Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-09, 19:09   #91
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ma refeream la aia care isi pot permite asa masini, normal ca pe nea gigi de la colt cu buget de 1500 euro si 316 din 1800 toamna nu il intereseaza RS6 dar nu cred ca il intereseaza nici ce premii primeste BMW (fie la motoare sau cine stie ce "award" in vreo celebra revista anonima) cand nu au nicio legatura cu al sau BMW "pisica" sau urs.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 31-10-09 at 19:15.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 20:41   #92
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by raidaru View Post
tu fiindca ai audi preferi audi, eu am bmw si inclin spre bmw
nu neaparat. recunosc ca sunt si mb care imi plac, insa la mb si bmw se pune prea mult accent pe brand: am bmw, am mertz... pac-pac, mai inteles. asta nu imi place la ei, in timp ce lumea priveste Audi ca o "lipitoare" (am citat un coleg de forum) pe langa VW, si vine de multe ori si le da peste bot celorlalti 2 din trio. Pana la urma asa este, alegerile sunt in primul rand in functie de gust si preferinte. Degeaba aduci argumente clare cuiva ca o masina e clar mai buna, ca fiecare alege ce vrea din diverse motive (de exemplu: aduci ca argument motorul, dar pe om il intereseaza designul, aduci ca argument quattro, dar pe om il intereseaza propulsia spate, samd)
Versusuri precum acesta, sau mb vs bmw vs Audi, sau benzina vs motorina, sunt interminabile dupa parerea mea, si de multe ori nu te duc la o concluzie clara: in general fiecare isi sustine marca, pentru ca e clar ca nu iti iei masina la intamplare, deci iti place ceva la masina aia
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 17:16   #93
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
in timp ce lumea priveste Audi ca o "lipitoare" (am citat un coleg de forum)
Eu nu inteleg cum priveste lumea Audi ca pe o lipitoare? lipitoare de ce? sau cum?
Champion is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 17:44   #94
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

vezi in posturile de mai sus, nu eu am zis. postul mi'a fost mutat de la AMGvsMvsRS.
fiindca face parte din grupul VAG, de aceea... copiaza tot de la VW si fara VW ar fi morti deoarece mb si bmw produc masini net superioare, la mii de ani lumina fata de Audi [a se vedea insa stopurile noului touareg ]

Last edited by CLM_Audi; 02-11-09 at 17:50.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 21:44   #95
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
vezi in posturile de mai sus, nu eu am zis. postul mi'a fost mutat de la AMGvsMvsRS.
fiindca face parte din grupul VAG, de aceea... copiaza tot de la VW si fara VW ar fi morti deoarece mb si bmw produc masini net superioare, la mii de ani lumina fata de Audi [a se vedea insa stopurile noului touareg ]
Am inteles acum...mersi
Champion is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 05:34   #96
LarissaW

Stage 1
 
LarissaW's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 14
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Siii.. parerea unei femei:
Desi toate 3 sunt branduri de top, parerea mea e ca nu pot fi comparate, nici macar puse in aceeasi categorie. BMW-ul e o jucarie agresiva cu personalitate, sport, linii bine definite, pt oameni care isi doresc senzatii tari + look de diavol nervos. Mercedesul e o alta jucarie pentru oameni care nu-si doresc neaparat senzatii tari, primeaza lookul, elenganta interioara + exterioara + eleganta cu care se deplaseaza un Merzylein. Stiu, o sa-mi sariti in cap cum ca si Mercedes performante bla bla bla. Da, f adevarat, AMG-urile (restul motorizarilor nu-mi par f agresive) au un sunet care te resusciteaza din morti si rup asfaltul cand se deplaseaza, insa tipica Mercedes este eleganta. O masina f buna pt a te afirma din punct de vedere social in grupul tau de prieteni(pitipoancelor le stralucesc ochii de parca ar fi xenoane la vederea unui asemenea bolid, f buna pt agatat). Acum am ajuns la partea mai nasoala, Audiurile. Audiurile sunt pt oameni care nu se pot hotari intre cele 2 mentionate mai sus + nu au bugetul necesar pt un un Bembeits ori Mercylein. Cumperi Audi(pret mult mai mic fata de cat ai fi platit la BMW sau Mercedes pt performante asemanatoare, extrase, etc) si ai parte de cate un pic(un pic, un pic) din fiecare, un pic de performante, un pic de design (desi mie imi pare ca toate audiurile arata cam la fel; in ultimul timp ledurile ma duc cu gandul la instalatiile de lumini de pe bradul impodobit in noaptea de ajun). Si, acum, ce urasc la fiecare in parte si ce iubesc la fiecare in parte. La BMW nu urasc nimic (poate doar ca ultimele modele sunt cam sensibile si stau cam des in service, nu se pune) si iubesc mai ales tractiunea spate, iDrive-ul si navigatia, care e absolut geniala; poate e absurd, insa la Mercedes urasc exact ceea ce posesorilor de Mercy le place cel mai mult: interioarele cu ornamente de lemn; si de iubit.. hmm.. revin cand imi vine vreo idee(poate sonorizarea?); Audi, clar,URASC POZITIA LA VOLAN, deloc confortabila, execrabila si de iubit.. tractiunea quattro, imi pare mult mai ok decat x-drive-ul BMW.
DECI, din punctul meu de vedere thread-ul asta nu-si are rostul, decat daca e sa analizam din punct de vedere financiar sau performantele M/AMG/RS. Ma astept la replici dure, nu cred ca voi raspunde ) E doar punctul meu de vedere, daca voi vedeti altfel treaba.. e ok. Am dreptul sa fiu subiectiva, sunt sigura ca exista vreo lege in acest sens (P.S.: Nu am citit tot threadul(da, ma bag ca musca-n lapte), n-am avut timp, gotta go, ma asteapta un drumulet de tip calatorie in scopuri.. secret )

Last edited by LarissaW; 06-11-09 at 05:41.
LarissaW is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 10:51   #97
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by LarissaW View Post
Siii.. parerea unei femei:
Desi toate 3 sunt branduri de top, parerea mea e ca nu pot fi comparate, nici macar puse in aceeasi categorie. BMW-ul e o jucarie agresiva cu personalitate, sport, linii bine definite, pt oameni care isi doresc senzatii tari + look de diavol nervos. Mercedesul e o alta jucarie pentru oameni care nu-si doresc neaparat senzatii tari, primeaza lookul, elenganta interioara + exterioara + eleganta cu care se deplaseaza un Merzylein. Stiu, o sa-mi sariti in cap cum ca si Mercedes performante bla bla bla. Da, f adevarat, AMG-urile (restul motorizarilor nu-mi par f agresive) au un sunet care te resusciteaza din morti si rup asfaltul cand se deplaseaza, insa tipica Mercedes este eleganta. O masina f buna pt a te afirma din punct de vedere social in grupul tau de prieteni(pitipoancelor le stralucesc ochii de parca ar fi xenoane la vederea unui asemenea bolid, f buna pt agatat). Acum am ajuns la partea mai nasoala, Audiurile. Audiurile sunt pt oameni care nu se pot hotari intre cele 2 mentionate mai sus + nu au bugetul necesar pt un un Bembeits ori Mercylein. Cumperi Audi(pret mult mai mic fata de cat ai fi platit la BMW sau Mercedes pt performante asemanatoare, extrase, etc) si ai parte de cate un pic(un pic, un pic) din fiecare, un pic de performante, un pic de design (desi mie imi pare ca toate audiurile arata cam la fel; in ultimul timp ledurile ma duc cu gandul la instalatiile de lumini de pe bradul impodobit in noaptea de ajun). Si, acum, ce urasc la fiecare in parte si ce iubesc la fiecare in parte. La BMW nu urasc nimic (poate doar ca ultimele modele sunt cam sensibile si stau cam des in service, nu se pune) si iubesc mai ales tractiunea spate, iDrive-ul si navigatia, care e absolut geniala; poate e absurd, insa la Mercedes urasc exact ceea ce posesorilor de Mercy le place cel mai mult: interioarele cu ornamente de lemn; si de iubit.. hmm.. revin cand imi vine vreo idee(poate sonorizarea?); Audi, clar,URASC POZITIA LA VOLAN, deloc confortabila, execrabila si de iubit.. tractiunea quattro, imi pare mult mai ok decat x-drive-ul BMW.
DECI, din punctul meu de vedere thread-ul asta nu-si are rostul, decat daca e sa analizam din punct de vedere financiar sau performantele M/AMG/RS. Ma astept la replici dure, nu cred ca voi raspunde ) E doar punctul meu de vedere, daca voi vedeti altfel treaba.. e ok. Am dreptul sa fiu subiectiva, sunt sigura ca exista vreo lege in acest sens (P.S.: Nu am citit tot threadul(da, ma bag ca musca-n lapte), n-am avut timp, gotta go, ma asteapta un drumulet de tip calatorie in scopuri.. secret )
am si eu o mica remarca la unele modele comparate Bmw iasa mai ieftin dar per general Audi mai are avantajul componentelor comune cu VW iar la Bmw si Mecedes mai e o tactica de marketing de a oferii unele dotari pe lista de optionale extrapret..
nu e un topic de versus e un topic pentru noutati si de discutii libere despre aceste 3 marcii

Noul BMW Seria 5 a fost deconspirat de catre o publicatie franceza. Modelul isi va face debutul oficial la Salonul Auto de la Geneva, dar primele imagini ale acestuia au iesit deja la iveala.

Noul BMW Seria 5 F10 a fost surprins de catre jurnalistii francezi in cadrul unei prezentari speciale. Francezii de la autosblog.fr au dezvaluit trei imagini a ceea ce se presupune ca este noul BMW Seria 5, care par a fi realizate in Lisabona, aceeasi locatie pe care au folosit-o cei de la BMW pentru unele fottografii ale modelului Seria 5 GT.

BMW Seria 5 F10 va debuta la Salonul Auto de la Geneva din 2010 si va aduce cu sine o serie de tehnologii noi in gama BMW. Noul BMW Seria 5 va beneficia atat de motoarele N55 cu Valvetronic, cat si de tehnologia EfficientDynamics. Design-ul noului model ar trebui sa atraga numerosi clienti, mai ales daca luam in vedere entuziasmul cu care a fost primit noul Seria 5 GT.

Inginerii BMW vor sa reduca consumul de carburant al modelelor din gama Seria 5, inclusiv a viitorului M5. Germanii sarbatoresc 25 de ani de la primul BMW M5 E28, iar viitorul M5 F10 va fi cu 20% mai ecologic fata de actualul M5 E60. Pentru a realiza acest lucru, inginerii BMW au schimbat directia si au utilizat un propulsor supraalimentat. Aceasta a fost singura solutie disponibila pentru a realiza un echilibru intre performante si ecologie.

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	433386l.jpg
Views:	80
Size:	125.5 KB
ID:	1164880   Click image for larger version

Name:	984685l.jpg
Views:	81
Size:	118.4 KB
ID:	1164881  
__________________

Last edited by adrian78bmw; 06-11-09 at 11:06.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 12:44   #98
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by LarissaW View Post
Siii.. parerea unei femei:
Desi toate 3 sunt branduri de top, parerea mea e ca nu pot fi comparate, nici macar puse in aceeasi categorie. BMW-ul e o jucarie agresiva cu personalitate, sport, linii bine definite, pt oameni care isi doresc senzatii tari + look de diavol nervos. Mercedesul e o alta jucarie pentru oameni care nu-si doresc neaparat senzatii tari, primeaza lookul, elenganta interioara + exterioara + eleganta cu care se deplaseaza un Merzylein. Stiu, o sa-mi sariti in cap cum ca si Mercedes performante bla bla bla. Da, f adevarat, AMG-urile (restul motorizarilor nu-mi par f agresive) au un sunet care te resusciteaza din morti si rup asfaltul cand se deplaseaza, insa tipica Mercedes este eleganta. O masina f buna pt a te afirma din punct de vedere social in grupul tau de prieteni(pitipoancelor le stralucesc ochii de parca ar fi xenoane la vederea unui asemenea bolid, f buna pt agatat). Acum am ajuns la partea mai nasoala, Audiurile. Audiurile sunt pt oameni care nu se pot hotari intre cele 2 mentionate mai sus + nu au bugetul necesar pt un un Bembeits ori Mercylein. Cumperi Audi(pret mult mai mic fata de cat ai fi platit la BMW sau Mercedes pt performante asemanatoare, extrase, etc) si ai parte de cate un pic(un pic, un pic) din fiecare, un pic de performante, un pic de design (desi mie imi pare ca toate audiurile arata cam la fel; in ultimul timp ledurile ma duc cu gandul la instalatiile de lumini de pe bradul impodobit in noaptea de ajun). Si, acum, ce urasc la fiecare in parte si ce iubesc la fiecare in parte. La BMW nu urasc nimic (poate doar ca ultimele modele sunt cam sensibile si stau cam des in service, nu se pune) si iubesc mai ales tractiunea spate, iDrive-ul si navigatia, care e absolut geniala; poate e absurd, insa la Mercedes urasc exact ceea ce posesorilor de Mercy le place cel mai mult: interioarele cu ornamente de lemn; si de iubit.. hmm.. revin cand imi vine vreo idee(poate sonorizarea?); Audi, clar,URASC POZITIA LA VOLAN, deloc confortabila, execrabila si de iubit.. tractiunea quattro, imi pare mult mai ok decat x-drive-ul BMW.
DECI, din punctul meu de vedere thread-ul asta nu-si are rostul, decat daca e sa analizam din punct de vedere financiar sau performantele M/AMG/RS. Ma astept la replici dure, nu cred ca voi raspunde ) E doar punctul meu de vedere, daca voi vedeti altfel treaba.. e ok. Am dreptul sa fiu subiectiva, sunt sigura ca exista vreo lege in acest sens (P.S.: Nu am citit tot threadul(da, ma bag ca musca-n lapte), n-am avut timp, gotta go, ma asteapta un drumulet de tip calatorie in scopuri.. secret )
Cand am ajuns la partea cu "Audi e (mult) mai ieftin ca BMW / MB" m-am oprit, am considerat ca am citit suficient. Compara tu preturile la modele din aceeasi clasa cu dotari / motorizari similare si o sa fii uimit (sau nu?) sa vezi ca preturile atat la BMW, MB sau Audi sunt foarte, foarte comparabile si similare. Diferente de +/- cateva mii de euro (care la zeci de mii de euro sunt relativ putin) care se pot justifica usor prin mai multe dotari de serie si asa mai departe.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 13:10   #99
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

daca ai 100.000 de euro disponibili sa iti cumperi un s, un 7 sau un a8, nu cred ca te intereseaza daca a8 e mai ieftin cu 5000 de euro sau ca 7 e mai scump cu 10.000 euro. Iti iei ce ti se potriveste si ce iti place! Pretul nu prea isi are rostul in versusul asta! Daca vorbim de preturi, vorbim la masini de genul aklasse, maxim cklasse unde diferenta de pret este justificabila chiar si la SH.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 15:05   #100
LarissaW

Stage 1
 
LarissaW's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 14
Default

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cand am ajuns la partea cu "Audi e (mult) mai ieftin ca BMW / MB" m-am oprit, am considerat ca am citit suficient. Compara tu preturile la modele din aceeasi clasa cu dotari / motorizari similare si o sa fii uimit (sau nu?) sa vezi ca preturile atat la BMW, MB sau Audi sunt foarte, foarte comparabile si similare. Diferente de +/- cateva mii de euro (care la zeci de mii de euro sunt relativ putin) care se pot justifica usor prin mai multe dotari de serie si asa mai departe.
Daca nu mi-ar fi fost un pic lene.. ti-as fi configurat un audi, un bmw si un mercedes din aceeasi clasa, sa vezi cat costa dotarile lau audi, la bmw sau la mercedes. In fine, nu conteaza. Am specificat undeva mai jos(unde tu nu ai citit) ca e parerea mea personala si ca am dreptul si ca sunt subiectiva.. asa ca nu te ataca f tare, nu asta a fost scopul meu. O zi faina.

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
daca ai 100.000 de euro disponibili sa iti cumperi un s, un 7 sau un a8, nu cred ca te intereseaza daca a8 e mai ieftin cu 5000 de euro sau ca 7 e mai scump cu 10.000 euro. Iti iei ce ti se potriveste si ce iti place! Pretul nu prea isi are rostul in versusul asta! Daca vorbim de preturi, vorbim la masini de genul aklasse, maxim cklasse unde diferenta de pret este justificabila chiar si la SH.
Pai depinde.. daca iti doresti o masina full option pt acei 100 000.. sigur nu alegi mercedes.. un S full option cu motor cat de cat rezonabil trece cu muuuult de acei 100 000 euro(am configurat zilele trecute unul.. si trecea cam cu 40 000 euro peste, configurat pe site-ul mercedes-benz deutschland) (eu ma refer aici doar la preturi de fabrica), pe cand un seria 7 sau A8 full option sunt ceva mai ieftine(10-20 mii euro conteaza in orice buzunar, fie ca ai 100 000, fie ca nu) Ah.. si ar mai fi raportul calitate pret..

Am uitat sa zic.. daca chiar tineti neaparat configuram cateva masini din aceeasi clasa.. voi decideti care.. Ar fi interesant..

Last edited by aleks; 06-11-09 at 15:20.
LarissaW is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 15:54   #101
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

nu stiu de ce ai arunca 100.000 euro pe un audi a8 care arata a "anul 2000". Daca tot vrei sa arunci banii astia, macar sa ii arunci pe ceva care chiar merita cu adevarat. Poate ca s-ul costa mai mult, insa e mercedes si e S .
dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 16:06   #102
LarissaW

Stage 1
 
LarissaW's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 14
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
nu stiu de ce ai arunca 100.000 euro pe un audi a8 care arata a "anul 2000". Daca tot vrei sa arunci banii astia, macar sa ii arunci pe ceva care chiar merita cu adevarat. Poate ca s-ul costa mai mult, insa e mercedes si e S .
Motivul asta am uitat sa-l invoc.. Eu nu as investi 100 000 euro in altceva decat BMW(M3 E92 ). Insa, daca e sa aleg intre Mercedes si Audi, clar Mercedes. Ah.. si daca ar fi sa cumpar un Audi.. clar nu ar fi A8, e prea rotunda pt gusturile mele.
LarissaW is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 17:17   #103
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by LarissaW View Post
Motivul asta am uitat sa-l invoc.. Eu nu as investi 100 000 euro in altceva decat BMW(M3 E92 ). Insa, daca e sa aleg intre Mercedes si Audi, clar Mercedes. Ah.. si daca ar fi sa cumpar un Audi.. clar nu ar fi A8, e prea rotunda pt gusturile mele.
eu ma refer la oameni gen : mircea geoana prostanacu , care nu cred ca isi cumpara m3 si gtr-uri
dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 17:25   #104
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Dupa ultimele 3 posturi _anaconda_ o sa inceapa sa urasca si femeile, nu doar pe mine
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 18:55   #105
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Nu prea m-am prins de ce ai vrut sa zici, poate procesez eu mai greu la ora asta

A8-ul prea rotund ? Unii il critica de faptul ca e prea "cub/tank", S-Klasse e mult mai fluid.Daca A8 ar fi prea rotund un A5/A6 ar fi deja sferice .

PS @ Dolb - sa nu-mi spui ca iti place marinarul .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -