Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-09-11, 12:38   #3511
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
@Blitz

sunt asa injectat pentru ca acum cativa ani eram de partea cealalta si ma simt cam naspa ca eram asa dar voi ma faceti sa ma simt mai bine. Nu e musai diesel, e musai turbo, dar nu cred sa ma convinga otto in urmatorii 10 ani, iar pe la 40 cred ca latura practica va fi mult mai importanta ca acum.
Da conteaza si economia, evident , ca nu sunt baiatu lu nu stiu care, si imi muncesc banii, dar stii in ce sens? in sensul ca pot sa fac ce vreau cu masina si tot rezonabil consuma. Daca vroiam super-economie imi luam 1.2tdi sau smart diesel dar am vrut si putere cat de cat.

Acum o sa-mi pun forumul in cap dar dupa parerea mea, cei care nu vad ca si dieselul e acceptbil sunt exact (dar EXACT) ca meseriasul (din orice domeniu) batran care nu accepta in ruptul capului ca unul mai tanar poate sa invete tot ce stie el.
frumos si tu aici,nu prea ai de ce sa iti pui forumul in cap,e o afirmatie corecta,elocvanta si adevarata.....zic eu si totusi e o tara libera din cate imi aduc aminte....fiecare e liber sa se exprime dupa cum doreste.....sper sa nu ma loeasca vreo masina neagra dupa afirmatia asta))
__________________
I don't know about other drivers,but when I see flashing lights in my mirror I don't stop.....
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 17-09-11, 17:59   #3512
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cronologic vorbind dieselul e mai tanar ca motorul Otto cu vreo 15-20 de ani.
Si nu i s-a dat prea multa importanta mult timp.
Deci treaba aia ca motorul pe benzina l-a avut Noe la arca nu prea tine.
Oricum irelevanta toata disputa asta acum, cand multi cred ca motorul diesel a aparut in anii 80 odata cu Mercedesul cobra si 1,6-le de vag.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 17-09-11, 20:54   #3513
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Blitz-Krieg View Post
pe domeniul AUTO......suntem direct inexistenti......singurele masini care le-a produs Romania au fost niste copy paste-uri dupa alte marci...plecand de la SR Buceag cu motorul de 5050 cmc......si terminand cu Dacia....pardon Renault
cam asa e, romanii au cam dat copy/paste, dar au facut-o cu succes (Nici Dubaiul nu a fost o destinatie turistica f tare pana nu demult, insa acum au pana si partie artificiala de ski ) Nu punem aici 1.3, 1.4, 1.6 de pe dacia. Si nici lesinatele/gurmandele de motoare de pe Aro (L-25: 2495cmc benzina 83CP la 4400 160Nm; L-30: 3007cmc benzina 95CP!!!!! la 4000 196Nm; L-27: 2660cmc motorina aspirat 68CP si doar 138Nm etc) In schimb putem mentiona motoarele de pe Oltcit, care au fost niste copy/paste f bune si mai ales motoarele cu licente Saviem si MAN, cu 6 cilindrii in linie, de 5491 cmc, 135 CP si 10349 cmc, 215 CP de pe Dac, Saviem si Raba (diesel evident ) care au ajutat la ridicarea acestei tari in perioada comunista.
Curios este cum de au renuntat romanii la motoarele Ford V8 benzina ,5025cmc 125CP/140CP de pe Carpati si Bucegi ca nu consumau cu f. mult peste cele diesel.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 17-09-11, 21:05   #3514
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Curios este cum de au renuntat romanii la motoarele Ford V8 benzina ,5025cmc 125CP/140CP de pe Carpati si Bucegi ca nu consumau cu f. mult peste cele diesel.
Şi care chiar erau fiabile, povestesc şoferii vechi, mult mai bune decāt urmaşele lor diesel, care erau din octombrie şi pānă-n aprilie cu şfache īn nas...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-09-11, 21:19   #3515
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Cronologic vorbind dieselul e mai tanar ca motorul Otto cu vreo 15-20 de ani.
Si nu i s-a dat prea multa importanta mult timp.
In auto pentru ca s-a considerat ca nu e prea bun in regimurile tranzitorii, chiar si cu turbo.
In domenii unde gabaritul nu conta asa mult si unde regimurile erau ~fixe, dieselul are "cota de piata" 100%
Chiar si aburul inca mai are aplicatiile lui si le va avea inca mult timp, cel mai probabil mult dupa ce petrolul se va fi terminat.

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Oricum irelevanta toata disputa asta acum, cand multi cred ca motorul diesel a aparut in anii 80 odata cu Mercedesul cobra si 1,6-le de vag.
Stiu... ai dreptate. Cand lucrez cu motoare din 70, ma gandesc ca majoritatea ar fi uimiti de ce se facea inca de atunci si ca si in ziua de azi se mai fabrica piese de schimb pt ele.

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Am mers zilele trecute cu 318ci si la 180 in TR4 avea cam 6000 ture, oricum clar nu era in 6500 si sigur nu avea alt grup sau modificari la transmisie, era cum l-a lasat fabrica. Oricum treptele sunt ok dar la un 2.2 170CP mergeau ceva mai lungi (din cate se pare are aceeasi etajare ca 31. Am ramas uimit de etajarea cutiei pe Golf 6 1.2 85CP, 1500 RPM la 60 (TR4), ~1750 la 90 in TR5, 2000 RPM la 35 (TR2). Zici ca e diesel asa putine ture are si consuma extraordinar de putin la mers normal, instantul la 60 arata 2-2.3%.
Scuza-mi tonul dar esti venit recent pe Pamant? Gandeste-te ca motorul ala consuma aproape un litru doar ca sa se invarta el la RALANTI in timpul in care parcurge 100km cu viteza de 60, nu la 1500rpm si cu o tona doua sute in spate.
Nu am nimic cu tsi-ul chiar il am in vedere pentru viitor dar consum de scooter nici propietarii nu zic ca are, conform cu urmatorul link consuma cam ca accentul din 2001 cu motor de 1.3, tot 85Cp, am fost fortat sa merg in austria cateva sute de km cu 100-110 si mi-a iesit 5.2 dar cu shell v-power ce-i drept.
http://vwforum.vwforum.ro/topic/6925...p/page__st__40
In alta ordine de idei vorbim de performanta si discutam de 85cp/1.2tone?!??! care, intre noi fie vorba, tot consuma mai mult pe autostrada ca tractorul meu de 1.5 tone si 10ani (modelul) si sa nu vorbim de performanta ca e cam p-acolo cu dci-ul dusterului de 105Cp

Oricum tsi-ul promite dar deocamdata nu reuseste sa reduca substantial decat impozitul, chestie care probabil va cadea la anul viitor cand se va taxa in functie de putere, poluare, marca etc.

Last edited by RVL 2000; 17-09-11 at 21:49.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-11, 21:51   #3516
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Şi care chiar erau fiabile, povestesc şoferii vechi, mult mai bune decāt urmaşele lor diesel, care erau din octombrie şi pānă-n aprilie cu şfache īn nas...
Asa ar fi si in ziua de azi daca n-ar fi bujiile incandescente. Exagerez dar ar fi nasol oricum.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-11, 22:42   #3517
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

@ RVL - nu, sunt venit din alta galaxie. Daca atata arata, ce vroiai sa fac, sa sparg computerul ? Apropo, nu consuma nici pe departe un litru la ralanti 1.2 TSI, esti in urma cu tehnologia. Nu am zis ca am verificat si exact atata consuma dar pana una alta un test din partea ta care sa contrazica CB-ul nu am vazut.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-09-11, 23:12   #3518
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am zis APROAPE un litru in timpul in care face 100km cu viteza de 60, adica in 100 de minute, si asta tot de pe bc-ul unui tsi (1.4)
Ca n-o fi decat 0.8/100min cred, dar asta e la ralanti, nu la 1500rpm si fara sa invarta transimsie (care consuma putin dar tot creste consumul, nu-l scade) si fara sa care 1.2tone.

Eu nu am testat dar propietari zic asa, nu cred ca se lauda nimeni cu un consum mai mare pentru ca nu e dovada de smecherie (bogatie) sa consumi mult cu tsi-ul
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-11, 23:48   #3519
BAMBAKE

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
Talking Re: Benzina sau motorina ?

scrii numai prostii peste toate topicurile, se vede un mic mecanic din spatele blocului cu o bomba de bmw diesel ultimul model din 2003 si 385.000 km2!
BAMBAKE is offline   Reply With Quote
Old 18-09-11, 06:40   #3520
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BAMBAKE View Post
scrii numai prostii peste toate topicurile, se vede un mic mecanic din spatele blocului cu o bomba de bmw diesel ultimul model din 2003 si 385.000 km2!
Niste argumente sefu?

Sunt mecanic dar nu din spatele blocului prietene ca nu sunt de auto si pentru ca in unele cazuri ar putea fi "blocul din spatele motorului", daca poti sa procesezi ce vreau sa zic.

Prostie e sa zici ca trebuie sa faco 25kk/an ca sa renteze: adica daca faci 15kk/an iesi mai scump sau ce?
Aaa scuze, nu e prostie, e copy/paste din ce ai auzit la altii si da, e ~adevarat cand cumperi masina de noua si o ti X ani, asta ca sa merite diferenta de pret initiala, diferenta care tinde la zero la cativa ani de vechime ai masinii.


Te-am atacat aici pentru ca e on topic si pentru ca in rest nu ai posturi in care sa ZICI ceva, da scrii, dar nu prea SPUI mare lucru, insa reiese clar ca mai tre sa cresti sau ca ti-ai declarat alta varsta.
Asta se vede si din faptul ca citesti pe sarite dar te repezi ca gaina la muci sa raspunzi.

Last edited by RVL 2000; 18-09-11 at 06:45.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-11, 06:55   #3521
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Wink Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Niste argumente sefu?

Sunt mecanic dar nu din spatele blocului prietene ca nu sunt de auto si pentru ca in unele cazuri ar putea fi "blocul din spatele motorului", daca poti sa procesezi ce vreau sa zic.

Prostie e sa zici ca trebuie sa faco 25kk/an ca sa renteze: adica daca faci 15kk/an iesi mai scump sau ce?
Aaa scuze, nu e prostie, e copy/paste din ce ai auzit la altii si da, e ~adevarat cand cumperi masina de noua si o ti X ani, asta ca sa merite diferenta de pret initiala, diferenta care tinde la zero la cativa ani de vechime ai masinii.


Te-am atacat aici pentru ca e on topic si pentru ca in rest nu ai posturi in care sa ZICI ceva, da scrii, dar nu prea SPUI mare lucru, insa reiese clar ca mai tre sa cresti sau ca ti-ai declarat alta varsta.
Asta se vede si din faptul ca citesti pe sarite dar te repezi ca gaina la muci sa raspunzi.
acum o faci si pe tuner periculos? iti place sa te certi aiurea si vb sa nu adormi.
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 18-09-11, 07:30   #3522
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

"Nu sunt mecanic de (motoare) auto" iti suna a tuner? (chiar din postul citat de tine)
Atunci bine.

Last edited by RVL 2000; 18-09-11 at 07:39.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-11, 10:53   #3523
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu vreţi voi să nu vă certaţi, vă rog?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 08:42   #3524
r0n1n

Stage 4
 
r0n1n's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 224
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Merci, merci, apreciez!



Ori ai gresit, ori minti. Nici 316 nu limiteaza la 120 in a 3-a.

Vrei sa-mi spui ca 1 merge 50, 2 merge inca 40, 3 inca 30!!!!!, 4 inca 60, 5 inca50?????

Eu ma uit la clipurile astea si nu prea probeaza ce spui tu:

https://www.youtube.com/watch?v=CJYgT...eature=related
https://www.youtube.com/watch?v=94D19...A5D50A0FABDC79

constat ca a 2-a merge vre-o 85 si a 3-a cam 130.


Nu mint, se vede si in al doilea clip, I-50, II-85, III-130, IV-180, V-230.
Si din ce am vb cu posesori de 318 si 316, au aceleasi rapoarte.
Ma gandesc ca BMW a optat pt rapoarte mai scurte, fata de alti constructori pt acceleratie mai buna in detrimentul consumului si al vitezei max.

Last edited by r0n1n; 19-09-11 at 08:46.
r0n1n is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 10:51   #3525
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Am zis APROAPE un litru in timpul in care face 100km cu viteza de 60, adica in 100 de minute, si asta tot de pe bc-ul unui tsi (1.4)
Ca n-o fi decat 0.8/100min cred, dar asta e la ralanti, nu la 1500rpm si fara sa invarta transimsie (care consuma putin dar tot creste consumul, nu-l scade) si fara sa care 1.2tone.

Eu nu am testat dar propietari zic asa, nu cred ca se lauda nimeni cu un consum mai mare pentru ca nu e dovada de smecherie (bogatie) sa consumi mult cu tsi-ul
1.4 TSI a batut 1.6 tdi in toate testele, inlusiv in ultimul AMS si nu ma refer la consum unde diferenta reala a fost de 1.3 l/100 km si nici la performante unde TSI bate la mica diferenta ci la mersul masinii.
Motivarea:
+ "Motorul pe benzina, avid de turatii, elastic, si rafinat asigura acceleratii si reprize remarcabile"

- "Ezitarea clar sesizabila a dieselului la plecarile de pe loc nu-l recomanda, in ciuda consumului mediu redus. In plus, silentiozitatea lui lasa de dorit."

Competitia actuala intre benzina si motorina este surprinzatoare in unele cazuri, dovada este A8 4,2 FSI care ia bataie la toate capitolele de la A8 4.2 TDI si BMW 535d care este in echilibru total cu 535i, diferentele fiind minime.

Surprinzator este noul *28i BMW, un motor de 2 litri turboalimentat de 245 CP si un cuplu maxim de 350NM de la DOAR 1250 rpm!!!

Deci este clar ca motoarele diesel reusite pot pune in dificultate multe motoare pe benzina, insa este tot atat de clar ca benzinarele de top sunt net superioare motoarelor diesel.

Last edited by GTR; 19-09-11 at 10:55.
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -