Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-10, 15:10   #2596
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
alea sunt luate pe manevra ) nu ai vazut ca intr-un sat preotul si-a luat maseratti din 2005 ) scuza lui era ca masina e una second si a avut un pret decent in jur de 40-50 mii ) culmea , un visiniu inchis cu folii )
Da, dar nu chiar toate. Sunt si oameni cu bani care prefera diesel, si chiar si masinile luate din bani necinstiti puteau f bine sa fie pe benzina
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 15:19   #2597
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Pai si toate passaturile CC, bora, golf caravan, skoda, peugeot, ford disel cumparate din reprezentanta la preturi incepand de la 17-18miiE de ce crezi ca se cumpara? Eu cred ca cine are 21-22mii E sa dea pe passat ar avea posibilitatea sa isi ia orice masina pe benzina si-ar dori si ar avea si bani de benzina. Alegerea ramane totusi un mister, eu remarc pe zi ce trece tot mai multe dieseluri VW in special noi noute pana si la tara. Primaru, popa, directoru scolii, secretaru, consilierii toti isi cumpara diesel cat mai mare si mai luxos.
Teoretic da , dar de ce sa platesti mai mult .Eu fac ~50.000 km/an si am amortizat destul de repede diferenta care am dat o in plus pt diesel cand am luat masina .Daca iti faci bine socotelile inainte de cumparare poate fi o investitie buna un diesel , mister o fi pt oameni care nu gandesc sau nu stiu sa si cheltuie banii eficient .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 01:05   #2598
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Daca iti faci bine socotelile inainte de cumparare poate fi o investitie buna un diesel , mister o fi pt oameni care nu gandesc sau nu stiu sa si cheltuie banii eficient .
corect
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 17:53   #2599
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
dieselul are mai multe rele,benzina nu vad ce rele ar avea. Consumul ? nu te obliga nimeni sa umbli mai mult decat iti permiti.
Tu sa inteleg ca daca ramai fara bani de benzina,o iei pe jos sau pe bicicleta?
Nu toti posesorii sau viitorii posesori sunt asa de "instariti" ca tine si au nevoie de masina sau poate le place un motor cu un cuplu net superior celui pe benzina.
Fiecare e liber sa-si aleaga ce doreste,eu personal sunt in favoarea dieselului, consum mic,cuplu mare si daca mai adaugi un sistem 4x4 ,treaba-i perfecta.
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.

Last edited by MihaiCsl; 07-06-10 at 17:55.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 20:10   #2600
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Tu sa inteleg ca daca ramai fara bani de benzina,o iei pe jos sau pe bicicleta?
Nu toti posesorii sau viitorii posesori sunt asa de "instariti" ca tine si au nevoie de masina sau poate le place un motor cu un cuplu net superior celui pe benzina.
Fiecare e liber sa-si aleaga ce doreste,eu personal sunt in favoarea dieselului, consum mic,cuplu mare si daca mai adaugi un sistem 4x4 ,treaba-i perfecta.
tu sa intelegi ca eu mi-am un passat diesel pentru ca umblu mult si de la 1 mai pana acuma am facut 6500 km cu passat-ul si vreo 1500 cu bmw-ul. Ideea era ca multi se intind mai mult decat le permite patura,eu am avut nevoie de o masina cu consum mic,break sa fie spatiu pentru depozitare si carat piese etc. E verde, e VW , e break , e passat , e diesel , e urat , nu sunt fan si nici nu voi fi , masina este foarte ok, isi face treaba bine pentru ce am eu nevoie si sunt multumit cum s-a comportat de aproape 2 luni de cand o am.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 08:29   #2601
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
tu sa intelegi ca eu mi-am un passat diesel pentru ca umblu mult si de la 1 mai pana acuma am facut 6500 km cu passat-ul si vreo 1500 cu bmw-ul. Ideea era ca multi se intind mai mult decat le permite patura,eu am avut nevoie de o masina cu consum mic,break sa fie spatiu pentru depozitare si carat piese etc. E verde, e VW , e break , e passat , e diesel , e urat , nu sunt fan si nici nu voi fi , masina este foarte ok, isi face treaba bine pentru ce am eu nevoie si sunt multumit cum s-a comportat de aproape 2 luni de cand o am.
Cum am zis si mai sus,fiecare e liber sa-si aleaga ce vrea, tie iti place benzina mie motorina si sincer daca n-as fi in situatia de a ma gandi la fiecare ml de combustibil consumat, tot diesel mi-as lua.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 10:17   #2602
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Cum am zis si mai sus,fiecare e liber sa-si aleaga ce vrea, tie iti place benzina mie motorina si sincer daca n-as fi in situatia de a ma gandi la fiecare ml de combustibil consumat, tot diesel mi-as lua.
incearca un motor mai mare pe benzina sa vezi cum se schimba cuplul . E una 1,4 1.8 dar cand treci de 2.0 mai ales la bmw e cu totul altceva.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 10:39   #2603
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
incearca un motor mai mare pe benzina sa vezi cum se schimba cuplul . E una 1,4 1.8 dar cand treci de 2.0 mai ales la bmw e cu totul altceva.
Stiu dar cat cosuma unul de 2.0 ,2.5 sau de 3.0 ?
Pentru mine o masina nu se rezuma doar la cuplu si marca masinii,cand imi aleg o masina mi-o aleg dupa mai multe criterii.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 10:44   #2604
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Stiu dar cat cosuma unul de 2.0 ,2.5 sau de 3.0 ?
Pentru mine o masina nu se rezuma doar la cuplu si marca masinii,cand imi aleg o masina mi-o aleg dupa mai multe criterii.
cine isi ia diesel nu isi ia sa faca raliu , deci un motor 2.5 - 3.0 la mers frumos ajunge intre 8 si 9.5 . Asa am ales si eu passat-ul dupa necesitatile care le aveam.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 11:06   #2605
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

In ultima vreme chiar si dieselurile ating perfomante bune, demne de "reiseri", sa ;uam numai exemplul passatului TDi de 140CP care la +1500kg face suta in 9.8s. Cate masini pe benzina, de familie, la fel de grele la passatu' ating aceasta performanta la motoare de 1.6,1.8 etc?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 11:07   #2606
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

toate care au turbo ))
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 12:33   #2607
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
toate care au turbo ))
Adevărul e că toate maşinile de familie pe benzină au turbo...
Care-s alea?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 12:41   #2608
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

MAi dureaza putin si toate motoarele pe benzina vor fi turbo, deja a inceput procesul Producatorii vor scoate masini cu motoare mici din cauza taxelor dar cu turbo pentru a fii la fel de puternice .
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 13:19   #2609
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
In ultima vreme chiar si dieselurile ating perfomante bune, demne de "reiseri", sa ;uam numai exemplul passatului TDi de 140CP care la +1500kg face suta in 9.8s. Cate masini pe benzina, de familie, la fel de grele la passatu' ating aceasta performanta la motoare de 1.6,1.8 etc?
2.0 TDI 140CP este omolog cu 2.0 FSI 150CP, chiar daca e aspirat.

2.0 TDI - 0-100 @ 9.8 sec / top speed - 209 km/h / 400m @ 17.3 / 1000m @ 31.5

2.0 FSI - 0-100 @ 9.4 sec / top speed - 213 km/h / 400m @ 16.7 / 1000m @ 30.6

Aproape 1 secunde pe 1000m, la viteza aia se traduce prin cateva autobuze distanta .

Daca e sa luam 1.4 TSI (150 CP), este la fel de rapid 0-100 si mai rapid 400/1000m...din 1.4.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 14:36   #2610
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
cine isi ia diesel nu isi ia sa faca raliu , deci un motor 2.5 - 3.0 la mers frumos ajunge intre 8 si 9.5 . Asa am ales si eu passat-ul dupa necesitatile care le aveam.
Normal ca nu-ti iei diesel pentru a deveni "raisar" de oras, cel putin eu personal nu-mi iau diesel pentru acest motiv.
Am o benzinara in acest moment in famile,am cu ce sa devin "raisar",glumesc
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -