Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-07-10, 12:56   #2851
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Ursuletu are 170 de cai la 1290 de kg, e90 320d are 177 la 1520 kg, nu mai vorbim ca este diesel. Realizezi ca ce spui tu unu' nu este posibil daca masinile sunt stock si in mintile lor amandoua nu?
cred ca nu ai inteles ce vreau sa zic.. ziceam ca nu are cum sa se tina 320d de 325i. 320d are 1600kg, si 163/177 bhp. ursul stiam ca are 1200kg (aprox), dar daca tu zici 1300.. o fi. oricum, chiar si la 1300kg, tot e diferenta de 300kg intre ele. deci nu prea ar avea cum sa se tina un 320d dupa el.

la treaba cu diesel-ul ala de are puterea maxima la 6300rpm... priceless! )
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 12:59   #2852
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ma adresam userului unu', ti-am dat tie quote to make a point. Datele despre greutate sunt de pe carfolio.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 13:18   #2853
unu'

Stage 5
 
unu''s Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 342
Default Re: Benzina sau motorina ?

atunci cred ca era softat acel e90, ca stiu cum merge e30-u
unu' is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 14:00   #2854
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Totusi daca e sa compari acest model de BMW cu o masina de masa apropiata, dar pe motorina, ma refer la passatul 2.0 de 170CP care face suta in 8.6, respectivul BMW nu pare sa mai iasa cu nimic in evidenta. In plus consumul mixt e sub 6litri.
In primul rand, daca pui passatul si un bmw unul langa celalat si nu remarci nici o diferenta considerabila in favoarea bmw-ului, esti subiectiv.
In al 2-lea rand, puteai sa faci comparatia pe masura, e60 520d = passat b6 170cp tdi = 8.6 secunde ambele (admir performantele passatului pentru acest motor), castiga bmw pentru consum mai mic, daca vrei sa ne raportam la consum, ma refer strict la motorizari.
Parerea mea umila in schimb, pentru 520d este proasta, il consider prezent doar pentru completarea pietei, in schimb ce la pasat, ajungi la varful muntelui cu tdi, cam trist, asa-i ?
Acum, sa fiu super corect, pentru ca insisti pe consum, comparam e60 525d (la bmw suntem departe de varful muntelui inca) care are acelasi consum cu veneratul passat, ba chiar putin mai mic, stim ca atinge suta in 7.6 sec, slabut, stiu, dar pe langa passat, deja-l poti considera rege, in schimb mai putem urca daca doresti 530d, 535d. Mai are rost sa vorbesc de cuplu ? creste si el evident, considerabil.

Sunt de acord, diesel castiga teren, hai sa comparam performantele bradurilor cu motorizarile echivalente, daca stai sa te gandesti, daca aveai bani ,,garla" te durea in cot de consum, drept urmare uitai ca exista diesel, poate-ti aduceai aminte din reclame, atat.
Daca suntem sinceri, inafara de pretul si consumul combustibilului, nu ai nici un motiv sa alegi diesel peste benzinar.

P.S passatul este o masina buna, dar nu-l compara cu seria 5, faci firma de ras
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 29-07-10 at 14:09.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 14:05   #2855
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Benzina sau motorina ?

https://www.youtube.com/watch?v=fU4f_NwAfUs

ca si asa am vazut ieri acest clip..
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 15:10   #2856
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

si asa deci 525 d consuma mai putin decat passat 2.0 tdi? Interesant, din ce joc video sunt masinile astea doua?
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 15:40   #2857
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
In primul rand, daca pui passatul si un bmw unul langa celalat si nu remarci nici o diferenta considerabila in favoarea bmw-ului, esti subiectiv.
In al 2-lea rand, puteai sa faci comparatia pe masura, e60 520d = passat b6 170cp tdi = 8.6 secunde ambele (admir performantele passatului pentru acest motor), castiga bmw pentru consum mai mic, daca vrei sa ne raportam la consum, ma refer strict la motorizari.
Parerea mea umila in schimb, pentru 520d este proasta, il consider prezent doar pentru completarea pietei, in schimb ce la pasat, ajungi la varful muntelui cu tdi, cam trist, asa-i ?
Acum, sa fiu super corect, pentru ca insisti pe consum, comparam e60 525d (la bmw suntem departe de varful muntelui inca) care are acelasi consum cu veneratul passat, ba chiar putin mai mic, stim ca atinge suta in 7.6 sec, slabut, stiu, dar pe langa passat, deja-l poti considera rege, in schimb mai putem urca daca doresti 530d, 535d. Mai are rost sa vorbesc de cuplu ? creste si el evident, considerabil.

Sunt de acord, diesel castiga teren, hai sa comparam performantele bradurilor cu motorizarile echivalente, daca stai sa te gandesti, daca aveai bani ,,garla" te durea in cot de consum, drept urmare uitai ca exista diesel, poate-ti aduceai aminte din reclame, atat.
Daca suntem sinceri, inafara de pretul si consumul combustibilului, nu ai nici un motiv sa alegi diesel peste benzinar.

P.S passatul este o masina buna, dar nu-l compara cu seria 5, faci firma de ras
Varful muntelui e W8 dar hai sa nu facem si din acest topic un bmw vs .
Stim cu totii care este masina suprema asa ca nu are rost.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 15:58   #2858
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Varful muntelui e W8 dar hai sa nu facem si din acest topic un bmw vs .
Stim cu totii care este masina suprema asa ca nu are rost.
Esti sigur ca w8 nu-i benzinar ? ca noi vorbim de diesel aici.
S-a vorbit foarte bine pe bmw vs X din simplul motiv ca s-a mers on topic, daca nu putem da exemple clare de diferente, dintre benzina si diesel, despre ce sa discutam ? combustibilul in sine? cifra octanica ?

Last edited by Stage1; 29-07-10 at 16:01.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 16:34   #2859
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

In caz ca nu ai observat aproape orice topic pe vs devine bmw vs.
In afara de asta compari mere cu pere
Si tot da cu virgula
BMW si VW nu fac parte din aceeasi clasa.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 17:57   #2860
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu eu compar, eu am pus capat comparatiei, in ideea ca userul sa inteleaga unde greseste, daca n-am reusit, imi cer scuze pentru interventie.
S-a pomenit de bmw, ca-i cel mai bun producator de masini diesel, din nou, dupa opinia mea.

Last edited by Stage1; 29-07-10 at 18:03.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 23:00   #2861
L!V!U

Stage 3
 
L!V!U's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 82
Default Re: Benzina sau motorina ?

benzina este mai nervoasa, in plus dieselul nusi mai are rostul in zilele de azi (parerea mea) motorina e mai scumpa decat benzina nui mai vad rostul, doar la consum se mai merita dar in rest... laso.dieselul se termina si mai repede daka ii dai blana (ca motor ma refer)e proiectat pentru consum mic si rulaj normal nu sportiv.acum mai nou cu aceste motoare care vinpe piata sunt fenomenale(diesel-urile) nici nu zici ca e motorina da oricum nu se compara cu benzina.
L!V!U is offline   Reply With Quote
Old 30-07-10, 23:19   #2862
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by L!V!U View Post
benzina este mai nervoasa, in plus dieselul nusi mai are rostul in zilele de azi (parerea mea) motorina e mai scumpa decat benzina nui mai vad rostul, doar la consum se mai merita dar in rest... laso.dieselul se termina si mai repede daka ii dai blana (ca motor ma refer)e proiectat pentru consum mic si rulaj normal nu sportiv.acum mai nou cu aceste motoare care vinpe piata sunt fenomenale(diesel-urile) nici nu zici ca e motorina da oricum nu se compara cu benzina.
Traiesti pe o lume paralela?
Benzina + Benzina Benzina 95 Motorina + Motorina GPL
4.82lei


SJ
Simleu Silvaniei
4.69lei


BZ
Gura Dimienii
4.38lei


B
Sector 4
4.66lei


IS
Iasi
4.47lei


IS
Iasi
2.17lei


B
Sector 2
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 00:03   #2863
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Benzina sau motorina ?

plus benzina de la OMV Carrera 100..trece de 50 000 deja si Alto 101
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 00:23   #2864
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by L!V!U View Post
benzina este mai nervoasa, in plus dieselul nusi mai are rostul in zilele de azi (parerea mea) motorina e mai scumpa decat benzina nui mai vad rostul, doar la consum se mai merita dar in rest... laso.dieselul se termina si mai repede daka ii dai blana (ca motor ma refer)e proiectat pentru consum mic si rulaj normal nu sportiv.acum mai nou cu aceste motoare care vinpe piata sunt fenomenale(diesel-urile) nici nu zici ca e motorina da oricum nu se compara cu benzina.
O fi benzina mai nervoasa dar nici cu "tedy" nu imi este rusine.Fiecare imparte(diesel sau otto) isi are rostul lui.Motorina gasesti sa iei la pret mult mai mic decat la pompa,ia vezi benzina se gaseste?Ciuciu.Eu pe masina am motorizare 1.9tdi si nu o menajez deloc,nici pe naiba n-are motorul.Nu degeaba are mai putine rot/min(ture) ca si un benzinar.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 31-07-10, 00:35   #2865
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Benzina sau motorina ?

bitang...dar nu e mai sigur sa iei direct de la pompa? stiu ca tiristii baga euro 4 totusi...pe vremea cand mergeam cu golf1 am luat si de la tractoare motorina..si motorul tinea....dar acum am un golf 3 tdi si nu imi mai permit orice tip de motorina ca e totusi alergata masina si vreau sa o mai pastrez un timp..

PS:motorul diesel are compresie mult mai mare decat unul pe benzina..este normal sa aiba si ture mai putine..motoarele diesel sunt mai grele pentru ca sunt construite din materiale mai rezistente,solide..pentru fortele mari din acestea

Last edited by golf3diesel; 31-07-10 at 00:38.
golf3diesel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -