Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-09-11, 15:09   #3481
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Hint - nu mai cauta cp/kg fiindca tu cauti ceva gen 2000 turbo diesel vs 1.6-1.8 benzina aspirat ca sa te minti singur ca ce bun e tractorasul. Cauta altceva - aceeasi cilindree macar, sa nu zic sa fie aman2 supraalimentate. Asa o sa gasesti usor 320i 170CP (E90) care e peste 320d E46 la orice ora, asta la prima strigare. In rest, discutiile despre elasticitate si mestecat in viteza sunt inutile, asa cum a exemplificat GTR, benzina tot timpul e superioara la capitolele astea. In afara de economie un diesel pierde la orice alt capitol, asta e realitatea.
Nu compar cu 1.6!
Daca tot te uiti la e90, care intre noi fie vorba e o generatie peste e46, exista si de 150cp (inainte de injectia directa), si mai USOR, cu ala cum sta treaba?
320i 170cp e ~egal cu 320d e90 163cp care are ACELASI motor ca e46, daca e sa-l compar cu 320d 177cp care are alt motor s-a terminat cu smecheria.
IN ziua de azi si la puteri mai mari:
330i cu 272cp 5.7kg/cal e la egal pana la 100 cu 330d cu 6.57kg/cal si doar 245cp, evident ca pierde pe 1000m datorita dezavantajului masei si a puterii dar pierde onorabil cu doar 0.2sec, deci maxim 13 metri avand in vedere ca ambele sunt limitate la 250.

Cu elasticitatea cred ca nu intelegem acelasi lucru, faptul ca masina se misca si cu 2000 si cu 6000 de rpm, nu reflecta elasticitatea.
Inca o data: un turbo trage bine pe intervale mult mai mari de viteza decat un aspirat.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 15:24   #3482
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

P.S. prefer oricand performanta sunetului, mai ales ca e vorba mai mult de ralanti si pe cuvant ca atunci cand aud un sunet frumos dar masina abia se misca ma face sa zambesc.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 16:56   #3483
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Nu compar cu 1.6!
Daca tot te uiti la e90, care intre noi fie vorba e o generatie peste e46, exista si de 150cp (inainte de injectia directa), si mai USOR, cu ala cum sta treaba?
320i 170cp e ~egal cu 320d e90 163cp care are ACELASI motor ca e46, daca e sa-l compar cu 320d 177cp care are alt motor s-a terminat cu smecheria.
IN ziua de azi si la puteri mai mari:
330i cu 272cp 5.7kg/cal e la egal pana la 100 cu 330d cu 6.57kg/cal si doar 245cp, evident ca pierde pe 1000m datorita dezavantajului masei si a puterii dar pierde onorabil cu doar 0.2sec, deci maxim 13 metri avand in vedere ca ambele sunt limitate la 250.

Cu elasticitatea cred ca nu intelegem acelasi lucru, faptul ca masina se misca si cu 2000 si cu 6000 de rpm, nu reflecta elasticitatea.
Inca o data: un turbo trage bine pe intervale mult mai mari de viteza decat un aspirat.
Da dar uiti ca dieselul cu tot turbo-ul lui SE TINE de benzina aspirat, nici nu se pune problema sa fie mai rapid. Cat despre elasticitate, nu inteleg cum poti sa spui ca un diesel este mai elastic cand intervalul pe care trage bine este mult mai mic decat la benzina. Diesel-ul trage bine pe 2000 RPM, benzina pe 4000, la care mesteci mai mult ? Cu benzinarul ma misc bine cu TR4 de la 80 la 180, tu faci asta cu 2.0d ? Ce intelegi tu prin elasticitate ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 15-09-11 at 16:59.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 17:29   #3484
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cu 3.2-ul tau din avatar te cred dar cu 150cp mai greu...
Cu 2.0d-ul meu, in tr4 am alt interval bun 75 (2000rpm) - 165 (4400 rpm) si sunt sigur ca un otto aspirat nu se tine de mine intr- singura treapta pe intervalul asta

La aceeasi putere se TINE din fata

Deocamdata chiar si cu turbo, otto are de trecut niste obstacole importante care limiteaza presiunea de supra-alimentare:
- presiune la sfarsitul comprimarii care creste foarte mult cu boostul, chestie la care dieselulul e mai putin sensibil iar la otto va pute fi compensata doar cu un raport de comprimare variabil.
- temperatura gazelor de evacuare care creste odata cu densitatea de putere/litru, chestie care la diesel poate fi tinuta sub control prin adoptarea unui coeficient lambda (c de exces de aer) mai mare. Aceeasi masura nu se poate adopta la otto.

Dieselul are avantajul ca se poate inspira din experienta fabricantilor de motoare industriale, (de exemplu mitsubishi este fabricant si de asemenea motoare) unde presiuni de 3-4 bari (manometric) sunt uzuale.

DACA VREI SA INTELEGI CA PLAJA NU CONTEAZA IN VALORI ABSOLUTE CI IN RAPOARTE MIN/MAX, OK, DACA NU - TOT OK.
Adica 4000-6000 NU e tot aia cu 2000-4000 iar 100-1000 ar fi extrordinar in ziua de azi la un motor cu ardere.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 17:52   #3485
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu ma refeream la 3.2 (ar fi fost culmea) ci la un 2.0 bun sau la 1.8t 163CP. Evident ca turele la benzina nu sunt echivalente cu alea la diesel dar plaja pe care un benzinar trage bine este mai mare decat aia de la diesel (sau chiar mult mai mare daca si benzinarul e supraalimentat iar numarul motoarelor turbo benzina a crescut mult si creste in continuare), curba de cuplu este mai plata nu arata ca un munte, la diesel face cuplu pe ture mici si medii dar dupa aia e in plin picaj (nu vorbim de 3.0 biturbo iti placea sa vorbim de motoare cat de cat comune care exista in nr mare).

La 1.8t pe A4 (FWD 163CP), cu TR4 poti sa mergi la 60 in oras si la 210 pe autostrada (se duce si mai mult pana sa ii taie alimentarea), o singura treapta de viteza.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 17:59   #3486
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Confunzi la mine, de ex dezvolta 330Nm pe 2000-2500 si la 4000 dezvolta ~275NM, adica 83% din cuplul maxim.
Nici un 2.0 aspirat de aceeasi talie si masa nu se tine de td intr-o singura treapta.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 20:50   #3487
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Cu 3.2-ul tau din avatar te cred dar cu 150cp mai greu...
Cu 2.0d-ul meu, in tr4 am alt interval bun 75 (2000rpm) - 165 (4400 rpm) si sunt sigur ca un otto aspirat nu se tine de mine intr- singura treapta pe intervalul asta

La aceeasi putere se TINE din fata

Deocamdata chiar si cu turbo, otto are de trecut niste obstacole importante care limiteaza presiunea de supra-alimentare:
- presiune la sfarsitul comprimarii care creste foarte mult cu boostul, chestie la care dieselulul e mai putin sensibil iar la otto va pute fi compensata doar cu un raport de comprimare variabil.
- temperatura gazelor de evacuare care creste odata cu densitatea de putere/litru, chestie care la diesel poate fi tinuta sub control prin adoptarea unui coeficient lambda (c de exces de aer) mai mare. Aceeasi masura nu se poate adopta la otto.

Dieselul are avantajul ca se poate inspira din experienta fabricantilor de motoare industriale, (de exemplu mitsubishi este fabricant si de asemenea motoare) unde presiuni de 3-4 bari (manometric) sunt uzuale.

DACA VREI SA INTELEGI CA PLAJA NU CONTEAZA IN VALORI ABSOLUTE CI IN RAPOARTE MIN/MAX, OK, DACA NU - TOT OK.
Adica 4000-6000 NU e tot aia cu 2000-4000 iar 100-1000 ar fi extrordinar in ziua de azi la un motor cu ardere.
Practic exista diesel de 2.0 de 200-240 CP asa ca pune-mi si mie un motor diesel pe S2000, pune un diesel pe TypeR.
Numai cand ma gandesc cum suna si cum merg si una si alta imi vine sa vars.

Pune un 3.0 diesel (ca sa aiba echivalent de putere) pe un Subaru sau EVO, iar vars.

A devenit chiar enervant sa merg cu masina din cauza zgomotului ala de diesel, parca este un benzinar stricat si din cauza zecilor de schimbari suplimentare de viteza in oras.

Si sa-mi spui si mie cum te simti cand iti taie gazul cand ti-e lumea mai draga, in a 2-a la 80 si a 3-a la 120. Vezi ca am avut Civic de 1.3 stock care mergea a 2-a 115 km/h.

Asta inseamna elasticitate, sa pot sa folosesc linitit 2 viteze in oras fara sa urle motorul.

Asa ca dieselul ala tau de 150CP este bun pt. un motor diesel si din ratiuni economice, in rest tot un tractor enervant este. Ce mai salveaza la mers un diesel este o cutie automata foarte buna, dar si asa e enervant.

Last edited by GTR; 15-09-11 at 20:54.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 21:50   #3488
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

OK nu te mai bat la cap pentru ca esti prea sensibil: una-doua versi.

Am tot dat exemplu tractorul meu pt ca il cunosc bine dar el este deja in urma, actualul 320d dezvolt cuplu constant pe 1750-2750rpm adica ~90cp la 1750 si ~140cp la 2750rpm.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 22:02   #3489
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

o singura intrebare am si eu k trebuie .......ce motor a fost primul....sau ce tip de alimentare......benzina sau motorina........ca daca imi aduc bine aminte prima masina a fost pe benzina......sper sa nu ma insele memoria....diesel-ul a fost un motor fara capacitati/prestante sportive....dar a fost ok pt consum.....ex mercedes cobra 3,0d...90 cai...in rest.............un balon cu aer cald.......asa ca luati-va adio de la motorina ca nu o sa fii gravi pe vreun circuit....
__________________
I don't know about other drivers,but when I see flashing lights in my mirror I don't stop.....
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 22:19   #3490
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Practic exista diesel de 2.0 de 200-240 CP asa ca pune-mi si mie un motor diesel pe S2000, pune un diesel pe TypeR.
Numai cand ma gandesc cum suna si cum merg si una si alta imi vine sa vars.

Pune un 3.0 diesel (ca sa aiba echivalent de putere) pe un Subaru sau EVO, iar vars.

A devenit chiar enervant sa merg cu masina din cauza zgomotului ala de diesel, parca este un benzinar stricat si din cauza zecilor de schimbari suplimentare de viteza in oras.

Si sa-mi spui si mie cum te simti cand iti taie gazul cand ti-e lumea mai draga, in a 2-a la 80 si a 3-a la 120. Vezi ca am avut Civic de 1.3 stock care mergea a 2-a 115 km/h.

Asta inseamna elasticitate, sa pot sa folosesc linitit 2 viteze in oras fara sa urle motorul.

Asa ca dieselul ala tau de 150CP este bun pt. un motor diesel si din ratiuni economice, in rest tot un tractor enervant este. Ce mai salveaza la mers un diesel este o cutie automata foarte buna, dar si asa e enervant.

sa nu te superi pe mine,dar etalonul tau de masura cam pe unde ar fi,te intreb fiindca ai pus masini cu veleitati oarecum sportive ....motorizate diesel.....ca sa reliefezi un fapt stiut de mai mult timp.....dar unde ar fi logica?si ar mai fi o chestie....cum preconizezi regimurile termice la motoare diesel in halul ast,fiindca daca vb de vreun S38B38 te credeam in privinta transmisiei......
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 16-09-11, 07:46   #3491
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

1. atunci tu ia-ti motor cu abur ca ala a fost primul, pun pariu ca nici nu stii ce tip a fost.
Inseamna ca wankel, turbina cu gaze, turbo-propulsorul sunt nasoale ca au aparut dupa MAS

2.Cu regimurile termice ti-am raspuns eu inainte sa intrebi - lambda are valoare tipica 2 si asta tine temperaturile acceptabile.
Eu lucrez cu motoare (nu auto) cu 3-4 bari (manometric, adica 4-5 absolut) la care temperaturile pe cilindru sunt pana in 450C si inainte de turbina pana in 500) si unele au peste 25 de ani.
Asta in traducere libera inseamna ca daca un motor diesel auto aravea 4 bari ar avea ~140-150cp/litru.

Last edited by RVL 2000; 16-09-11 at 07:49.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-11, 08:51   #3492
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu este nevoie de 4 bari pentru 140-150cp/l de diesel cu tehnologia de azi.
Banuiesc ca existau multi prin 1900 care considerau ca motorul (de orice fel) nu va depasi niciodata trasura cu cai pe circuit.
E chestie de adaptare la nou.
De aia multe proiecte alternative sunt uitate sau nu se dezvolta corespunzator.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 16-09-11, 09:56   #3493
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai sa o luam altfel. Dam total la o parte ratiunile economice si atunci cu ce inlocuim benzina sau ce rost mai au motoarele diesel la turisme?

Adica ce sa pun in loculul unui benzinar 2.0-2.5 turbo, ce sa pun in locul unui 6 cilindri benzinar 3.0-4.0 l aspirat, sau ce sa pui in loclul unui superb V8 de 4-5 l?

Iti spun eu, absolut niciun diesel nu le poate inlocui.

Deci la ce se reduce totul daca nu la ratiuni economice!?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 16-09-11, 10:00   #3494
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai caii si carutele de ce au fost inlocuiti cu masini???
Acel superb v8 e practic acelasi motor de 40-50 de ani.
Cat crezi ca mai rezista pe piata ??
Sau nu este evidenta o modificare a pietei catre motoare mici,eficiente si mai verzi?
Lumea se mai si schimba
bluey is offline   Reply With Quote
Old 16-09-11, 10:18   #3495
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Pai caii si carutele de ce au fost inlocuiti cu masini???
Acel superb v8 e practic acelasi motor de 40-50 de ani.
Cat crezi ca mai rezista pe piata ??
Sau nu este evidenta o modificare a pietei catre motoare mici,eficiente si mai verzi?
Lumea se mai si schimba
desi gtr in principiu ma cam enerveaza din cauza tonului de sus pe care il are uneori aqici are dreptate.
a scris la final si el ca totul se reduce la ratiuni economice.
dar oricat de mul ai fi tu adeptul fumegatoarelor, nu o sa zambesti niciodata cand vei auzi un tractor turat fata de un benzinar v8, care are farmecul lui.
daca ma contarzici esti un idiot, si cand te mai prind la start plecvirat si te bag in padure, sa te abuzez.
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -