Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-11, 16:05   #1201
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Nu intaleg de ce imi vii cu exemple izolate.

90 % din vanzarile prezentate mai sus constau in principalele game ce sunt foarte asemanatoare la cei trei producatori :

A4 / C-class / Seria 3
A6 / E-class / Seria 5
A8 / S-class / Seria 7
Q7 / ML / X5
Q5 / GLK / X3

Deci tie nu ti-ar ridica putine semne de intrebare daca de exemplu in anul 2010 s-ar fii vandut 10.000 buc. A4 , 10.000 buc. C-class si 3000 buc. seria 3 ? Diferentele pot sa apara desigur si de la afinintatea unora pentru un anumit brand dar si din alte motive cum ar fi experiente cu modele precedente, calitate si exemplele pot sa continue.

In cazul de fata vanzarile fiind foarte apropiate poate sa confirme o apreciere ridicata pentru cei mai mari producatori din segmentul premium dar nu poti sa zici ca nu au relevanta datele statistice in general.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 19:35   #1202
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Eu ma intreb ce se intampla cu Mercedes?Se pare ca pe ei regresul pietii americane i-a afectat cel mai mult..Audi e pentru prima oara liderul in segmentul premium si se pare ca nu se vor opri aici si profita din plin de piata din China de tehnologiile comune cu cei de la VW ..Un mare plus pentru ei au scos un supercar care le-a imbunatatit mult imaginea si ma intreb de ce dorm atata pe ei cei de la Bmw..

Directorii Audi au anunţat ieri, într-o conferinţă de presă care a avut loc la Ingoldtadt şi la care a fost prezent şi **************, că plănuiesc lansarea unor noi modele, gama proprie urmând să crească în ritm susţinut pentru ca Audi să ajungă şi chiar să depăşească la nivel mondial BMW.

VÂNZĂRI, PROFITURI ŞI BONUSURI-RECORD
Cifrele financiare şi ale vânzărilor prezentate ieri de Audi arată o marcă aflată în plin avânt, cu vânzări record în 2010 (1.092.411 maşini, +15% faţă de 2010) şi cu venituri totale în creştere cu 19%, până la 35.4 miliarde de euro. Profitul operaţional al celor de la Audi a atins 3.34 miliarde de euro, cea mai ridicată cifră atinsă de constructorul german în întreaga sa istorie şi o creştere de 108.2% faţă de anul anterior.

Cel mai de succes an din istoria Audi le-a permis şefilor mărcii să acorde bonusuri în valoare medie de 6513 euro fiecăruia dintre cei 42.500 de angajaţi cu contract de la fabricile germane (Ingolstadt şi Neckarsulm). A fost cea mai mare sumă plătită vreodată de Audi ca bonus în funcţie de profit şi echivalează cu 1.5 salarii medii al angajaţilor germani ai constructorului bavarez.

INVESTIŢII ÎN VIITOR
Ţintele Audi pentru anul în curs sunt unele optimiste, germanii vizând vânzări de 1.2 milioane de unităţi în acest an. "Semnele pentru 2011 siunt foarte bune, după un an care s-a terminat mai bine decât ne aşteptam. Vrem să livrăm mai mult de 1.2 milioane de maşini către clienţii noştri din întreaga lume şi să continuăm astfel succesul înregistrat în 2010", a spus Rupert Stadler, directorul Audi AG.

Viitorul apropiat înseamnă, pentru Audi, o concentrare a eforturilor mărcii către dezvoltarea modelelor ecologice care să întărească poziţia brandului în segmentul modelelor hibride şi electrice. Astfel, germanii vor investi între 2011 şi 2015 nu mai puţin de 11 miliarde de euro pentru dezvoltarea gamei şi pentru îmbunătăţirea mediei de emisii de CO2.

NOILE Q3, A6 ŞI Q5 HYBRID VIN ÎN 2011
După ce anul 2010 a fost plin de lansări interesante, noile A1, A7 şi A8 fiind vârfurile de lance în bătălia din două dintre cele mai interesante segmente de piaţă, Audi mizează în 2011 pe patru modele noi care vor avea rolul de a atrage noi clienţi către marca din Ingolstadt. Vorbim, în primul rând, de noua generaţie A6, care va veni în două variante de caroserie (Sedan şi Avant). Apoi, spre toamnă, Audi va scoate pe piaţă noul Q3, un SUV de segment mic care va ataca direct BMW X1.

"Audi A1 şi-a depăşit în ianuarie şi februarie principalul concurent. Conform studiilor noastre, 71% dintre cei care au cumpărat un A1 sunt clienţi noi pentru Audi, iar 50% dintre cumpărători sunt femei" - Peter Schwarzenbauer, directorul biroului de marketing şi vânzări Audi AG.
Nu în ultimul rând, noul Q5 Hybrid va fi primul astfel de model din portofoliul mărcii, oficialii Audi susţinând că piaţa nu este încâ pregătită să adopte cu încredere noile tehnologii. "Nu vrem ca noii noştri clienţi să aibă probleme în a găsi locuri în care să-şi încarce maşina. Vrem să oferim noile tehnologii la timpul potrivit, astfel încât clienţii să fie convinşi de calităţile acestora", a spus la conferinţă Michael Dick, directorul biroului tehnic al celor de la Audi. Asaltul segmentelor hibride va continua, de altfel, şi în 2012, atunci când Audi va scoate pe piaţă versiunile hibride ale lui A6 şi A8.
__________________

Last edited by adrian78bmw; 10-03-11 at 19:37.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 19:58   #1203
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

EU imi doresc din tot sufletul ca BMW sa vanda cel mai putin din cele 3 branduri ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 21:13   #1204
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
EU imi doresc din tot sufletul ca BMW sa vanda cel mai putin din cele 3 branduri ...
Same si cu atat mai mult sa faca asta in Ro
Champion is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 22:40   #1205
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Same si cu atat mai mult sa faca asta in Ro
In Ro e si problema cu s.h.-urile ... se cumpara in tampenie (mai mult ca Audi si Merc la un loc, cred)... stie ce stie romanasul cand vine vb. de costuri de intretinere si fiabilitate. Si eu sunt adeptul cumparatului sh, cam dupa 2 ani, cand masina a pierdut vreo 30-40 % din valoare si binenteles de afara si private seller.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 11-03-11, 07:42   #1206
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

cat respect este pe forumurile de afara pt cele 3 marci, indiferent forumul carei marci este dedicat.

ca si o chestie: au aparut niste poze spion in care urmatoarea generatie de S klasse este testat alaturi de generatia actuala si de un audi a8.

http://www.germancarblog.com/2011/03...l-and-audi-a8/

eu nu stiu ce vrea sa insemne treaba asta, poate altii mai destepti pe aici care ridica la rang de absolut cunostintele pe care le au, pot sa-si spuna o opinie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	487438611712357213.jpg
Views:	93
Size:	26.5 KB
ID:	1913110  
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 11-03-11, 11:20   #1207
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Firma independenta de testare, comuna celor doua. Sau au iesit baietii la caterinca.

In general rivalitatile astea sunt doar pentru marketing.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 11-03-11, 13:09   #1208
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
cat respect este pe forumurile de afara pt cele 3 marci, indiferent forumul carei marci este dedicat.

ca si o chestie: au aparut niste poze spion in care urmatoarea generatie de S klasse este testat alaturi de generatia actuala si de un audi a8.

http://www.germancarblog.com/2011/03...l-and-audi-a8/

eu nu stiu ce vrea sa insemne treaba asta, poate altii mai destepti pe aici care ridica la rang de absolut cunostintele pe care le au, pot sa-si spuna o opinie.
Poate pentru a induce lumea in eroare oricum, in videoul pus de mine pe pagina anterioara cu S-klasse nu am vazut niciun A8

@UNLORD da, la noi in tara e problema cu "beamveurile SH tzipla full fara piele si navi", dar daca v-a scadea si nr de automobile noi cumparate, automat v-a scadea si nr de automobile sh.Mi-as dori ca BMW sa devina o marca mai exclusivista si nu atat de iubita de tzigani, pardon, cetatenii de etnie rroma dar lucru asta e doar un vis frumos :d
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.

Last edited by Champion; 11-03-11 at 13:12.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 11-03-11, 13:44   #1209
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Champion
Mi-as dori ca BMW sa devina o marca mai exclusivista si nu atat de iubita de tzigani
Vorba aia: "Ciori expulzate din Touareg la loc pe craca".
Predator is offline   Reply With Quote
Old 11-03-11, 17:03   #1210
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Poate pentru a induce lumea in eroare oricum, in videoul pus de mine pe pagina anterioara cu S-klasse nu am vazut niciun A8
doar nu iti imaginezi ca exista doar un singur filmulet despre acest S klasse in teste.
e f simplu: in timp ce au filmat clipul ala spion, s klassele nu era insotit de nici un a8, asa se explica de ce nu apare nici un a8 in acel filmulet al tau.
in timp ce au fost facute pozele postate de mine, s klassele era insotit de un a8.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 00:25   #1211
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
cat respect este pe forumurile de afara pt cele 3 marci, indiferent forumul carei marci este dedicat.

ca si o chestie: au aparut niste poze spion in care urmatoarea generatie de S klasse este testat alaturi de generatia actuala si de un audi a8.

http://www.germancarblog.com/2011/03...l-and-audi-a8/

eu nu stiu ce vrea sa insemne treaba asta, poate altii mai destepti pe aici care ridica la rang de absolut cunostintele pe care le au, pot sa-si spuna o opinie.
poate masina era testata pe sosele si un paparazzi destept a facut poza cand sa nimerit sa fie in spate audi. si asa a iesit un sondaj picant pentru multi
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 21:12   #1212
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

pana acum motoarele turbo erau naspa, adica pt cei ce nu erau in stare sa faca un aspirat bun(vezi audi).
de cand a inceput dragostea bmw pentru turbo, apoi acum turbo este viitorul.
cand au aparut cei de la audi cu led-urile, ledurile erau tiganie, acum uite e si bmw-ul cu led-uri.
sunt curios in ce se transforma led-urile acum la cei mai funny forumisti de pe net.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1134103473709012545.jpg
Views:	94
Size:	26.0 KB
ID:	1916964  
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 23:28   #1213
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
pana acum motoarele turbo erau naspa, adica pt cei ce nu erau in stare sa faca un aspirat bun(vezi audi).
de cand a inceput dragostea bmw pentru turbo, apoi acum turbo este viitorul.
cand au aparut cei de la audi cu led-urile, ledurile erau tiganie, acum uite e si bmw-ul cu led-uri.
sunt curios in ce se transforma led-urile acum la cei mai funny forumisti de pe net.
Poate nu faci diferenta intre tehnologii... Acum cu actualele turbine nu prea mai faci diferenta intre un aspirat si un turbo, acum ai cuplu mare de la 1300 -1500 rot/min inainte aveai de la 2000 - 2200 rot/min, diferenta este enorma la mersul de zi cu zi.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-03-11, 16:20   #1214
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
pana acum motoarele turbo erau naspa, adica pt cei ce nu erau in stare sa faca un aspirat bun(vezi audi).
de cand a inceput dragostea bmw pentru turbo, apoi acum turbo este viitorul.
cand au aparut cei de la audi cu led-urile, ledurile erau tiganie, acum uite e si bmw-ul cu led-uri.
sunt curios in ce se transforma led-urile acum la cei mai funny forumisti de pe net.
Se putea sa nu scapi tu ceva din frustrarile legate de BMW ... Led-urile sunt inevitabile in momentul asta (consuma mai putin si tin mai mult, plus costurile de productie care au scazut simtitor) ,doar ca,in general, astea de la Audi sunt mai urate si mai grosolane :

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 15-03-11, 16:34   #1215
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
pana acum motoarele turbo erau naspa, adica pt cei ce nu erau in stare sa faca un aspirat bun(vezi audi).
de cand a inceput dragostea bmw pentru turbo, apoi acum turbo este viitorul.
cand au aparut cei de la audi cu led-urile, ledurile erau tiganie, acum uite e si bmw-ul cu led-uri.
sunt curios in ce se transforma led-urile acum la cei mai funny forumisti de pe net.
Noroc cu Audi, altfel nu cred ca cei de la BMW, Mercedes, Ford, VW, Jaguar, Aston Martin, Opel, Peugeot etc ar fi avut ideea sa puna leduri slava Audi

Doamna Elodia nu stiu daca stiai sau nu dar LEDurile au devenit obligatorii pentru siguranta auto, nu de nebuni sau din lipsa de inspiratie le pun toti producatorii pe modelele noi.

http://www.clubkiaromania.ro/forum/a...noi-t4798.html

http://www.garajul.ro/blog/2011/02/1...orii-din-2012/


PS: a se intelege ironia din prima parte a postului meu.
Champion is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -