Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 09-11-09, 02:29   #136
LarissaW

Stage 1
 
LarissaW's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 14
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nu prea m-am prins de ce ai vrut sa zici, poate procesez eu mai greu la ora asta

A8-ul prea rotund ? Unii il critica de faptul ca e prea "cub/tank", S-Klasse e mult mai fluid.Daca A8 ar fi prea rotund un A5/A6 ar fi deja sferice .

PS @ Dolb - sa nu-mi spui ca iti place marinarul .
Eu A8-ul il compar cu un melc cu cochilie in spate.. Dar ai dreptate, daca il conduci iti dai seama ca e tanc.. A6-le e mingiuta si A5 e glob cu instalatie de lumini de agatat in bradulet
LarissaW is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 06:29   #137
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

A8-ul e mai usor ca S sau 7xx asa ca alea sunt testoase ? )

Postul tau de sus (ala lung) e...funny. Vezi ca Audi nu are i-drive, Audi are MMI care este mult mai ergonomic ca un i drive, din primul minut in care te sui in masina stii sa folosesti 90% din functii. Nu as putea spune acelasi lucru si la magnificul I Drive. Trebuie sa recunosc, ca povestioara ta cu A4 3.0 TDI e de efect .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 07:50   #138
LarissaW

Stage 1
 
LarissaW's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 14
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
A8-ul e mai usor ca S sau 7xx asa ca alea sunt testoase ? )

Postul tau de sus (ala lung) e...funny. Vezi ca Audi nu are i-drive, Audi are MMI care este mult mai ergonomic ca un i drive, din primul minut in care te sui in masina stii sa folosesti 90% din functii. Nu as putea spune acelasi lucru si la magnificul I Drive. Trebuie sa recunosc, ca povestioara ta cu A4 3.0 TDI e de efect .
Well, sorry.. Nu stiam cum se numeste i-drive-ul de la audi(stiam ca i-drive e doar la bmw, dar cum sa-ti fi explicat?"butonasul ala sub forma de rotita de se invarte si se apasa").. Si mie nu mi se pare atat de necomplicata toata porcarioara aia de la Audi, nici acum nu stiu cum se opreste clima la a6.. Asa ca merge in permanenta pe low, n-am gasit butonul off sau zero sau cum s-o numi..si il tot caut.. de multa vreme chiar.. si din meniu.. din ce am cautat eu pe-acolo.. nu merge stinsa(n-am apelat la manual, mi-e lene).. Ma rog, poate-s eu cretina Si A4-le e masina iadului, in special a noastra care e toata zgariata, forjata si stock (mai stock de atat nu se poate) I just can`t help myself from hating Audi.. dar in lipsa lui bembeitsu meu (RIP) merge..
P.S.: Eu m-am obisnuit cu i-driveul bmw, prin urmare imi pare mai usor de folosit, poate nu am dreptate.

Last edited by LarissaW; 09-11-09 at 08:00.
LarissaW is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 09:55   #139
AR33COP
Audi Driver

Stage 5
 
AR33COP's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 874
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by LarissaW View Post
Prietene.. m-ai inteles total gresit..
1. nu am spus despre ledurile de audi ca au look de devil, ziceam ca bmw-ul arata ca un dracusor nervos , audi arata ca un pom de craciun
2. bordul bmw s-a schimbat si inca f mult, nu stiu ce bmw-uri ai avut tu ocazia sa admiri; si ar mai fi un bravo pt cei de la bmw ca au reusit sa pastreze oarecum liniile(noua, fanilor bmw, ne plaaaaaac la nebunie).
3. narile alea despre care tu vorbesti ca nu s-au mai schimbat sunt un fel de legenda bmw, exact asa cum sunt si angel eyes... fara narile alea un bmw nu ar fi bmw.
4. poti avea lemn si pe m3, m5, m6, x5m, x6m, z4m, asta depinde de gusturi(Pianolack chiar e cool), insa.. spre deosebire de Mercedes.. lemnul nu e specific.
5. ziceam doar despre audi ca e rotund, nu am mentionat niciunde ca seria 7 ar fi rotunda(nu port ochelari ).
6. nici mie nu-mi place x6-le si seria 6 in mod deosebit, nu e o masina pe care as achizitiona-o, dar e bmw si inchidem un ochi..
7. sunt mai multe boli cronice ale bmw-ului: turbo, soft, geamurile electrice, etc.. eu nu am avut probleme cu cutia.. e drept.. are doar 60 000 km a mea.. Si BMW, si Mercy, si Audi au probleme specifice..
8. eu n-am zis ca bmw e audi sau invers, nu-mi permit sa aduc asemenea injurii bmw-ului.

Si noi avem 2 Audi, un a4(2006) si un a6(2007), ambele 3.0 diesel quattro. La A6 nu prea pot comenta, merge ok masinuta, se tine frumos pe drum, foarte tare (mai putin pozitia la volan, navigatia incomoda si i-drive-ul cretin).. Mai tare a fost cand a trebuit sa-i schimbam serverele pt ca se aprindeau toate beculelete in bord(frane, ABS, Airbaguri, tot ce se putea aprinde), s-au ars stopuri, dadea rateuri(factura = 10 000 RON, pt o porcarie, cauze necunoscute, bv audi, esti ce trebe). Iar de A4, e quattro.. DAR am impresia ca fug rotile de sub mine, mi-a fost frica sa o conduc cu mai mult de 180 km/h pt ca aveam impresia ca merg in 2 maxim 3 roti "frumosi", masina aia patineaza la greu, subvireaza si are si o groaza de probleme pe partea electronica (vezi faruri, se aprind, se sting, se aprind, se sting, se aprind, se sting.. NOAPTEA, la drum lung, sunt geniale, intr-o ora injuri tot neamul AUDI, fondatori, co-fondatori, mostenitori, tot). In concluzie, cel mai prost 4x4 pe care l-am condus vreodata.

Cat despre seria 3 net superioara seriei 5.. din ce punct de vedere? Sunt masini din categorii diferite, ca design clar E92 rupe tot.. dar nici E60, E61 nu-s urate.. E60, E61 sunt mai dotate.. m5 v10 , m3 v8.. in fine.. nu comentez prea mult pt ca si eu sunt mai mult pt seria 3.. insa.. seria 5 e superioara clasei seriei 3..
P.S.: Mie imi place Ambientlichtu` portocaliu Orange Powa` Captain Caveman..
daca ti-ai luat masinile de la reprezentantele din romania.....
AR33COP is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 22:43   #140
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Undeva tot pe acest forum Audi era criticat ca nu avanseaza cu designul, ca raman inapoiati. Se facea referire la grila specifica si la alte lucruri... ca cica toate arata la fel (intr-o viziune de bufnitza probabil). In acelasi timp, tot pentru acelasi lucru, pe bmw ii laudam ca "au reusit sa pastreze" liniile de design?

Cat despre angel/devil: angel le consider specifice bmw, asa cum devil eyes le consider specifice Audi. Ca mai ajung ele (in special angels) pe Opeluri jumate ruginite sau chiar pe dacii, asta e cocalarismul proprietarului. Personal nu as pune angels pe un Audi.

Boli cronice are fiecare marca de masina. Poate ne punem intrebarea: cine face ca masina aia sa se imbolnaveasca? O piesa trebuie schimbata: cea dintre volan si scaun.

Bord portocaliu avea si Audi prin anii 90 cand s-a fabricat masina mea, dar s-a avansat... bmw are luminile portocalii inca vreo 10 ani dupa aceea. Nu mai zic nimic, probabil vor fi laudati ca "au reusit sa le pastreze" Oricum, daca bmw avea bordul roz timp de 50 de ani, acum propritarii ar spune: sa vezi, ca prin minune, fix aia imi place si mie. E stupid un asemenea argument

Last edited by CLM_Audi; 09-11-09 at 22:46.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 23:20   #141
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
Undeva tot pe acest forum Audi era criticat ca nu avanseaza cu designul, ca raman inapoiati. Se facea referire la grila specifica si la alte lucruri... ca cica toate arata la fel (intr-o viziune de bufnitza probabil). In acelasi timp, tot pentru acelasi lucru, pe bmw ii laudam ca "au reusit sa pastreze" liniile de design?
eu cred ca se refereau ca arata toate a face-lift, nu mai rastalmaci cuvintele cum vrei tu.asa toti pastreaza anumite linii, nu urmatorul model de astra de ex sa nu`ti dai seama ca e opel
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 08:19   #142
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
1)Cat despre angel/devil: angel le consider specifice bmw, asa cum devil eyes le consider specifice Audi. Ca mai ajung ele (in special angels) pe Opeluri jumate ruginite sau chiar pe dacii, asta e cocalarismul proprietarului. Personal nu as pune angels pe un Audi.

2)Bord portocaliu avea si Audi prin anii 90 cand s-a fabricat masina mea, dar s-a avansat... bmw are luminile portocalii inca vreo 10 ani dupa aceea. Nu mai zic nimic, probabil vor fi laudati ca "au reusit sa le pastreze" Oricum, daca bmw avea bordul roz timp de 50 de ani, acum propritarii ar spune: sa vezi, ca prin minune, fix aia imi place si mie. E stupid un asemenea argument
La punctul 1) pot spune că am găsit primul argument comun, cu care sunt total deacord, din tot ceea ce ai postat până acum. Nu pentru că nu ai şti să argumentezi, ci pentru că eşti exact aşa cum îi acuzi pe fanii BMW: eşti extremist în a-ţi susţine marca favorită.
La punctul 2, demonstrezi ceea ce am scris în alineatul de mai sus. Care e problema cu culoarea luminilor unei mărci? Faci aceeaşi greşeală pe care o fac aceia care înjură "pomul de crăciun" de pe bordurile Audi. De aia există atâtea mărci, ca să ne găsim fiecare amănuntele pe care le îndrăgim.
Pentru ce e prost sau bun un anumit tip de culoare? Am mai văzut un coleg de forum care explica absolut halucinant de ce sunt urâte culorile bordurilor bmw: pentru că o marcă low-cost a folosit aceeaşi culoare pe un model.
Cum să cataloghez genul ăsta de argumentaţie: stupid, infantil, specific semidocţilor lipsiţi de cunoştinţe în domeniul auto sau doar răuvoitor?
Cât de încrâncenat să fii în credinţa şi ura împotriva unei mărci încât să nu poţi înţelege faptul că diferenţele între elementele de design nu sunt bune sau proaste, ci doar oferă posibilitatea de a alege?
Dacă un motor nu e fiabil, dacă o cutie de viteze cedează constant la un anumit model, dacă rugina apare rapid pe un anumit tip de maşină, aia e o problemă într-adevăr, şi marca respectivă merită hulită, dar că una are bordul portocaliu şi alta albastru, asta-i argumentaţie de om care se pretinde analist sau cunoscător al fenomenului auto? Mie mi se pare ceartă de grădiniţă, că mai sus nu-i văd potenţialul, verişorul meu de 3 ani pe acelasi principiu alege ce maşinuţe îi plac şi care nu, după cum luminează în raft....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 09:37   #143
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

CLM si Jaguarul are luminile bordului verzi ca la dacia mea?asta ar fi un motiv de comparatie?sau daca ar stii toti britanici care sunt mai conservatori si majoritatea clientilor de Jaguar ca si Dacia 1310 are lumini de bord tot verzi nu a mai cumpara Jaguar?eu nu vad unde ati vazut voi portocaliu cand ala e rosu toata ziua..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 11:14   #144
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Daca am ajuns sa ne luam de bmw doar pt ca are luminile de la bord portocalii, inseamna ca se incearca a se gasi nod in papura.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 15:11   #145
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Daca am ajuns sa ne luam de bmw doar pt ca are luminile de la bord portocalii, inseamna ca se incearca a se gasi nod in papura.
e bine ca asta e singura problema la bmw
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 16:58   #146
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Culoarea luminilor din BMW se numeste chihlimbar ( amber ), unele playere audio gen Alpine o au presetata.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC03562.JPG
Views:	117
Size:	318.5 KB
ID:	1170596  
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 18:13   #147
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Luminile portocalii: Cineva din forum a adus prima data ca argument in favoarea bmw ca ii plac luminile portocalii. Spuneam ca nu e un argument, fiindca si 80-ul meu are culorile portocalii (nu e nicio problema culoarea pentru mine) iar daca bmw ar fi avut luminile de alta culoare, ar fi zis acum ca alea ii plac, sunt sigur! Spuneam ca Audi a avansat de la portocalii (la urma urmei e un versus, nu?) dar nu am zis ca portocaliul e rau! atentie la interpretare. E destul de ok si pt mine portocaliul la bord, se vede ok noaptea, dar nu pot aduce asta ca argument intrun versus. Pentru o masina fabricata acum 17 ani sunt multumit. Unele persoane insa au vazut ceva impotriva bmw, iar acum sunt facut in toate felurile. Ma intreb cine e mai fanatic
Quote:
eşti extremist în a-ţi susţine marca favorită
explica-mi si mie cum? mai ales cuvantul extremist

Cat despre fanatism... sa nu exageram. Am mai zis ca imi plac si mb, volvo sau stiu eu alte marci. Mi se spune mie ca sunt fanatic... daca citesc mai bine unele posturi, observ ca altii sar mai tare in sus, ca si acum.
Daca nu considerati de bun augur postul meu, de ce insistati sa il comentati?

Legat de angels sau alte leduri, ca ajung pe toate jafurile de masini... cu ce am gresit? Atunci cand vezi angels te gandestii la bmw, iar cand vezi devil eyes te gandesti la Audi. Sunt si passaturi cu devil, sau corsa, logan cu angels. Ce cunostinte auto imi trebuie ca sa observ asta?

Quote:
...asta-i argumentaţie de om care se pretinde analist sau cunoscător al fenomenului auto?
nu era argumentatie pro/contra, ci era doar observatie. spre deosebire de altii, nu ma pretind "cunoscator". nici nu as mai avea loc aici din cate vad.

Iar in legatura cu
Quote:
stupid, infantil, specific semidocţilor... etc
aleks, mersi de jignire, esti un adevarat moderator. Urmeaza BAN ?
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 22:08   #148
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Nu te privea ultima remarcă, se pare că ţi-ai aplicat-o, într-un exces de autovictimizare. Nu e cazul.
Privind partea cu angel-eyes-ul, acolo îţi dădusem dreptate, reciteşte fraza.
Daca doreşti să diseci pe silabe postul meu, eşti liber s-o faci, eu cred că am exprimat odată în el tot ce aveam de spus, nu intru într-o dispută cu tine, nu mă interesează şi nu ajută nici topicul cu nimic.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 20:28   #149
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by LarissaW View Post
In concluzie, cel mai prost 4x4 pe care l-am condus vreodata.
pentru o fata de 20 de ani este impresionant ca ai avut ocazia sa conduci atatea masini ca sa-ti dai seama care e cel mai prost si eventual cel mai bun 4x4.

Quote:
Originally Posted by LarissaW View Post
nici acum nu stiu cum se opreste clima la a6.. Asa ca merge in permanenta pe low, n-am gasit butonul off sau zero sau cum s-o numi..si il tot caut.. de multa vreme chiar.. si din meniu.. din ce am cautat eu pe-acolo.. nu merge stinsa(n-am apelat la manual, mi-e lene).. Ma rog, poate-s eu cretina
stiu fete care nu reusesc nici sa inchida/deschida ac-ul manual de pe un clio.. ca nu stii tu sa il inchizi asta nu inseamna ca este o buba..

Quote:
Originally Posted by LarissaW View Post
Si A4-le e masina iadului, in special a noastra care e toata zgariata, forjata si stock (mai stock de atat nu se poate) I just can`t help myself from hating Audi.. dar in lipsa lui bembeitsu meu (RIP) merge..
parca spuneai ca ai a4-ule din 2006 (sau tata o are), deci in 3 ani masina este toata zgariata si forjata, imi dau seama cum stii tu sa tii la o masina.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 20:34   #150
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
pentru o fata de 20 de ani este impresionant ca ai avut ocazia sa conduci atatea masini ca sa-ti dai seama care e cel mai prost si eventual cel mai bun 4x4.
...dintre cele pe care le-a condus ea. Sa subliniez unde e cazul?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -