Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 06-05-10, 01:21   #421
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
[SIZE="4"][B]
In comparatie cu generatia precedenta, motorul 350 CGI dezvolta 301 CP si 368 Nm. Cuplul motor maxim este oferit de la 3.500 rpm pana la 5.250 rpm. Versiunea precedenta a acestui motor oferea 268 CP si un cuplu motor de 350 Nm.
Vechiul CGI ofere 292 cp si 365 Nm. M-as fi asteptat la un kit turbo pe motorul asta, probabil ar fi sarit prea mult in grafice.

De apreciat turbinarea v8-urilor, in ziua de azi cantitatile mari de c02 si consumul "omoara" aspiratele.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 09:41   #422
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
intre seria 7 si a8 prefer a8-ul (ultimu seria 7 si audi-uri dupa 2000)
intre seria 3 e36 si audi 80 sau a4 b5 prefer audiul iar
intre a6 si seria 5 prefer cinciaru
intre e46 si b6 greu ca imi plac amandoua
intre audi 80 si ursulet prefer ursu.
intre tt si z-uri prefer bmw-ul
la suv-uri prefer iar bmw-urile

da mercedesurile nu prea ma dau in vant dupa ele
Cate din ele ai condus ? )))
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 09:43   #423
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

are 15 ani baiatu, poti sa sari mai departe
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 10:19   #424
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

In Nfs oricine poate sa conduca aproape orice . De aici si pareri despre manevrabilitate , putere etc. Depinde cum le conduc ei ori din taste ori din joystick. CAnd e ultimul caz, e mai mare "joy-ul" evident, de aici rezulta ca anumite modele sunt mai bune sau mai placute la condus.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 19:16   #425
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Vechiul CGI ofere 292 cp si 365 Nm. M-as fi asteptat la un kit turbo pe motorul asta, probabil ar fi sarit prea mult in grafice.
.
nu eu am scris articolul..3.5 ofera 305 pe SLK si 315 pe SL se tine bine motorul in comparatie chiar si cu cel de la Bmw L6 3.0 306
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 06-05-10, 21:03   #426
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
nu eu am scris articolul..3.5 ofera 305 pe SLK si 315 pe SL se tine bine motorul in comparatie chiar si cu cel de la Bmw L6 3.0 306
Te cred, nu am scris ca si o critica, doar ca si o precizare.
Legat de V6-el 3.5 cel de pe SLK si SL difera de cgi, primul obtine 305 cp prin modificarea compresiei si a turatiei, iar la cgi e vorba de injectie directa, mai nou avand o crestere (modesta ) la valoarea de 305. Probabil au vazut ca cei de la bmw au trecut la o singura turbina obtinand aceleasi cifre si le-a scazut interesul pentru a merge mai departe. cine stie
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 16:45   #427
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Viitorul Audi A2 va prelua platforma si motorizarile lui A1 si va debuta pe piata in 2012. Modelul respectiv va fi oferit si in versiune electrica, urmand sa utilizeze un sistem similar cu cel prezent pe conceptul A1 e-tron.


Cea de-a doua generatie a lui Audi A2 va debuta pe piata in 2012. Modelul va imparti platforma cu noul A1 si va rivaliza noile modele de clasa mini ale competitorilor "traditionali" ai celor de la Audi, respectiv BMW si Mercedes-Benz. Dupa cum stiti, cei de la Daimler au semnat un parteneriat cu Renault-Nissan pentru dezvoltarea viitoarelor modele de clasa mini si a motoarelor aferente acestor modele, in timp ce BMW pregateste lansarea unor noi modele electrice citadine ce vor apartine segmentului premium si vor avea zero emisii de carbon.

In prima faza, cei de la Audi ar putea dezvolta o versiune exclusiv electrica a lui A2 pentru a face acest model mult mai atragator pentru ecologisti. Ulterior, Audi va implementa si versiuni cu combustie interna ale lui A2, ce vor fi mai ieftine si vor prelua motorizari tot de la A1. Seful Audi, Rupert Stadler, a declarat ca vehiculele electrice sunt o prioritate pentru marca din Ingolstadt, iar sistemul prezentat pe Audi A1 e-tron este o posiblititate distincta pentru A2.

Conceptul Audi A1 e-tron prefigura un vehicul electric de clasa mini echipat cu un motor rotativ care avea rolul de generator electric. A1 e-tron este echipat cu un motor electric ce furnizeaza 61 CP, dar care poate oferi pana la 102 CP pentru perioade scurte de timp. Acest motor este alimentat de un set de baterii ce au o capacitate de 12 kWh si sunt amplasate sub bancheta din spate, alaturi de motorul rotativ al acestuia
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	801587l.jpg
Views:	57
Size:	50.3 KB
ID:	1457780  
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 17:17   #428
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Draguta jucaria asta
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 22:23   #429
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Cate din ele ai condus ? )))
pai aici scrie ca "aici vreau sa discutam despre motoare, design, fiabilitate etc.
eu am postat doar dupa design. e un sondaj de opinie la urma urmei. doar de aia se face versus. nu pot fi toti deacord.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 20:10   #430
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

BMW economiseste 4 miliarde de euro cu ajutorul Mercedes


BMW, cel mai mare producator auto pe segmentul premium, a anuntat ca va face o economie de 4 miliarde de euro pana in 2012 gratie celor de la Mercedes.
Oficialii BMW se refereau la parteneriatul strategic cu Mercedes, care va reduce semnificativ costurile pentru componente. Chiar daca BMW si Mercedes sunt intr-o rivalitate extrema, cele doua marci premium din Germania au ajuns la o intelegere de colaborare in domeniul dezvoltarii de componente.
Componentele comune pe care cei doi producatori le vor folosi, ajuta companiile sa reduca semnificativ costurile de cercetare si dezvoltare si reprezinta elemente care nu afecteaza clientii, in conditiile in care sunt componente care nu se vad la o masina.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 20:21   #431
MM11AJJ
Audi Driver

Stage 5
 
MM11AJJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 733
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

http://www.fastestlaps.com/compariso...0cdbbdd8c.html
nu mai ridicati in slavi bmw ,ca nu este masina suprema, ca si pe acest forum bmw este favorizat ,dar nu toti isi cumpara masina pt forja de exemplu am intrat intr-un e46 bord din plastic dinala ieftin ca naiba nefinisat si in schimb cand intri intr-un audi sau mercedes finisaje ,piele etc .pt mine clasamentul e in felul urmator : lux si sportivitate :mercedes
masina de zi cu zi ,lux sportivitate: audi
forta bruta si lux :bmw
__________________
Jocuri ,Programe ,muzica http://allshit4people.wordpress.com/ updateuri zilnic,se pot face si requesturi
MM11AJJ is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 21:04   #432
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by MM11AJJ View Post
http://www.fastestlaps.com/compariso...0cdbbdd8c.html
nu mai ridicati in slavi bmw ,ca nu este masina suprema, ca si pe acest forum bmw este favorizat ,dar nu toti isi cumpara masina pt forja de exemplu am intrat intr-un e46 bord din plastic dinala ieftin ca naiba nefinisat si in schimb cand intri intr-un audi sau mercedes finisaje ,piele etc .pt mine clasamentul e in felul urmator : lux si sportivitate :mercedes
masina de zi cu zi ,lux sportivitate: audi
forta bruta si lux :bmw

Te-ai gasit tu impartialul ))

1. Comapratia ta este este foarte proasta, intre 2 masini cu 3 ani diferenta de aparitie, cu toate ca variantele standard au aparut la mai putin de 1 an diferenta, daca ai fi citit tot topicul poate invatai mai multe.

2. Si la E46 si la C si la A4 sunt diferente destul de mari intre nivelele de echipare, ca nici Audi si nici Mercedes nu au standard piele si optiunile alea care te-au minunat pe tine.

3. Cred ca ai uitat de motorizari, fiabilitate etc..

4. Nu sunt fan BMW dar in multe din comparatiile directe BMW-ul este superior la multe capitole si mai slab la altele, dar/total este putin in avantaj.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 21:10   #433
MM11AJJ
Audi Driver

Stage 5
 
MM11AJJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 733
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Te-ai gasit tu impartialul ))

1. Comapratia ta este este foarte proasta, intre 2 masini cu 3 ani diferenta de aparitie, cu toate ca variantele standard au aparut la mai putin de 1 an diferenta, daca ai fi citit tot topicul poate invatai mai multe.

2. Si la E46 si la C si la A4 sunt diferente destul de mari intre nivelele de echipare, ca nici Audi si nici Mercedes nu au standard piele si optiunile alea care te-au minunat pe tine.

3. Cred ca ai uitat de motorizari, fiabilitate etc..

4. Nu sunt fan BMW dar in multe din comparatiile directe BMW-ul este superior la multe capitole si mai slab la altele, dar/total este putin in avantaj.
credema ca ,audiul familie are 300 si ceva de mii de kilometri si inafara de consumabile si telescoapele nu am schimbat nimic pe el
MM11AJJ is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 21:21   #434
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by MM11AJJ View Post
credema ca ,audiul familie are 300 si ceva de mii de kilometri si inafara de consumabile si telescoapele nu am schimbat nimic pe el
Audi nu face camioane asa ca lasa-ne cu vrajelile astea, am avut peste 30 de masini toate natile si generatiile si nu am auzit inca de masina sa ajunga la 300 k de km fara multe alte probleme mai mult sau mai putin importante, butoane, bucsaraie, electrica, accesorii motor, etc. si mai ales cand vorbim de Romania.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-05-10, 13:11   #435
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by MM11AJJ View Post
am intrat intr-un e46 bord din plastic dinala ieftin ca naiba nefinisat
eu ti-as sugera sa nu iti mai dai pareri de atotcunoscator daca poti numi "plastic din ala ieftin ca naiba nefinisat" un bord de e46.
sigur ca nu e dreamcar (desi se numeste, dintr-un motiv ciudat, masina premium) dar de aici pana la a emite opinii atat de neavizate si false e cale lunga.
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -