Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-09, 19:22   #781
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
pai la pool vad ca benzina conduce...
si cand te uiti prin oras sau prin RO..ce vezi mai mult? diesel sau benzina?

rezultatul poll-ului e irelevant! multi nu au inteles scopul lui. Intrebarea e.."care e mai buna?" .. nu " la ce combustibil VISEZI "
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 19:46   #782
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
si cand te uiti prin oras sau prin RO..ce vezi mai mult? diesel sau benzina?

rezultatul poll-ului e irelevant! multi nu au inteles scopul lui. Intrebarea e.."care e mai buna?" .. nu " la ce combustibil VISEZI "
cand ma uit prin orash vad numai Loganuri...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 19:54   #783
dubmaniacks

Stage 5
 
dubmaniacks's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,457
Default Re: Benzina sau motorina?

o mica paranteza.

am facut 40.000 de km cu un golf2 1.6 diesel.si va spun un singur lucru.daca iarna va este prea cald,sau vara ca este prea frig,va recomand cu mult drag MOTORINA.

Personal,am ajuns la un nivel atat de inalt... incat motorina no mai folosesc nici sa aprind focul in cazan.Urasc masinile pe motorina si nu numai.Motorina e buna doar pt camioane si la tractoare.In rest,vibromasaj la dieselurile vechi si tot felu de trepidatii aiurea.

Nu mai imi cumpar masina pe motorina cat traiesc.

Diesel => agricultura!
__________________
EPIC FAIL!!!
Quote:
soosy wrote :
caut pleoapa gen clasica...adevarul este ca am gasit nou la 20 eu dar deocamdata fara fonduri si prioritar ar ramane chederele
sa vad cum intra ce si mai intra
dubmaniacks is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 19:58   #784
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by dubmaniacks View Post
o mica paranteza.

In rest,vibromasaj la dieselurile vechi si tot felu de trepidatii aiurea.
Pot sa adaug o chestie ? Vibromasaj, trepidatii si fum, prea mult fum
fasso is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 20:35   #785
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Benzina sau motorina?

cand conduci rable, fie ca sunt pe benzina fie pe motorina nu o sa ai amintiri placute. baga tu 40.000 de km cu un astra h 1.7diesel sa zicem, sa vedem ce parere ai. ca sa spui , motorina e naspa, sau benzina imi place, trebuie sa fii condus macar 2-3 motorizari si masini diferite....
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 20:56   #786
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina?

am condus Audi-ul maica-mii de nenumarate ori, 2.5 TDI ( NU mi-a placut ), si Ford-ul cu care merg aproape zilnic si-mi place, 2.0 tdci, dar macar stiu ca e nou si in urmatorii 3-4 ani de zile n-o sa vad fum la curu lui sau injectoare/turbine picate...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 21:04   #787
roho

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 65
Default Re: Benzina sau motorina?

ca in orice topic, sunt care se baga in seama aiurea. si mai rau, fiecare o tine pe-a lui. oare cati dintre cei care comenteaza aici nu au nici macar permis de conducere ca sa nu mai vorbim de masina. am astra h 1.7 cdti si golf 4 1.6 16v. golfu e pe benzina, e puturos, dar in 30k km nu am schimbat decat ulei si filtre. astra ... alta distractie, mai puternica...curata-i turbina, egr-ul, filtre, ulei mai scump, maf-ul infundat etc etc. si totusi care e mai buna? nu exista...nu poti sa faci comparatie...iti iei masina in functie de ce bani ai, de cum arata, de consum...una alta...e un topic subiectiv. poate sa fie o masina cu design placut, interior spatios, confortabil....dar cu motor pe benzina....sau diesel? conteaza atat timp cat diferenta de consum e de 2 litri / 100 km ? beneficiile si dezavantajele se anuleaza reciproc...diesel-ul e zgomotos dar puternic, benzinarul consuma mult dar e silentios, motorina e scumpa benzina e ieftina si tot asa.......

In concluzie...nu cred ca exista un raspuns 100% obiectiv la aceasta intrebare...mai adaugati la poll si varianta c) depinde
roho is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 21:08   #788
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by roho View Post
ca in orice topic, sunt care se baga in seama aiurea. si mai rau, fiecare o tine pe-a lui. oare cati dintre cei care comenteaza aici nu au nici macar permis de conducere ca sa nu mai vorbim de masina. am astra h 1.7 cdti si golf 4 1.6 16v. golfu e pe benzina, e puturos, dar in 30k km nu am schimbat decat ulei si filtre. astra ... alta distractie, mai puternica...curata-i turbina, egr-ul, filtre, ulei mai scump, maf-ul infundat etc etc. si totusi care e mai buna? nu exista...nu poti sa faci comparatie...iti iei masina in functie de ce bani ai, de cum arata, de consum...una alta...e un topic subiectiv. poate sa fie o masina cu design placut, interior spatios, confortabil....dar cu motor pe benzina....sau diesel? conteaza atat timp cat diferenta de consum e de 2 litri / 100 km ? beneficiile si dezavantajele se anuleaza reciproc...diesel-ul e zgomotos dar puternic, benzinarul consuma mult dar e silentios, motorina e scumpa benzina e ieftina si tot asa.......

In concluzie...nu cred ca exista un raspuns 100% obiectiv la aceasta intrebare...mai adaugati la poll si varianta c) depinde
unul din putinii useri care au postat pe aici cu capul pe umeri
fasso is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 21:12   #789
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina?

au zis multi chestia asta dar multi nu au luat-o in in serios..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 21:26   #790
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Benzina sau motorina?

putem privii problema altfel..ca sa vedeti ca aveti toti inima imbimbata in benzina...

daca un benzinar ar consuma EXACT la fel ca un diesel...care ati mai merge cu motorina?
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 21:39   #791
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by roho View Post
ca in orice topic, sunt care se baga in seama aiurea. si mai rau, fiecare o tine pe-a lui. oare cati dintre cei care comenteaza aici nu au nici macar permis de conducere ca sa nu mai vorbim de masina. am astra h 1.7 cdti si golf 4 1.6 16v. golfu e pe benzina, e puturos, dar in 30k km nu am schimbat decat ulei si filtre. astra ... alta distractie, mai puternica...curata-i turbina, egr-ul, filtre, ulei mai scump, maf-ul infundat etc etc. si totusi care e mai buna? nu exista...nu poti sa faci comparatie...iti iei masina in functie de ce bani ai, de cum arata, de consum...una alta...e un topic subiectiv. poate sa fie o masina cu design placut, interior spatios, confortabil....dar cu motor pe benzina....sau diesel? conteaza atat timp cat diferenta de consum e de 2 litri / 100 km ? beneficiile si dezavantajele se anuleaza reciproc...diesel-ul e zgomotos dar puternic, benzinarul consuma mult dar e silentios, motorina e scumpa benzina e ieftina si tot asa.......

In concluzie...nu cred ca exista un raspuns 100% obiectiv la aceasta intrebare...mai adaugati la poll si varianta c) depinde
pai astea se pot intampla si la o benzinara! depinde de caz . Asa pot sa zic si eu ca la o benzinara segmentezi la greu motoru
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 22:03   #792
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pai astea se pot intampla si la o benzinara! depinde de caz . Asa pot sa zic si eu ca la o benzinara segmentezi la greu motoru
depinde cum mergi cu ea Dolb...am vazut masini pe benzina si cu aproape milionul de kilometri implinit si nicio segmentare
fasso is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 14:01   #793
alex25ro

Stage 1
 
alex25ro's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 10
Cool Re: Benzina sau motorina?

Parerea mea este una singura.
Diesel in oras... consum 6-8 maxim(mers normal 2000 ture 50km/h)
Benzina in afara... consum 7-9 (mers normal 3500 ture 90km/h)

Acuma daca vrei fuga ia un benzinar.. chiar se simte de cum calci pedala
Iar la diesel, trage si el.. da trebuie sa ii dai treptat... daca o calci blana pedala nu vei lua viteza dorita decat in timp foarte lung.

Cu ce ma pot lauda eu este ca dieselul meu a mancat pe autostrazi in austria/germania 12% la mers constant 175-190 (In ungaria mi-a fost frica de radarele fixe ca nu prea sunt semnalizate )

Ca sa termin acum ca am scris ceva eu votez diesel.. imi trebuie de oras si imi place cum se comporta.. chiar si la alergat.
alex25ro is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 15:47   #794
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Benzina sau motorina?

singura problema cu schimbatul asta la 2000, si chiar mai putin (am vazut taximetrist care schimba pe la 1500 ca nah e diesel, si trebuie sa consume cat mai putin) te trezesti ca tzi se duce turbina tocmai pentru ca nu e folosita mai deloc.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 16:20   #795
alex25ro

Stage 1
 
alex25ro's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 10
Default Re: Benzina sau motorina?

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
singura problema cu schimbatul asta la 2000, si chiar mai putin (am vazut taximetrist care schimba pe la 1500 ca nah e diesel, si trebuie sa consume cat mai putin) te trezesti ca tzi se duce turbina tocmai pentru ca nu e folosita mai deloc.
la 2000 merge... sub e deja tampenie.. iei masina sa iti bati joc de ea ....!!! Vb aia fiecare cu cel doare... Oricum la mine nu se schimba sub 3000 niciodata
alex25ro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -