuscula.....tu si cu Dolb ar trebuii sa va cuplati. Mai ai si 30 de ani.
In primul rand ca se scrie "trebui", in al doilea rand nu inteleg cu ce te-am jignit de ma "cuplezi" cu Dolb? Si care e chestia cu varsta ? Am spus ceva pueril sau ce ? Si sa revin la BMW, este o firma care nu apartine vreunei corporatii expansioniste cum e VAG-ul, nu e nevoita sa imparta platforme comune (cum gasesti aceasi platforma tehnica de la Skoda pana la Audi) sau nu recurge la aliante ca si Merc. De fapt e o afacere de familie si in comparatie cu ceilalti producatori care fac numai fuziuni si aliante etc sunt intradevar mici. De fapt putine firme independente mai sunt la ora actuala si poate imi spui tu niste firme auto independente mai mici (sa nu apartina vreunei corporatii)!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 22:13   #72
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
nu sustin nimic cu tarie, am continuat doar ceia ce a zis UNLORD de firma ,,minuscula''. Si am zis mai sus, era vorba doar de marimea ei si segmentele cuprinse, fara vanzari sau valoare.
Nu ai înţeles.
Postaţi cu argumente concrete, dacă aveţi, daca nu, înseamnă că vorbiţi fără acoperire, şi aţi greşit forumul.
Spiritul de turmă care ne cuprinde când unul aruncă o piatră nu e o scuză, aştept argumentările voastre concrete şi mă înclin.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-10-09, 11:00   #73
Alfa_band

Stage 5
 
Alfa_band's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,113
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
In primul rand ca se scrie "trebui", in al doilea rand nu inteleg cu ce te-am jignit de ma "cuplezi" cu Dolb? Si care e chestia cu varsta ? Am spus ceva pueril sau ce ? Si sa revin la BMW, este o firma care nu apartine vreunei corporatii expansioniste cum e VAG-ul, nu e nevoita sa imparta platforme comune (cum gasesti aceasi platforma tehnica de la Skoda pana la Audi) sau nu recurge la aliante ca si Merc. De fapt e o afacere de familie si in comparatie cu ceilalti producatori care fac numai fuziuni si aliante etc sunt intradevar mici. De fapt putine firme independente mai sunt la ora actuala si poate imi spui tu niste firme auto independente mai mici (sa nu apartina vreunei corporatii)!
1. Sunt pe un forum auto nu unul de limba romana, daca vrei sa faci pe profu' de romana, du-te la scoala.
2.Te-ai considerat jignit ca te cuplez cu Dolb??)) Pai el a avut un e46(cu probleme) acum vreo 3 ani si de atunci cred ca a postat contra BMW pe orice tread posibil de pe forumul asta...deja e plictisitor
3. Ca BMW nu urmeaza acel marketing "sa umplem planeta de masini, nu conteaza calitatea " asta nu inseamna ca BMW sunt o "firma" minuscula. Mai urmareste sondajele de vanzari din segmentul lor de piata sa vezi cum sta BMW la vanzari ....asa firma minuscula cum e.

Last edited by Alfa_band; 23-10-09 at 11:03.
Alfa_band is offline   Reply With Quote
Old 23-10-09, 11:22   #74
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Alfa_band View Post
2.Te-ai considerat jignit ca te cuplez cu Dolb??)) Pai el a avut un e46(cu probleme) acum vreo 3 ani si de atunci cred ca a postat contra BMW pe orice tread posibil de pe forumul asta...deja e plictisitor
Asta nu e nimic in comparatie cu aia care n-au avut niciodata bmw, dar posteaza "bmw rullz" in orice thread.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-10-09, 11:35   #75
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

BMW e o firma destul de mare si demn de laudat ca face totul aproape singurica! E o aberatie faptul ca bmw ar fi mica ( aviz celor ce au spus-o ), firma e mare, dar asa cum a zis bunul meu coleg alfa, se potrivesc cu deviza: sa umplem planeta de masini, nu conteaza calitatea"
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -