Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 08-11-10, 19:02   #931
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Filmuletul ala valoreaza pentru mine de 10 ori mai mult decat niste cifre pe fastest laps. Nu obiectivitatea lor discutabila ma fac sa cred asta ci modul de abordare : doua masini direct concurente circuland pe drumuri nationale cu soferi putin experimentati in conditii asemanatoare cu cele reale. Un viitor posesor (pasionat) cred ca asta urmareste mai repede decat performante pe hartie
Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
De ce ? din cauza rezultatului ? (pe mine personal nu ma intereseaza, din clasa asta am mai zis ca merg pe varianta c63) .
Dar e bun filmul , detaileaza caracterul fiecaruia in parte spre deosebire de cifrele de pe fastest laps care nu imi spun nimic.
Culmea este ca C63 AMG este cel mai "naravas" din astea 3 si este si cel mai greu de condus pe drumuri nationale cu soferi putini experimentati dar un pic entuziasti ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 19:31   #932
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Culmea este ca C63 AMG este cel mai "naravas" din astea 3 si este si cel mai greu de condus pe drumuri nationale cu soferi putini experimentati dar un pic entuziasti ...
Chiar, si culmea ca, chiar si-n conditiile astea, tot iidepasesc haudistii si benvishtii .....la nr de accidente!
Franeaza Benz-urile astea de-ti ies ochii din cap!: https://www.youtube.com/watch?v=XJM8DlbT9dk
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 01:43   #933
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Culmea este ca C63 AMG este cel mai "naravas" din astea 3 si este si cel mai greu de condus pe drumuri nationale cu soferi putini experimentati dar un pic entuziasti ...
Caracterul naravas imi atrage atentia , in plus de asa ceva :

https://www.youtube.com/watch?v=svvhb...eature=related

https://www.youtube.com/watch?v=m7AedCGrnjk

... mi-ar fi tare greu sa ma plictisesc.

Si faptul ca merge bine pe 400m cu mici modificari poate doar sa ma bucure :

https://www.youtube.com/watch?v=7OYrpkkXAoo

Pacat ca planurile amg pentru c-class par sa fie cam sumbre, se anunta un v8 de 4.5 - 5.0L n/a modest
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 12:56   #934
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mercedes CLS Shooting Brake ar putea intra în producţie în 2012

Versiunea Estate a lui Mercedes-Benz CLS a fost confirmată pentru producţie cu numele CLS Shooting Brake. Modelul ar trebui să iasă pe piaţă în 2012.

Pentru fanii Mercedes-Benz cărora le-a plăcut celebrul Fascination Concept prezentat în urmă cu doi ani la Frankfurt, producătorul german are o mare surpriză. Modelul va intra în producţie şi se va numi CLS Shooting Brake. Denumirea a fost aleasă în defavoarea numelui Estate/T-Modell ( utilizat în mod normal pentru modelele break de la Mercedes-Benz ). La rândul său, viitorul CLS Shooting Brake a fost prefigurat de un alt concept prezentat la Salonul Auto la Beijing din acest an.

Versiunea break a lui CLS va prelua în întregime gama de motorizări, incluzând versiunea 63 AMG. Apropo de această versiune, debutul său este pregătit pentru Salonul Auto de la Los Angeles din 17 noiembrie. Odată cu motorizările, tehnologia prezentă pe noul CLS şi elementele interioare vor fi preluate şi ele integral, lucru care va reduce costurile viitorului CLS Shooting Brake. Având în vedere aceste amănunte, sunt şanse să întâlnim cel mai frumos şi poate chiar cel mai dinamic break realizat vreodată de un constructor de automobile.

Fabrica din Sindelfingen a fost însărcinată cu producţia viitorului CLS Shooting Brake. Odată cu acest model, uzina germană va produce C-Klasse Sedan, E-Klasse Sedan şi Estate, S-Klasse, CLS şi CL. Totodată, modelele Maybach şi vehiculele Mercedes-Benz Guard îşi trag şi ele rădăcinile din Sindelfingen. De ceva vreme, fabrica Mercedes din Sindelfingen produce şi modelul SLS AMG, dar şi o serie limitată a lui B-Klasse echipată cu pile de combustibil.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	337669l.jpg
Views:	87
Size:	135.4 KB
ID:	1732086  
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 14:06   #935
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Imi place. Chiar mai mult decat restul.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 07:47   #936
dilixz

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 6
Default Le Mans 24h

Bun dragi iubitori de masini germane, avem urmatorii castigatori incepand din anul 2000 la Le Mans 24h :

2000 : Audi r8
2001 : Audi r8
2002 : Audi r8
2003 : Bentley Speed 8
2004 : Audi r8
2005 : Audi r8
2006 : Audi r10 turbo DIESEL!!!
2007 : Audi r10 turbo DIESEL!!!!
2008 : Audi r10 turbo DIESEL!!!!!
2009 : Peugeot 908
2010 : Audi r15 tubro DIESEL plus!!!!!!!!!

Aveti si link ul aici http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...e_Mans_winners

PS: Am postat pentru cei ce urasc firma Audi si in special cei ce urasc motoarele de tractor (diesel) , tractoarele care au castigat in ultimii ani Le Mans , cea mai mare competitie (cursa) din 1923 pana azi.
dilixz is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 09:57   #937
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Le Mans 24h

Quote:
Originally Posted by dilixz View Post
Bun dragi iubitori de masini germane, avem urmatorii castigatori incepand din anul 2000 la Le Mans 24h :

2000 : Audi r8
2001 : Audi r8
2002 : Audi r8
2003 : Bentley Speed 8
2004 : Audi r8
2005 : Audi r8
2006 : Audi r10 turbo DIESEL!!!
2007 : Audi r10 turbo DIESEL!!!!
2008 : Audi r10 turbo DIESEL!!!!!
2009 : Peugeot 908
2010 : Audi r15 tubro DIESEL plus!!!!!!!!!

Aveti si link ul aici http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...e_Mans_winners

PS: Am postat pentru cei ce urasc firma Audi si in special cei ce urasc motoarele de tractor (diesel) , tractoarele care au castigat in ultimii ani Le Mans , cea mai mare competitie (cursa) din 1923 pana azi.
Sa ma anunti si pe mine cand o sa vezi vre-una din ele pe strada.


Eu zic sa te ma uiti si pe la celelalte grupe, ca asa punem si rezultatele din F1 unde Audi nu apare in toata istoria ei, dar asta nu are nici un fel de relevanta.

Citroen de 5 ani castiga WRC si ei nu au nici un model sport comercializat de foarte multi ani.

Asa ca ai deviat rau de la subiect cu etalarea ta.

Last edited by GTR; 10-11-10 at 10:08.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 10:43   #938
dilixz

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 6
Default Re: Le Mans 24h

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Sa ma anunti si pe mine cand o sa vezi vre-una din ele pe strada.


Eu zic sa te ma uiti si pe la celelalte grupe, ca asa punem si rezultatele din F1 unde Audi nu apare in toata istoria ei, dar asta nu are nici un fel de relevanta.

Citroen de 5 ani castiga WRC si ei nu au nici un model sport comercializat de foarte multi ani.

Asa ca ai deviat rau de la subiect cu etalarea ta.
NU , nu, R8 am vazut in parcarea cartierului mazepa din galati chiar unde stau eu, ce naiba ) fii serios r10 nu am vazut intradevar, aia chiar e masina de curse dar sa stii si tu ca ,"cursa" Le Mans are mai multe categorii , gt2, gt1 , etc, si castigatoarele pe care le-am anuntat mai sus sunt castigatoarele "cursei" per total si pe langa toate astea, majoritatea masinilor participante la Le Mans sa stii ca sunt de strada + modificari, lamborghini, porsche, audi (r8 ) , aston martin, chevrolet, etc , asa ca nu compara tu F1 cu Le Mans, un F1 nu o sa vezi in viata ta pe strada pe cand majoritatea de la Le Mans le vei vedea sau chiar le-ai vazut.
In legatura cu citroen si raliurile, e alta mancare de peste, eu ti-am zis de cea mai mare competitie europeana de masini/viteza.
PS: Am vrut sa arat in special ca si diesel u a crescut mult in ultimii ani.Anul acesta ,toate cele 3 masini participante Audi r15 TDI plus au iesit pe podium, locul 1 , 2 respectiv 3. De strada sau nu, sunt tractoare nu? vapoare, trenuri , etc.

Last edited by dilixz; 10-11-10 at 10:53.
dilixz is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 11:03   #939
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Le Mans 24h

Quote:
Originally Posted by dilixz View Post
NU , nu, R8 am vazut in parcarea cartierului mazepa din galati chiar unde stau eu, ce naiba ) fii serios r10 nu am vazut intradevar, aia chiar e masina de curse dar sa stii si tu ca ,"cursa" Le Mans are mai multe categorii , gt2, gt1 , etc, si castigatoarele pe care le-am anuntat mai sus sunt castigatoarele "cursei" per total si pe langa toate astea, majoritatea masinilor participante la Le Mans sa stii ca sunt de strada + modificari, lamborghini, porsche, audi (r8 ) , aston martin, chevrolet, etc , asa ca nu compara tu F1 cu Le Mans, un F1 nu o sa vezi in viata ta pe strada pe cand majoritatea de la Le Mans le vei vedea sau chiar le-ai vazut.
In legatura cu citroen si raliurile, e alta mancare de peste, eu ti-am zis de cea mai mare competitie europeana de masini/viteza.
PS: Am vrut sa arat in special ca si diesel u a crescut mult in ultimii ani.Anul acesta ,toate cele 3 masini participante Audi r15 TDI plus au iesit pe podium, locul 1 , 2 respectiv 3. De strada sau nu, sunt tractoare nu? vapoare, trenuri , etc.
A, perect de acord, pacat ca nu se implica mai multi constructori si intr-adevar performantele diselului sunt deosebite, doar ca si acolo sunt o gramada de restrictii, altfel benzina ar spulbera dieselul, ca si in WTCC.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 11:11   #940
dilixz

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 6
Default Re: Le Mans 24h

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
A, perect de acord, pacat ca nu se implica mai multi constructori si intr-adevar performantele diselului sunt deosebite, doar ca si acolo sunt o gramada de restrictii, altfel benzina ar spulbera dieselul, ca si in WTCC.
Incerci sa fii ironic? in general benzina bate dieselu dar aicea si-a cam luat-o
dilixz is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 12:02   #941
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Le Mans 24h

Quote:
Originally Posted by dilixz View Post
NU , nu, R8 am vazut in parcarea cartierului mazepa din galati chiar unde stau eu, ce naiba ) fii serios r10 nu am vazut intradevar, aia chiar e masina de curse dar sa stii si tu ca ,"cursa" Le Mans are mai multe categorii , gt2, gt1 , etc, si castigatoarele pe care le-am anuntat mai sus sunt castigatoarele "cursei" per total si pe langa toate astea, majoritatea masinilor participante la Le Mans sa stii ca sunt de strada + modificari, lamborghini, porsche, audi (r8 ) , aston martin, chevrolet, etc , asa ca nu compara tu F1 cu Le Mans, un F1 nu o sa vezi in viata ta pe strada pe cand majoritatea de la Le Mans le vei vedea sau chiar le-ai vazut.
In legatura cu citroen si raliurile, e alta mancare de peste, eu ti-am zis de cea mai mare competitie europeana de masini/viteza.
PS: Am vrut sa arat in special ca si diesel u a crescut mult in ultimii ani.Anul acesta ,toate cele 3 masini participante Audi r15 TDI plus au iesit pe podium, locul 1 , 2 respectiv 3. De strada sau nu, sunt tractoare nu? vapoare, trenuri , etc.
R8 ala de la Le Mans nu are de a face nici 1% cu masina de serie R8 si macar daca vorbesti despre ceva si explica R8 R10TDI R15TDI Peugeot 907 HDI si Lola Aston Martin ,Oreca ,Lola Judd fac parte din clasa Prototip1 LMP1 care nu au de a face cu masini de strada..Sunt mai multe chichite de regulament care conteaza si sunt prea putini constructori care sa conteze
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 14:26   #942
dilixz

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 6
Default Re: Le Mans 24h

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
R8 ala de la Le Mans nu are de a face nici 1% cu masina de serie R8 si macar daca vorbesti despre ceva si explica R8 R10TDI R15TDI Peugeot 907 HDI si Lola Aston Martin ,Oreca ,Lola Judd fac parte din clasa Prototip1 LMP1 care nu au de a face cu masini de strada..Sunt mai multe chichite de regulament care conteaza si sunt prea putini constructori care sa conteze
bun, hai sa o lasam balta of of, prototipuri sau nu,tot motoare diesel au si tot firma Audi le-a facut asa ca PRO Audi, PRO Diesel. Intradevar grupele LMP1 si 2 sunt gazde ale masinilor mai neobisnuite ,dar grupele gt1 respectiv gt2 chiar au masini de strada
dilixz is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 15:34   #943
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

In logica ta, Citroen c4 VTS > Subaru WRX STI?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 16:19   #944
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Lasati-l in pace, omul are 1.9 tdi cea mai tare motorizare doar sta la baza unui motor de curse ce castiga trisand la incadrarea pe grupe. Asta dispretuiesc la audi un marketing agresiv ce se bazeaza pe complet alceva decat ce regaseste clientul in masina sa.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 18:18   #945
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

@dilixz : in primu rand cum zicea colugu de mai sus , vezi ca R8 care castiga la Le Mans nu e aceeasi masina cu R8 de strada , si vb colegului nu au mai nimic in comun cele 2.si n-ai sa vezi un R8(castigator la Le Mans) pe strazi.

2 : cu ce masini alearga audi(nu porsche) in categoriile GT1 si GT2?

3 : ce a facut Audi pana in 2000 in motorsport?exceptand raliurile ca de alea stie toata lumea

4 : in competitiile astea orice masina care o vezi ce circuit e total diferita de aceelasi model care il vezi pe strada.nu au decat aceelasi sasiu.difera cam tot de la motorizare , frane , transmisie etc.

cum era reclama aia la citroen de prezentau masina de raliu si se dadeau rotunzi cat de buna e.probabil majoritatea o iau de buna , da citroenu ala nu imparte cu masinile care ies pe strada decat caroseria.

BMW M3 E92 GT2 crezi ca e la fel cu un E92 obisnuit care il vezi pe strada??
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -