Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-10, 03:45   #826
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

In primul rand nu vorbim strict de motor, ca asa aproape orice motor de 2.0 d bine ingrijit sare lejer de 3-400 k de km, dar vorbim si de accesorii. Chiar am un prieten care are un VW Golf IV 1.9 TDI 4x4 150 CP, motro ARL (cu care plecam peste cateva ore la Braila) si care motor merge bine nimic de zis dar accesorii fac probleme permanent, turbina, egr, senzori, conducte ....

Asa ca fiabilitatea sta in masina cu totul si in motor cu accesorii. De rafinament nici nu are rost sa vorbim al VW pana la noile si primele lor motoare cu injectie directa.

BMW are un 2000 diesel de 204 CP stock de ceva timp care nu are inca comparatie.

VW a scos un 1.9 f bun si pana la actualul 3.0 diesel nimic deosebit, ba chiar a scos si niste petarde intre timp.

Mercedes este fiabil dar linistit, motoare bune dar cu performante multumitoare si atat.

BMW mai are un 320 D ED care rupe la performante si consuma mult mai putin decat varianta economica de 2.0 TDI e 136CP de la Audi.

Asa ca unde sunt mai performante VAG sau Mercedes in motoare?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 08:21   #827
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post

BMW are un 2000 diesel de 204 CP stock de ceva timp care nu are inca comparatie.
250 cdi (2.2 L) la 201 cp si 500 Nm de ce nu suporta comparatie ?
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 12:13   #828
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ai dreptate cu fiabilitatea GTR,e bine stiut ca la vw&audi dupa circa 150k km turbinele incep sa faca figuri dar dupa cum la fel de bine stii acestea se reconditioneaza pe toate drumurile.

Te intreb insa daca esti fericit cand la un 320 D la 100 la ora se rupe o axa cu came si supapele se amesteca putin cu pistoanele iar ghidurile se transforma ca prin minune in mici bucati de metal care ajung in Turbo mucificando.Probabil esti multumit ca mai functioneaza clima si alternatorul.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 12:16   #829
Corneliu26

Stage 5
 
Corneliu26's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,374
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Ai dreptate cu fiabilitatea GTR,e bine stiut ca la vw&audi dupa circa 150k km turbinele incep sa faca figuri dar dupa cum la fel de bine stii acestea se reconditioneaza pe toate drumurile.

Te intreb insa daca esti fericit cand la un 320 D la 100 la ora se rupe o axa cu came si supapele se amesteca putin cu pistoanele iar ghidurile se transforma ca prin minune in mici bucati de metal care ajung in Turbo mucificando.Probabil esti multumit ca mai functioneaza clima si alternatorul.
Sincer nu stiu de unde le scoti astea? asa zici parca la orice 320d la 100 la ora se intampla asta,cine stie ce a suportat motoru ala,sunt multi factori care au putut duce la ce ai spus tu,la orice marca,orice motor. Esti chiar funny.
Corneliu26 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 12:39   #830
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post

http://www.consumeractiongroup.co.uk...read.php?47586

Despre cum trag dieselurile de la BMW in schimb, sunt din alt film fata de 1.9 tdi de la Audi/VW. Si rafinament, si cum se tureaza, orice.
Nu in toate cazurile. Cel putin 2.0d 136cp de la BMW pare mai lesinat ca un 1.9 TDI 131 CP, probabil sunt ~ la fel de rapide dar TDI-ul iti lasa impresia ca se infige mai bine. Imi place cum trage in schimb 2.0d de pe E90 pentru un diesel de 2000.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 13:22   #831
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Ai dreptate cu fiabilitatea GTR,e bine stiut ca la vw&audi dupa circa 150k km turbinele incep sa faca figuri dar dupa cum la fel de bine stii acestea se reconditioneaza pe toate drumurile.

Te intreb insa daca esti fericit cand la un 320 D la 100 la ora se rupe o axa cu came si supapele se amesteca putin cu pistoanele iar ghidurile se transforma ca prin minune in mici bucati de metal care ajung in Turbo mucificando.Probabil esti multumit ca mai functioneaza clima si alternatorul.
cu vechea generatie de tds erau buboase e bine cunoscut ca noile generatii sunt rafinate si destulk de fiabile, chiar si mai putin menajate se descrca cu brio. acum daca un sofer cine stie cum a avut grija de masina lui si a facut poc in mers asta nu inseamna ca mercedesul nu poate pati la fel. cred ca pentru o buna comparatie nu trebuie sa luam cazuri individuale ci cazuri multiple.
PS cum turbinele sunt facute in mare parte de acelasi producator mi se pare cam tras de par sa zici ca la vag e lege si pica turbina dupa 150000 km
cred ca multi dintre noi traim din pacate in continuare in mici turme si cu o mentalitate lafel. mam saturat deja sa aud vw e praf ca cere mult pt ce ofera. sincer cere lafel de mult cum cere si bmw, merc, opel, nissan si toyota in europa, ofera lafel de mult cum ofera si cele de mai sus in pretul lor.toti stiu sa zica de multe x fara sa gandeasca sa nu-ti iei golf ca nuj ce nu ofera, si asa golfull sa zicem poate fi un compromis bun intre seria 1 si ceed, clienti sunt destui si pt el. bmw ca are tractiune spte si merc ca e scump la piese. cred ca inginerii si cei din conducere au facut destule studii sa vada cam care ar fi pretul corect in functie de piata, altfel dadeau faliment.
asa ca mi se pare o absurditate sa zici ca vw te fura la pret de achizitie, merc la piese si bmw nu-si justifica pretul
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 20:07   #832
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Ai dreptate cu fiabilitatea GTR,e bine stiut ca la vw&audi dupa circa 150k km turbinele incep sa faca figuri dar dupa cum la fel de bine stii acestea se reconditioneaza pe toate drumurile.

Te intreb insa daca esti fericit cand la un 320 D la 100 la ora se rupe o axa cu came si supapele se amesteca putin cu pistoanele iar ghidurile se transforma ca prin minune in mici bucati de metal care ajung in Turbo mucificando.Probabil esti multumit ca mai functioneaza clima si alternatorul.
Poate nu realizezi diferenta de greutate intre un Golf si un Seria 3, cum vrei sa traga bmw-ul mAI TARE? )


Mai nou s-a stricat si ABS-ul la Golf azi.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 20:08   #833
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Poate nu realizezi diferenta de greutate intre un Golf si un Seria 3, cum vrei sa traga bmw-ul mAI TARE? )


Mai nou s-a stricat si ABS-ul la Golf azi.
unde le gasesti bai frate pe toate asa.... de face kilometru si buba
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 00:48   #834
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
unde le gasesti bai frate pe toate asa.... de face kilometru si buba
Se mai uita si la om
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 02:52   #835
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

a3ds - ) tare asta, mi-a placut

Am fost la curse la Braila - Ianca si coordonatele date ne-au dus intial pe un drum foarte prost soldat cu sonda de ulei rupta si cu aprinderea ABS-ului.
Sonda de ulei stim ca noi am rupt-o dar ABS-ul nu aveam cum sa-l atingem.

Acum sper ca masina sa intre intr-o revizie generala, in 1 luna sa nu ami aibe nici o buba, sa vedem in iarna daca mai apar surpize. Altfel masina merge foarte bine, motorul impecabil, chiar placut surprins de ea.
Eu deocamdata cred ca o sa ma infig la o Impreza veche sa-i rup sufletelui iarna asta.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 23:55   #836
Eddzone

Stage 2
 
Eddzone's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 62
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
unde le gasesti bai frate pe toate asa.... de face kilometru si buba
fostii proprietari ai masinii, au fost cam zgarciti...ca de alergat si eu o alerg, dar o sa o si intretin...


sonda de ulei sa reparat, urmeaza restu))



in ceea ce priveste topicul.

Nu exista regula cand pica turbina, poate doar o serie ghinionista din pricina unui senzor ciufut....

320d e46 este cu aprox 150 de kile mai greu decat un golf IV


Observ ca se vorbeste de faptul ca e90 are acel diesel de 163-177 de cai, si se tot compara cu 2.0tdi-ul de 140, ceea ce nu mi se pare corect, avand in vedere ca exista si 2.0tdi de 170 de cai. Pe hartie diferentele ar fii de 0.5 sec in favoarea bavarezei, de la care totusi asteptam veleitati de sportiva.Asta la modelul cu facelift, care consuma si mai putin. La e90 fara facelift pe hartie 0-100 fiind la egalitate respectiv 8.3 si consumul fiind in favoarea audi de data aceasta.
__________________
Eddzone
ThE EndZonE oF YoU


VW Golf 1.9TDI 4Motion
Eddzone is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 19:39   #837
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

2.0 de 140 de cai VAG nu se compara nici macar cu 2.0 d de 150 de cai cel euro 4 de pe E46. Si E90 320d are 184 de cai mai nou.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 16:45   #838
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
TDI-urile de la VAG, in special 1.9 au ramas si vor ramane niste motoare exceptionale dpdv al fiabilitatii, consum, rafinament, putere.. etc etc etc
Fiabilitate precara (am avut mai multe modele 1.9 TDI- 130 hp la firma si m-am convins ce pot), rafinament aproape zero (f. zgomotoase, C.R. lipsa) etc ... acum 2 ani, colegul meu si-a cumparat Octavia 2 cu 105 hp, probleme cu volanta ~ 30.000 km.

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Doar de amorul artei sunt curios tu ce bemweu ai sau macar la care visezi?

LE. Daca nu poti scrie aici din varii motive,raspund si la beep-uri cu nr. ascuns.
M3 E46, si nu de la firma ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 18:39   #839
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Fiabilitate precara (am avut mai multe modele 1.9 TDI- 130 hp la firma si m-am convins ce pot), rafinament aproape zero (f. zgomotoase, C.R. lipsa) etc ... acum 2 ani, colegul meu si-a cumparat Octavia 2 cu 105 hp, probleme cu volanta ~ 30.000 km.
La fel cum tu spui ca amicul tau avut probleme eu iti spun ca pana la 60.000 km cand am vandut 2.0 TDI ( pe care toti il critica ) nu am schimbat decat bucsile fata si consumabilele crezi ca este relevant ? Sunt mii de cazuri si sunt zeci de factori ce pot influenta fiabilitatea.

La fel poti sa-ti dau exemple de E46 320D cu probleme si asa mai departe dar este irelevant.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 22:21   #840
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
La fel cum tu spui ca amicul tau avut probleme eu iti spun ca pana la 60.000 km cand am vandut 2.0 TDI ( pe care toti il critica ) nu am schimbat decat bucsile fata si consumabilele crezi ca este relevant ? Sunt mii de cazuri si sunt zeci de factori ce pot influenta fiabilitatea.

La fel poti sa-ti dau exemple de E46 320D cu probleme si asa mai departe dar este irelevant.
Corect (ma vad nevoit sa iti dau dreptate )!
UNLORD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -