Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-09, 16:53   #631
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
numai voi astia cu Vtec ajungetzi la redline sef
true true
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 16:53   #632
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
sa nu-mi zici mie ca intr-o depasire doar la benzina ajungi aproape de redline si la diesel nu....cum am spus, difera plaja de turatii, atata tot.
pai ajungi mai omule si la diesel la redline dar doar daca vrei! la diesel nu e nevoie sa ajungi in redline decat daca esti disperat sa depasesti milimetric! ..altfel depasesti linistit.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 16:55   #633
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina?

Extremele sunt dăunătoare, dar pentru că īn ultimele 2 decenii romānii au trecut īn covārşitoare majoritate pe diesel consideră orice turaţie peste 4 mii drept exagerare.
Sunt motoare de turaţie care īţi īnfundă catalizatorul dacă nu le dai ţevi, sunt motoare care ajung īntr-o clipă la 5 mii de ture şi de acolo īncep să trăiască, şi nu ca un diesel, care urcă īn ture atāt de rapid de apuci să-ţi bei cafeaua, ci īntr-un timp suficient de mic īncāt să nu te īncurce īn depăşiri, sunt motoare cu plajă de turaţii cu cuplu din plin duble sau triple decat la diesel, turbo-dieselul nu e dumnezeu....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 16:55   #634
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
pai merge mai tare din cauza modului in care e livrata puterea. un diesel e capabil sa livreze majoritatea puterii inca de la 2000 ture. un motor pe benzina aspirat nu e capabil sa livreze putere mare de la 3000. la un motor benzina turbo aerul fortat in plus serveste la adaugarea unei cantitati mai mare de benzina, la un diesel presiunea din turbo e folosita mare parte la o aprindere mai buna si apoi se mai adauga inca putina motorina ca sa nu se iroseasca plusul de oxigen si va produce mai mult putere. nu inteleg ce vi se pare asa ciudat ca un diesel sa mearga mai bine ?? e o certitudine matematica. in practica depinde de cum sunt folosite pt ca fiecare are moduri de folosinta diferita.
de la teorie la practica este ceva drum.fa tu comparatia asta cum am zis io mai devreme si ai sa vezi rezultatul...

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
pai marimea plajei e mai mare la diesel , asta explicam eu aici.
la un diesel normal(fara cipuri,modificari si alte alea)prima treapta e degeaba...ajungi imediat la 4500 de ture si tre sa skimbi,a doua putin mai bine...dar si la a doua,la 4500 de ture,abia ai in jur de 70 de km /h.la o benzina skimbi din 1 in 2 la 60km/h iar din 2 in trei la 100km/h.io zic ca e mult mai bine la benzina...
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 16:56   #635
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pai ajungi mai omule si la diesel la redline dar doar daca vrei! la diesel nu e nevoie sa ajungi in redline decat daca esti disperat sa depasesti milimetric! ..altfel depasesti linistit.
pai asa e si la benzinara, pot sa depasesc linistit schimband in 4000 avand puterea maxima la 6000 si redline la 7000. dar daca ajung sa depasesc milimetric ma duc aproape de redline. ca la diesel, same shit

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Extremele sunt dăunătoare, dar pentru că īn ultimele 2 decenii romānii au trecut īn covārşitoare majoritate pe diesel consideră orice turaţie peste 4 mii drept exagerare.
Sunt motoare de turaţie care īţi īnfundă catalizatorul dacă nu le dai ţevi, sunt motoare care ajung īntr-o clipă la 5 mii de ture şi de acolo īncep să trăiască, şi nu ca un diesel, care urcă īn ture atāt de rapid de apuci să-ţi bei cafeaua, ci īntr-un timp suficient de mic īncāt să nu te īncurce īn depăşiri, sunt motoare cu plajă de turaţii cu cuplu din plin duble sau triple decat la diesel, turbo-dieselul nu e dumnezeu....
total de acord cu tine, exemplu fiind motoarele de pe motocicletele super sport urcand pana in 11 000 de ture
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg

Last edited by sKyNeT; 23-02-09 at 16:58.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 17:06   #636
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina?

parerea mea e ca supraturatia si subturatia omoara motoru..plus supraturarea motorului la rece..si chestia de turatie depinde de fiecare motor in parte la diesel intre 1800-2000 pana la 3800-4000rpm sunt multe dieseluri sub 2000rpm cam anoste ...precum si la benzina sunt multe masini de turatie care obtin cuplu peste 4000rpm...M3 v-tec..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 17:11   #637
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
parerea mea e ca supraturatia si subturatia omoara motoru..plus supraturarea motorului la rece..si chestia de turatie depinde de fiecare motor in parte la diesel intre 1800-2000 pana la 3800-4000rpm sunt multe dieseluri sub 2000rpm cam anoste ...precum si la benzina sunt multe masini de turatie care obtin cuplu peste 4000rpm...M3 v-tec..
poate vanos nu m3, si vtec nu v-tec :P
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 17:18   #638
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
poate vanos nu m3, si vtec nu v-tec :P
si M3 nu are vanos?are bivanos
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 17:24   #639
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
si M3 nu are vanos?are bivanos
o fi avand...vanos sau bivanos, eu m-am referit la altceva.
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 18:17   #640
enkiduro

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 23
Default Re: Benzina sau motorina?

Am condus foarte multe masini, diesel si benzina aspirat, de diferite puteri si capacitati cilindrice. Bnezinarele au fost intotdeauna o dezamagire cand le-am incercat, tocmai de aceea sunt foarte curios sa conduc o benzina turbo. Nici dieselurile nu mi au fost la inima toate, dar mi se par mult mai bune si ma simt mult mai bine la volanul unui diesel. Dieselul pe care il conduc are posibilitati de remapare cu TUV la 200 CP si 430 Nm. La puterea aceasta este absolut comparabil cu un Golf GTi de 200 CP. Stiu, o sa spuneti ca GTi ul remapat e mult mai tare, de acord, dar vreau sa spun ca tractorasul meu atat de mult blamat are potential inalt si consum foarte bun. Repet inca o data faza cu intretinerea: de unde pana unde e mai scumpa la diesel decat la benzina turbo?
Numai bine!
enkiduro is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 18:23   #641
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post
[/b]
cumm poti sa spui ca un diesel fuge mai tare decat o benzina cu aceeasi putere,chiar cu 10-15% mai mult?!?!? niciodata in viata lui,un diesel de aceeasi putere,nu o sa faca un benzinar. o benzina,cu aceeasi putere,eventual si aceeasi greutate,o sa faca fara drept de apel un diesel.treaba e probata!
imi pare rau dar trebuie sa te dezamagesc.

au fost testate golf 5 , 2.0 tdi, si hyundai coupe 2007 ..(2.0, 140 cp ). Deci 140 vs 140 ; 2.0 vs 2.0, unu diesel , unu benzinar.

Pe langa 3 linii care le-am dat amandoi, facandu-l pe om fara drept de apel pana la 170 la ora...moment in care ne-am oprit ca nu mai era drum, ne-am dat apoi si cu schimb de masini! el cu a mea, eu cu a lui, m-a facut baiatul !si ii dadusem la hyundai de'i sarea motoru. Nici o masina nu a fost remapata.

Last edited by dolb; 23-02-09 at 18:27.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 18:32   #642
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina?

eu vreau sa vad cand un diesel o sa ajunga la performantele motorului de pe s2000???
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 18:35   #643
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
eu vreau sa vad cand un diesel o sa ajunga la performantele motorului de pe s2000???
adica?la ce performante te referi?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 18:39   #644
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina?

pai 240 dintr-un aspirat de 2.2 e ceva zic eu.....si motoru ala e o placere sa-l turezi
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 18:40   #645
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
pai 240 dintr-un aspirat de 2.2 e ceva zic eu.....si motoru ala e o placere sa-l turezi
2.0 aspirat, 2.2 e varianta americana parca, cu redline la 9000 de ture si puterea maxima pe la 8 si ns cat ca mie lene sa caut
sKyNeT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -