Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-10, 21:55   #556
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Pisicuta Efficient Dynamics ?



"
epic =))))) si totusi...e de plans
dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 22:30   #557
MM11AJJ
Audi Driver

Stage 5
 
MM11AJJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 733
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
epic =))))) si totusi...e de plans
nu ma refeream la sistemele noi...
MM11AJJ is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 11:04   #558
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
BMW au scos Cutia cu 8 trepte primii etc ... poate ca nu conteaza asa mult, dar consumul si emisiile conteaza mult in contextul actual ... si se vede in vanzari, acolo unde BMW sunt nr. 1 !
nu cei de la bmw au scos primii cutia in 8 trepte.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 11:07   #559
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ca tot se vorbea pe aici de copiat, chiar daca se potriveste mai bine la AMG vs M vs RS, RS4 a avut 420hp, M3 E90 are tot 420. RS6 are 580, M5 F10 va avea tot 580.
Mie mi se pare ca BMW face tot posibilu` sa puna audi in umbra, sa arate ei ca pot sa faca masini mai performante cu acelasi numar de cai. Asta mi se pare o copilarie...
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 12:14   #560
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Ca tot se vorbea pe aici de copiat, chiar daca se potriveste mai bine la AMG vs M vs RS, RS4 a avut 420hp, M3 E90 are tot 420. RS6 are 580, M5 F10 va avea tot 580.
Mie mi se pare ca BMW face tot posibilu` sa puna audi in umbra, sa arate ei ca pot sa faca masini mai performante cu acelasi numar de cai. Asta mi se pare o copilarie...
Scoaterea unui motor cu aceeasi putere nu se numeste nici pe departe copiat, mai curand marketingul de care vorbesti tu ulterior, pe langa faptul ca se vorbea de copiat de tehnologie si inovatii.
Faptul ca scot cu aceeasi putere masini mai performante este departe de a fi o copilarie, este o demonstratie de capacitate si dovada unui sasiu superior (pana acum cel putin).
GTR is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 18:33   #561
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Intrebare sincera pentru fanii Audi. Este considera o marca premium, corect? corect
As vrea si eu sa mi se explice urmatoarea treaba: se da una bucata Audi S5 full options, masina care a costat aproape 88.000 de euro.
De ce plasticele fetelor de usi vibreaza urat creand zgomote foarte neplacute cand se ajusteaza volumul sistemului audio la un nivel inalt [care in rest se aude excelent nu am ce zice (bang and olufsen)], aa si cum se explica ca usita de la torpedo care face parte din bord este de un plastic ieftin marca Dacia Logan, de asemenea la fetele usilor precum si la stalpi la partea inferioara se continua cu aceleasi observatii. Dar Audi e Audi. La Mercedes si Bmw nu am vazut pana acum astfel de lucruri.

Last edited by Alexc2vtr; 21-06-10 at 18:37.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 18:40   #562
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Alexc2vtr View Post
Intrebare sincera pentru fanii Audi. Este considera o marca premium, corect? corect
As vrea si eu sa mi se explice urmatoarea treaba: se da una bucata Audi S5 full options, masina care a costat aproape 88.000 de euro.
De ce plasticele fetelor de usi vibreaza urat creand zgomote foarte neplacute cand se ajusteaza volumul sistemului audio la un nivel inalt [care in rest se aude excelent nu am ce zice (bang and olufsen)], aa si cum se explica ca usita de la torpedo care face parte din bord este de un plastic ieftin marca Dacia Logan, de asemenea la fetele usilor precum si la stalpi la partea inferioara se continua cu aceleasi observatii. Dar Audi e Audi. La Mercedes si Bmw nu am vazut pana acum astfel de lucruri.
Eroare de proiectare/constructie
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 20:58   #563
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Viitorul Audi R4 se va lupta īn segmentul lui Mazda MX-5


Potrivit unor informaţii din cadrul Audi, viitorul R4 va fi clasat sub TT īn gama constructorului german şi va rivaliza roadstere precum Mazda MX-5

Viitorul Audi R4 ar putea debuta īn 2013 şi va lupta īn segmentul lansat de Mazda MX-5. Acesta va fi echipat cu motoare mici dar puternice, precum un 1.4 TSI de 180 CP. Preţul versiunii entry-level este anunţat la 22.100 de euro, ceea ce l-ar aduce direct īn faţa modelului japonez care a revoluţionat segmentul roadsterelor īn momentul debutului. Totodată, noul R4 le-ar oferi nemţilor o cotă de piaţă suplimentară pe un segment pe care nu au activat pānă īn acest moment.

Design-ul acestui model va fi inspirat din conceptul e-tron prezentat anul trecut la Salonul Auto de la Detroit. Ulterior, cei de la Audi vor oferi şi o versiune electrică a lui R4, care va fi echipată cu două motoare ce vor furniza un total de 204 CP. Acceleraţia de la 0 la 100 km/h va fi realizată īn mai puţin de şase secunde. Performanţele versiunilor R4 nu au fost īncă dezvăluite, iar o eventuală versiune de performanţă a acestui model nu a fost īncă anunţată.

Īn eventualitatea unei versiuni de performanţă a lui R4, cei de la Audi ar putea atrage un segment de piaţă lăsat deschis după plecarea lui Honda S2000. Modelul respectiv furniza 240 CP dintr-un motor aspirat de 1.998 centimetri cubi şi oferea performanţe dinamice deosebite. Roadster-ul japonez a fost scos din producţie şi nu va primi un īnlocuitor īn viitorul apropiat, iar nemţii de la Audi ar avea şanse mari să acapareze acest segment de piaţă īnainte ca rivalii de la BMW şi Mercedes să dezvolte un competior pe segmentul roadsterelor compacte premium.

BMW ar putea dezvolta si ei un Z2..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 21:35   #564
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Alexc2vtr View Post
. La Mercedes si Bmw nu am vazut pana acum astfel de lucruri.
la mercedes, cel putin la clasa C, tot plasticul este made in logan, de cea mai josnica factura.
la bmw , indiferent cata calitate ar avea plasticul, uratenia acestuia il face tot made in logan.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 22:29   #565
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
la mercedes, cel putin la clasa C, tot plasticul este made in logan, de cea mai josnica factura.
la bmw , indiferent cata calitate ar avea plasticul, uratenia acestuia il face tot made in logan.
prietene..pe ce planeta traiesti? pe planeta AUDI ? Sincer..ai urcat macar in w203 sau w204 ?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-06-10, 23:05   #566
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

El a vazut o poza cu bordul, a pus mana pe ea si nu i-a placut materialul ))
GTR is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 00:27   #567
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
El a vazut o poza cu bordul, a pus mana pe ea si nu i-a placut materialul ))
probabil poza a fost imprimata pe vreun tricou, si i-a dat impresia de plastic ieftin.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 02:09   #568
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
la mercedes, cel putin la clasa C, tot plasticul este made in logan, de cea mai josnica factura.
la bmw , indiferent cata calitate ar avea plasticul, uratenia acestuia il face tot made in logan.
Ce anume te face aşa īnverşunat?
Nu cred că mai auzi pe undeva decāt la noi asemenea bazaconii, mai rele ca ale politicenilor de extremă stānga....
Vorbeşti de două maşini premium, nu de Tata Nano, voi revoluţionaţi industria auto cu descoperirile astea, pe cuvānt...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 02:45   #569
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Dupa nick iti dai seama alekse de nivelul unora. Nu stiu de ce va pierdeti timpul cu toti aberantii.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 02:47   #570
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Lasati-l nu va bateti capul cu respectivul user. Are cont pana si pe Bmw forum unde incearca sa argumenteze cum iubirea lui de o viata Audi este ceva incredibil.
C klasseul se afla la distanta mare ca si calitate/materiale in interior fata de orice Audi. Pune mana pe orice Mercedes clasa C si nu ai gasesti plastic ieftin pe bord, pe usita de la torpedou pe consola centrala sau zona inferioara a feteler de la usa unde la Audi este un plastic ordinar de cea mai joasa speta. Doar partea superioara este lucrata misto in rest, plastic ieftin si tare. E adevarat modelul w203 era mai bine si mai atent lucrat la interior, la w204 nu au mai dat asa atentie exagerata la detalii insa tot este un interior de top caruia nu ai ce sa ii reprosezi.
La Bmw aceeasi poveste doar ca aici in opinia mea treaba sta invers in sensul ca e90 are materiale mai de calitate decat e46
In continuare vreau sa argumentez la partea de interior, Audi nu a invantat ca in clasa asta(q7 spre exemplu) stalpii centrali se imbraca in mocheta sau plastic de calitate cum face Mercedes sau Bmw si nu plasticul ala tare in care bati si se aude gol? E adevarat costa mai mult si oricum nimeni nu se uita acolo insa aici vezi cu adevarat ce inseamna constructor care este premium cu adevarat si un vw de lux wannabe premium like.
De asemenea este adevarat ca decat sa faci astfel de investitii inutile (imbecili de constructori care mocheteaza si buzunarele de la usi) mai bine mai pui niste leduri si luminite pe interior ca sa dea bine la "wow effect" De asemenea vreau sa subliniez faptul ca nu sustin ca Audi are un interior prost calitativ, vreau doar sa subliniez diferenta fata de ceilalti doi.
Mai jos am atasat o poza cu ceea ce am spus in acest post. Si da... sunt o persoana care acorda o atentie foarte mare la detalii si ramane impresionat cand unii se gandesc sa imbrace in piele si masca de la coloana volanului(GL)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2008-Audi-S5-Interior-Side-1024x768.jpg
Views:	103
Size:	213.6 KB
ID:	1529429  

Last edited by Alexc2vtr; 22-06-10 at 02:59.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -