Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-10, 22:52   #2281
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Ai vazut filmuletul cu masina mea si ai vazut si cat fum scoate
Si cred ca 325-ul ala are nevoie de un shot mai mare ca sa faca treaba.
Inca nu am vazut euro2-ul ala dar cred ca tu ar trebui sa iti scrii bmw pe un perete si sa te inchini la el seara.
Nu mai vrei sa ne dam ?
hai aleks sari pe el sau numai eu sunt accesat de operatori ?


blue ray..tu ce ar trebui sa faci.. sa iti iei un olcit de colectie pentru ca e noul audi a3 sportback ? ))) sau sa iti dai cu fum pe pereti ca tu iubesti stink-aiala ? ) eu deocamdata am o masina care nu mi-am dorit-o niciodata.. dar pentru care am prins pasiune dupa ce am cunoscut-o si dupa ce am cunoscut lumea lor. Adica tu nu vezi ca sunt cateva audi pe forum , abia sunt pe forum cateva masini audi si tu ma tii pe mine fanatic ? Tu cu tot cu cei de la alfa audi si opel nu sunteti cati sunt la bmw.. de ce oare..pentru ca opel si alfa sunt niste masini de lux scumpe care nu si le permite oricine ? )) sigur ca da... Poate tu ai visat sa ai masina aia si acuma esti very falos garcon des capital.. dar pentru mine bmw-ul a insemnat doar figuri si cocolari.. Pana nu intri in 'familie' nu stii ce inseamna.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:55   #2282
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Intra pe www . audi . ro, configureaza un Audi A3 si vezi ce optiuni ai acolo, la un E36 full option nici macar dotarile standard de pe un A3 chel nu le ai, la optionalele alea nici macar nu visa cand el se rezuma la geamuri electrice, AC si eventual CD Player. Ah, si tapiserie de piele. E ultra aberant sa compari 2 masini cu o diferenta de 15-20 de ani de la conceptie la capitolul optionale dar pentru un fanatic BMW ca tine, orice e posibil .
tu stii ceva de bmw sau.. doar ce ai citit pe aici ? Mai gasesti un pilot,o incalzire in scaune, full electric, ASC.. ce mai vrei ? navigatie ? 200 euro un mio cu ecranul cat china.. altceva ? senzori la pneuri ? lumina ? ) lasa,cu cat mai multa electronica,cu atat mai multe sanse sa se duca ceva.

Last edited by BMnWA; 18-02-10 at 23:09.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:56   #2283
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cred ca sunt mai multe Dacii ca BMW-uri, pe logica ta (impecabila) Dacia > BMW, ceea ce e ok dupa mine. Ah, bineinteles ca e plin forumul de BMW-uri, pisicute, ursuleti, dupa logica 3 la 10 mii (sau mai putin), cu putin noroc le gasesti neinmatriculate mai ieftine ca o Dacie 1310 + GPL .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 22:58   #2284
cozmin23
Old School Cars


Stage 5
 
cozmin23's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 868
Member of:
[4Tuning International]
[Old School Cars]
Default Re: Benzina sau motorina ?

de ce nu incercati sa terminati si voi cu cearta ca sa mai poata posta lumea ce preferinta are pt ca eu unul daca as intra pe topicul asta si as vedea cum va certati nu as mai scrie nimic
Da-ti si voi la pace!
__________________

CITROEN C5 I 2.0 HPI 140cp 2002
Ex. BMW E30 318i 1984
cozmin23 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 23:02   #2285
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cred ca sunt mai multe Dacii ca BMW-uri, pe logica ta (impecabila) Dacia > BMW, ceea ce e ok dupa mine. Ah, bineinteles ca e plin forumul de BMW-uri, pisicute, ursuleti, dupa logica 3 la 10 mii (sau mai putin), cu putin noroc le gasesti neinmatriculate mai ieftine ca o Dacie 1310 + GPL .
da ? ia cauta de curios sa vezi cate audi gasesti cu motoare 2.4 , 2.6 , 2.8 care stau la vanzare fara drept de apel la inmatriculare si uita-te sa vezi cate 325 sau 328 gasesti care sa stea in asptetare ? de ce oare ? oare pentru ca motorul de audi de 2.6 are 150 cai ? )) ups.. cu 10 cai mai mult ca un 1.8 de bmw ? ) DA ! in 91-92 cand bmw avea motoare de 140 la 1.8 si 150 la 2.0 audi facea butoiase de 80l de vin pentru meetinguri de bikeri )) hai sa fim seriosi ai avut inainte de audi ceva dacie sau cat de jos ai fost de te-ai urcat atat de sus in a3 ala in 2 usi ? ) 3 pardon )
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 23:09   #2286
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu ti-am mai spus tie ca esti un tip foarte amuzant dar nu m-ai crezut
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 23:10   #2287
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Eu ti-am mai spus tie ca esti un tip foarte amuzant dar nu m-ai crezut
asa e cand ne intalnim noi 2 sa ne tinem de urat la miezul noptii )
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 23:18   #2288
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cu atat mai penibila situatia de la BMW daca ei in '90 aveau 1.8 140 CP si 15 ani mai tarziu E90 320i 2000 cmc avea 150 CP, un real progres .

PS - avand in vedere ca tu detii un 316i sau ce ai tu acolo, e destul de ciudat sa vorbesti din ce masina m-am dat eu jos sau in ce m-am urcat, si din Dacie 1310 daca ma dadeam tot nu eram departe de tine . Lasa nu e nimic, iti cumperi tu M3 si ne arati ca bemve ruleaza.

Last edited by _anaconda_; 18-02-10 at 23:20.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 23:27   #2289
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cu atat mai penibila situatia de la BMW daca ei in '90 aveau 1.8 140 CP si 15 ani mai tarziu E90 320i 2000 cmc avea 150 CP, un real progres .

PS - avand in vedere ca tu detii un 316i sau ce ai tu acolo, e destul de ciudat sa vorbesti din ce masina m-am dat eu jos sau in ce m-am urcat, si din Dacie 1310 daca ma dadeam tot nu eram departe de tine . Lasa nu e nimic, iti cumperi tu M3 si ne arati ca bemve ruleaza.
sa stii ca ai dreptate la chestia asta.. dar din pacate uite ca.. te-au atins unde te doare.. au scos motor diesel mai performant decat cel de la audi ))) Cel putin bmw nu face parte dintr-un ansamblu de marci de masini care sa aiba elemente comune. Adica nu vezi platforma bmw pe saab sau fiat.. la fel cum nici elemente interior sau motoare.. ups!! la naiba ! si nu ma refeream la tine amice cand am zis de dacie.. Cu tine nu eram in nici un conflict,ceea ce ar trebui sa fie evitat cu oricine..in oarecare masura. Si pentru simpatia ta bmw-ul meu e coplesit de fratii lui mai mari, adica un hyundai coupe din 2008 si un mercedes c280 din 93 manual cu un interior cu care va faceti voi astia audizati poster pe perete si va inchinati noaptea.. Asa ca nu va faceti voi griji de masina mea 318i ca are ceva frati de nadejde langa care isi petrece noptile astea friguroase.. Nu iti fa griji ca nu ma bazez doar pe 318 meu cand sustin benzina

Last edited by BMnWA; 18-02-10 at 23:29.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 23:47   #2290
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

"Adica nu vezi platforma bmw pe saab sau fiat."
Dar vezi pe Rover 75 ,nu ?Frate ,nu mai ridica in slavi o masina veche de acum 15 ani.Bravo tie pentru pasiunea pe care o ai si sa iti stapanesti sanatos masina dar daca ajungi sa compari masini cu o diferenta de vechime si tehnologie de 15 ani ....
In ciuda faptului ca masinile pe motorina au costuri de intretinere si preturi ceva mai mari,au un mare avantaj cand sunt utilizate frecvent si pe perioade mai mari de timp.
Consum si fiabilitate...este exact tiparul dupa care romanul isi cumpara masina diesel.Ca tu nu iti permiti sa intretii un diesel sau sa il achizitionezi asta e cu totul altceva.Nu imi poti spune ca intre doua masini identice la pret si dotari vei alege benzinara.una e sa ai un 2.0 tdi (140) cu care faci Constanta-Brasov si retur cu 160 ron iar alta e cand ai un 2.0 fsi (150 cp) si cu mai putin de 250-300 ron nu poti face acelasi traseu.
Vom vedea cate bmw-uri de peste 10-15 ani vor mai exista cand se va introduce impozitul pe poluare.Probabil vor participa majoritatea la programul rabla si atunci se vor vedea adevaratii pasionati care vor incerca sa-si intretina masinile indiferent de costuri
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 23:52   #2291
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
"Adica nu vezi platforma bmw pe saab sau fiat."
Dar vezi pe Rover 75 ,nu ?Frate ,nu mai ridica in slavi o masina veche de acum 15 ani.Bravo tie pentru pasiunea pe care o ai si sa iti stapanesti sanatos masina dar daca ajungi sa compari masini cu o diferenta de vechime si tehnologie de 15 ani ....
zici tu ca e mai scump dieselul ? cauta un 530 benzina si un 530 diesel din 2000 sa vezi care e mai ieftin ? Daca imi permit sa merg cu un consum de 12-13 la coupe stai linisitit cu consumabilele..lasa teoria asta cu 'nu-ti permiti' ca imi permit destule,mult mai multe ca o revizie de diesel care e cu 100 lei mai scumpa ca la o benzina.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 00:00   #2292
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Are Rover 75 motor si cutie de BMW?Daca iti permiti asa de multe ...de ce nu te coafeaza un alt motor sau altceva ce ti-ai permite?Acum ca proprietarul de 530d cere mai putin decat cel cu 530i mai depinde si de starea masinii,dar stai u linistit ca cel diesel inca va mai merge ceva timp pe strazi daca are 10 ani vechime,pe cand cel benzinar ....Tu oricum esti contra, am inteles ca nu iti plac "tractorasele" dar va venii vremea cand te vei inchina la ele
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 01:38   #2293
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
Are Rover 75 motor si cutie de BMW?Daca iti permiti asa de multe ...de ce nu te coafeaza un alt motor sau altceva ce ti-ai permite?Acum ca proprietarul de 530d cere mai putin decat cel cu 530i mai depinde si de starea masinii,dar stai u linistit ca cel diesel inca va mai merge ceva timp pe strazi daca are 10 ani vechime,pe cand cel benzinar ....Tu oricum esti contra, am inteles ca nu iti plac "tractorasele" dar va venii vremea cand te vei inchina la ele
ce sa imi placa la ele cand toata lumea pleca de la ideea de economie cand e vorba de diesel ? apoi vin tot felul de idei si placeri ascunse cand ai diesel ca doar ar fi culmea sa zici ca tu esti gasca pentru ca masina ta face bacbac in loc de zzz. Alta comparatie.. 320d din 2000 si 320i din 2000. Uita-te cate 320d stau zi zac in putrefactia mecanicii gasesti la 4000 euro. Cauta un bmw 320i din 96-97 sa vezi ca modelul vechi gasesti si mai scumpe decat modelul nou de 3 . Nu sunt contra dieselului,dar realitatea vazuta in ochii altora deranjeaza cand e dusa la superlativ.Am in familie un 530d manual si la mers frumos afara linistit ajunge consumul la 5.8 si mers sport pana pe rosu cu inferioare etc ajunge la 7.5 afara. In oras ajunge la 9 cand e aglomerat..dar mai mult slabe sanse sa urce consumul. E perfect,putere consum si confort alaturi de un car de optiuni.. SI oricat mi-as permite sau nu..nu inseamna ca trebuie sa imi bat joc de bani, dar nici de placerea mea de a conduce un motor pe benzina cu un sunet excitant provocat de amicul meu..remus..
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 08:55   #2294
tzapul
VW Driver

Stage 4
 
tzapul's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 176
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

eu am golf III 1.9 TDI si pot sa va spun ca las in urma multe benzinare. Si pe langa asta mai am si putere la el....asa k ce sa ii mai ceri?....sunet?....la ce iti trebuie sunet?.....ce o masina e mai buna daca se aude mai bine?.....nu conteaza cum se aude ci cum merge or: eu la partea asta sunt super multumit
__________________


Meeting, spinning and joining everything we do (legal or ilegal)!!!

https://forum.4tuning.ro/51-cluburi/1...d-drivers.html
tzapul is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 10:47   #2295
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by tzapul View Post
eu am golf III 1.9 TDI si pot sa va spun ca las in urma multe benzinare. Si pe langa asta mai am si putere la el....asa k ce sa ii mai ceri?....sunet?....la ce iti trebuie sunet?.....ce o masina e mai buna daca se aude mai bine?.....nu conteaza cum se aude ci cum merge or: eu la partea asta sunt super multumit
am facut un drum de sibiu si am prins un e280 peste 2005. Cand se lansa in depasire pleca cartus fata de mine,dar pe curbe reveneam si acuma..la 180 unde sa te mai duci pe curbe si aglomeratie,nu il mai ajuta nici motorul ca eram tot pe el. Stai linistit ca nu toti ce ii vezi ca tureaza masina stiu si sa conduca.
BMnWA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -