Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 17-02-12, 14:31   #1771
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
ce tare esti.
R8 este fix gunoi pt ca este mai scump ca GT-R si are performante inferioare

pai tu compari cu cel mai ieftin supercar.
daca ne uitam la pretul lui 911, porsche tot gunoi este tinand cont si de performante.

aici se discuta de bmw vs mercedes vs audi.
ca si SLS la perormantele proaste raportate la GT-R si pretul pe care le au cele doua, nu este gunoi, este rahat, gunoiul il mai reciclezi.

iti bazezi afirmatiile raportandu-te la ce vrei tu si tragi concluzii pripite.
Este o categorie in care vorbim de performanta ridicata raportata la pret, desigur.

R8 5.2 nu este mai scump in comparatie cu concurenta mai puternica, ca nu este cu 5-10 mii de EUR mai scump, este EXORBITANT.

Costa fix dublu decat Z06, cu 70% mai mult decat GT-R R35, si cu 50% mai mult decat Porsche Carrera S cu 20% peste ZR1 si toate 4 il mananca pe paine, ba chiar vre-o 3 isi bat joc de el.

Deci ce este R8 daca nu un gunoi megasupraestimat!?

Nu are istorie, nu are performante si costa enorm. AUDI

Ce avantaje are R8!?

Eu zic sa te mai documentezi referitor la SLS ca sa observi ca este o clasa aparte de superspotiva, nu concureaza real nici cu Porsche, nici cu R8, nici cu GT-R, este un fel de limuzina in lumea supercarurilor.

Oare de ce au declarat de curand Mercedes ca vor face un concurent pentru 911, pentru ca aveau unul!?

Last edited by GTR; 17-02-12 at 14:35.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 14:43   #1772
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Te-ai gandit ca R8 nu este pentru performanta pura ? Daca e sa compari cu GT-R sau ZR1, aproape totate masinile par gunoaie overpriced dar mai sunt si alti factori. R8 iti ofera un interior primitor, de calitate, dotari, confort, fiabilitate si nu e asa imposibil de condus la limita ca un Z06 sau ZR1. Eu pariez ca doi soferi banali, unul cu R8 altul cu Z06 pe circuit, ala cu R8 castiga. Ca Stig sau draci pe pereti care sunt piloti pot sa il struneasca la maxim, mi se rupe ca eu nu sunt pilot la fel ca 99.99999% din ceilalti soferi.

Asa si M5-ul nou comparat cu GT-R la performante pare un rahat, asta nu inseamna ca si este.

Aici insa e Audi vs MB vs BMW nu Audi vs restul lumii, pana una alta R8 nu are rival la ei.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 14:45   #1773
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
esti praf.
copy paste ai dat tu. tu esti cel ce nu te-ai uitat. eu vad timpi mai buni pt RS5 pe 10 din 15 circuite.


vreau sa-ti reamintesc: praf.
Copilul mamei tale este praf ... nu mai sari cu jigniri ca doar atat poti, copil batran ! In primul rand nu am dat copy/paste mai suferindule, am dat un quote la o informatie postata de altcineva. Nici atata lucru nu poti observa ? Asa ca te rog frumos , nu te mai baga aiurea in seama daca ai si deficiente de atentie !

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Din cate stiu eu, Sebastian a scos 12.7 cu M3 cu modificari. Greu de crezut ca un m3 stock scoate la fel.

Cat despre RS5, timpii de pe circuite contrazic diferenta aia mare care vor ziaristii sa para intre cele 2 masini. Se vede clar ca sunt exact prin aceeasi zona, indiferent ca vorbesti de manevrabilitate sau acceleratie.
Eu am dat timpul pt manuala, pt DCT e si mai bun si beneficiezi si de launch control, nu mai e chiar asa mare problema sa obti timpul ... si da sunt apropiate masinile, mai putin la pret, unde RS5-ul se apropie de GT-R ...

Last edited by UNLORD; 17-02-12 at 14:58.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 15:28   #1774
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
aici te contrazic total.
a6 la dinamica nu sta mai bine doar ca a6-le generatia veche ci sta mai bine si ca seria 5.
vezi fastestlaps.com cu testele facute de autozeitung si automotorundsport.
la motorizari din ce se vede tot din testele facute pana acum, iar bmw sta mai prost.:

3.0tdi single turbo >530d(teste facute)
3.0tdi twinturbo> 535d(teste facute)
3.0tfsi >535i(teste facute)

2.0tdi 177 cp> 520d(teste facute)
pt aceasta motorizare chiar voi ati pus un test. fiind fwd audi pleca mai prost, recupera pana la 100 si la 130 trecea in fata.
apoi reprizele 60-100 in treapta a 4-a cat si 80-120 intr-a 6-a erau dezastruase pt bmw, audi avand motorul mult, mult mai elastic.

pt 525d versus 3.0tdi -204 cp nu trebuie teste ca bmw e mai bun
pt 528i versus 2.8fsi nu trebuie teste pt ca bmw mai bun

astept sa vad 2.0tfsi 180cp versus 520i

4.0tfsi versus 550i nu s-a testat deocamdata.

550d nu are echivalent la audi si nici M5.

nu stiu pe ce iti bazezi afirmatiile. eu mi le bazez pe cifre concrete.
poti aduce argumente(cifre) in favoarea la ceea ce spui.
.................................................. ................................
Partial de acord cu tine, deocamdata pe handling A6 domina ceea ce este foarte important.

Pe motoare insa nu ma intereseazxa decat capaciteatea vs putere.

Deci M5d este un 3.0 diesel supralimentat, nu ma intereseaza cu cate turbine, nu le-a interzis nimeni celor de la Audi sa bage si 10 turbine. La un motor de 3.0 diesel turboalimntat BMW domina clar.
La motorizare de 2.0d mai asteptam sa mai vedem niste teste, este prematur sa discutam acum.

"pt 528i versus 2.8fsi nu trebuie teste pt ca bmw mai bun

astept sa vad 2.0tfsi 180cp versus 520i"

Pentru asta nu trebuie test, 528i mai nou este un 2.0 trurboalimentat, concurent al lui 2.0tfsi teoretic, foarte departe de ambele variante de la Audi, se pare ca este mai performant chiar decat 4.2 fsi.

Sa nu uitam ca asta este ultimul pas al Audi, foarte bun dealtfel, vom vedea ce face BMW in privinta handlingului si chiar si la motoare. Sa nu uitam ca au un 2.0d de 204 care este oricum referinta la 2.0diesel si acre am inteles ca vor sa-i mareasca puterea la ~240CP care ar putea cu brio sa-i ai locul lui 525d.

Oricum este clar ca este pentru prima oara cand un A6 se bate sau chiar bate in anumite cazuri seria 5 si asta este foarte tare.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 15:31   #1775
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Copilul mamei tale este praf ... nu mai sari cu jigniri ca doar atat poti, copil batran ! In primul rand nu am dat copy/paste mai suferindule, am dat un quote la o informatie postata de altcineva. Nici atata lucru nu poti observa ? Asa ca te rog frumos , nu te mai baga aiurea in seama daca ai si deficiente de atentie !



Eu am dat timpul pt manuala, pt DCT e si mai bun si beneficiezi si de launch control, nu mai e chiar asa mare problema sa obti timpul ... si da sunt apropiate masinile, mai putin la pret, unde RS5-ul se apropie de GT-R ...

Parerea mea este ca ambele sunt acelasi target de pret, diferenta dintre ele este de aproape 5000 de euro in favoarea Bmw-ului. Este adevarat nu e o diferenta de cateva sute de lei dar oricum la o asemenea suma... cine va dispune de banii astia sa faca o astfel de achizitie nu cred ca va lua aceasta diferenta in calcul.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 15:32   #1776
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Eu am dat timpul pt manuala, pt DCT e si mai bun si beneficiezi si de launch control, nu mai e chiar asa mare problema sa obti timpul ... si da sunt apropiate masinile, mai putin la pret, unde RS5-ul se apropie de GT-R ...
tare este ca M3 sedan bate RS5 pe pista
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 15:36   #1777
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mie tot pe acolo imi par:

http://www.fastestlaps.com/compariso...audi_rs_5.html
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 15:49   #1778
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Alexc2vtr View Post
Normal, exageram putin. Masinile sunt foarte apropiate, dar daca ar fi sa aleg nu ar trebui sa stau pe ganduri.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 16:04   #1779
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Parerea mea este ca pana la urma ramane o chestie de gust. Ambele masini sunt performante.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 16:08   #1780
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

@gtr

esti neinformat...partial.
525d cu motor L6 si 204 cp a fost pe seria 5 f10 doar pt un an.
motorul de doi litri si 204 cp+400nm cu doua turbine de la bmw a fost upgradat la sfarsitul anului trecut iar acum are 218cp si 450NM si acum este inclusiv pe seria 5 sedan sau touring disponibil de comandat la automobile bavaria si va fi imediat disponibil si pe seria 1 si 3.

planurile pt viitor la audi pe categoria motoarea de doi litri sunt de 190 cp pt o singura turbina( se pare ca este maximul ce pot ei face) si dieselul cu doua turbine va fi initial pe a3 si pe golf GTD si va avea 223cp si 450Nm limita superioara a acestui motor fiind estimata de audi la 240 cp.

asta cu x28i de la bmw > ca 4.2fsi de la audi este tare. cateodata ma intreb de unde le scoti.
pai asta inseamna ca x28i de la bmw este > si decat V8-ul aspirat de la bmw pt ca intre cele doua V8-uri concurente nu este nimic de ales.

dar tu de unde scoti astea?
de unde ai scos tu x28i > 4.2fsi ?

iarasi esti neinformat:

motorul de doi litri benzina de la bmw va veni in doua trepte de putere declarate de bmw: 184 cp (320i si 520i) cat si 245cp (328i si 528i).
atat 320i cat si 520i sunt disponibile pt a fi comandate.

x20i are echivalent pe 2.0tfsi -180cp si 320NM. deocamdata nu exista teste intre astea doua. cand vor fi, vom avea dreptul sa vorbim.

bmw pe seria 5 are 3 motoare pana in 300cp : 184-245-306
audi are 4 pana in 300 cp: 180-204-272(3.0tfsi detunat) si 300 cp(tot 3.0tfsi detunat fata de varianta S4/S5)

in principiu 528i -245 cp nu are echivalent la audi cum nici 2.8fsi -204cp respectiv 3.0tfsi 272 cp nu au echivalent la bmw.
deci, cel putin in zona 250 cp +/- anumite valori, cine vrea, alege in functie de ce vrea si de cum il tine buzunarul.


revenind la subiectul performance car, deocamdata in ograda celor de la mercedes nu exista decat sls iar la audi, R8. fie ca solutiile tehnice sunt diferite, fie ca iti convine sau nu, masinile astea sunt alaturate in teste nu de mine, nu de tine ci de altii.

apoi, chiar de nu este subiectul discutiei, r8 nu si-a propus niciodata sa fie un produs accesibil unui client ce are bani doar de gt-r. audi r8 V10 se vinde mai bine avand pretul 150.00 euro decat daca ar fi avut 100.000 euro.
audi R8 are alt public tinta fata de GT-R, public la care nissan nu va putea asipra niciodata si bineinteles ca este valabil si invers.
pretul este corect pt ambele masini. pt 10.000 euro cheltuiti in plus de audi, acestia ofera o alta calitate a interiorului alte finisari, materiale mai usoare samd. pt cei 10.000 euro cheltuiti in plus, audi cere alti 40.000 euro.
daca nissan ar fi cheltuit 10.000 euro in plus pe gt-r, nu i-ar fi platit nimeni.

la fel este si cu R8 versus SLS. R8 are o limita a imaginii care nu poate fi comparata cu SLS. oricand, un client de sls va plati diferenta de pret, chiar de r8 ofera performante superioare dar asta nu-l transforma pe sls intr-un gunoi. asa functioneaza lucrurile.
nu mai folosi cuvinte nechibzuite.


aaa si inca o chestie.

daca nu te intereseaza decat varianta de top la o cilindree, neluand in calcul variantele intermediare( vezi cazul 530d, 535d), sa inteleg ca nu iei in calcul la 2.0tfsi variantele intermediare adica : 170, 180, 211, 265 cp ci doar varianta de top adica 272 cp(estimata de audi), in realitate 280 cp.

cum sunt cele doua variante de top de la cei doi concurenti ?
cum de abia acum bmw a reusit sa se apropie de un motor audi vechi de 5 ani ?

Last edited by ELODIA GHINESCU; 17-02-12 at 16:16.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 16:13   #1781
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

GTR pe 525d este deja motorul de 2.0 218cp 450NM.Eu am auzit ca cei de la VW vor sa scoata 2.0BIT 240cp
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 16:17   #1782
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
GTR pe 525d este deja motorul de 2.0 218cp 450NM.Eu am auzit ca cei de la VW vor sa scoata 2.0BIT 240cp
asta spuneam si eu mai sus.
prima etapa a lui 2.0 BIT va fi de 223 cp, 240 cp fiind maximul ce estimeaza ei actualmente ca pot sa scoata din acea cilindree.
190 cp va fi imediat disponibil pe 2.0tdi single turbo.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 17:00   #1783
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Mie mi se pare idioata cursa asta pentru motoare din ce in ce mai performante in timp ce fac caroserii din ce in ce mai grele. Performantele dinamice sunt tot alea, nesemnificative practic de la generatie la generatie, consumul nu scade ci creste,masinile sunt din ce in ce mai putin fiabile pentru ca au toate rahaturile prin ele ca sa "optimizeze" pe plm si tot asa, la nesfarsit. A, si preturile devin SF, din ce in ce mai mult.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 17:33   #1784
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Numa usor sa nu va bateti,parca ati detine fiecare cate o companie auto.
Va certati pe niste masini pe care nu le ati condus niciodata si probabil nici nu o sa le conduceti,sa nu mai zic de detinut.
La diferente de 0,1-0,2 sec conteaza soferul.
ps : nissanu le cam da cu jet
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 18:23   #1785
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Pe mine ma distreaza ca diferente de 2-3 secunde pe un circuit li se par "Abisale" si constituie factori determinanti pentru achizitionarea masinii x sau y. Eu pariez ca aia care chiar cumpara asa ceva ar rade de s-ar caca pe ei daca ar citi threadul asta.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -