Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-10, 21:54   #2821
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Da, dar el la jumate de Cp s-ar putea sa te "faca" la semafor pt ca masina lui e mai usoara si are motorul in regula cu revizii la reprezentanta si pe deasupra mai merge si gratis aproape cat biletul la RATB RATC
Vorbim de 525i, chiar daca-i mai vechi, capacitate dubla de cai, asta sa nu mai pomenesc ca-i totusi seria 5, masina bine pusa la punct, mai are rost specificarea ca-i un diesel oarecum standard impotriva unui benzinar ?
Sa fim seriosi...
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 27-07-10 at 21:57.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 12:26   #2822
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu vorbeam serios, voiam sa subliniez faptul ca masina aia noua are revezii la timp si consumabile de calitate pe cand el baga in BMW......plus ca BMW lui nu cred ca mai are toti caii pe sub capota, o parte au mai fugit pe camp la ingrasat si nici nu as fi zis nimic daca nu spunea el la un moment dat ca lasa in urma cu 50m un GTI in stare buna.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 14:45   #2823
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Nu vorbeam serios, voiam sa subliniez faptul ca masina aia noua are revezii la timp si consumabile de calitate pe cand el baga in BMW......plus ca BMW lui nu cred ca mai are toti caii pe sub capota, o parte au mai fugit pe camp la ingrasat si nici nu as fi zis nimic daca nu spunea el la un moment dat ca lasa in urma cu 50m un GTI in stare buna.
eu zic sa nu mai vorbesti in necunostinta de cauza pentru ca din cate ai observat el are filtru sport si toba (cel putin asa se lauda pe alt forum ) deci da ... Gixer, fara suparare omule, dar eu la barcile astea de 525 nu le pot spune chiar masini sport a.i. sa se poata compara cu o motocicleta in toate mintile ei . stiu, o sa spui ca invidia e mare bla bla bla
fasso is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 15:08   #2824
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nici o masina nu se poate compara cu o motocicleta la performante, nu numai 525 care este o masina de duzina, nu una sport.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 15:14   #2825
Lupes

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 20
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Pfffai, e mult.....mie imi arata de multe ori si 0 consumetru instant, in frana de motor cu gazul complet eliberat
Na si ziceati ca 10% consum mediu la BMW 525i e imposibil de mic....HA!
.....pai cand il vad pe asta de 3-4% mai ca imi vine sa ma zgariu pe ochi de ciuda ca el merge aproape gratis ....chiar daca la jumate din Cp
eu nu ma refeream la ala instant
Lupes is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 15:16   #2826
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Nici o masina nu se poate compara cu o motocicleta la performante, nu numai 525 care este o masina de duzina, nu una sport.
stiu asta, insa eu nu am facut decat sa-l citez pe Gixer, care sustinea ca masina lui iti da senzatii de motocicleta. Cu toate ca exista si mici exceptii la ceea ce ai zis tu a3ds . bugatti e cam cel mai concludent exemplu .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 15:30   #2827
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
stiu asta, insa eu nu am facut decat sa-l citez pe Gixer, care sustinea ca masina lui iti da senzatii de motocicleta. Cu toate ca exista si mici exceptii la ceea ce ai zis tu a3ds . bugatti e cam cel mai concludent exemplu .
Eu nu cred ca se pot compara senzatiile (si chiar performantele dinamice sunt aproape identice) de pe o Hayabusa GSX1300R cu cele dintr-un veyron, nu mai vorbesc de preturi, oricine isi poate permite un motor de 100 de cai sh, costa cateva mii de euro. O masina cu performante oarecum echivalente costa sute de mii de euro. Iar senzatia de pe motor este unica.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 15:43   #2828
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu nu cred ca se pot compara senzatiile (si chiar performantele dinamice sunt aproape identice) de pe o Hayabusa GSX1300R cu cele dintr-un veyron, nu mai vorbesc de preturi, oricine isi poate permite un motor de 100 de cai sh, costa cateva mii de euro. O masina cu performante oarecum echivalente costa sute de mii de euro. Iar senzatia de pe motor este unica.
o motocicleta iti da cu totu alte senzatii decat o masina..eu am un MZ ES 250 din 1962 si la 110 kmh te simti ca intr-o masina la cel putin 200 :P deh si casca openface e de vina+ca nu exista parbriz sau carene..

cat despre comparatii masini cu motoare supersport..nu au nici o sansa masinile in general la liniute :P

ca sa fiu ontopic..dieselul iti da senzatia ca trage puternic daca stii intre ce intervale sa o tii..dar una pe benzina are plaja mai larga de exploatat..
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 16:48   #2829
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu nu cred ca se pot compara senzatiile (si chiar performantele dinamice sunt aproape identice) de pe o Hayabusa GSX1300R cu cele dintr-un veyron, nu mai vorbesc de preturi, oricine isi poate permite un motor de 100 de cai sh, costa cateva mii de euro. O masina cu performante oarecum echivalente costa sute de mii de euro. Iar senzatia de pe motor este unica.
Hayabusa nu e un simplu motor, e zeul motocicletelor
on topic : si hayabusa si veyron merg pe benzina, deci benzina
fasso is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 18:21   #2830
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu nu cred ca se pot compara senzatiile (si chiar performantele dinamice sunt aproape identice) de pe o Hayabusa GSX1300R cu cele dintr-un veyron, nu mai vorbesc de preturi, oricine isi poate permite un motor de 100 de cai sh, costa cateva mii de euro. O masina cu performante oarecum echivalente costa sute de mii de euro. Iar senzatia de pe motor este unica.
Si mai ieftin iti iei mai nou motor de peste 100Cp chiar in stare ok......cu 1000-1500E gasesti multe deja. Eu vb cu totul despre altceva si anume despre drift si mers tare pe curbe cu denivelari sau chiar cu pietrish, si mai ales pe ud, unde super-sportul e cam fad.....in conditii de drum rau chiar e o corvoada condusul unui motor de viteza, va spun din proprie experienta.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 19:27   #2831
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

De ce ai merge tare/in drift pe curbe cu denivelari si cu pietris ca nu am inteles? Asta asa, o curiozitate de a mea. Presupun ca o arzi la modu' asta pe drumuri publice, nu pe micul tau domeniu privat. Caz in care esti cam inconstient daca nu mai rau.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 19:55   #2832
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
De ce ai merge tare/in drift pe curbe cu denivelari si cu pietris ca nu am inteles? Asta asa, o curiozitate de a mea. Presupun ca o arzi la modu' asta pe drumuri publice, nu pe micul tau domeniu privat. Caz in care esti cam inconstient daca nu mai rau.
Pai mergeam de-a latu la 45gr pe ploaie 40-50m si cu botul stergem dubla continua cand pe contrasens veneau masini, sau ma bag de-a latu in fata la unul cand am un pic de loc, dupa care ii mai dau si un 100-120 in zona de 50 si n-am lovit pe nimeni(chiar daca am speriat pe multi probabil)......care e problema?
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 20:01   #2833
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Gixer, fara suparare omule, dar eu la barcile astea de 525 nu le pot spune chiar masini sport
E oarecum deranjant la seria 5 sa-i spui ,,barcile astea de 525", in Romania vad ca nu exista pic de respect pentru masinile care merita tot respectul.
In primul rand, nu's masini proiectate sa fie sport si totusi, 8 secunde suta, cred ca-i un rezultat foarte, foate bun pentru categoria sa.
Pentru ca top gear ii la moda, majoritatea-mi explica ce spune Clarckson, imi permit sa vin si eu cu ceva dragut.
https://www.youtube.com/watch?v=DDmz2JMhhhA
Asta-i seria 5, mai bine nu-l puteam nici eu caracteriza, dimpotriva, mi se pare ca s-a exagerat putin, doar putin !
P.S aceeasi poveste la e60 si F10

Last edited by Stage1; 28-07-10 at 20:04.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 21:47   #2834
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

crezi sau nu, mie masinile astea mi se par barci . cu ce crezi ca ma incanta pe mine o masina care consuma o galeata de combustibil la 2 strazi, scoala si mortii din morti cand o "calci" putin mai dur, iar exemplele pot continua . ca performante, mi se par absolut irelevante atata timp cat parerea mea despre aceasta masina nu-i una tocmai buna. asa si s2000-ul are performante nu tocmai de trecut cu vederea si poate multora li se pare "urata" masina, sau poate chiar barca, dar asta nu o incurca cu nimic sa fie masina buna pentru cei care stiu sa o recunoasca . am mai spus si repet, asta e parerea mea personala si astept sa nu-mi sara toti conducatorii/detinatorii de bmw in cap . nu te astepti ca atunci cand iti prezinti masina pe un forum toti sa intre si sa zica "vaaaai ce masina dumnezeiasca", ba din contra, astepti pareri bune / rele, care sa-ti intareasca pasiunea pentru ea . cum probabil si lui gixer si multor altora li se pare civicu' meu nasol, consider ca am dreptul la opinie si eu deasemeni .

Last edited by fasso; 28-07-10 at 21:53.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 21:53   #2835
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
consuma o galeata de combustibil la 2 strazi, scoala si mortii din morti cand o "calci" putin mai dur
Cam asa poate fi caracterizata orice masina sport, asta inseamna ca nu-ti plac masinile sport.
Stage1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -