Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 22-06-10, 02:56   #571
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

si sa iti mai spun ceva de calitatea bordului de Audi A4 doamna Elodia. SE COJESTE.

CLIMATRONICUL SE COJESTE, BUTONUL DE FARURI SE COJESTE, LEVIERELE DE LA VOLAN SE COJESC.

La w203 (l-am luat SH , an fabr 2005), l-am folosit fix 2 ani (2007-2009) si nu s-a cojit absolut nimic.
La e46 (l-am luat sh an fabr 2000 ) , l-am folosit un an (2006-2007) , doar pielea de la schimbator s-a cam distrus ( dar era ceva normal la o masina veche)
Audi a4 ( an fabr 2006), folosit o luna (2009) s-au cojit ce am scris mai sus.
W204 ( an fabr 200 folosit din 2009 pana in prezent , CALITATE EXTRAORDINARA MERCEDES.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 07:01   #572
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ma sochezi Dolb :P )
GTR is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 09:20   #573
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Se cojesc daca proprietarul este bizon si le strica cu unghiile. Stiu o gramada de A4, chiar B6 care au butoanele intacte. Cat despre ce vrea sa demonstreze colegul cu interiorul de A4/5/S5, e cel putin bizar, interioarele de Audi sunt foarte apreciate si in general sunt PESTE concurenta la materiale/finisari. BMW mai are de invatat de la Audi la capitolul interioare iar unele interioare de la MB s-au cam "plastificat". De exemplu interiorul de la ultimul E Klass pare mai nasol ca ala de la modelul trecut iar cel de pe R Klass nu e deloc spectaculos. Ce ai nimerit tu poate fi o exceptie, de ce generalizezi ? Daca tie interiorul de la E90 ti se pare mai bine lucrat ca cel de pe A4 B8 inseamna ca discutia asta este o gluma, proasta ce e drept. Cat despre "VW de lux wannabe" si alte pseudo argumente lipsite de sens, cand nu ai ce sa spui, de cate ori trebuie scris ca A4 B8 si majoritatea Audi-urilor NU au corespondent la VW si nu impart platforma ? Ce VW foloseste platforma modulara de A4-A5 ca sa ne explici tu cum A4 este acel VW in varianta "de lux" ? Raspunsul este - niciunul.

PS - daca chiar erai interesat de subiectul asta stiai ca stalpii centrali & co se pot imbraca in mai multe materiale, in functie de cati bani ai. La fel si fetele de usi de exemplu, de la material textil la piele, depinde ce optionale au fost bifate. La Q7 daca ai buzunarul nervos numai pe sistemul audio B&O poti da 6000 euro si pe elementele imbracate in piele (scaune inclusiv partea din spate, cotiera, schimbator, volan, capitonajul usilor, plafon in alcantara + custaturi in contrast, etc) si mai mult.

Quote:
The dash design is the same as in the A5, so you get an ergonomically superb environment and a wide range of wheel and seat adjustment. There’s more stowage than in the BMW, and the dials look great, while at night the cabin lighting adds to the quality feel. Combine this with the fact that the A4 has more rear legroom and boot space than all rivals bar the Mondeo, and the interior is a winner.

The thing is, you would expect an Audi to have great cabin quality. But as the latest TT and R8 supercar prove, the firm is gaining a reputation for creating cars that offer involving handling, too.
http://www.autoexpress.co.uk/carrevi...20_tdi_se.html
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 22-06-10 at 09:35.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 10:07   #574
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

repet, ultima generatie de mercedes clasa C are plastic nedemn de numele mercedes. de slaba calitate si mult sub audi . plastic tare care suna a gol.
ca se mai cojeste plasticul la un anume audi, sau ca anumite parti sunt din plastic mai tare, asta conteaza mai putin comparativ cu ce propune mercedesul clasa C si comparativ cu hidosenia interioarelor bmw.
nu stiu cum naiba, doar in romania pe niste amarate de forumuri, interioarele de audi sunt cele mai naspa. in rest oriunde pe mapamond, sunt considerate referinta din punct de vedere al calitatii.
daca nici aici nu se poate ajunge la un consens fara prea multe discutii si mistouri, e clar ca se posteaza intr-un anume sens cu scop de a defaima si de a pierde vremea pe net.

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ce anume te face aşa înverşunat?
Nu cred că mai auzi pe undeva decât la noi asemenea bazaconii, mai rele ca ale politicenilor de extremă stânga....
Vorbeşti de două maşini premium, nu de Tata Nano, voi revoluţionaţi industria auto cu descoperirile astea, pe cuvânt...
am raspuns la oligofrenia de mai jos:
Quote:
Originally Posted by Alexc2vtr View Post
aa si cum se explica ca usita de la torpedo care face parte din bord este de un plastic ieftin marca Dacia Logan, .

Last edited by ELODIA GHINESCU; 22-06-10 at 10:18.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 10:16   #575
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mie îmi plac Audi, sunt nişte maşini extrem de frumoase şi elegante, dacă o să fie conjunctura potrivită posibil să îmi iau unul, n-am nimic împotrivă, dar cu toate astea nu pot să înţeleg cum de fanii mărcii refuză să accepte treaba asta minoră şi extrem de evidentă cu cojitul plasticelor folosite des din bord.
Aproape toate maşinile pe care le văd au butonul la faruri din bord şters şi cojit. Nu e o problemă asta, n-o face o maşină mai puţin bună, dar hiba asta există. Dacă spuneţi nu evidenţei vi se acordă 0,5% în plus din acţiunile companiei sau care e motivul pentru care constant evitaţi să admiteţi o chestiune banală, total neimportantă(din punctul meu de vedere) şi extrem de vizibilă pentru oricine are o vedere mai bună decât a unei cârtiţe, de exemplu?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 10:23   #576
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Din moment ce "hiba" asta nu este prezenta la toate modelele / exemplarele, nu inseamna ca de fapt hiba = posesorul si ca nu ingrijeste / exploateaza cum trebuie masina ? Uite interior de A6 din 2005 care arata ca nou. Daca dai cu unghia non stop pe ele e normal ca se strica dar daca proprietarul nu e neglijent problema asta nu exista. Apropo, la ce modele ai intalnit ? A4 ? A6 ? A8 ?

Ca sa fac o pararlela, cred ca iti mai amintesti de telefoanele alea Nokia 3410. Eu am unul care e din 08-2003 si functioneaza impecabil, tastatura arata ca noua. Doar butonul din stanga sus este foarte putin razuit. Acelasi telefon, intr-un 1 an (maxim) in mainile unei fete cu unghii o sa aiba tastatura transparenta. E problema telefonului sau a utilizatorului ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	A6 interior.jpg
Views:	81
Size:	96.8 KB
ID:	1529612  
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 10:27   #577
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
repet, ultima generatie de mercedes clasa C are plastic nedemn de numele mercedes. de slaba calitate si mult sub audi . plastic tare care suna a gol.
https://www.youtube.com/watch?v=yVG_PEAHrLs - primul minut.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 10:43   #578
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
repet, ultima generatie de mercedes clasa C are plastic nedemn de numele mercedes. de slaba calitate si mult sub audi . plastic tare care suna a gol.
ca se mai cojeste plasticul la un anume audi, sau ca anumite parti sunt din plastic mai tare, asta conteaza mai putin comparativ cu ce propune mercedesul clasa C si comparativ cu hidosenia interioarelor bmw.
nu stiu cum naiba, doar in romania pe niste amarate de forumuri, interioarele de audi sunt cele mai naspa. in rest oriunde pe mapamond, sunt considerate referinta din punct de vedere al calitatii.
daca nici aici nu se poate ajunge la un consens fara prea multe discutii si mistouri, e clar ca se posteaza intr-un anume sens cu scop de a defaima si de a pierde vremea pe net.



am raspuns la oligofrenia de mai jos:


Esti incapabil sa aduci niste argumente si aberezi fara ca nici tu sa stii exact despre ce vorbesti, ti-am adus clare argumente mai sus du-te si urcate intr-un showroom intr-un Audi(sa nu uzi pielea de emotie ca te dau afara in suturi dupa aia ) ) si analizeaza ce am scris mai sus in loc sa scrii tampenii.
@Anaconda: Nu ma intereseaza ce se poate face si cum se poate echipa un q7, am adus clar argumente cu poza de mai sus unde se observa plasticele mai putin reusite, ce rost are sa o tot dam aiurea de gard.
Nu e important faptul ca se cojesc butoanele la vechea generatie de A4 si face ca interirorul ala sa arate ca o mizerie... incredibil, raman fara cuvinte.

LE: Probabil ca in manualul de la Audi mentioneaza clar ca propietarul sa isi taie unghile tot timpul inainte de a urca in masina.

Last edited by Alexc2vtr; 22-06-10 at 10:58.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 10:46   #579
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Tu dintr-o poza ne arati calitatea materialelor ? Serios ? Asta e si mai incredibil. Cat despre A4, nu ne-am concentra mai bine pe ultima generatie, care se fabrica decat pe masini vechi de 10 ani de zile ? Cred ca asta conteaza mai mult, decat sa o dam de gard aiurea .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 10:59   #580
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Am postat poza pentur a sublinia unde eu am observat clar ca materialele sunt ieftine, se poate face testul in realitate si observa zonele subliniate de mine, dar am inteles, sa inteleg ca nu ai vazut niciodata un Audi A5/s5 dar e frumos sa postam pe net si sa ne dam cu parerea ca stim noi, ca am auzit de la cineva care avea o bunica care...
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 11:00   #581
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Eu am vazut, problema vine de la tine - incerci sa convingi lumea de calitatea plasticelor DIN POZA. Nu ti se pare putin dubios ?

LE - vad ca tot insisti cu calitatea materialelor din POZE, eu ma retrag, bafta .

LLE - sau poate trebuie pipaite zonele pe poza proapat printata...

Last edited by _anaconda_; 22-06-10 at 11:02.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 11:00   #582
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

www.audi.ro Au in showroom un A5, printeaza poza si analizeaza zonele subliniate de mine. Succes.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 11:18   #583
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Anaconda, eu nu bag unghia ca idiotu sa cojesc bordu. Stai linistit ca eu am grija de o masina mai mult decat am de mine.
Nu stiu ce ai vazut tu de e90 ca eu am scris clar. Bmw e46 care au interior mai sanatos
dolb is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 12:00   #584
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Eu am vazut, problema vine de la tine - incerci sa convingi lumea de calitatea plasticelor DIN POZA. Nu ti se pare putin dubios ?

LE - vad ca tot insisti cu calitatea materialelor din POZE, eu ma retrag, bafta .

LLE - sau poate trebuie pipaite zonele pe poza proapat printata...
Calmeaza-te , nu mai lauda Audi de parca ar concura cu Rolls Royce la capitolul calitate interioara.
Si-a luat un prieten acum 2 saptamani un A5 Sportback si e departe de a fi un etalon sau si mai rau , un 'invingator' in lupta celor 3 marci la capitolul respectiv.Dupa parerea mea , invingatorul absolut privind calitatea materialelor folosite in interior este Mercedes , surclasandu-i pe cei de la BMW si Audi.
__________________



Last edited by Oxide; 22-06-10 at 12:04.
Oxide is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 12:44   #585
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

repet:
mercedesul clasa C este jalnic la calitatea interiorului.
nu mai asemuiti mercedesul clasa C cu echivalentul de la audi pt ca este o jignire pt cei din urma. aici vorbesc doar de ultimile generatii, epavele nefacand obiectul comentariului meu.
plastic de cea mai slaba calitate in comparatia cu felul in care-si pozitioneaza mercedesul masinile in piata.
ca sa nu mai zic de faptul ca "mufele" mama in care vin infipte centurile spate, stau atarnand din bancheta spate si sunt lungi de aproximativ 10 cm fiecare si te asezi cu fundul pe ele, nefiind frumos integrate in bancheta spate astfel incat sa nu te deranjeze la sezut.
apoi, tapiseria din piele bej vine cu centuri de culoare neagra care stau rastignite peste pielea deschisa la culoare. o tiganie de nedescris. manetele din dosul volanului sunt facute din niste sarme ce par a fi din electrozi si nu sunt asezate fin in spatele volanului ci iti sar inestetic in raza vizuala. astea sunt doar cateva.
tocmai cei ce acuza ca altii vorbesc despre x sau y masina fara sa le fi vazut, tocmai aia in viata lor nu au avut contact cu astfel de masini si sunt frustratii internetului, oameni care nu fac altceva decat sa insire acelerasi poezii nesfarsite. sau poate au strans si ei 10.000 euro la viata lor si si-au cumparat niste vechituri si vin sa-i invete pe altii despre mercedes, audi sau bmw(nu ca eu as sti prea multe).

Last edited by ELODIA GHINESCU; 22-06-10 at 13:00.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -