Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-10, 01:11   #2536
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
avand in vedere procentul de benzina/motorina ce se obtine din petrol ar trebuii benzina sa fie mai ieftina, dar se pare ca nu este asa.
Propun sa inchidem topicul ca s-au tras toate concluziile posibile si nu odata..ci de 10 ori. Nu mai vad rostul topicului
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-05-10, 14:40   #2537
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Benzina sau motorina ?

Si eu sunt de aceeasi parere. Doar recapitulari se mai pot face eventual, la cat s-a vorbit aici.
Si ca sa fiu si ontopic, mai pomenesc un atu (poate s-a si spus in paginile anterioare): am luat azi 20 l motorina cu 50 ron de la ADP, de la baietii cu drujbele si tractorul. Adica 2,5 ron/l motorina. Sa ia si cei cu benzinare la pretul asta daca le da mana. Dar mai bine sa isi puna pofta in cui, ca nu au de la cine sa ia la pretul asta, doar daca au masini de firma si trag de acolo. Sper sa mai iau tot asa, la ocazie la pretul asta, ca renteaza.

Last edited by iulian2476; 28-05-10 at 14:46.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-10, 14:52   #2538
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Si eu sunt de aceeasi parere. Doar recapitulari se mai pot face eventual, la cat s-a vorbit aici.
Si ca sa fiu si ontopic, mai pomenesc un atu (poate s-a si spus in paginile anterioare): am luat azi 20 l motorina cu 50 ron de la ADP, de la baietii cu drujbele si tractorul. Adica 2,5 ron/l motorina. Sa ia si cei cu benzinare la pretul asta daca le da mana. Dar mai bine sa isi puna pofta in cui, ca nu au de la cine sa ia la pretul asta, doar daca au masini de firma si trag de acolo. Sper sa mai iau tot asa, la ocazie la pretul asta, ca renteaza.
atu-ul nu e numai ca ai dat 2.5 ron / L . Ci ca.. pe termen scurt nu afecteaza motorul.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-05-10, 14:58   #2539
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Benzina sau motorina ?

@dolb

Stai linistit ca e aceeasi motorina care o bagi si tu de la Petrom, Mall sau mai stiu eu de unde. Nu are nici o treaba motorina de la Rebu sau ADP, ca e tot fie de la Brazi, fie de la Petromidia, fie de la Onesti. Eu nu am auzit si nici nu am vazut pompe cu biodiesel in Romania. Poate ai vazut tu, dar eu nu am auzit si nici nu am vazut. Am mai luat mai demult 10 l de la Rebu si motorul torcea (bagasem dupa ce circulasem ceva km pe rezerva). Macar sa gasesc eu mereu motorina la banii astia. Doar ca nu are aditivi, in rest e aceeasi motorina la baza.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-10, 15:00   #2540
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
@dolb

Stai linistit ca e aceeasi motorina care o bagi si tu de la Petrom, Mall sau mai stiu eu de unde. Nu are nici o treaba motorina de la Rebu sau ADP, ca e tot fie de la Brazi, fie de la Petromidia, fie de la Onesti. Eu nu am auzit si nici nu am vazut pompe cu biodiesel. Poate ai vazut tu, dar eu nu am auzit si nici nu am vazut. Am mai luat mai demult 10 l de la Rebu si motorul torcea (bagasem dupa ce circulasem ceva pe rezerva). Macar sa gasesc eu mereu motorina la banii astia. Doar ca nu are aditivi, in rest e aceeasi motorina la baza.
in primul rand, eu bag de la Rompetrol e o diferenta uriasa intre el si celelalte statii !
In al doilea rand, si eu am folosit motorina din asta pe naspa, si nu am avut probleme cu motorul, doar ca tragea oleaca mai prost.
Motorina de la Petrom , da , cred ca e identica cu asta proasta, dar de la Rompetrol..niciodata !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-05-10, 15:09   #2541
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu te intreb un singur lucru, iar raspunsul ti-l dai singur: daca vine in cisterna motorina intr-o cantitate de 15 t sau 20 t, ce sa ii faca la statiile Peco din oras? Ce sa bage in ea? Eventual apa, dar asta nu colmateaza si nu gripeaza motorul, doar ca trage mai prost si trebuie purjat filtru de motorina. Tu asa crezi, ca ii baga ulei de rapita aici la statiile Peco in orase? Ea vine gata preparata in cisterna cu aditivi, sau fara, Euro 4, respectiv Top Nordic, sau cum se mai numeste pe la statiile Peco. Aditivii se baga dintr-un singur motiv: pentru a creste cifra cetanica, adica sa ii dea o aprindere mai rapida si sa nu faca motorina iarna la suprafata o pojghita colorata. Vara poti sa bagi linistit motorina fara aditivi. Aditivii nu ii da nimic in plus motorinei in ceea ce priveste combustia.
Numai zic ca motorul la mine este PD, adica mai tolerant si este adaptat si pentru biodiesel 15%, ca nu are rost.

Last edited by iulian2476; 28-05-10 at 15:11.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-10, 19:44   #2542
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
in primul rand, eu bag de la Rompetrol e o diferenta uriasa intre el si celelalte statii !

Motorina de la Petrom , da , cred ca e identica cu asta proasta, dar de la Rompetrol..niciodata !
Eu am auzit pe alt forum, nu-i dau numele ca baietii de acolo au avut mari belele cu Rompetrolu, iar inginerii pe la service-uri recomandau sa nu mai foloseasca carburant de acolo, chiar aparea o anumita coloratie specifica ca de rugina, pe conducte, galerii, treseu evacuare chiar filtre etc.
Deci stai linistit Rompetrol "lucreaza" pt. masina ta
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 28-05-10, 21:33   #2543
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Carburantul de la Rompetrol este foarte bun, nu stiu daca cel mai bun dar cu siguranta bun. Din punctul meu de vedere cei mai buni 3 ar fi MOL, OMV, Rompetrol urmati de Agip/Petrom/Lukoil.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 28-05-10 at 21:44.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 29-05-10, 01:09   #2544
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Carburantul de la Rompetrol este foarte bun, nu stiu daca cel mai bun dar cu siguranta bun. Din punctul meu de vedere cei mai buni 3 ar fi MOL, OMV, Rompetrol urmati de Agip/Petrom/Lukoil.
ce site e ala de la semnatura ta ? am dat click si mi-au sarit virusii pe monitor ca popocrn-ul in microunde.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 29-05-10, 02:41   #2545
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ha ha ha , si mie la fel. In principiu este o spalatorie din prazilia, in practica e un site shitlisted.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 29-05-10, 09:27   #2546
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Glumiti ? Eu am bitdefender si nu e niciun virus si nimic dubios. Este un site al unei persoane care se ocupa de detailing in Craiova, de fapt e cam singura din zona asta care stie ce face. Eu cand dau click ma trimite fix acolo.

PS - probabil antivirusul pe care il folositi e mai prost asa de felul lui si are impresia ca sunt virusi acolo...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	OZCarwash.jpg
Views:	64
Size:	413.6 KB
ID:	1493753   Click image for larger version

Name:	OZCarwash2.jpg
Views:	52
Size:	392.0 KB
ID:	1493757  

Last edited by _anaconda_; 29-05-10 at 09:35.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 09:25   #2547
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Benzina sau motorina ?

mai iulian 2476, tu uiti un lucru esential: motorina asta furata pe care o cumperi tu , nu vine din statiile petrom sau mai stiu eu de unde.
rebu de exemplu, are rezervoare in care depoziteaza combustibil pt masinile lor, rezervoare care doar rahat nu au in ele. degeaba toarna petromul motorina curata in rezervorul ala mare daca jegul in rezervor cat si in rezervorul masinilor e cat china.
un astfel de rezervor urias este si in portul constanta si de acolo alimenteaza toate utilajele. nu am cuvinte sa explic in ce hal se infunda filtrele de la motoarele utilajelor.
ce sa-i faci !!!
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 10:58   #2548
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Benzina sau motorina ?

Eu n-am mai alimentat din peco de mai bine de un an de zile si n-am nici o problema cu masina dar nu iau motorina de la oricine.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 11:00   #2549
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

nu cred ca nod32 e un antivirus "prost" care detecteaza virusi fake. Poate tu esti gata infectat si nu te mai avertizeaza nimica )
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 11:56   #2550
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
mai iulian 2476, tu uiti un lucru esential: motorina asta furata pe care o cumperi tu , nu vine din statiile petrom sau mai stiu eu de unde.
rebu de exemplu, are rezervoare in care depoziteaza combustibil pt masinile lor, rezervoare care doar rahat nu au in ele. degeaba toarna petromul motorina curata in rezervorul ala mare daca jegul in rezervor cat si in rezervorul masinilor e cat china.
un astfel de rezervor urias este si in portul constanta si de acolo alimenteaza toate utilajele. nu am cuvinte sa explic in ce hal se infunda filtrele de la motoarele utilajelor.
ce sa-i faci !!!
Pentru asta exista filtre.
Si sunt destul de ieftine sa le poti schimba mai des.
Motorina proasta, dieselul merge mai departe.

O sa va dati cu benzina in loc de parfum peste 15 ani atat de scump o sa fie
Cine o sa miroasa a benzina va fi idolul la femei :P
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -