Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-11-09, 22:55   #1681
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by daniwmk View Post
intamplator sau nu am avut pana acum vreo 10 masini personale in timp ... toate benzina (de la 1.400 la 4.000 cmc)
acum conduc un diesel de 140 cp (nu este si nici nu va fi singura masina *slava domnului)
am zis hai sa merg si eu pe economie a ajuns criza si la mine o masina de zi cu zi si alta ptr placere ...

vreau sa zic dupa 4000 km parcursi cu el ca abia astept sa il vand si sa imi iau un motor pe benzina (orice motor pe benzina chiar si de 100 cp)
drumul meu zilnic pana la servici si inapoi este de 5 km dus si 5 km intors si dureaza aprox 10-12 min timp in care imi ingheatza organele interne pana se incalzeste masina adica exact cand o parchez in fata firmei se ridica temperatura ... nu mai zic de zgomotul absolut oribil al motorului cat e rece si de faptul ca nu e bine sa o calc cat motorul nu este la temp optima deci merg ca un melc
lagul este foarte mare motorul functioneaza corect doar intre 2000 si 3000 rpm in rest ori nu se intampla nimik ori zici ca se rupe in doua (si tot nu se intampla nimic)
plus ca pana accelerezi pana la viteza dorita te urmareste un zgomot de ... tractor

la un 15 mii de km pe an cat fac eu cu ea economisesc cam 500 euro din carburant
bani pe care ai arunc in mod sigur pe consumabilele mai scumpe sau pe vreun injector

intradevar am mers cu diesel in 6 cilindri (530d e39) si intradevar este altceva
motor echilibrat fara vibratii trage bine si de la 1500 rpm cand urca mai mult in ture nu ai impresia ca se rupe ceva in el ... dar de la diesel ragusit in 4 cil din grupul VAG (pe care il conduc) la asta ... sunt ani lumina

pentru mine pana acum dieselul asta s-a dovedit a fi o mare teapa
Teapa d-aia ca a ta am si eu
Sunt happy cu ea
bluey is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 00:04   #1682
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Teapa d-aia ca a ta am si eu
Sunt happy cu ea
Pai "teapa" asta a voastra e discutabila, comparativ cu un motor simplu pe benzina de 1.6, TDI-ul de 140 CP e foarte tare, dar daniwmk are dreptate, motorul ala de 3000 si chiar si celelalte 2 de 2.0 si 2.5 diesel de la BMW sunt la mare distanta si nu ma refer la gama nou de motoare BMW.
Nu am apucat sa merg cu noile diesel VAG, sper ca pasul facut de ei sa fie mare fata de generatiile precedente.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 01:26   #1683
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Vazand dezbaterea asta cu silentiozitatea la cele doua motoare, imi aduc aminte de un test : https://www.youtube.com/watch?v=SCXOnPLbRN0 (incepand de la 4:10) . In concluzie motoarele diesel in 6 sau 8 cilindri sunt mult mai silentioase cu vibratii mult mai putine, chiar la rece.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 05:50   #1684
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Pai "teapa" asta a voastra e discutabila, comparativ cu un motor simplu pe benzina de 1.6, TDI-ul de 140 CP e foarte tare, dar daniwmk are dreptate, motorul ala de 3000 si chiar si celelalte 2 de 2.0 si 2.5 diesel de la BMW sunt la mare distanta si nu ma refer la gama nou de motoare BMW.
Nu am apucat sa merg cu noile diesel VAG, sper ca pasul facut de ei sa fie mare fata de generatiile precedente.
Eu ma refeream la altceva si daniwmk stie
Teapa aia cu modificari minore si investitii minime trece de 125cp/l
bluey is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 09:08   #1685
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Benzina sau motorina ?

Stiu ce zici tu acolo
Eu nu am facut referiri la tuning etc ...
Ci pur si simplu dupa atatea masini pe benzina gasesc inacceptabil cum se comporta si am realizat ca nu e pentru mine.
Poate daca aveam zilnic drumuri lungi si faceam 40-50 de mii de km pe an vedeam altfel dieselul.
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 09:29   #1686
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

da..la drumuri lungi se merita dieselul !

anyway..tu parca aveai un megane rs ....
dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 09:34   #1687
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Benzina sau motorina ?

da am avut pana acum 3 luni megane r26
acum conduc un golf si am un proiect in lucru
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0096.jpg
Views:	63
Size:	65.1 KB
ID:	1163581   Click image for larger version

Name:	IMG_0098.jpg
Views:	81
Size:	63.1 KB
ID:	1163582  
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 21:34   #1688
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am o intrebare..nu v-ati saturat de aceleasi discutii interminabile? acum discutati ce masina are fiecare sau ce ? si ca sa fiu on..aleg benzina din cauza performantelor pe care le are si/sau le poate avea insa pentru o masina de oras cu stat la semafoare din 500 in 500 de m si aglomeratie si etc as alege un diesel pentru consum nu pentru altceva..pt orice altceva as alege benzina !
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 14:21   #1689
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
inca tin sa va reamintesc, o masina este pt a te duce din pct A in pct B.
-daca asta e punctul tau vedere, nu inteleg de ce ti-ai mai facut cont pe 4TUNING, se cam bat cap in cap, tuningul si punctul tau de vedere.

-spune-i asta lui WPP, HAI, DGH, peppy, ono etc. cred ca pt cei mai multi utilizatori de pe 4t, masina reprezinta mult mai mult de atat.

p.s. in alt post de al tau ziceai ca esti pasionat si cunoscator (in limite uzuale). pai ori pasionat de masini, ori iti faci treaba cu ea si atat.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 14:30   #1690
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

o masina pt asta a fost creeata in primul rand! ca le luam noi si ne jucam cu ele ca ne-am descoperit o pasiune.. e partea a doua!

Dar nu cred ca WPP, HAI, DGH, peppy, ono etc. au doar masinile cu care vin la specatcole si le rup cu siguranta au si o masina cu care mai calatoresc, mai se duc la mare, la munte.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 14:37   #1691
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

4tuningul nu are nici o treaba cu dusul din A in B. se refera in principiu la partea cu pasiunea. unde economia conteaza mai putin. ca d-aia ii zice pasiune, nu are legatura cu pragmatismul. e o chestie pe care o faci, ca iti place, nu pt ca "renteaza".
baietii au intr-adevar si alte masini, de zi cu zi, poate chiar diesel, pt ca nu traiesti din "pasiuni". insa pt performanta/pasiunea lor au ales tot benzina.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 14:41   #1692
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

pai si atunci daca totul se rezuma la performante , pe acest "forum", de ce mama naibii am mai facut versus-ul asta, ca deja se stie ca benzina = performante
dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 15:14   #1693
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Versusul asta a fost facut pentru ca fiecare user sa isi justifice preferinta pentru diesel sau benzina. Doar ca unii au inceput sa abereze cum ca "si dieselul e performant in felul lui", altii ca "si benzina consuma la fel de putin ca dieselul", s-a ajuns la afirmatii de genul "o masina trebuie sa te duca din punctul a in punctul b" pe un forum de tuning auto si uite asa se strang zeci de pagini uneori distractiv de citit. De asta s-a si propus la un moment dat inchiderea threadului din lipsa de coerenta si repetitivitate inutila dar uite ca nu s-a inchis si mai urmeaza prevad inca 100 de pagini de "masina mea este cea mai buna".

Desi toti au conchis in mod rezonabil ca benzina=performanta si diesel=economie, uite ca de fapt nu e chiar asa si o sa ma contrazica cineva imediat, prevad .
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 15:17   #1694
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nici de-a dracu' nu īnchid topicul, să ştii
O să reapară curānd discuţia privind benzina sau motorina pe alte topicuri, şi decāt să fie acolo pe lāngă subiect, prefer să avem aici disputa asta.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 15:20   #1695
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Benzina sau motorina ?

presimt ca o sa fie un topic cu un nr de pagini record...
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -