Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 12-11-09, 23:25   #151
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
parca spuneai ca ai a4-ule din 2006 (sau tata o are), deci in 3 ani masina este toata zgariata si forjata, imi dau seama cum stii tu sa tii la o masina.
Duci demonstraţia ta ipotetică mai departe decāt e cazul. Faci supoziţii care nu sunt susţinute de prea multe puncte concrete, naşti flame şi eşti off-topic.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 21:51   #152
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Duci demonstraţia ta ipotetică mai departe decāt e cazul. Faci supoziţii care nu sunt susţinute de prea multe puncte concrete, naşti flame şi eşti off-topic.
care demonstratie ? ce iti pare ca incerc sa demonstrez ? sau nu e voie sa raspund la mesajele altor oameni, eu cred ca am dreptul sa ma exprim atata timp cat nu am atacat pe nimeni si nu am folosit niciun cuvant jignitor, sau forumul asta are trasaturi ceausiste. Iar din toate mesajele de aici care majoritatea sunt off-topic tocmai la al meu ti-ai dat seama de asta, desi nu vad ce ar fi off-topic in ceia ce am spus. Sau ai intrat si tu in campania anti-vag ca pana la urma despre asta este vorba, din cate observ incerci sa ii opresti pe toti care spun ceva pozitiv despre vag, am observat asta si cand te-ai luat de anaconda si clm_audi (recunosc ca anaconda mai sare putin calul,dar uneori are si dreptate), ma intreb de ce nu te iei si de ceilalti care au acelasi comportament pe forum dar care sustin o alta marca. Mai mult nu mai spun, poate o sa pot avea voie sa discut aici liber doar daca imi schimb preferintele auto.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 14:17   #153
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Nu mă interesează ce marcă susţineţi.
Postezi strict despre cele 3 mărci, cu argumente concrete şi clare, nu despre cum īşi īntreţine unul din useri maşina de la tata.
Am ales să te rog public să postezi doar despre ce se cere īn topic īn loc să te penalizez şi tu te victimizezi şi acuzi de cenzură, dar mai faci īncă un post off-topic.
Abţine-te de la divagări inutile şi citeşte punctele 5 şi 6 de aici, ca să īnţelegi de de posturi ca ale tale nu au ce căuta pe 4tuning.
Īmi pare rău că nu puteţi posta orice, pe secţiunea asta īn mod special, din păcate nu se schimbă regulile, eu, tu, oricine trebuie să posteze doar dacă postul lui aduce un plus de informaţii valoroase topicului.

Last edited by aleks; 14-11-09 at 14:20.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 15:33   #154
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Sunt de acord cu ceia ce spui si inteleg foarte bine regulile, dar ideia la ceia ce am spus si mai sus e ca multi sunt liberi sa faca anumite lucruri pentru care mie imi atragi atentia, cum ar fi off-topicul sau alte chesti din astea.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 17:33   #155
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
Sunt de acord cu ceia ce spui si inteleg foarte bine regulile, dar ideia la ceia ce am spus si mai sus e ca multi sunt liberi sa faca anumite lucruri pentru care mie imi atragi atentia, cum ar fi off-topicul sau alte chesti din astea.
E posibil să nu sesizez anumite posturi la timpul potrivit, dacă īmi dai mesaj cu acele posturi scăpate din vedere ai cuvāntul meu că nu fac niciun fel de discriminare şi rezolv scăpările imediat.
Hai să revenim la topic şi la cele 3 mărci, vă rog.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:12   #156
bmw_alpina

Stage 3
 
bmw_alpina's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 153
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

La momentul actual, prin prisma noilor modele si motorizari lansate in ultimii ani de catre cele trei marci, parerea mea este ca Mercedes conduce, urmat de BMW si apoi Audi.
__________________
bmw_alpina is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 13:03   #157
ovidiutm

Stage 2
 
ovidiutm's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 63
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ovidiutm View Post
Mie imi place de Larisa ca vede ca toate Audi-urle sunt la fel si cu LED-urile alea pe post de Devil sunt comparate cu beculetele de pe pom.
Quote:
Originally Posted by LarissaW View Post
Prietene.. m-ai inteles total gresit..
1. nu am spus despre ledurile de audi ca au look de devil, ziceam ca bmw-ul arata ca un dracusor nervos , audi arata ca un pom de craciun
"Prietene"... eu zic sa mai citesti o data citatele de sus sa vezi cine nu a inteles.

Quote:
Originally Posted by ovidiutm View Post
Da, am Audi dar mi-a ramas loc si pentru un plus pentru brandul BMW, seria 3 avanseaza de la model la model (net superior fata de seria 5 si seria 7), look agresiv peste Mercedes, motoare fiabile si silentioase.
Quote:
Originally Posted by LarissaW View Post
Cat despre seria 3 net superioara seriei 5.. din ce punct de vedere?
Din nou, nu ai inteles: ca avans de la un model la altul. Clar sunt masini din categorii diferite dar eu vorbeam de avans.



Quote:
Originally Posted by LarissaW View Post
8. eu n-am zis ca bmw e audi sau invers, nu-mi permit sa aduc asemenea injurii bmw-ului.
Aici ai fost rautacioasa, nu doar subiectiva.


Quote:
Originally Posted by LarissaW View Post
Iar de A4, e quattro.. DAR am impresia ca fug rotile de sub mine, mi-a fost frica sa o conduc cu mai mult de 180 km/h pt ca aveam impresia ca merg in 2 maxim 3 roti "frumosi", masina aia patineaza la greu, subvireaza si are si o groaza de probleme pe partea electronica...
.
.
.
In concluzie, cel mai prost 4x4 pe care l-am condus vreodata.
Crede-ma ca m-am gandit de 2 ori daca mai are rost sa iti mai raspund cand am vazut afirmatia ta dar m-am gandit ca nu e prea tarziu sa mai inveti si tu ceva.
Eu zic sa te mai documentezi despre sistemul 4x4 denumit quattro de Audi inainte sa te hazardezi in afirmatii penibile. Cauta putin prin istoria acestui sistem, ceea ce a realizat Audi prin ani '80-'90 (vezi S2, vezi Le-Mans) cu acest sistem si apoi uita-te la indragitul brand BMW.
ovidiutm is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 14:24   #158
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ovidiutm View Post
Eu zic sa te mai documentezi despre sistemul 4x4 denumit quattro de Audi inainte sa te hazardezi in afirmatii penibile. Cauta putin prin istoria acestui sistem, ceea ce a realizat Audi prin ani '80-'90 (vezi S2, vezi Le-Mans) cu acest sistem si apoi uita-te la indragitul brand BMW.
Eu cred ca ar trebui sa ne rezumam strict la modelele de strada, comerciale, unde quattro nu a excelat, cu cateva exceptii gen Allroad.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 20:28   #159
ovidiutm

Stage 2
 
ovidiutm's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 63
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

De acord dar cand vorbim de un motor de 3 litri pe o masina de circa 1700kg cu tractiune integrala, se schimba putin problema.
ovidiutm is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 23:22   #160
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ordinea e buna cum e in topic.....am condus Audi A4 de curand si mi s-a confirmat ca e doar un passat mai scump .....ce finisaje si alte minciuni are in plus fatza de un passat, va spun eu: nici una(vb de aceleasi dotari)
In schimb MBz si BMW nu s-au ieftinit intr-atat sa faca masini la care le trage numai fatza....A-klasse nu intra in discutie, pt ca, la cate modele face MBz practic nici nu poate fi luat in calcul decat eventual ca o prezenta minora exceptie :P
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 23:27   #161
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Singurul lucru care s-a confirmat acum este ca vorbesti in necunostinta de cauza.

VW Passat si Audi A4 B8 (modelul aflat in productie in momentul redactarii postului asta) NU impart platforma tehnica, nu au nimic in comun cu exceptia anumitor motorizari. De asemnea si interiorul este superior la A4.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 16-11-09 at 23:29.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 23:34   #162
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Singurul lucru care s-a confirmat acum este ca vorbesti in necunostinta de cauza.

VW Passat si Audi A4 B8 (modelul aflat in productie in momentul redactarii postului asta) NU impart platforma tehnica, nu au nimic in comun cu exceptia anumitor motorizari. De asemnea si interiorul este superior la A4.
Siiiigur.....ca NU, la modelele de passat si A4 cu care am mers si condus si amune A4 din 02-03 si Passat din 04.
Oricum, tu vb in f mare necunostinta de cauza ca oricum la amandoua le trage fatza si impart acelasi fantastic 1.9tedei iar gabaritele sunt practic la fel, nu mai vb de chestii care le potrivesc una de la alta precum ambreaj, CV(si aia cu 5 si aia cu 6 trepte sunt la fel pe ambele), planetare, fuzete, bratze, frane, directie, etc :P
.....totusi cred ca suspensia e un pic mai diferita, pt ca intr-adevar audi e un pic mai smooth pe gropi
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 23:36   #163
ovidiutm

Stage 2
 
ovidiutm's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 63
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

_anaconda, eu m-am convins... la x ii place z marca si oricine zice ceva negativ de marca lui ii este dusman! Iar parerile sunt foarte foarte subiective! Asadar eu ma retrag din discutie si raman la ideile mele asa cum si restul o face in felul lui.

In topul meu vad treaba asa:

Mercedes
VAG
.
BMW
ovidiutm is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 23:38   #164
Dutor

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 123
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Dutor is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 23:50   #165
ovidiutm

Stage 2
 
ovidiutm's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 63
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mda... eu as prefera Mercedesul in ciuda rezultatului si a concluzilor celor de la TG.
ovidiutm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -