Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-10, 14:14   #436
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

La interior, intre e46, w203, si a4 b6/b7 fara sa fiu subiectiv, merc-ul ofera un aspect mai placut, in schimb la e90, w204, si a4 b8, toate sunt o apa si un pamant adica se dezvolta senzatia de ieftin, hai sa zicem un oarecare avantaj pentru audi.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 14:25   #437
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Intradevar w203-ul e cel mai frumos lucrat la interior dar este si cu aproape 2 ani jumate mai nou decat e46. A4 nu mi-a placut niciodata la interior sa fiu sincer.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 07:39   #438
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
A obligat cineva Audi sa tina un sasiu vechi sau sa scoata un RS6 dupa 4 ani de la scoaterea modelului si nu la 1-2 ani cum au scos BMW si Mercedes???? De ce nu au scos RS6 in 2005-2006 daca au scos sasiul in 2004?
eu nu am nici un dubiu ca audi au carente mari cateodata.
nu am decat o banuiala ca si raspuns la intrebarea ta: audi nu au facilitati de productie pt rs-uri.
tt-rs se fabrica la gyor si iese din caclul.
celelalte rs-uri se fabrica la neckarsulm si am impresia ca acea fabrica nu este altceva decat un grajd comparativ cu ce are mercedes si bmw.
este f posibil ca rs-urile sa nu se suprapuna in productie pt ...lipsa de spatiu in fabrica si nu din alt motiv. rs4 nu a intrat in productie decat dupa ce s-a scos din productie generatia anterioara de rs6c5, la fel s-a intamplat cu actualul rs6 ce a inlocuit in fabrica pe rs4. deja productia lui rs6 a fost anuntata ca se va stopa si rs5 il va inlocui cu toate cu audi a6 mai are inca un an de viata deci ar mai pytea sa mai produca rs6-le.
rs5 circula in teste de peste doi ani de zile si cred ca masina asta este in faza finala de f mult timp. au lansat-o si din ce stiu eu , nu au inceput productia.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 11:22   #439
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Este pacat, asta o fac de avari, din motive de reducere a costurilor, maximizare de profit . Daca ar scoate mai din timp RS-urile ar avea vanzari mai mari si cred ca ar avea si profit. Competitia ar fi mai dura, mai frumoasa si bani au oricum sa o sustina.

Mai este si frica infrangerii, dar au demonstrat ca au destul potential sa se bata cot la cot si la anumite capitole chiar sa bata concurenta.

Last edited by GTR; 11-05-10 at 11:25.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 11:48   #440
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Este pacat, asta o fac de avari, din motive de reducere a costurilor, maximizare de profit . Daca ar scoate mai din timp RS-urile ar avea vanzari mai mari si cred ca ar avea si profit. Competitia ar fi mai dura, mai frumoasa si bani au oricum sa o sustina.

Mai este si frica infrangerii, dar au demonstrat ca au destul potential sa se bata cot la cot si la anumite capitole chiar sa bata concurenta.
Bine punctat ... dar cred ca in primul rand filosofia VAG-ului este de blamat, nu neaparat firma Audi in sine ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 13:00   #441
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Bine punctat ... dar cred ca in primul rand filosofia VAG-ului este de blamat, nu neaparat firma Audi in sine ...
Absolut
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 07:42   #442
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Absolut
Si vor sa distruga si Porsche ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 11:19   #443
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Si vor sa distruga si Porsche ...
Porschele si asa nu mai e ce a fost de cand au bagat Cayenne, cel mai mare pacat a lui VAG si mai nou scoti Audi TT sa se bata cu Boxter , TT Coupe care se bate cu Cayman, R8 cu Carrera.

Vai de capul Porsche daca a ajuns sa se compare cu Audi si VW, ajunge brandul curului si s-a dus mitul pds, mare pacat.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 08:27   #444
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

bai gtr, la un moment dat aveam impresia ca te pricepi un pic si ca esti partener de discutie insa...
nenicule, indiferent pe cine vezi tu concurand cu cine, clientul de porsche boxter asta isi va lua, si in nici un caz ceea ce visezi tu ca este in competitie cu acea masina. cine vrea porsche isi ia porsche, indiferent ce fac audi si vw. alianta asta nu are rostul de a crea o concurenta interna ci are rostul de a slabi concurenta reala, de a aduce economii prin cercetari comune, samd.
nu e de mirare ca mercedes si bmw au semnat un pact prin care isi impartasesc din tehnica si se presupune ca vor economisi astfel 5 mld de euro.
trezeste-te, ei fac afaceri omule.

ce-mi plac mie forumistii si cunostintele lor nu numai auto ci desprinse din toate domeniile. auzi , vor sa distruga si porsche prin crearea unui model bazat pe o platforma tehnica ce este comuna. cati bani vor face astia si cat vom avea noi de comentat pe tema asta in ziua de salariu!
vorbim totusi de un brand care a reinviat pe bugatti, de altul care a scapat de la faliment pe lamborghini si l-a readus acolo unde ii este locul adica langa ferrari. ca sa nu mai vorbesc de skoda pe care au adus-o in varful profitabilitatii si spre varful fiabilitatii. betley a devenit o marca profitabila de cand este cu vag samd. porsche mai este in aceeasi ograda. singurii carora le merge greu este seat. am impresia ca unii dintre voi nici nu stiu despre cine discuta sau pe cine blameaza.


totusi, care este filosifia vag-ului ca eu nu o stiu? si daca mi-o explica cineva, sa-mi spuna si de ce este de blamat.

Last edited by ELODIA GHINESCU; 13-05-10 at 08:43.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 12:24   #445
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Porsche nu a facut istorie prin design, a facut istorie prin performanta, asa cum au facut si Ferrari si Lamborghini. Cine isi cumpara un Porsche nu se gandea ca-si ia masina sa faca cumparaturile la supermarket sa-si ia copii de la scoala, si-o lua pentru valentele sportive care ...
E cam nasol sa-ti iei un Boxter sau Cayman si peste 2 ani sa vina unul cu marca mai saraca si mai ieftina a concernului VW respectiv Golf R si sa te bata, e frustrant si mai grav este cand vine unul cu un Megane RS si te bate. Aici au adus Porsche, din superba imagine si eltalon de sportivitate a ajuns un brand cu modele mediocre.

Macar daca folosesti aceeasi platforma sa nu ai cazuri cum este Toareg W12 care face pipi si pe Cayenne S si sa mai vi si dupa sa bagi pe Cayenne un motor diesel de ***, puteau sa faca invers, sa bage apreciatul motor w12 diesel pe Cayenne sa scoata petardele alea de motoare mici diesel si v6 benzina si asa exista o diferentiere de brand.

Ce Porsche mai ai cand te face un Audi dar mai rau cand te face un VW, sau un Renault de 24 k de EUR?

Last edited by GTR; 13-05-10 at 12:27.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 12:38   #446
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Porsche este un brand care are SI modele mediocre, alaturi de alea de top. Vezi noul GT2 RS care se zvoneste ca se invarte pe ring in sub 7 minute cu slick-uri...

W12 este benzina, V12 este diesel si este doar pe IQ7. Apropo, asa ar fi trebuit sa fie, pasionatii sa isi cumpere Ferrari/Porsche/Lambo, cei care vroiau performanta. In ziua de azi o gramada de proprietari sunt d'astia gen footbalisti sau altii de genu' care nu au nicio treaba cu masina respectiva, doar ca e cool sa o ai.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 12:58   #447
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post

Ce Porsche mai ai cand te face un Audi dar mai rau cand te face un VW, sau un Renault de 24 k de EUR?
pai si atunci la ce iti mai iei ferrari f430 daca la 402m te face un urs de 15k ? Intotdeauna vor fi masini mai ieftine si mai inferioare ca imagine care vor bate la performante masini prestigioase, e cam..logic! Daca iti place porsche si il iei pt ca iti place marca si masina..il iei ! Daca vrei liniute si curse ia frate un schailain si tunarestele la 1400 cai mancatzash
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 14:09   #448
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pai si atunci la ce iti mai iei ferrari f430 daca la 402m te face un urs de 15k ? Intotdeauna vor fi masini mai ieftine si mai inferioare ca imagine care vor bate la performante masini prestigioase, e cam..logic! Daca iti place porsche si il iei pt ca iti place marca si masina..il iei ! Daca vrei liniute si curse ia frate un schailain si tunarestele la 1400 cai mancatzash
Ha, a comentat Dolb,
eu vorbeam de masini NOI si STOC, cu aproximativ aceleasi elemente de siguranta si comfort, departe de indragitul dar arhaicul ursulet, iar in cazul VAG vorbim chiar de 2 masini pe acelasi sasiu, ba mai mult cu un Cayenne care culmea in faza initiala a avut si mult mai multe probleme de fiabilitate fata de Touareg.
Ce treaba are ursuletul, sau orice antichitate tunata in discutia asta?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 14:19   #449
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Porsche este un brand care are SI modele mediocre, alaturi de alea de top. Vezi noul GT2 RS care se zvoneste ca se invarte pe ring in sub 7 minute cu slick-uri...

W12 este benzina, V12 este diesel si este doar pe IQ7. Apropo, asa ar fi trebuit sa fie, pasionatii sa isi cumpere Ferrari/Porsche/Lambo, cei care vroiau performanta. In ziua de azi o gramada de proprietari sunt d'astia gen footbalisti sau altii de genu' care nu au nicio treaba cu masina respectiva, doar ca e cool sa o ai.
Scuze, ma gandeam si la benzina si la diesel.

Eu nu zic ca nu fac si masini, cel putin noul GT3 si Turbo si mai noul GT2 sunt superbe, iar proiectul ala de 918 este criminal, dar lasa Porsche si Lamborghini unde le este lucul nu le amesteca cu mult mai comunele VW sau Audi.
Este foarte urat sa te gandesti ca-ti iei Cayenne mai slab si mai putin accesorizat ai la aproximativ aceeasi bani si acelasi sasiu primesti un motor mai puternic, mai multe optionale dar cu emblema VW.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 16:07   #450
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ai dreptate, Cayenne trebuia sa fie doar Turbo/Turbo S iar daca au bagat diesel, cel putin 4.2 TDI. Cum s-a pus accentul pe vanzari/profit, nu s-a intamplat asa .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -