Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-10, 22:00   #856
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Am asistat vara asta la o intrecere amicala intre un Golf V TDI (PD pe la 130 si ceva de armasari) si un BMW 320d E46 non-facelift.


Golful avea trecut in talon 1498Kg. Avea elemente de caroserie schimbate, plus o toba moarta (doar de decor), o statie, amplificator si un subwoofer modest. Folia de pe geamuri nu cred ca atarna.

BMW-ul nu avea nicio modificare.
Ambele conduse doar in oras.

S-a plecat din mers, de la aprox 20-30KM/h (Golful avea probleme cu ambreiajul).
VW a terminat cu 2 masini in fata, pe o distanta de peste 200m.

2 persoane in fiecare masina. Eu am fost in BMW pe locul de pasager fata.


Referitor la fiabilitate, proprietar de Golf IV, Skoda, Volvo si BMW si fost proprietar la alte marci pot spune ca la Golf-ul IV, nu am schimbat decat ulei, curea distributie, bielete fata si discuri. Bieletele si discurile de frana le schimb la toate masinile la anumite intervale.
Nici bec, nici turbina, nici senzor, nimic. Are 166.000KM.

BMW-ul a strans aproape 34.000KM si nu am avut probleme. Zmuceste in treapta a doua cam tare, dar e de inteles. Mici lucruri care mie nu-mi plac, dar nu s-a schimbat nimic la el din ce n-ar trebui. Nu pun la socoteala, zgarieturile de pe capota si portiere dreapta, ca na, lots of haterz.

Daca ar fi dupa mine, as vinde BMW-ul si as incerca o alta companie.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 22:32   #857
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Referitor la ce a spus Gixxer, intaresc ce a zis el, bmw-ul e46 diesel nu stie sa puna caii aia pe sosea nemodificat, (nonfaceliftul sigur nu), il penalizeaza tare de tot cutia de viteze, am mai spus pe aici, pe vremea cand il aveam si il bagam la diverse linii luam bataie de la passatul de 131 de cai de vorbeam singur. s-a remediat problema in timp, pe masura ce-a invatat si bmw sa faca si cutii mai sportive la dieseluri, dar e46-le nu e un motiv de mandrie pentru ei, orice ar crede din ce in ce mai numerosii proprietari de e46, care cred ca au o racheta.
nu au, pot sa-i asigur, si pot sa se convinga in depasiri foarte usor de asta,mai ales cand trec din a 2-a in a 3-a, se limiteaza sus la a2-a fara sa aibe resurse de putere suficiente cu a 3-a, si asta e cam suparator la drumuri de zi cu zi, nu aducem in discutie cursele.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 23:01   #858
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Am asistat vara asta la o intrecere amicala intre un Golf V TDI (PD pe la 130 si ceva de armasari) si un BMW 320d E46 non-facelift.


Golful avea trecut in talon 1498Kg. Avea elemente de caroserie schimbate, plus o toba moarta (doar de decor), o statie, amplificator si un subwoofer modest. Folia de pe geamuri nu cred ca atarna.

BMW-ul nu avea nicio modificare.
Ambele conduse doar in oras.

S-a plecat din mers, de la aprox 20-30KM/h (Golful avea probleme cu ambreiajul).
VW a terminat cu 2 masini in fata, pe o distanta de peste 200m.

2 persoane in fiecare masina. Eu am fost in BMW pe locul de pasager fata.


Referitor la fiabilitate, proprietar de Golf IV, Skoda, Volvo si BMW si fost proprietar la alte marci pot spune ca la Golf-ul IV, nu am schimbat decat ulei, curea distributie, bielete fata si discuri. Bieletele si discurile de frana le schimb la toate masinile la anumite intervale.
Nici bec, nici turbina, nici senzor, nimic. Are 166.000KM.

BMW-ul a strans aproape 34.000KM si nu am avut probleme. Zmuceste in treapta a doua cam tare, dar e de inteles. Mici lucruri care mie nu-mi plac, dar nu s-a schimbat nimic la el din ce n-ar trebui. Nu pun la socoteala, zgarieturile de pe capota si portiere dreapta, ca na, lots of haterz.

Daca ar fi dupa mine, as vinde BMW-ul si as incerca o alta companie.
Pai tu minti din start:

1. Nu exista 1.9 tdi PD 130 CP stoc pe Golf V iar daca este tunat este alta mancare de peste din start.
2. Golf V 1.9 tdi are cu dotari 1300 kg.

pe de alta parte:

BMW E46 320d are cu dotari >1400 kg
320 d 136 cp nu este nici pe departe sportiv.

Oare de ce nu compari Golf VI cu seria 1, sau passat cu seria 3???

Vrjeala cu nici o problema la Golf IV in 166 k de km sa i-o spui lui mutu si daca ai ajuns sa compari VW cu BMW chiar ai dat-o rau in balarii.

Cat afirmatia ta "Daca ar fi dupa mine, as vinde BMW-ul si as incerca o alta companie." spune totul despre apartenenta si inteligenta ta.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 23:06   #859
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Incerc sa te inteleg, dar nu pot, sau nu vreau sa imi bat capul.

O sa scanez toate foile de revizii facute pentru Golf. Asta ca sa iti dau peste nas.
Doi la mana, o sa incerc sa scanez si talonul, ca sa iti arat iarasi, ca nu le stii pe toate.

Golful V, intradevar, este original de putini cai, dupa resoftare am inteles ca se invarte la 130 si ceva.

Eu ti-am expus o mica cursa, nicidecum ceva sportiv, de mare interes national.

Nu te mai da rotund, ca varsta nu e ceva care sa te ajute.

Nu inteleg cum vi tu sa clasifici apartenenta, sau inteligenta. Mai bine incepi cu tine. Pana acum nu m-ai impresionat.

Esti cumva un fan BMW ? Compar ce vreau, atata timp cat le-am avut. Si mere cu pere.


P.S. Wikipedia este prietenul tau.
"Kerb weight 1,323 kg (2,917 lb) to 1,617 kg (3,565 lb)" [http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Golf_Mk5]

Sa adaug, 1300Kg, are un Golf chel, sau cel putin aproape.

Last edited by Predator; 25-10-10 at 23:13.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 23:26   #860
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Incerc sa te inteleg, dar nu pot, sau nu vreau sa imi bat capul.

O sa scanez toate foile de revizii facute pentru Golf. Asta ca sa iti dau peste nas.
Doi la mana, o sa incerc sa scanez si talonul, ca sa iti arat iarasi, ca nu le stii pe toate.

Golful V, intradevar, este original de putini cai, dupa resoftare am inteles ca se invarte la 130 si ceva.

Eu ti-am expus o mica cursa, nicidecum ceva sportiv, de mare interes national.

Nu te mai da rotund, ca varsta nu e ceva care sa te ajute.

Nu inteleg cum vi tu sa clasifici apartenenta, sau inteligenta. Mai bine incepi cu tine. Pana acum nu m-ai impresionat.

Esti cumva un fan BMW ? Compar ce vreau, atata timp cat le-am avut. Si mere cu pere.
Nu varsta ma ajuta ci experienta.

Golful l-ai avut de la 0 km si cu toate revizile la reprezentanta ca sa faci dovada?

Golf IV a fost destul de departe de etalonul in fiabilitate, nu ca ar fi avut mari bube dar a avut multe si marunte?
Golf IV nu a fost in nici un top de fiabilitate, BMW E46 a foost, VW nu prea are treaba cu topul fiabilitatii, BMW este in top permanent.
Motorizarile sunt toate net superioare BMW fata de VW din toate punctele de vedere, doar anumite motoare de pe Audi concureaza cot la cot cu Motoarele BMW asa ca ne vorbesti de parca ai fi singurul care ar fi avut sau condus Golf si BMW.

Asa ca de ce sa schimbi BMW cu alta marca si nu VW?

Minciunile cu greutatea au legatura cu cursa.
Te-ai inselat cu o informatie gresita, Golf V 1.9 tdi pleaca de la 1262 KG si ajunge in varianta 4x4 la 1399 kg, ce ai citit tu este media greutatii poate.
BMW 320 E46 - pleaca chel de la 1375 kg.
Deci exista diferenta de minim 100 kg.

Clasific apartenenta si inteligenta prin declaratiile tale absolut nefondate gen "Daca ar fi dupa mine, as vinde BMW-ul si as incerca o alta companie." exact cum as spune eu asta despre Golf si normal ca ar fi absurd.

BMW nu a fost si nu este nici pe departe o masina de schimbat, ba dimpotriva, in cateva clase si categorii de motorizare este etalon, asa cum sunt si Golf sau Polo in anumite cazuri.

Last edited by GTR; 25-10-10 at 23:35.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 23:32   #861
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Bun.

Intai recunoaste ca esti fan BMW. Asta ca sa nu o mai dam pe dupa colt.
Golful este cumparat in 2004, modelul Variant, 0 KM. Unic proprietar.


Ca nu mi-a placut BMW. Preferam Fordul oricand, dar dintr-o greseala, s-a considerat ca BMW ar fi upgrade. Mai bine alegeam SAAB-ul.

Ti-am adus argumente, chiar irefutabile, ca pana acum tu ai mintit, iar tu in continuare, te dai dreptatea intruchipata.

Nu vreau sa mai discut cu tine. Nu-mi face placere.

La re ve de re.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 23:45   #862
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Bun.

Intai recunoaste ca esti fan BMW. Asta ca sa nu o mai dam pe dupa colt.
Golful este cumparat in 2004, modelul Variant, 0 KM. Unic proprietar.


Ca nu mi-a placut BMW. Preferam Fordul oricand, dar dintr-o greseala, s-a considerat ca BMW ar fi upgrade. Mai bine alegeam SAAB-ul.

Ti-am adus argumente, chiar irefutabile, ca pana acum tu ai mintit, iar tu in continuare, te dai dreptatea intruchipata.

Nu vreau sa mai discut cu tine. Nu-mi face placere.

La re ve de re.
1. Nu sunt fan al nici unui brand, am preferinte pa categorii si grupe de motorizari.
2. Tu nu ai venit defapt cu nici o dovada, o poveste foarte normala de liniuta cu niste micnciuni legate de greutate, niste povesti de abureala legate de fiabilitatea Golf (nu ca ar exista si sectiunea marcii pe forum) si o afirmatie total deplasata si neargumentata cu schimbarea brandului BMW cu altceva.

Nu vad argumentele IREFUTABILE!?

Cat noua ta afirmatie " Preferam Fordul oricand, dar dintr-o greseala, s-a considerat ca BMW ar fi upgrade. Mai bine alegeam SAAB-ul." arata defapt obiectivitatea si corectitudinea gandirii tale.
Pana la urma nu ai adus nici un argument concret de ce sa schimbam firma BMW cu alta, mai ales cand vorbim de seria E90,91... pe care clar nu l-ai detinut sau condus.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 23:56   #863
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ca sa inchei, detin BMW 325d E92, cumparat pe 18 decembrie.

Sa moara dusmanii.

Nu mai fi cocos, si nu-mi intoarce vorbele. Nu-mi plac astfel de oameni.
Am scris clar, daca ar fi dupa mine.
Pe scurt, veni vidi vici.

In 2 saptamani o sa ajung in tara, si o sa incerc sa fac ce-am zis. Ce faci daca am dreptate? Te plimbi ca badea cu pene si-ti scrii pe piept "Sunt un papagal" ?

Eu nu ma ghidez dupa tendintele romanesti, ca BMW e BMW si restul o apa si un pamant.
Eu imi iau o masina care sa-mi faca placere. Nu vreau sa epatez nimic. Nici nu ma intereseaza de restul ca sa zic asa (aici intrii si dumneata).

Nu-mi mai da Quote, ca stiu ce am scris.

Un argument, a fost wikipedia, in lipsa de altceva. Tu ai venit cu niste date luate de pe niste siteuri de genul carfolio et al.
Ca sa-mi zici ca wikipedia (care e verificata de zeci de terte persoane, aduce o baza cu referinte, altfel nu se publica) nu are dreptate, ori ai facut tu Golful 5 cap coada, in garaj, ori nu mai gandesti bine la ora asta.


Later Edit:
Nu am nimic cu partea mecanica de la BMW, pentru ca imi place. Dar per total (unde intra si celalalte elemente ale automobilului) nu ma incanta. Cum nu-mi plac nici Audi-urile. Daca nu ar fi badge-urile de pe hayon, mi-ar lua un timp sa ghicesc modelul.

Last edited by Predator; 26-10-10 at 00:03.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 00:39   #864
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Referitor la ce a spus Gixxer, intaresc ce a zis el, bmw-ul e46 diesel nu stie sa puna caii aia pe sosea nemodificat, (nonfaceliftul sigur nu), il penalizeaza tare de tot cutia de viteze, am mai spus pe aici, pe vremea cand il aveam si il bagam la diverse linii luam bataie de la passatul de 131 de cai de vorbeam singur. s-a remediat problema in timp, pe masura ce-a invatat si bmw sa faca si cutii mai sportive la dieseluri, dar e46-le nu e un motiv de mandrie pentru ei, orice ar crede din ce in ce mai numerosii proprietari de e46, care cred ca au o racheta.
nu au, pot sa-i asigur, si pot sa se convinga in depasiri foarte usor de asta,mai ales cand trec din a 2-a in a 3-a, se limiteaza sus la a2-a fara sa aibe resurse de putere suficiente cu a 3-a, si asta e cam suparator la drumuri de zi cu zi, nu aducem in discutie cursele.
Nu au remediat chestia asta la 320d de 150 de cai? Ma refer mai ales cutia, stiu ca au pus 6 trepte n stuff, nici ala nu e mai vioi decat concurenta?
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 11:26   #865
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Nu au remediat chestia asta la 320d de 150 de cai? Ma refer mai ales cutia, stiu ca au pus 6 trepte n stuff, nici ala nu e mai vioi decat concurenta?
Ba da, am sugerat şi eu asta cumva, dar nu suficient de clar... Dealtfel cred că asta, impreuna cu noul sistem de injectie de la facelift sunt singurele imbunatatiri, e dezamagitor cat de putin se simt ca feeling macar acei 14 caluti, practic, comparativ vorbind,nu ii prea arata pe nicaieri...
Ce sa mai, e cel mai nonpremium model premium de la seria 3
Daca zic iar ca nu mi se pare nimic premium la 318/320d,316/318i iar sunt linsat ca nu pricep eu ce-i aia premuium si ca sunt un incuiat
aleks is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 12:18   #866
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ba da, am sugerat şi eu asta cumva, dar nu suficient de clar... Dealtfel cred că asta, impreuna cu noul sistem de injectie de la facelift sunt singurele imbunatatiri, e dezamagitor cat de putin se simt ca feeling macar acei 14 caluti, practic, comparativ vorbind,nu ii prea arata pe nicaieri...
Ce sa mai, e cel mai nonpremium model premium de la seria 3
Daca zic iar ca nu mi se pare nimic premium la 318/320d,316/318i iar sunt linsat ca nu pricep eu ce-i aia premuium si ca sunt un incuiat
518i e34 iti spune ceva ?
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 15:50   #867
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
518i e34 iti spune ceva ?
mă contraziceai sau confirmai?
E34 e o generaţie mai veche, cu e46 e e39, deşi e apărut cu 2ani mai devreme.
acum de exemplu toată lumea scade cilindreea, fiecare maşină trebuie privită prin prisma generaţiei ei.

Last edited by aleks; 26-10-10 at 16:05.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 18:13   #868
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Ca sa inchei, detin BMW 325d E92, cumparat pe 18 decembrie.

Sa moara dusmanii.

Nu mai fi cocos, si nu-mi intoarce vorbele. Nu-mi plac astfel de oameni.
Am scris clar, daca ar fi dupa mine.
Pe scurt, veni vidi vici.

In 2 saptamani o sa ajung in tara, si o sa incerc sa fac ce-am zis. Ce faci daca am dreptate? Te plimbi ca badea cu pene si-ti scrii pe piept "Sunt un papagal" ?

Eu nu ma ghidez dupa tendintele romanesti, ca BMW e BMW si restul o apa si un pamant.
Eu imi iau o masina care sa-mi faca placere. Nu vreau sa epatez nimic. Nici nu ma intereseaza de restul ca sa zic asa (aici intrii si dumneata).

Nu-mi mai da Quote, ca stiu ce am scris.

Un argument, a fost wikipedia, in lipsa de altceva. Tu ai venit cu niste date luate de pe niste siteuri de genul carfolio et al.
Ca sa-mi zici ca wikipedia (care e verificata de zeci de terte persoane, aduce o baza cu referinte, altfel nu se publica) nu are dreptate, ori ai facut tu Golful 5 cap coada, in garaj, ori nu mai gandesti bine la ora asta.


Later Edit:
Nu am nimic cu partea mecanica de la BMW, pentru ca imi place. Dar per total (unde intra si celalalte elemente ale automobilului) nu ma incanta. Cum nu-mi plac nici Audi-urile. Daca nu ar fi badge-urile de pe hayon, mi-ar lua un timp sa ghicesc modelul.
Ooo, sa-l stapanseti sanatos, eu zic ca este o alegere inspirata.

Pana una alta BMW 3, Audi A4 si Mercedes C fac legea in categoria lor cu toate ca mai exista si Lexus si mai nou Infiniti care au un farmec deosebit, lux dar o gama modesta de motoare.

Wikipedia a facut probabil o medie a greutatii dar crede-ma, VW Golf V 1.9 TDI nu are cum sa nu cantareasca cu cel putin 80 kg mai putin decat 320d E46.

Pana la urma observ ca nu-ti place seria 3 dar nu ai nici un argumesnt concret. Este adevarat ca poate fi considerat putin anost in interior dar cred ca astea sunt chestii strict subiective si tin de gustul fiecaruia.

Chiar te rog sa ma contactezi cand vi in tara, cu 325 d nu am mers.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 19:13   #869
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ma bucur ca am putut ajunge oarecum la un punct comun.
Daca tot veni vorba de stapanit, "sefa" il stapaneste cu placere. Se mai cearta in anumite momente, dar se descurca.

Referitor la greutate, este facuta de RAR, cu toate accesoriile montate (instalatie audio, etc).

Seria 3 nu ma da pe spate. In schimb divizia de marketing e bine pusa la punct. Interiorul este destul de monoton (cel putin la seria 3, indiferent de culorile interioare alese).
Sunt foarte incantat de suporturile de pahare, care seamana cu tavita CD-Playerului Naim. Ma face sa ma simt ca acasa.
Seria 3 o gasesc o masina de 2-3 persoane, nicidecum masina de familie (daca e sa ne gandim la bagaje si etc ca nu incap toate pe gura portbagajului).
Indiferent daca e coupe sau nu, iarasi nu e pentru pustimea dornica sa se plimbe cate 4-5 intr-o masina, pentru ca nu e loc.

Dintre BMW si Audi, clar as alege BMW. Nu pot compara cu Mercedes, pentru ca nu am condus. Asta ca sa fiu on topic.
Dar (si e un mare dar), consider ca existe si alte alternative la fel de bune.

Last edited by Predator; 26-10-10 at 19:16.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 19:44   #870
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Predator, daca iti place sa conduci iti iei BMW, iar daca nu poti sa faci diferenta intre ele ia-ti Logan.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -