Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-10, 14:54   #2611
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Adevărul e că toate maşinile de familie pe benzină au turbo...
Care-s alea?
adevarul e ca o benzina nu are nevoie de turbo sa faca ceva spectaculos pe cand dieselul fara turbo e piu piu mac mac. Benzina e acolo de cand s-a facut,dieselul a trebuit aproape 3 decenii sa behaie pe strazi pana sa apara ceva de Doamne ajuta. Ce a fost benzina pe langa diesel nu o sa fie niciodata un diesel pe langa benzina. A4 1.8T familie , passat 1.8T familie , saab 2.0T familie , sunt ceva familiste si turbo,dar repet, nu trebuie turbo la benzina sa arzi un diesel.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 15:04   #2612
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu trebuie pentru ca sunt doua motoare cu principii diferite de functionare
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 16:57   #2613
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

sincer chiar nu mai are rost discutia cu mac vs mas pentru ca fiecare foloseste ce are si ce are nevoie, deranjant e cum unii tin cu dintii de teorii despre diesel ca e net superior,lucru care eu nu il vad.E ca si cum am sta sa discutam ce pozitie e mai buna , capra sau deasupra... Fiecare f*** cum vrea si cum poate.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 12:32   #2614
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Conduc benzina, e clar ca e mai sportiv...dar un diesel e mai ok la drum lung. Daca ar fi sa aleg in situatia de acum as alege un diesel, pt costuri de combustibil mai mici si confort.
aviz celor care sustin sus si tare ca benzina e tot: amintiti-va de cate ori v-ati plans ca s-a scumpit benzina sau ca masina consuma mult.
aviz si celor cu diesel: nu il mai ridicati in slavi ca "glont pe strada" ca bateti pe langa...per ansamblu depinde pt ce foloseste fiecare masina...
Korne is offline   Reply With Quote
Old 24-06-10, 17:32   #2615
rvaler2010

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
cine isi ia diesel nu isi ia sa faca raliu , deci un motor 2.5 - 3.0 la mers frumos ajunge intre 8 si 9.5 . Asa am ales si eu passat-ul dupa necesitatile care le aveam.
salut ! intre 8 si 9.5 in afara orasului ? sau cum ? ce motor ai pe passat ce combustibil, cat consuma in oras si afara (in ce oras) da mai multe detalii ! mersi, salut !
rvaler2010 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 09:42   #2616
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mai nou cred ca ar trebui adugat si gpl-ul din punct de vedere al economiei de combustibil.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 12:27   #2617
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by rvaler2010 View Post
salut ! intre 8 si 9.5 in afara orasului ? sau cum ? ce motor ai pe passat ce combustibil, cat consuma in oras si afara (in ce oras) da mai multe detalii ! mersi, salut !
cu e46-le meu de 2.2 170 cai cu roti 17 225 45 la mers frumos afara am scos cel mai putin 5.7 dar mers la plimbare 70-80 adica destul de incet, la mers sport 1-2-3 la 6500 rpm si 3-2 si iara 2-3 ajung la 8 8.5 , in oras ma ia cam 9-10 acuma ca i-am pus niste jante mai usoare chiar nu mai trece de 10 nici daca mai scot fum din cauciucuri de cateva ori bune pe zi. Sincer am consumul de la pisica cu motor de 1.8 116 cai. Si cum se comporta un dublu vanos cu ceva cai si putin cuplu chiar e destul de ok.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 13:27   #2618
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
cu e46-le meu de 2.2 170 cai cu roti 17 225 45 la mers frumos afara am scos cel mai putin 5.7 dar mers la plimbare 70-80 adica destul de incet, la mers sport 1-2-3 la 6500 rpm si 3-2 si iara 2-3 ajung la 8 8.5 , in oras ma ia cam 9-10 acuma ca i-am pus niste jante mai usoare chiar nu mai trece de 10 nici daca mai scot fum din cauciucuri de cateva ori bune pe zi. Sincer am consumul de la pisica cu motor de 1.8 116 cai. Si cum se comporta un dublu vanos cu ceva cai si putin cuplu chiar e destul de ok.
)) Te rog frumos termina ca o sa murim de ras pe aici. Sa-ti duci masina la BMW ca nici cu ultima tehnologie a lor nu au scos performantele astea.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 13:50   #2619
Shodo

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 163
Default Re: Benzina sau motorina ?

benzina.

nu`mi place fumul negru care iese la diesel, si nici zgomotul destul de mare care`l produc (interioru` mashinii)
Shodo is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 17:45   #2620
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Shodo View Post
benzina.

nu`mi place fumul negru care iese la diesel, si nici zgomotul destul de mare care`l produc (interioru` mashinii)
Daca nu ai mers si tu cu un diesel mai nou, noi ce sa-ti facem!?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 18:12   #2621
marius mihaescu

Stage 5
 
marius mihaescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1,687
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Shodo View Post
benzina.

nu`mi place fumul negru care iese la diesel, si nici zgomotul destul de mare care`l produc (interioru` mashinii)
chestia cu zgomotul in interior la masinile noi si altele intretinute nu este adevarata ,dar fum scot aproximativ toate diesel urile ...
marius mihaescu is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 18:12   #2622
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
)) Te rog frumos termina ca o sa murim de ras pe aici. Sa-ti duci masina la BMW ca nici cu ultima tehnologie a lor nu au scos performantele astea.
da tu crezi ca eu scriu aici de plictiseala sau ca sunt ceva inconstient ce nu are ce face si scrie fantezii erotice ? getere prietene , ce scrie pe BC aia am scris si eu. Mai lasa-ma in pxxda mxxii cu comentariile astea ca nu intru aici sa o dau la contre cu toti plictisitii ce au descoperit internetul la 40 ani.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 18:48   #2623
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
da tu crezi ca eu scriu aici de plictiseala sau ca sunt ceva inconstient ce nu are ce face si scrie fantezii erotice ? getere prietene , ce scrie pe BC aia am scris si eu. Mai lasa-ma in pxxda mxxii cu comentariile astea ca nu intru aici sa o dau la contre cu toti plictisitii ce au descoperit internetul la 40 ani.
Pai cum sa te las cand te vad cu aberatii de gen:
"la mers sport 1-2-3 la 6500 rpm si 3-2 si iara 2-3 ajung la 8 8.5"
"chiar nu mai trece de 10 nici daca mai scot fum din cauciucuri de cateva ori bune pe zi"

Ce spui tu este posibil la un 320D (163-177). La 2.2 - 170 CP niciodata nu este valabil ce spui tu, motorul ala forjat sare lejer de 15% si nu scoate niciodata sub 10 % consum la un mers linistit in oras.

Astea sunt valorile producatorului:

Fuel consumption city
12,2 l/100km;
Fuel consumption highway
6,9 l/100km;
Combined
8,9 l/100km;

Eu nu am vazut pana acum masina care sa aibe consum sub valorile date de producator care sunt calculate in conditii pe care nu prea avem cum sa le intalnim noi in mersul cotidian.

Am avut si eu motorul asta si nu are nici o legatura de consum cu aberatiile tale.

Dupa ce ca esti ridicol mai si claxonezi.
.

.

Last edited by GTR; 11-07-10 at 18:52.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 19:10   #2624
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

eu banuiesc sau eu nu presupun ca as avea consumul asta, mie chiar atat imi arata pe bord,fara alte teorii si explicatii ca nu ma intereseaza povesti fara sfarsit, eu sunt multumit ca masina merge foarte bine si consuma cat o pisica de 1.8 , nu ma intereseaza sa ma creada nimeni , chiar am mai vorbit cu cineva care are exact aceeasi masina/motor/an si exact aceeasi chestie mi-a zis. Nu ma laud ca imi consuma 15-16, ma bucur ca face ceea ce face la consumul respectiv. Am scos Alba-Cluj 240 km cu consum mediu de 8.3 , am mers 230 cu ea pe autostrada, am stat constant la 180 la 160 , am fost in trafic,am cautat locuri de parcare,normal ca am mers si frumos nu am scos consum de 8 la 200,dar cand a fost de curentat nu am ezitat. Hai sa zicem ca am observat ca in general pe bord cam la toate masinile iti arata cam cu aprox 0.4-0.6 mai putin dar totusi si asa sa fie ajung cu un consum afara de sub 9. Decat sa raspunzi si tu aiurea sa ma iriti,ca nu iti vorbesc nici eu din auzite, mai bine asteptam si poate avem ocazia sa probam amandoi chestiile astea si cu diesel si cu benzina fara discutii si alte misto-uri.

Last edited by BMnWA; 11-07-10 at 19:13.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 23:19   #2625
Shodo

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 163
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Daca nu ai mers si tu cu un diesel mai nou, noi ce sa-ti facem!?
sincer am mers, nu cu X5 diesel, dar cu ford mondeo diesel am mers....modelu` nou, deci pot spune ca e cat de cat o mashina noua si....e mai silentioasa a mea, golf IV benzinar decat aia...

Quote:
Originally Posted by marius mihaescu View Post
chestia cu zgomotul in interior la masinile noi si altele intretinute nu este adevarata ,dar fum scot aproximativ toate diesel urile ...
:-s
Shodo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -