Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-12-09, 20:46   #1831
budu_vl

Stock
 
budu_vl's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 5
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post


adica fumul ala negru e mai putin poluat decat noxele motorului pe benzina ... parerea mea e ca GPL .. e cel mai nepoluant
budu_vl is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 20:55   #1832
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by budu_vl View Post
tovarase nu exista diesel sa nu scoata fum cand calci acceleratia in blana in a 2`a la 1500 2000 de ture laso dracu de treaba ca am vazut un bmw seria 7 din 2008 care scotea fum laso dracu de treaba
Tovarase, chiar exista. Q7 acceleratie blana,nu scotea fum, 320cdi blana si nu scotea neam, 530d blana si doar la acceleratie scotea foarte putin, chiar insesizabil. si exemplele ar putea continua. Sunt probate de mine in mii de km.Asa ca....pana la a lasa nori de fum, mai e cale lunga.

Daca apar defectiuni, si MAS si MAS pot scoate fum. Un 3000 V6 MAS cu semeringurile de la supapa uzate imi scotea fum de nu se mai vedea nimic in spate.

Excludem aici modele vechi de motoare.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 21:00   #1833
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by budu_vl View Post
adica fumul ala negru e mai putin poluat decat noxele motorului pe benzina ... parerea mea e ca GPL .. e cel mai nepoluant
surprinzator e mai putin poluant ! Acu nu stiu ce fum negru mai vezi pe masinile diesel noi ! Daca imi arati un diesel din 64 normal ca e poluant cu fumu negru dar la astea moderne dieselul e mai putin poluant..mai ales daca are si filtru de particule.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-12-09, 21:01   #1834
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Benzina sau motorina ?

voi n-ati vazut reportajul cu GPL pe cayenne turbo? nu inteleg de ce sunteti asa revoltati...
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 11:50   #1835
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
surprinzator e mai putin poluant ! Acu nu stiu ce fum negru mai vezi pe masinile diesel noi ! Daca imi arati un diesel din 64 normal ca e poluant cu fumu negru dar la astea moderne dieselul e mai putin poluant..mai ales daca are si filtru de particule.
Nu stiu unde sau cum te-ai uitat tu dar in tabelul ala scrie fix invers, benzina polueaza mai putin.

Quote:
Despite using a very clean modern diesel engine, the diesel’s produce 24 times more NOx than the petrol versions and produce particulate matter which the petrol does not. The petrol does however produce twice the amount of carbon monoxide.
CO2 este ultimul lucru de care trebuie sa iti faci probleme, asta daca nu pui botul la toate tampeniile scoase de astia. O eruptie vulcanica de proportii mari ar emana mai mult CO2 si alte substante in atmosfera decat viseaza omul sa produca in zeci de ani, mai ales daca vorbim de cele mai mari eruptii vulcanice de acum sute de mii de ani care emanau cantitati inimaginabile.

Cu alte cuvinte un diesel e mult mai nociv ca un benzinar in ciuda faptului ca emana mai putin CO2 in general.

Quote:
if you still decide to buy a petrol or diesel vehicle make sure to ask for details of all of the pollutants, not just CO2!
Daca nu te descurci cu engleza sa-mi spui ca sa ti le postez in .RO, sa nu existe dubii si discutia sa fie reluata (ca de obicei) peste 8-10 pagini.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 04-12-09 at 11:52.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 17:52   #1836
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Daca nu vrei sa arunci banii pe geam nu iti cumperi limuzina.
Daca iti iei limuzina ca sa arati cartierului ce masina ti ai luat , da arunci cu ei pe geam . normal cu motor mare pe benzina si strambi din nas cand auzi de diesel , oricum de la periferie pana in centru nu te intereseaza consumu .Dar mai sunt si oameni cu scaun la cap, care isi muncesc banii si nu arunca cu ei pe geam.Vor o masina confortabila , diesel pt ca merg 50-60 de mii km/an si se simte diferenta de consum si nu dau 2 bani pe ce zice anaconda si champion ca si au luat A8 diesel ca sau zgarcit la bani .Pe acesti oameni nici nu o sa i auzi vreodata ca au pierdut masina la barbut sau ca le au luat o banca .

Ma intreb cand vreodata o sa va schimbati gandirea asta tipic romaneasca.

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Nu a zis nimeni ca trebuie sa arunci cu ei pe geam, dar din moment ce iti cumperi o limuzina nu vad de ce sa te mai zgarcesti la combustibil.Gata ca o dam in off topic.
idem si tie

Quote:
Originally Posted by budu_vl View Post
tovarase nu exista diesel sa nu scoata fum cand calci acceleratia in blana in a 2`a la 1500 2000 de ture laso dracu de treaba ca am vazut un bmw seria 7 din 2008 care scotea fum laso dracu de treaba

Trecand peste faptu ca nu stii sa scrii , inainte de a posta te ai uitat la diferenta de varsta intre tine si 300zxtt , daca se chinuia un pic iti putea fi tatic , lucru bun de altfel ca s ar fi ocupat de educatia ta si te ar fi dat la o scoala buna
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 17:57   #1837
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Daca tu zici, asa o fi .

Confortabil, de 10 ori mai mult decat ai nevoie, este si un A4 dotat decent. Ii tragi un 2.0 TDI si te-ai scos dar din moment ce te arunci la A8 e clar ca in cele mai multe cazuri vrei sa te dai 'grande', nu imi spune mie ca s-a nascut cineva in A8 si ca are nevoie de confortul ala. Oamenii mergeau pe jos, in carute sau calare si acum nu mai merge un Passat sau A4, doh...

Asa ca daca vrei sa arati ca ai bani (sau nu) macar termina treaba. Cand dai 70-120000 euro pe o masina e clar nu poti spune ca ai facut o investitie rationala sau ca ai scaun la cap si ca esti cumpatat cu banii, indiferent ca ai un 3.0 TDI sau 6.0 W12.

Last edited by _anaconda_; 04-12-09 at 18:04.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 18:07   #1838
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Daca tu zici, asa o fi .

Confortabil, de 10 ori mai mult decat ai nevoie, este si un A4 dotat decent. Ii tragi un 2.0 TDI si te-ai scos dar din moment ce te arunci la A8 e clar ca in cele mai multe cazuri vrei sa te dai 'grande', nu imi spune mie ca s-a nascut cineva in A8 si ca are nevoie de confortul ala. Oamenii mergeau pe jos, in carute sau calare si acum nu mai merge un Passat sau A4, doh...

Asa ca daca vrei sa arati ca ai bani (sau nu) macar termina treaba. Cand dai 70-120000 euro pe o masina e clar nu poti spune ca ai facut o investitie rationala sau ca ai scaun la cap si ca esti cumpatat cu banii, indiferent ca ai un 3.0 TDI sau 6.0 W12.
eu nu imi iau a8 ca sa arat lumii ca mi-am luat a8..ci il iau ca imi place si ca ma simt bine in el!

iar cu poluarea, stai tu linistit ca diesel e mai putin poluant! Ce e pe tabelul ala e un caz dintr-o mie.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 18:13   #1839
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Daca tu zici, asa o fi .

Cand dai 70-120000 euro pe o masina e clar nu poti spune ca ai facut o investitie rationala sau ca ai scaun la cap si ca esti cumpatat cu banii, indiferent ca ai un 3.0 TDI sau 6.0 W12.

da sigur ca pe forum stau zecile de familisti cu masini de 100 mii euro. Poate intra irinel la topicul cu consumul sa zica si el ca are consum de 45 oras si 24 afara si becali sa zica si el ce consum picant avea pe mbach si s-a hotarat sa isi ia un r8 Tdi sa fie si sport sa aiba si un consum decent.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 18:16   #1840
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
eu nu imi iau a8 ca sa arat lumii ca mi-am luat a8..ci il iau ca imi place si ca ma simt bine in el!

iar cu poluarea, stai tu linistit ca diesel e mai putin poluant! Ce e pe tabelul ala e un caz dintr-o mie.
Ce e pe tabelul ala e valabil oriunde (acolo spune motorul diesel, deci in general, nu un anumit motor in parte, pana la urma toate ard motorina de unde rezulta aia, logic nu ?) nu doar la un caz, iar ai dedus ceva si nu stiu de unde.

Chiar daca ar fi asa (desi nu e, doar ti-am dat quote, daca vrei il postez in romana desi era simplu de inteles si in engleza) sa nu imi spui ca iti cumperi diesel ca e mai putin poluant si ca iti pasa de mediul inconjurator. Daca te intereseaza cu adevarat ia-ti un hibrid.

Last edited by _anaconda_; 04-12-09 at 18:19.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 18:29   #1841
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

nu imi iau diesel ca e mai putin poluant sau ca imi pasa de mediu ( imi cam pasa de mediu dar nici in halu asta ). Imi iau diesel numai daca masina e pentru uz personal, adica servici, curse lungi, etc. Benzinar mi-as lua doar ca masina de weekend sau masina cu care sa ma joc .
dolb is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 18:37   #1842
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
nu imi iau diesel ca e mai putin poluant sau ca imi pasa de mediu ( imi cam pasa de mediu dar nici in halu asta ). Imi iau diesel numai daca masina e pentru uz personal, adica servici, curse lungi, etc. Benzinar mi-as lua doar ca masina de weekend sau masina cu care sa ma joc .
hai sa o luam altfel.. orice iubitor de diesel si orice iubitor de benzina si-ar lua diesel sau benzina daca masina ar avea un pret corect si ar merita. Astea sunt contraziceri de curtea scolii. Cand pretul corect isi spune cuvantul , vorbele sunt vorbe si faptele sunt fapte. Sa vezi toti iubitorii de diesel cum ar fi tot cu 1.8T si 1.6 16v daca le-ar gasi la un pret atractiv sau ceva castana, la fel si cum benzinarii s-ar da cu un TD-HD-I daca ar gasi ceva mocaciune. In final tot la bani si la pretul corect se reduce totul.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 21:56   #1843
Blue Shark

Stock
 
Blue Shark's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Nici eu nu inteleg de ce si-ar lua si isi iau multi limuzine diesel, eu consider ca daca ai bani de o limuzina nu te intereseaza consumul si ti-l permiti.Diesel cum am mai zis mi-as lua doar pt o masina mica sau medie de oras cu care sa merg in fiecare zi, si sa prind toate semafoarele posibile, si asta pt consum atat in rest aleg benzina.
Eu ii inteleg si pe ei. Oamenii cu bani circula foarte mult. Multi dintre ei fac peste cinci mii de kilometri intr-o luna. La o diferenta de consum de 2-3 litri, inseamna o economisire de peste 100 litri de combustibil. La oamenii de afaceri le place sa spuna: "am economisit 100 euro".
Blue Shark is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 23:45   #1844
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Blue Shark View Post
Eu ii inteleg si pe ei. Oamenii cu bani circula foarte mult. Multi dintre ei fac peste cinci mii de kilometri intr-o luna. La o diferenta de consum de 2-3 litri, inseamna o economisire de peste 100 litri de combustibil. La oamenii de afaceri le place sa spuna: "am economisit 100 euro".
pentru copiii din ziua de azi : om de afaceri = om care sparge bani ca nu-i pasa !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 12:00   #1845
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pentru copiii din ziua de azi : om de afaceri = om care sparge bani ca nu-i pasa !
Cred ca glumesti, nu?
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -