Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-12, 12:50   #1801
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Intr-adevar, am studiat mult A6 zilele astea si per total este peste seria 5. Surprinzator, chiar placut surprinzator.

Am vazut si testul cu 335i E90, dar m-am gandit ca este setat mai sport.

M-am uitat acum si mai grav este ca 328-ul din test de la Inside line este varianta SPORT.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 13:20   #1802
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
M-am uitat acum si mai grav este ca 328-ul din test de la Inside line este varianta SPORT.
Altfel cum sa se vanda, Performance Packages, M-Perfomance, sau alte denumiri parca luate din NFS.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 13:20   #1803
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
bmw incepe sa minta grosolan in cifrele pe care le dau si supraliciteaza performantele masinilor:
http://www.bmw.de/de/de/newvehicles/...ata/index.html

de la 7.5s pana la 8.3 e cale lunga pt 320d.

si la 328i se pare ca se supraliciteaza, masina nereusind 5.9 ci tot timpul peste 6.0
8,3 sec pentru cutia manuala 6 trepte?E cam trasa de par cand la cei de la AMS au scos 7.7 sec cu 320 E90 ED de 163cp
Cei de la Autobild au scos 7.5 sec cu cutia automata 8 trepte si cei de la Autocar 7.6 sec
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 14:03   #1804
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

timpii astia ai tai sunt cu modelul vechi ?

uite modelul nou: http://www.autobild.de/artikel/bmw-3...t-2298971.html
8.1 secunde cu automata 8 trepte(7.5 datele oficiale)

http://www.auto-motor-und-sport.de/e...m-4368499.html

8.3 secunde cu manuala (tot 7.5 oficial).

stiam si eu ca vechiul e90 nu avea nici o problema sa coboare sub 8 secunde chiar de avea 8 cp si 30nm in minus , insa respecta datele oficiale bmw

Last edited by ELODIA GHINESCU; 23-02-12 at 14:06.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 16:01   #1805
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Desi esti fanatik Audi, BMW-ul te preocupa mult mai tare ! Poate in subconstient iti place si nu iti dai seama ... si nu vrei sa o recunosti ca sa nu tradezi blazonul ... practic e o lupta interioara care te face sa te exteriorizezi in felul tau ... si ca deobicei ai singura preocupare a : cifrele, masina nu a iesit din rodaj si tu deja esti pe baricade ! Sunt teste si teste si masuratori si masuratori. Eu ti-am postat (masuratori) si alti timpi : 0 - 96 km/h - 5.6 s cu automata ... o sa mai apara teste in care cifrele se vor apropia de timpii oficiali, stai linistit, poate se mai lasa masina si poate se testeaza si fara run-flat si jante de 19'' etc ... Acuma am o intrebare pt tine : Audi cu motorizare echivalenta, ofera mai mult decat ofera BMW-ul ? De la acceleratii pana la consum, design, dinamica, fiabilitate, etc ... ca tot e un versus ... mai spune si ceva interesant despre Audi ! Pe care le preferi ? etc
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 16:18   #1806
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

mai unlord,
ti-am mai spus, astea-s sunt marcile mele preferate si da, imi place sa ma informez.
desi postez mai mult intr-un anume sens, o fac pt ca voi dati in necunoastere intr-o marca ce are f multe merite si o crestere in ultimii 10 a calitatii pe care ceilalti nu o au.

pai ti-am raspuns pe una din paginile anterioare ce anume prefer. in functie de model si motorizare, am anumite preferinte, nu-s orb. in principiu, daca as fi interesat sa cumpar, de la audi nu as lua masinile ce-s facute pe platforma comuna cu vw desi q3 este o masina buna(peste x1 in opinia multora), a3 de asemenea, desi modelul anterior a excelat si asa va fi si cu acesta nou. a1 este o masina extrem de frumos finisata, cu motoare f misto, tractiune integrala, cutie cu dublu ambreiaj. hai sa fim seriosi, desi la baza a1 este un vw polo, cine naiba mai are finisarile din a1 ? cine mai ofera cutie cu dublu ambreiaj si tractiune integrala la clasa asta ? trebuie sa ai ceva la cap sa nu accepti ca audi chiar a realizat ceva din platforma de vw polo. si TT(desi la baza un golf 5) cu sasiul usor si motorizarile care le are este o racheta. de asemenea arata extrem de bine pt o masina model 2006 si va arata la fel de bine si peste 5 ani.
da, sunt modele de audi care cu o motorizare echivalenta ofera mai mult decat bmw privit allaround si este valabil si invers.
seria 3 imi place f mult si o prefer, e normal sa fie asa tinand cont ca e un model nou insa nu doar eu am observat anumite scapari.

Last edited by ELODIA GHINESCU; 23-02-12 at 16:26.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 19:04   #1807
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

la 20 de ani distanta de altii, s-au convins ca asta e solutia pt masini de o asa dimensiune:



Could be lighter, more fuel efficient
In a recent interview, BMW's head of research and development revealed the next-generation 7-Series will feature carbon fiber construction.

Speaking with Autocar, Klaus Draeger said the car would likely feature carbon fiber, aluminum and steel. This means we can expect the lightweight material to be used in the roof, hood and trunk lid.

These changes could enable the 2015 7-Series to be significantly lighter than the current model, so expect improved fuel efficiency and reduced emissions.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 20:17   #1808
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi


Test complet cu 320d de la Autocar.co.uk Rating Autocar : 5*/5* + concluzia:

Quote:
The 3-series’ dynamic virtuosity has always stood out, but this new model’s superior sporting handling and performance, grown-up ride, exceptional economy and enhanced practicality demand ultimate recognition. The car is a triumphant testament to BMW’s driver ethos and engineering prowess, and now stands head and shoulders above its competition, towering clearer of the pack than any other new BMW, or any other class-leading car, we can think of.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 20:20   #1809
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Eu cred ca noua serie 3 este foarte foarte tare, dar cu un mic minus la capitolul dinamica (fata de ce ne asteptam) posibil in favoarea unui confort sporit. Vom vedea si varientele cu pachete M daca vor avea o dinamica imbunatatita,

Vom vedea si alte teste, cert este ca atat interiorul cat si exteriorul sunt mult mai reusite decat la E90.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 20:28   #1810
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Am studiat noua serie 3 in amanunt plus niste descrieri jurnalistice.

Plusuri:
tehnologie multa optionala si foarte tare
motorizari
cutie
materiale si finisari (cel putin asa cred)
design frontal
probabil si sasiu

Minusuri:
Interiorul seamana prea mult cu cel de pe A1. Nu este urat, dar putea sa fie mai original putin.
Spatele cu inclinatia aia si stopurile asemanatoare cu cele de pe A1, exact ce detest cel mai mult la A1 si Q3. Mai frumos este spatele actualului A3.
Frana de mana electromecanica, fara maner (pe buton probabil). Pe mine cel putin ma enerveaza groaznic varianta asta.

Altfel astept sa-l vad in realitate, atunci o sa am o parere mai completa.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 21:07   #1811
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

GTR noul A3 ca lumea face confuzie cu noua serie 3
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 21:08   #1812
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Corect, NOUL A3, scuze.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 07:07   #1813
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post

Test complet cu 320d de la Autocar.co.uk Rating Autocar : 5*/5* + concluzia:
putin peste loganul nostru ca performante, insa vine in oferta cu o paleta mai larga de culori disponibile.

super masina.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 07:23   #1814
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

mai Ondin,
nu te mai prosti cu loganul tau cu tot.
e masina buna, nu zic, insa BMW minte sin anumite puncte de vedere:
spune 0-100km/h in 7.5 secunde iar ea scoate:
8.1 in autobild
8.3 in automotorundsport
peste 8.0 in autocar( ei au testat 0-96 in 7.7, deci pana la 100 e sigur minim 8 )

adica nu e o eroare de o zecime/doua ci e o eroare intre 0.5 si o secunda.
ca sa scoata cifrele date de bmw i-ar fi trebuit 200 cp si nu 184 cat are .
interesant este ca e90 nu avea probleme sa scoata timpi de un pic peste 7.5 cu o varianta mai slaba a aceluiasi motor.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 07:32   #1815
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

asta e marketing si statistica ce spui tu cu miile de secunda care nu ar fi cum zic ei. daca as avea salariu de german as lua o masina din asta in leasing fara sa tin cont de alea 0,5 s care sunt sau nu reale, as zambi dimineata cand ma duc spre masina, as fi incantat de interior, de sunetul motorului la demaraj, de felul cum se inclina la viraje, de felul cum raspund comenzile, cum evit radarele si gropile din tara asta, gandindu-ma in timp ce ma plimb cu bijuteria asta cum o fac ei germanii si o distrug eu prin romania.


cu loganul era o gluma, in sensul ca nu vor face ei niciodata o astfel de masina.
zi faina sa aveti.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -