Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 03-08-10, 02:29   #2926
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Asta cu motorina o stii din surse sigure nu??
Ce fac cu motorina normala? Detoneaza???
Singurul combustibil mai bun decat motorina de la pompa (care in Europa are cifra cetanica de minim 51) ar fi biodieselul care are 56 cifra cetanica.
Marirea cifrei cetanice peste 60 nu aduce imbunatatiri remarcabile ale performantelor, este inutila.Sau poate ne scrii din State unde cifra cetanica minima admisa este de 46 si unde oamenii cred ca in Europa se foloseste super combustibil la pompa
Si oricum le mans este o cursa de anduranta, este probabil sa se foloseasca aditivi pentru o ungere mai buna a injectoarelor si a pompelor din circuitele de alimentare ale masinilor.
Mercedes a folosit la un tur de anduranta Europa +Asia motorina din cisternele proprii cu un aditiv special ulei 2t.
"Shell V-Power Diesel is the first and only premium diesel to contain this special synthetic fuel created from natural gas in Malaysia using a unique Shell synthesis process. Shell GTL Fuel was first introduced to motorists as part of Shell Pura Diesel in Thailand. Shell GTL Fuel burns more cleanly and efficiently than conventional diesel because of its outstanding purity and cetane quality."

"
With the help of Shell V-Power Diesel race fuel continuously cleaning the fuel injection system, the winning Audi R10 TDI sustained great performance and consistently quick lap times right through to the end of the race."

sau aici

http://www.nrel.gov/vehiclesandfuels...as_liquid.html

Imi pare rau ca nu gasesc filmuletul de prezentare unde aratau tot procesul de rafinare si explicau diferentele.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 02:35   #2927
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

GTR , sa stii ca in orice statie shell , gasesti acest tip de motorina , poate la noi in romania nu mai sunt statii shell , dar italia , germania , si alte tari au asa ceva ! si da diferenta e enorma intre ce avem noi si acel tip de motorina ! in fine , ideea e ca se distrubuie acel tip de motorina si nu e un combustibil dedicat doar curselor !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 02:42   #2928
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
GTR , sa stii ca in orice statie shell , gasesti acest tip de motorina , poate la noi in romania nu mai sunt statii shell , dar italia , germania , si alte tari au asa ceva ! si da diferenta e enorma intre ce avem noi si acel tip de motorina ! in fine , ideea e ca se distrubuie acel tip de motorina si nu e un combustibil dedicat doar curselor !
Ba diferenta este mare, daca o sa gasesc filmul o sa-l postez, nu incurca reclama cu adevarul.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 09:18   #2929
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Benzina sau motorina ?

Devil's style felicitari pt noua achizitie..pff si mie mi-ar place M6/M5ul..mai ales modificat la motor si delimitat
dar e foarte bine ca ai avut bani si de 535d...multi nu au bani de o amarata de dacie 1310....
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 10:31   #2930
FYZ

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1
Default Re: Benzina sau motorina ?

Salutari,
BENZINA, am votat.
am si diesel-1.5 si benzinar-1.6. 'Dizelul' e mai sprinten, ii dau talpa si fuge(2200-3000rpm), benzinarul are vlaga deabea intre 2800-3500rpm. Adevarul este ca eu folosesc nonstop 'dizelul' iar benzinarul sotia. Dar per total:revizii si consumabile, cu benzinarul e mai ieftin.
FYZ is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 10:45   #2931
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
Devil's style felicitari pt noua achizitie..pff si mie mi-ar place M6/M5ul..mai ales modificat la motor si delimitat
dar e foarte bine ca ai avut bani si de 535d...multi nu au bani de o amarata de dacie 1310....
Nu e vorba de asta , dar in bugetul asta imi permit si un m5 , dar de ce sa fiu snob? imi iau ce imi permit sa si intretin , nu sa ma plimb cu el doar in weekend ! am considerat ca e cel mai bun compromis la intretinere/consum/putere ! Nu ma felicita inca ! abia sunt in stadiul de cautare/documentare !

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Ba diferenta este mare, daca o sa gasesc filmul o sa-l postez, nu incurca reclama cu adevarul.
Chiar te rog , sunt chiar curios despre ce e vorba , ca uite asa mai invata omul cateceva !

Quote:
Originally Posted by FYZ View Post
Salutari,
BENZINA, am votat.
am si diesel-1.5 si benzinar-1.6. 'Dizelul' e mai sprinten, ii dau talpa si fuge(2200-3000rpm), benzinarul are vlaga deabea intre 2800-3500rpm. Adevarul este ca eu folosesc nonstop 'dizelul' iar benzinarul sotia. Dar per total:revizii si consumabile, cu benzinarul e mai ieftin.
asta e din cauza cilindreei mici ! cu cat creste cu atat diferenta dispare !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 12:59   #2932
Jag3r85

Stage 1
 
Jag3r85's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 11
Wink Re: Benzina sau motorina ?

post pt nemilosul sau iti spui tu acolo...motoarele turbodiesel scot fum din 2 cauze: presiunea care o face turbina nu este setata corect (se scot din fabrica si asa ceva in special motoare vandute la noi in romania) cauza a nr 2 e foarte simpla si usoara=filtru de motorina de proasta calitate...eu am avut un vw fol 100 cp 2003 si nu imi scotea gram de fum la 230.000km ,i-am facut reviziile in strainatate la timp si ma intreba lumea ca de ce,cum fac,ce ii dau iar eu raspunde-am ca JAR ii dau si vb aia sunt tanar si imi plac nebuniile cu straifurile ) deci nu am iertat-o, asa ca orice masina intretinuta turbodiesel duce in jur de 500.000 de km.cei de la vw sustin ca 1.000.000 km daca faci reviziile la timp la iei.asa pt noi fara salar de 3000 euro pe luna diesel ramane.
Jag3r85 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 13:07   #2933
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by FYZ View Post
Salutari,
BENZINA, am votat.
am si diesel-1.5 si benzinar-1.6. 'Dizelul' e mai sprinten, ii dau talpa si fuge(2200-3000rpm), benzinarul are vlaga deabea intre 2800-3500rpm. Adevarul este ca eu folosesc nonstop 'dizelul' iar benzinarul sotia. Dar per total:revizii si consumabile, cu benzinarul e mai ieftin.
e spinten din cauza la turbina , daca nu avea turbina era varza
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 14:27   #2934
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pana la urma 90% din alegere e dictata de ratiunile economice...corect? In cazul meu, facand 15-20000 km pe an mi-e mai la indemana benzina..si votez ca atare.
__________________
F..k NATO! f..k USA! f..k Bill Clinton! Asta-i gara mea!
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 14:36   #2935
AlinDragos

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2
Default Re: Benzina sau motorina ?

Benzina.Am un ford focus prima serie 1,6 100cp si 197.000kml-am cumparat acum 3 ani si jumatate cu 92.000km nu am avut nici o problema si am tras de el cat am putut,intradevar media la consum e de 7,3l/100km,si cand e incarcat cu 3 pers si bagaje scade vizidil puterea dar cand e gol...e o bijuterie.
AlinDragos is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 14:45   #2936
Oxide

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,173
Member of:
[Moderators]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by AlinDragos View Post
Benzina.Am un ford focus prima serie 1,6 100cp si 197.000kml-am cumparat acum 3 ani si jumatate cu 92.000km nu am avut nici o problema si am tras de el cat am putut,intradevar media la consum e de 7,3l/100km,si cand e incarcat cu 3 pers si bagaje scade vizidil puterea dar cand e gol...e o bijuterie.
Pe langa E90 detin un Opel Vectra C 2.0 DTI din 2004 cu 167.000 km la bord.N-am avut nicio problema , am schimbat doar consumabilele.Daca e s-o luam dupa logica ta sa inteleg ca rezultatul ecuatiei acesteia este : motorina > benzina ? Afirmatia ta nu este un argument solid care sa incline balanta in acest versus...
__________________


Oxide is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 19:14   #2937
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Jag3r85 View Post
post pt nemilosul sau iti spui tu acolo...motoarele turbodiesel scot fum din 2 cauze: presiunea care o face turbina nu este setata corect (se scot din fabrica si asa ceva in special motoare vandute la noi in romania) cauza a nr 2 e foarte simpla si usoara=filtru de motorina de proasta calitate....
2 aberatii mai mari decat tine
Unu la mana: ca f. multe dieseluri daca nu cumva toate scot fum de noi, din fabrica. Si daca nu vezi tu fumul fii sigur ca il vede ala din spatele tau, cand schimbi treapta. Normal ca la relanti nu il vezi.
Si 2: am vazut masini aduse din Germania cu ultima revizie facuta acolo si tot scotea fum, am vazut masini noi cu revizii facute cu filtru motorina luat din reprezentanta de la Ford si tot scotea fum. Plus de asta filtrul de motorina nu are nici o treaba in ecuatia asta dupa parerea mea, ca doar nu filtrul "comprima" motorina.
Dar daca tot vrei niste cauze posibile iti zic eu:
*Injectoare defecte, care dau pe retur deci rezulta motorina "nearsa" mai multa
*motorina de proasta calitate, cu ulei
*EGR defect, ori deconectat

Eu ma refer mai sus la acea culoare neagra, ca un nor de fum negru
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 22:35   #2938
Vialy

Vicepresedinte Insane Racers

Stage 5
 
Vialy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 814
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[INSANE RACERS]
Default Re: Benzina sau motorina ?

aleg benzina petru silent si motorina pentru putere si consum
Vialy is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 23:09   #2939
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Vialy View Post
aleg benzina petru silent si motorina pentru putere si consum
wtf?! Pt putere? Poate ai vrut sa zici pentru cuplu...
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 18-08-10, 23:59   #2940
Paul

Stage 5
 
Paul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,733
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
[SUBARU]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by JunKer_hP View Post
wtf?! Pt putere? Poate ai vrut sa zici pentru cuplu...
sau poate nu.
Paul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -