Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-10, 23:45   #2626
BOMBARDIERU

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 51
Default Re: Benzina sau motorina ?

vindeti masinile ma si mergeti cu metroul si ai terminat balamucu socoteli comparatii de 2 poli ati inebunit in contradictii
BOMBARDIERU is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 10:14   #2627
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ce abereaza unii aici .. 320 i cu consum de Logan si e34 mai bun si mai frumos ca un e39 si culmea si mai fiabil.
Mai nou e un trend sa ridici in slavi cazanele care ,culmea tehnologiei, facute acum 10-20 de ani sunt mai bune si mai fiabile ca niste masini mai noi/ mai puternice/mai economice .
I-auzi i-auzi la e39 schimbi volanta si injectoarele ca pe ciorapi. Proasta masina ,execrabil model,curat murdar. (not).
Altcineva merge cu maxim 9-10 in oras cu un 320 i . Alta minune tehnologica. Anunta te rog la Bmw ca sunt absolut idioti sa nu reuseasca asemenea consumuri cu motoarele de pe e90 .
Si cea mai tare din parcare "Acuma gumele sunt la fel pt ambele masini in principiu, dar masina lui nu arata bine cu jenti pe 15 cum arata a mea" .
Maxim!!!
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 10:20   #2628
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: Benzina sau motorina ?

am in familie un fiat bravo 1.6 multijet 120cp /290nm parca. vreau sa spun ca masina este excelenta ca si consum, motorul este senzational.
acum ceva timp am fost tulcea-sibiu cu 2masini, fiat ul si mitsubishi colt al meu , benzinar .
pe a1 si a2 am mers 140-150 amandoi , pe brasov-sb 120-130. in localitati 70-80, am avut statie si detector .
la intoarcere am ajuns la concluzia ca am platit circa 250ron in plus pe benzina...
votez diesel multijet de la fiat pentru consumurile extraordinare. inainte preferam benzina dar de cand cu criza si de cand au evoluat dieselurile deja sunt sigur ca urmatoarea masina va fi diesel.
__________________
MERGEM INAINTE, CA INAINTE ERA MAI BINE!!!
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 17:23   #2629
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Ce abereaza unii aici .. 320 i cu consum de Logan si e34 mai bun si mai frumos ca un e39 si culmea si mai fiabil.
Mai nou e un trend sa ridici in slavi cazanele care ,culmea tehnologiei, facute acum 10-20 de ani sunt mai bune si mai fiabile ca niste masini mai noi/ mai puternice/mai economice .
I-auzi i-auzi la e39 schimbi volanta si injectoarele ca pe ciorapi. Proasta masina ,execrabil model,curat murdar. (not).
Altcineva merge cu maxim 9-10 in oras cu un 320 i . Alta minune tehnologica. Anunta te rog la Bmw ca sunt absolut idioti sa nu reuseasca asemenea consumuri cu motoarele de pe e90 .
Si cea mai tare din parcare "Acuma gumele sunt la fel pt ambele masini in principiu, dar masina lui nu arata bine cu jenti pe 15 cum arata a mea" .
Maxim!!!
e ca si cum tu ai femeia ta pe care ti-o f.... toata ziua dar eu care nu o cunosc vin si iti zic tie cum ii place ei,cum nu ii place,unde ii place etc asa vi tu sa imi zici mie de masina mea cum consuma si cum nu. Da-te cu loganul cu consum de 10 ca e masina by RENAULT si lasa ca ma dau eu cu 170 cai la acelasi consum. De fapt cine stie poate nici tu nu stii cum ii place la femeia ta..

Last edited by BMnWA; 12-07-10 at 17:32.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 19:38   #2630
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
e ca si cum tu ai femeia ta pe care ti-o f.... toata ziua dar eu care nu o cunosc vin si iti zic tie cum ii place ei,cum nu ii place,unde ii place etc asa vi tu sa imi zici mie de masina mea cum consuma si cum nu. Da-te cu loganul cu consum de 10 ca e masina by RENAULT si lasa ca ma dau eu cu 170 cai la acelasi consum. De fapt cine stie poate nici tu nu stii cum ii place la femeia ta..
1 la mana loganul si nici alta masina mai noua cu motor de 1400 nu consuma 10l/100km poate doar in oras si 2. chiar si un copil realizeaza ca o masina cu motor de 2.0, 2.5 nu are cum sa consume cat una de 1.4, fizic vorbind e cam imposibil, tu nu vezi cifrele date de producatori? nu vezi ca sunt cam proportionale cu cilindreea?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 19:46   #2631
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
1 la mana loganul si nici alta masina mai noua cu motor de 1400 nu consuma 10l/100km poate doar in oras si 2. chiar si un copil realizeaza ca o masina cu motor de 2.0, 2.5 nu are cum sa consume cat una de 1.4, fizic vorbind e cam imposibil, tu nu vezi cifrele date de producatori? nu vezi ca sunt cam proportionale cu cilindreea?
imposibil ? poate daca se chinuie sa se tina dupa mine la un mers mai repejor nu stiu daca nu ar ajunge aproape de cifrele mele.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 03:57   #2632
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Un Passat 1.9 TDI 131CP 6 trepte, la 180 km/h tinut constant consuma 6% ? Eu zic ca nu, proprietarul zice ca da, probabil se lasa cu un pariu. Cine castiga ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 07:52   #2633
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Asta e unii de pe forum au avut norocul sa cumpere masini limited edition la care consumul specificat de producator este mult peste cel real si le asorteaza cu femei la fel ( daca tot facem glume de tot soiul). Pentru restul dintre noi mai ghinionisti ramane masina gurmanda si femeia obisnuita.
Cat despre categoria de oameni care cumpara si apa minerala sh probabil .. ce rost mai au comentariile ?
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 09:52   #2634
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
EU spre exemplu, la o masina de chiar 25 de ani si ulei .... cam pe'acolo ~ 45-50 ron/litru . Omule, intelege ca n-are nicio noima ceea ce zici, daca stii catusi de putin despre mecanica si intretinere auto atunci obligatoriu stii si faptul ca filtrul de ulei se schimba odata cu uleiul, neavand importanta varsta masinii . P.S. mi-a placut aia cu medici "ginecologici"
Asta este, ciuda e mare uneori, da, masina mea merge si cu ulei de tanc, da nici nu o sa il mai schimb si nici completez creca pt ca nu consuma gram, merge de-a latu tot timpul, o tin numai peste 4000 de ture si consuma in medie maxim 8%......aaaa, si am uitat un aspect: am prins 240kph si normal ca mai aveam pedala
Nu cred ca am zis-o eu, da voiam sa zic mecanici ginecologi

Last edited by Gixer; 15-07-10 at 10:10.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 10:05   #2635
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
1.Ciuda?? pe un "cazan"(asa cum se zice acum) de 20 de ani care mai valoreaza 1000-1500E? Si stai linistit ca as prefera oricand un Gti de 25 de ani, care il poti lua si cu 3.000RON si care iti cam sta in fata la viteze de pana in 180 cu toti caii tai putere. Si de unde stii tu cum sta treaba cu uleiul auto? lucrezi in domeniu?



2.Teoretic asa ar fi cum spui tu, stiu si eu asta, doar ca ala ieftin "de arata rau" la 4mii era mizerabil tare nu pe elementul filtrant-pazna aia- ci pe carton, pe corpul filtrului mai axact cu pamant efectiv ca pe un cooler, cu gaze, albine si chiar pietricele asta inseamna ca elemtul filtrant nu si-a facut treaba bine daca a trecut prin el asa tare. Al meu la 10mii era imbacsit tare pe panza iar restul era destul de curat, metaforic vorbind curat. Dar sa lasam filtrul de aer, si sa vorbim de telescopul tau cat crezi ca o sa reziste
1. Goalfa GTI oao, la ala trage fata asai? Da, pana la viteze de 180 unde normal ca inca mai si ai pedala se tine, la vo 50m in spate dupa care il pierd, pt ca la ala 180 pe ceas sunt 150-155 reali, dar asta e alta treaba, pt ca la prima curba daca tu nu lasi din gaz umbli sa cauti prin santz plasticuri, pe cand eu ii mai pot da inca gaz ca intra in curba

2. Ai ma da cum iar o dai pe langa......adica vrei sa zici ca mizeria aia si mustele au trecut prin corpul filtrului....???
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 15-07-10, 11:51   #2636
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
1. Goalfa GTI oao, la ala trage fata asai? Da, pana la viteze de 180 unde normal ca inca mai si ai pedala se tine, la vo 50m in spate dupa care il pierd, pt ca la ala 180 pe ceas sunt 150-155 reali, dar asta e alta treaba, pt ca la prima curba daca tu nu lasi din gaz umbli sa cauti prin santz plasticuri, pe cand eu ii mai pot da inca gaz ca intra in curba

2. Ai ma da cum iar o dai pe langa......adica vrei sa zici ca mizeria aia si mustele au trecut prin corpul filtrului....???
Iar o dam in diverse pe aici si nu e bine Eu am dat un exemplu de masina pe care as prefera-o in locul unui BMW de 20de ani. Totusi tu chiar crezi ca masina ta care a avut parte de tratamente speciale(forja, ulei de masline-pardon din Carrefour la superoferta, piese Sh, revizii....la 2x termenul nmormal, tu ai spus asta nu eu) chiar crezi ca mai are caii putere din talon. Uzura nu o pui la socoteala? plus greutatea considerabila o transforma cu siguranta intr-o masina mai slaba la demaraj decat una micutza, un Golf Gti sa zicem la care cu 250-300E maxim iti aduci motor in stare buna.
Uite un exemplu mai jos... si pe asta l-ai lasa cu 50m in urma, nu?

lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 16-07-10, 23:46   #2637
bluewmaster

Stage 4
 
bluewmaster's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 281
Default Re: Benzina sau motorina ?

deci, ce plm.


daca tot mi se sterg posturile, stimati moderatori, astept sa se stearga si restul posturilor off-topic, sau sa imi explicati, de ce imi stergeti posturile, si de ce nu se aplica aceste criterii la toata lumea??

daca aceasta este un topic privat in care au voie sa posteze doar cativa norocosi, anuntati`ne.
bluewmaster is offline   Reply With Quote
Old 17-07-10, 00:35   #2638
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluewmaster View Post
deci, ce plm.


daca tot mi se sterg posturile, stimati moderatori, astept sa se stearga si restul posturilor off-topic, sau sa imi explicati, de ce imi stergeti posturile, si de ce nu se aplica aceste criterii la toata lumea??

daca aceasta este un topic privat in care au voie sa posteze doar cativa norocosi, anuntati`ne.
deci ce plt, nu ştim, dar dacă ai fi fost mai puţin concentrat pe propria-ţi persoană ai fi observat că s-au şters vreo 50 de posturi aşa, dintre care vreo 2-3 ale tale ce-i drept.
Eşti liber să postezi, dacă ai ceva pertinent de zis despre subiectul topicului, sau eşti liber să te abţii, dacă tu consideri că nu e de tine subiectul, şi doar atāt.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-07-10, 00:54   #2639
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Golf 1.6D care ia 8% in oras???Si 525i care ia 10%???
Vai cat de amuzant.
Oare se poate restrictiona un user sa posteze doar la categoria funny?
Cred ca ar fi atractia sectiunii
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-07-10, 01:10   #2640
expres
Renault Driver

Stage 5
 
expres's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,028
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

clio meu din 2005 are consum in carte 9,8 % in oras sau 9,5 ... si pe computer imi arata un 8 ... motorizare 1.4 8v ... iar afara are un 6 si unpicut
expres is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -