Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-10, 22:58   #661
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

E urâtă numai la început, când o bate vântul, pe urmă e mai ok
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-07-10, 23:14   #662
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
E urâtă numai la început, când o bate vântul, pe urmă e mai ok
nu .. e urata mereu, e descentrata si oribila.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 00:04   #663
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Chestiune de gusturi, ca la mai tot pe versus
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 00:38   #664
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Chestiune de gusturi, ca la mai tot pe versus
Nu stiu daca ai vazut Jeremy Clarkson's Duel 2009. Eu inca nu inteleg cum s-a indragostit Stig de Vaca .. pardon Vicki aia.

In fine.. no more OT
dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 15:19   #665
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mercedes pregăteşte o cutie automată cu nouă rapoarte


Mercedes lucrează în prezent la o cutie automată cu nouă rapoarte, capabilă să ofere performanţe de invidiat în materie de consum şi emisii CO2

Deşi pe piaţa abia se introduc cutiile de viteze automate cu opt rapoarte, cei de la Mercedes se gândesc deja mai departe. Inginerii constructorului din Stuttgart lucrează în prezent la o nouă transmisie automată, capabilă să depăşească performenţele celei gândite de ZF, cu opt trepte, regăsită pe majoritatea modelelor BMW.

Potrivit unor surse neoficiale, unitatea de transmisie Mercedes va avea nouă rapoarte şi va fi destinată propulsoarelor de capacitate mare, care dispun de un cuplu motor generos. Spre deosebire de cutiile automate existente în prezent pe piaţă, viitoarea transmisie Mercedes va putea oferi o economie de carburant impresionantă şi va putea reduce emisiile de CO2 până la o limită nouă, fără a afecta performanţele.

Nemţii optează pentru o astfel de transmisie şi nu pentru una cu dublu ambreiaj, luând în calcul avantaje ca masă totală, fiabilitate, simplitate şi costuri de producţie.

Deşi se pare că asistăm la un război al transmisiilor cu cele mai multe rapoarte, Mercedes susţine că un număr de nouă trepte este maximul pe care industria actuală îl poate atinge. Germanii sunt de părere că dezvoltarea unei cutii cu mai multe trepte este un proiect nefezabil care, mai presus de orice, ar induce clienţii în eroare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	315039l.jpg
Views:	85
Size:	201.8 KB
ID:	1574395  
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 15:49   #666
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Bmw lider in segmentul premium si in Romania !!!

Cu 689 unitati livrate in primul semestru al acestui an in Romania, BMW se impune ca lider in segmentul premium. In contextul in care piata auto a fost marcata de recesiune si acest an, BMW este printre putinele marci premium care inregistreaza cresteri importante si isi consolideaza astfel semnificativ cota de piata. Fata de 487 unitati livrate in 2009, performanta din primele sase luni ale acestui an inseamna un plus de 41,5%.

Cu 174 unitati livrate in primele sase luni (+107,5% fata de aceeasi perioada 2009), BMW X5 ocupa in continuare prima pozitie in mixul de modele ale marcii pe piata romaneasca. De altfel, BMW ocupa prima pozitie in categoria modelelor SUV premium. BMW X6 (128 livrari, 0% variatie), BMW X3 (79 livrari, +84%) si nou lansatul BMW X1 (69 livrari) intaresc pozitia de lider si aprecierea de care BMW se bucura in acest segment deosebit de competitiv.


Calendarul de lansari a sustinut de asemenea cresterea marcii. BMW X1 si BMW Seria 5 Gran Turismo au deschis segmente complet noi pentru marca si au adus volume suplimentare. In acelasi timp, noile BMW Seria 5 si BMW X5 prezentate in prima parte a acestui an au intarit suplimentar pozitia marcii pe segmentele respective. Cumulat, livarile pentru BMW Seria 5 Sedan in primele 6 luni au inregistrat o crestere de 25% si se incadreaza pe un trend ascendent important.


BMW EffcientDynamics, pachetul de tehnologii pentru cresterea performantelor si scaderea consumului de combustibil, a cunoscut un plus de imagine prin lansarea primelor doua modele hibride ale marcii. Exclusivul BMW X6 ActiveHybrid a inregistrat deja primele doua livrari catre clienti. In prezent BMW este singurul producator premium care ofera tehnologii pentru reducerea emisiilor si consumului standard pentru toate modelele din portofoliu. Pana acum, peste 1,6 milioane automobile echipate cu masuri BMW EfficientDynamics au fost livrate la nivel mondial.
Pentru sfarsit de an, cel mai important eveniment al marcii va fi lansarea noii generatii BMW X3. Din septembrie modelele BMW Seria 5 Sedan si Gran Turismo vor primi pentru prima data in echipare sistemul xDrive, atat de apreciat pe piata din Romania.


Si marca MINI se plaseaza pe un trend ascendent. In Romania, MINI a inregistrat o crestere de 25% fata de anul precedent (40 de unitati livrate in primul semestru 2010 vs. 32 in 2009). Si asteptarile pentru marca britanica sunt deosebit de pozitive. MINI Countryman, model anuntat a fi lansat in luna septembrie, va deschide un segment complet nou pentru marca si exista potential important de crestere pentru ultimele sase luni ale acestui an.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 18:53   #667
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

XFR 5.0 vs. Audi S6 vs. Mercedes E 500 vs. Bmw 550i

Desi S6-le e cel mai puternic : "With a sprint value of six seconds from 0 to 100 km / h, it missed even the factory specification significantly by 0.8 seconds. It also consumes the most. He also loses because the combination of engine and gearbox is not quite as perfect as BMW and Mercedes." (Google Translate).
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 19:48   #668
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

E de asteptat ca A6/S6 nu mai sunt la nivelul concurentei avand in vedere ca sunt la sfarsitul carierei. Oricum e dubios ca ei nu au fost in stare sa scoata timpul declarat de producator, ceva e putred acolo.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 00:16   #669
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
E de asteptat ca A6/S6 nu mai sunt la nivelul concurentei avand in vedere ca sunt la sfarsitul carierei. Oricum e dubios ca ei nu au fost in stare sa scoata timpul declarat de producator, ceva e putred acolo.
Nu e nimic putred acolo, masinile au fost testate si masurate ... eu cred ca e vb. de cutia de viteza mult mai performanta a BMW-ului. Asta cred ca a salvat ce nu mi-a placut deloc la BMW si anume greutatea de porc , cea mai mare din test si probabil de aici si cele mai cacacioase frane (scuza lor e lipsa pachetului dynamic package si adaptive drive). Cu toate astea a rupt la acceleratii, reprize, economie carburant, dinamica, interior, etc

P.s. Uitandu-te si la pret, ai lua Audi-ul ?

1st place - BMW 550i

* V8, biturbo
* 407 hp, 600 Nm
* 8-speed-aut.
* Weight: 2013 kg
* Vmax.: 250 km/h (limited)
* 0-100 km/h in 5,0 s
* 0-200 km/h in 16,7 s
* Braking 100-0 km/h (warm): 38,1 m (ouch!)
* Price: €70.500,-

2nd place - Mercedes-Benz E500

* V8
* 388 hp, 530 Nm
* 7-speed-aut.
* Weight: 1828 kg
* Vmax.: 250 km/h (limited)
* 0-100 km/h in 5,2 s
* 0-200 km/h in 18,7 s
* Braking 100-0 km/h (warm): 35,7
* Price: €68.068,-

3rd place - Audi S6

* V10
* 435 hp, 540 Nm
* 6-speed-aut.
* Weight: 1990 kg
* Vmax.: 250 km/h (limited)
* 0-100 km/h in 6,0 s
* 0-200 km/h in 20,2 s
* Braking 100-0 km/h (warm): 35,5
* Price: €85.000,-

4th place - Jaguar XF

* V8
* 385 hp, 515 Nm
* 6-speed-aut.
* Weight: 1894 kg
* Vmax.: 250 km/h (limited)
* 0-100 km/h in 5,7 s
* 0-200 km/h in 19,8 s
* Braking 100-0 km/h (warm): 35,2
* Price: €68.800,-
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	autobildsportscars550iv0.jpg
Views:	47
Size:	518.2 KB
ID:	1575036   Click image for larger version

Name:	autobildsportscars550iv1.jpg
Views:	56
Size:	471.3 KB
ID:	1575037   Click image for larger version

Name:	autobildsportscars550iv2.jpg
Views:	59
Size:	591.0 KB
ID:	1575038  

Click image for larger version

Name:	autobildsportscars550iv3.jpg
Views:	53
Size:	594.9 KB
ID:	1575039   Click image for larger version

Name:	autobildsportscars550iv4.jpg
Views:	56
Size:	560.0 KB
ID:	1575040   Click image for larger version

Name:	autobildsportscars550iv5.jpg
Views:	53
Size:	562.7 KB
ID:	1575041  

Click image for larger version

Name:	autobildsportscars550iv6.jpg
Views:	45
Size:	663.7 KB
ID:	1575042   Click image for larger version

Name:	autobildsportscars550iv7.jpg
Views:	56
Size:	835.8 KB
ID:	1575043  

Last edited by UNLORD; 20-07-10 at 00:20.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 02:11   #670
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

@ UNLORD - nu m-am referit la performantele fata de BMW ci la performantele care le-au scos ei fata de ce declara producatorul, ca nu au fost in stare sa atinga cifrele oficiale care se pot atinge, bineinteles.

Ce as lua eu ?

1. Jaguar

2. E Klasse

3. 550i

4. S6
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-07-10, 02:19   #671
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ UNLORD - nu m-am referit la performantele fata de BMW ci la performantele care le-au scos ei fata de ce declara producatorul, ca nu au fost in stare sa atinga cifrele oficiale care se pot atinge, bineinteles.

Ce as lua eu ?

1. Jaguar

2. E Klasse

3. 550i

4. S6
la mine sta oleaca inversat clasamentul dar nu cu mult.
1. Eklasse
2.Jaguar
3. 550i
4.S6
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 01:04   #672
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ar fi fost interesant un E500 cu noul bi-turbo ce se regaseste la CL, daca la 2 tone scoate 0-100 in 4.9 as fi curios ce se intampla cu variantele mai usoare gen E sau E-coupe.

P.s. sunt de acord si eu 2 tone la un seria 5 rwd ? Sunt curios de unde provin cele peste 100 de kg in plus fata de cele 1905 declarate de producator. A cam devenit un mini seria 7... sper ca M-ul sa fie ceva deosebit.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 13:58   #673
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Ar fi fost interesant un E500 cu noul bi-turbo ce se regaseste la CL, daca la 2 tone scoate 0-100 in 4.9 as fi curios ce se intampla cu variantele mai usoare gen E sau E-coupe.

P.s. sunt de acord si eu 2 tone la un seria 5 rwd ? Sunt curios de unde provin cele peste 100 de kg in plus fata de cele 1905 declarate de producator. A cam devenit un mini seria 7... sper ca M-ul sa fie ceva deosebit.
Poate e 4ws de vina pt greutatea excesiva. Sper sa treaca cat mai curand la sasiuri din aluminiu desi inca e scump de folosit.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 19:11   #674
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Daca ar fi sa aleg exclusiv intre aceste 3 marci as alege fara sa ma gandesc Mercedes-Benz daca as avea buget generos, dat fiind faptul ca lucrez cu BMW-uri normal ca am ales BMW la care am piese garla si pe care il si cunosc cel mai bine. Totusi sa am un venit consistent si astfel si un buget mare pt achizitionarea unui super-car as alege negresit Porsche pt simplus fapt ca imi plac si pt ca, dupa cum au declarat, ei nu cred in limitatoare de viteza si alte prostii copilaresti, pe cand acesti 3 constructori cum ar putea o masina sa ajunga la 255kmph, repede limitare din soft
Nu e vorba ca ma duc toata ziua cu 100+ kmph, (si sa am cred ca rar as depasi 200kmph pt ca stiu ce inseamna o asemenea viteza pt ca am motocicleta care trece lejer de viteza asta, si am mers destul de mult cu o viteza mai mare de atata) si va dati seama ca as da toti banii pe benzina, amenzi si spaga si nu as mai avea cu ce sa imi platesc nici netul, dar e vorba de un principiu, daca tot ii dai cai, pai lasa fizica sa decida viteza maxima, pt ca masina se presupune ca va fi condusa de o persoana posesoare de permis de conducere, care se presupune ca cunoaste limitele de viteza prin zona in care circula, si in consecinta e 100% raspunderea sa pt comportamentul automobilului, in plus automobilul este inspectat de catre CTC la constructie si mai e si verificat tehnic periodic!
Si faza cea mai interesanta este ca, fara limitare viteza maxima nu ar depasi cu mai mult de 50-60kmph 250-u asta....
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 11:39   #675
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Audi R8 e-tron a câştigat primul raliu destinat maşinilor electrice
Printeaza Comenteaza
Trimite pe:

De Sebastian Toma
Publicat Joi, 22.07.2010

Versiunea electrică a lui Audi R8 a câştigat primul raliu destinat vehiculelor electric. Modelul s-a luptat cu încă 23 de pretendenţi la titlul cel mare.

Pilotul Lucas Luhr a câştigat primul raliu destinat maşinilor electrice în cadrul cursei inaugurale Silveretta E-Auto Rally Montafon 2010. Luhr a condus un Audi R8 e-tron şi s-a luptat cu modele precum Mercedes-Benz SLS E-Cell şi Tesla Roadster. Cursa a avut loc în trei etape şi 10 secţiuni contra-timp. Pentru a câştiga, un model trebuie să realizeze timpi specifici în toate secţiunile pentru a obţine punctajul maxim. Prima ediţie a acestui concurs a avut 24 de participanţi, cu toţii conducând vehicule alimentate doar cu energie electrică.

Cea mai dificilă probă din acest raliu este urcarea pe munte, traseul respectiv având o lungime de 14.9 kilometri, iar diferenţa de nivel între start şi finish este de 975.36 metri. Şoferul a declarat că R8 e-tron a urcat fără efort chiar şi pe acel segment, fiind ajutat de cuplul motor de 680 Nm încă de la zero rotaţii pe minut şi de cei 313 CP ai modelului electric din Ingolstadt.

https://www.youtube.com/watch?v=dst_n...layer_embedded
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	665914l.jpg
Views:	44
Size:	160.7 KB
ID:	1583433  
__________________
Urasc cocalarul si taranul marca Romania !

Last edited by Bogdan.IS; 26-07-10 at 11:42.
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -