Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 03-12-09, 20:12   #226
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
exterior: designul pastreaza liniile A8-urilor anterioare, si pastreaza si liniile gamei de modele Audi in acelasi timp. e o masina frumoasa daca imi permiteti sa fiu subiectiv. asezarea ledurilor in faruri este specifica intregii game, iar daca pentru unii asta inseamna doar: Audi face masini la fel... nu e problema mea. Daca toate bmw au angel eyes inseamna ca bmw face toate masinile la fel? nu cred.

interior: depaseste asteptarile in materie de lux, dotari, functionalitate, etc
Nu ma refeream la faptu ca pozitia ledurilor e aceiasi la toate modelele, chiar imi place ca la noul A8 difera, dar difera cam ciudat parerea mea https://www.4tuning.ro/poze/Masini-No...za-186317.html coboara in jos urca putin in sus si apoi o ia mai drept...arata destul de ciudat, in rest chiar imi place, dar cum nu sunt fan Audi si pasionat de modelele lor nu prea observ diferente mari fata de alte modele.
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 20:26   #227
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

grila single frame, faruri cu siruri ondulate de leduri si forma actuala a stopurilor sunt specifice Audi, prin urmare vor aparea pe toate modelele, insa sunt mici diferente la fiecare model, atentie! ca si la bmw de altfel: avem angel eyes si grila cu acele "nari", dar in rest multe lucruri difera ca design de la un model la altul. multi producatori folosesc unele lucruri specifice. sa ne gandim la asemanarea dintre passat si jetta, sau noile golf si polo. se practica aceasta forma de design, asta e ideea. si nu cred ca din lipsa de creativitate.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 20:35   #228
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
grila single frame, faruri cu siruri ondulate de leduri si forma actuala a stopurilor sunt specifice Audi, prin urmare vor aparea pe toate modelele, insa sunt mici diferente la fiecare model, atentie! ca si la bmw de altfel: avem angel eyes si grila cu acele "nari", dar in rest multe lucruri difera ca design de la un model la altul. multi producatori folosesc unele lucruri specifice. sa ne gandim la asemanarea dintre passat si jetta, sau noile golf si polo. se practica aceasta forma de design, asta e ideea. si nu cred ca din lipsa de creativitate.
Da, man inteleg...eu ma referam la faptul ca nu sar in ochi diferente mari de design cum e la BMW sau Mercedes de la un model la altul si lipsa de creativitate isi spune cuvantul crede-ma, e destul de greu in momentul de fata sa scoti o masina noua, total diferita de celelalte, din cauza numarului mare de modele existente pe piata.(punct !!!)
Champion is offline   Reply With Quote
Old 06-12-09, 16:35   #229
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Bmw castigator in "the auto motor und sport readers' choice "Best Cars 2009" (vanzari triple fata de 2008 )

http://www.auto-motor-und-sport.de/s...57.html?item=0



In the auto motor und sport readers' choice "Best Cars 2009" has been back in the luxury class, nor the BMW luxury liner the victory. Just hit the Audi A8, landed at number two completes the trio and the luxury Mercedes S-Class. The Maserati Quattroporte is positioning itself to fourth before the Maybach. The former chancellor car, the VW Phaeton content, must deal with sixth place. A British double landed in the stands and sieben acht: Bentley Continental Flying Spur and Rolls-Royce Phantom, although not belonging to the special offers in this class to convince, but with a stylish travel comfort and monumental shapes.

Last edited by UNLORD; 06-12-09 at 16:38.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 23:12   #230
InsaneDriver

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 7
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Asta inainte sa fie prezentat noul A8 care nu numai ca are mai mult lux ca toate modelel la un loc dar si cea mai noua tehnologie, plus greutate mult mai mica ca la seria 7 si S si asta cu toate ca are Quattro...asta inseamna inovatie. Sa reamintesc ca vechiul cockpit de A8 a fost premiat ani la randul ca fiind cel mai frumos si spectaculos din industria auto?
InsaneDriver is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 23:19   #231
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

defapt Noul A8 e naveta spatiala ultra luxoasa, iar S klass inca a ramas la interior de volga.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 23:26   #232
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by InsaneDriver View Post
Asta inainte sa fie prezentat noul A8 care nu numai ca are mai mult lux ca toate modelel la un loc dar si cea mai noua tehnologie, plus greutate mult mai mica ca la seria 7 si S si asta cu toate ca are Quattro...asta inseamna inovatie. Sa reamintesc ca vechiul cockpit de A8 a fost premiat ani la randul ca fiind cel mai frumos si spectaculos din industria auto?
ahahahahahahaa de catre cine??
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 23:31   #233
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

de catre lego company
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 00:23   #234
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
defapt Noul A8 e naveta spatiala ultra luxoasa, iar S klass inca a ramas la interior de volga.
Daca Mercedes arata tot ca o Volga in interior pot sa spun ca A8 a uitat sa schimbe designul exterior, ba scuze au facut botul pom de Craciun si in spate au tras de fundul unui A4.

Vezi, fiecare cu parerile lui dar exagerari poate face oricine, mie personal imi plac toate cele 3 interioare.

Dar acum serios vorbind este cam trist dar adevarat designul exterior A8 pe care cinstit sa fiu il asteptam cu interes, mi-au placut deriile trecute.

Astept sa-l vad in realitate, poate-mi mai schimb putin impresia.

Pana una alta tot S-ul face legea pe design exterior si mai este si vechi, 7-ele slab si A8 la fel, mult sub asteptari, anoste, sterse, fara personalitate mai frumos e faceliftul e la LS si mai nou o sa apara si un Jaguar frumos rau.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 07:45   #235
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Si mie imi plac toate 3, dar nu poti sa zici ca un interior face cat 2 la un loc, avand in vedere ca noi aici vorbim de Sklasse care e cam etalon in asa ceva ! Nu cred..a8 sa se ridice macar la nivelul S klasse.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 08:28   #236
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by InsaneDriver View Post
Asta inainte sa fie prezentat noul A8 care nu numai ca are mai mult lux ca toate modelel la un loc dar si cea mai noua tehnologie, plus greutate mult mai mica ca la seria 7 si S si asta cu toate ca are Quattro...asta inseamna inovatie. Sa reamintesc ca vechiul cockpit de A8 a fost premiat ani la randul ca fiind cel mai frumos si spectaculos din industria auto?
PVD, te-am rugat să nu īţi mai creezi cont pe 4tuning, sunt mai perseverent ca tine īn a-ţi bana clonele decāt eşti tu īn a-ţi crea conturi.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 12:56   #237
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

da dupa primele imagini sunt nemultumit atat de noul seria 5 (care nu mai are nici o personalitate cu acele elemente de la seria 3 si seria 7 iar linia de design pentru interior e prea conservatoare)cat si mai mult de A8 care pare mai mult un facelift si chiar exagereaza cu designul acelor leduri ,singura imbunatatire e noua plansa de bord.Personal pot spune ca modele Jaguar XF si XJ sunt cele mai frumoase din clasa si merita toate aprecierile..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 12:59   #238
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post

Vezi, fiecare cu parerile lui dar exagerari poate face oricine, mie personal imi plac toate cele 3 interioare.
cui nu-i plac ?

Dar sa zici ca un interior de Sklasse ( care e etalon ) si unul de serie 7 ( care e foarte foarte apropiat de S) NU FAC.. CAT CEL DE A8. Inseamna ca ai nevoie de valeriana si camasa de forta.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 15:10   #239
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Pai in primul rand interiorul de 7 imi place mult mai mult decat cel de A8, A8-ul in afara de consola centrala dintre scaune chiar nu are nimic, o plansa de bord gen Renault cu un display cu aspect aftermarket.
http://www.worldcarfans.com/10912012.../highphotos#20
http://www.worldcarfans.com/10911262...t/highphotos#1
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 15:31   #240
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Interioru de la Serie 7 a dat tonu cu forma bordului .
KAY_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -