Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-10-09, 11:57   #76
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

"Colegul Alfa" a spus ca BMW NU se potriveste cu deviza aia. Ca e real sau nu e partea a doua, dar ai inteles gresit .

Bineinteles ca BMW este o firma mare, nu a zis nimeni ca ar fi un fel de Daewoo. Unlord a zis cu totul altceva si are dreptate, comparativ cu VAG care cuprinde VW, Audi, Lamborghini, Bentley, Bugatti, Seat, Skoda, BMW singur chiar este mic. E o diferenta intre afirmatii, nu vi se pare ?

PS: Sper sa nu votezi cu marinarul....
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-10-09, 17:40   #77
Alfa_band

Stage 5
 
Alfa_band's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,113
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Si ca sa revenim....eu unul am condus mai orice de la Merdes inafara de clasa B si cam orice de la BMW inafara de cateva motorizari. Mercedes se bazeaza pe confort, pe muuuuulte butonase care pe mine unu ma scot din sarite, are cu totul alte atuuri fata de BMW care se bazaeaza mai mult pe feelingul soferului, pe sportivitate etc. Eu unul de aceea prefer BMW.
Alfa_band is offline   Reply With Quote
Old 23-10-09, 17:44   #78
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Intr-adevar, BMW se bazeaza pe feelingul soferului si o face chiar bine! Nu cred ca e vreo serie de la ei care sa nu aiba feeling sportiv.

In schimb si Mercedes au un feeling foarte bun( legat de comfort ), dar uneori chiar te ia somnu de la atata comfort!

Aici este de ales intre omu sportiv si omu familist si cuminte.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 00:26   #79
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Alfa_band View Post
1. Sunt pe un forum auto nu unul de limba romana, daca vrei sa faci pe profu' de romana, du-te la scoala.
Daca merg la scoala ... sper sa nu chiulesti si a -2 a oara !

Quote:
Originally Posted by Alfa_band View Post
2.Te-ai considerat jignit ca te cuplez cu Dolb??)) Pai el a avut un e46(cu probleme) acum vreo 3 ani si de atunci cred ca a postat contra BMW pe orice tread posibil de pe forumul asta...deja e plictisitor
Si care e legatura cu mine ca tot nu m-am prins?


Quote:
Originally Posted by Alfa_band View Post
3. Ca BMW nu urmeaza acel marketing "sa umplem planeta de masini, nu conteaza calitatea " asta nu inseamna ca BMW sunt o "firma" minuscula. Mai urmareste sondajele de vanzari din segmentul lor de piata sa vezi cum sta BMW la vanzari ....asa firma minuscula cum e.
Divaghezi intentionat! Era comparatia cu Merc si Audi care sunt mult mult mai mari si au capital mult mai mare si au resurse financiare mult mai consistente etc. Eu nu am scris ca ar vinde putin sau mult ci ma refeream strict la valoarea lor pe piata. Si AMD vinde f. bine dar Intel sunt de vreo 10 ori mai mari ... poate te ajuta exemplu asta, sau poate iar ma trimiti la scoala sa-ti predau ? ... si mai si 25 de ani!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 19:30   #80
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Audi are capital mai mare decat BMW? Audi care e o lipitoare pe langa Volkswagen...off, doamne...
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 20:06   #81
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Sa inteleg ca si Porsche, Bentley sau Lambo sunt tot niste lipitori pe langa vw? Asta inseamna un concern auto pentru tine?
Audi a fost preluat de catre firma Volkswagen acum zeci de ani, e adevarat. Dar daca imi explici si mie de ce este o lipitoare, ai nota 10
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 20:24   #82
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

ti`ai raspuns singur la intrebare...e concern...nu e marca de sine statatoare, a cui concern e BMW?
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 20:38   #83
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

iti raspund acuma: VAG e concernul, iar restul sunt brandurile lui.
iti citez din DEX: concern = organizatie complexa care reuneste intreprinderi legate intre ele prin activitatea lor, intreprinderile ramanand formal independente; reunire de intreprinderi economice din diferite ramuri sub conducerea unui grup restrans de monopoliti, in care intreprinderile isi pastreaza formal o anumita independenta.
Acuma, eu nu inteleg de unde Audi e lipitoare pe langa vw? tocmai ca Audi e peste vw in sectoarele in care produce masini. (vw produce si autovehicule comerciale si utilitare). Imi vine acum in minte Audi 50, care a fost un succes, si care a fost "preluat" de vw cu numele Polo... si la ce succes a avut polo cu toate modelele, era frumos sa fi avut 4 cerculete pe grila. Faptul ca aceste branduri sunt reunite sub un concern nu inseamna ca vreunul din membri nu ar fi in stare sa produca masini

Am deviat putin de la subiect. Trebuie sa comparam Audi cu celelalte marci, nu grupul VAG.

Last edited by CLM_Audi; 30-10-09 at 20:43.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 15:24   #84
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Audi: 99.55 percent of shares are currently held by Volkswagen AG. The remaining shares, or 0.45 percent, are free-floating.
BMW Named Most Sustainable Automobile Company for 5th Year Straight
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 16:21   #85
raidaru

Stage 5
 
raidaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Daca te uiti in mare toate cele 3 marci sunt f apropriate, daca o iei mai amanuntit observi ca BMW are cea mai avansata tehnologie, si de aceea dupa parerea mea e pe primul loc,oricum alegerea uneia dintre aceste marci tine mai mult de gust, toate fiind foarte bune
__________________
Chrysler Sebring Convertible
Renault Laguna
Peugeot 106
raidaru is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 17:19   #86
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
iti raspund acuma: VAG e concernul, iar restul sunt brandurile lui.
iti citez din DEX: concern = organizatie complexa care reuneste intreprinderi legate intre ele prin activitatea lor, intreprinderile ramanand formal independente; reunire de intreprinderi economice din diferite ramuri sub conducerea unui grup restrans de monopoliti, in care intreprinderile isi pastreaza formal o anumita independenta.
Acuma, eu nu inteleg de unde Audi e lipitoare pe langa vw? tocmai ca Audi e peste vw in sectoarele in care produce masini. (vw produce si autovehicule comerciale si utilitare). Imi vine acum in minte Audi 50, care a fost un succes, si care a fost "preluat" de vw cu numele Polo... si la ce succes a avut polo cu toate modelele, era frumos sa fi avut 4 cerculete pe grila. Faptul ca aceste branduri sunt reunite sub un concern nu inseamna ca vreunul din membri nu ar fi in stare sa produca masini

Am deviat putin de la subiect. Trebuie sa comparam Audi cu celelalte marci, nu grupul VAG.

Al cui concern e BMW?
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 17:42   #87
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Audi: 99.55 percent of shares are currently held by Volkswagen AG. The remaining shares, or 0.45 percent, are free-floating.
BMW Named Most Sustainable Automobile Company for 5th Year Straight
Ceea ce conteaza este cum stau automobilele care ies pe portile fabricii. Pe posesorul de M5 cred ca il doare in bascheti ca BMW a fost numit blabla cand unul cu RS6 ii rupe capu. La fel si pe eventualul posesor de Z4 il doare in paispe de cum au numit niste "haia" compania BMW cand el nu are ce BMW sa cumpere ca sa rivalizeze cu TT-RS.

Ceea ce conteaza de asemenea este puterea financiara a VAG, concern puternic format din multe branduri. Unde sunt multi puterea creste, asta poate aduce doar beneficii pentru VW/Audi. Una e sa "fii lipitoare" aka sa consumi banii cuiva fara sa produci mare lucru alta e sa faci parte din concern, cum face parte Audi si sa aduca bani grei acolo. Puterea aia financiara de care vorbeam a facut posibila aparitia unei capodopere gen Veyron, daca nu isi permiteau sa iroseasca atatia bani doar sa arate ca pot atunci nu exista niciun Veyron care in mod direct nu aduce profit (de fapt aduce pagube) dar in mod indirect (marketing etc) aduce castiguri.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 17:42   #88
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by raidaru View Post
... daca o iei mai amanuntit observi ca BMW are cea mai avansata tehnologie...
Argumenteaza... sau spune cum sa o iau mai amanuntit ca sa observ ca bmw are cea mai avansata tehnologie. Oricum nu conteaza cine are tehnologia, ci conteaza cine are tehnica.

Cat despre grupul VAG... nu inteleg de ce s-a deviat discutia in aceasta zona

Last edited by CLM_Audi; 31-10-09 at 17:52.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 18:23   #89
raidaru

Stage 5
 
raidaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
Argumenteaza... sau spune cum sa o iau mai amanuntit ca sa observ ca bmw are cea mai avansata tehnologie. Oricum nu conteaza cine are tehnologia, ci conteaza cine are tehnica.

Cat despre grupul VAG... nu inteleg de ce s-a deviat discutia in aceasta zona
Timp de 3 ani, am citit in fiecare luna multe reviste in domeniu, auto motor si sport in special, si crede-ma ca nu vorbesc aiurea, momentan m-am redirectionat mai mult atentia asupra caraudio, fiindca oricum nu am bani sa-mi cumpar ultimele masini cu tehnologie avantgardista, dar cum ziceam diferenta intre cele 3 marci e minora, alegerea e in functie de gust, tu fiindca ai audi preferi audi, eu am bmw si inclin spre bmw...............
raidaru is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 18:56   #90
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ceea ce conteaza este cum stau automobilele care ies pe portile fabricii. Pe posesorul de M5 cred ca il doare in bascheti ca BMW a fost numit blabla cand unul cu RS6 ii rupe capu. La fel si pe eventualul posesor de Z4 il doare in paispe de cum au numit niste "haia" compania BMW cand el nu are ce BMW sa cumpere ca sa rivalizeze cu TT-RS.

.
cred ca si la unii posesori de Bmw li se cam falfaie ca exista RS6 si TTRS
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -