Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-11, 23:17   #3721
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Randamentul maxim teoretic de 78.5% nu se refera la un motor cu piston ci la un motor diesel TURBO.
Cel aspirat are parca 55 sau 60, oricum nu l-am studiat in scoala pentru ca in industrie sunt ca si inexistente.
100% nu se poate teoretic pentru ca in primul rand trebuie facut un schimb de gaze care consuma energie iar gazele nu vor putea ceda niciodata toata energia, nici cea termica nici cea cinetica. O turbina (nu de supra-alimentare neaparat) are un randament maxim parca de ~59% (posibil sa gresesc), adica atat poate ea valorifica din energia disponibila in fluid, pentru ca gazele trebuie sa contina o energie minima la iesire din turbina.

Eu asa am invatat ca 78.5% e maxim teoretic posibil, si asta cu parti placate cu ceramica (sau alte materiale cu conductivitate termica mica)

E adevarat ca si tata a invatat in scoala ca turatia maxima otto ar fi 14 sau 15.000 rpm

Cu cat motorul e mai mare (dar nu ma refer de la 2l la 3l) randamentul e mai mare.
Acele motoare cu randamente mari nu isi invart singure nimic (pompe alternatoare etc) si functioneaza cu presiuni de supra-alimentare cel putin duble fata de auto actuale.
A si inca ceva - sunt in doi timpi, chestie care e la minte cocsului ca reduce din pierderi.
Acuma nah....si cem mai mare randament al motorului cu piston il are TDC-ul e clar. Turbina cu ciclu dublu adica vaporizare de apa are intre 40 si 70% in functie de turatie parca....am vazut ce-i drept numai pe wiki, deci nu pot spune sigur.

78.5% in cazuri practice ideale, inteleg.

Atunci da, si acuma uita-te la un motor de F1 cum trece de 19mii ....ce-i drept datorita tachetilor pneumatici sau sistemului desmodromic valve control.

Da, sunt in 2T dar cu sistem mixt de schimbare a gazelor adica si cu supape....am mai vazut asa motor la un tasator de pamant.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 10:03   #3722
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai eu d-aia am facut referire la ce a invatat tata - ca e cel putin de 15 ani depasit in realitate.


Eu m-am referit la un flux de gaze si o turbina, nu m-am gandit la cele cu schimbare de faza cu ciclu dublu.
Totusi 70% mi se pare foarte mult si cred ca s-ar fi folosit mai mult in propulsie navala daca se ajungea acolo pentru 10%-15% econonmie la un vapor care ia suta de tone pe zi lejer este foarte foarte mult, nu zic de cele mai mari de atat.
Nu zic ca nu e adevarat.

Obs: cu SUPAPA - adica una/cil (de evacuare)
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 13:06   #3723
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post


Ca sa nu se mai zica de ce "injectat" sunt: consumul la duster pe autostrada mi se pare maricel, ma asteptam sa consume ca un sedan 2.0d sau chiar mai putin.
Chiar daca e inalta si cu aero-dinamica mai proasta, ma asteptam ca asta sa fie compensat de functionarea intr-o zona a randamentului mai buna, a unui motor mai mic dar se pare ca nu e.
ce motor pe Duster?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
cel mai puternic diesel cu care am mers avea 180 cp pe un audi a6 si chiar tragea bine masina, dar tot nu ma atrage...
Uite un filmulet interesant, "VW Passat R36 vs. Audi 3.0 TDI"

https://www.youtube.com/watch?v=e-eMp_Z0Nds

Quote:
Originally Posted by steffan View Post


Edit: 7 lei cea mai ieftina motorina ar fi dezastruos pt noi toti... toate preturile vor sarii in aer
Transportatorii si firmele mari care au camioane, utilaje etc si care mai au in incinta unitatilor, propriile pompe si rezorvoare iau motorina la un pret mai mic fata de peco, inainte erau si unele subventii acum cred ca mai sunt numai pt agricultori.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 13:18   #3724
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
ce motor pe Duster?

Transportatorii si firmele mari care au camioane, utilaje etc si care mai au in incinta unitatilor, propriile pompe si rezorvoare iau motorina la un pret mai mic fata de peco, inainte erau si unele subventii acum cred ca mai sunt numai pt agricultori.
bine, dar tu ca persoana fizica ce faci?
doar ca sa te plimbi, sa te duci la mare sau la munte cu auto personal, mie mi se pare exagerat pretul pe litru, macar daca ar compensa cu ceva, infrastructura, servicii etc. dar pur si simplu jumatate de pret din litru il dai degeaba, pe niste taxe aberante si care nu te ajuta cu nimic.

si sa vezi de acum ce or sa mai faca cei cu benzina, care au 1.5 mpi la logan si ia 11-12 % in bucuresti.
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 15:09   #3725
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

@lord wader: am scris "ca sa nu se mai zica de ce injectat sunt cu diesel" deci era ceva contra Duster diesel
Oricum taxa o vor simtii si ei, iar daca n-o vor simti (cine stie cum), doar cresterea pretului motorinei va fi un pretext suficient pentru cresterea preturilor.
Pe mine deja ma scarbaeste ca in tarisoara noastra preturile sunt total disproportionate fata de puterea de cumparare de la benzina pana la bani (adica dobanzile bancilor)

@turmentatu: N-am auzit de 1.5mpi la logan

@stefan: daca preferi sunetul si turatiile (de care cateodata mi-e si mie dor) asta e, pentru liniaritate incearca altceva decat vag sau bi-turbo.
La alte marci cuplul e sustinut mai mult ca la vag , nu am condus A6 tdi dar la cele mai mici (nu generatia actuala) stiu ca asta e problema ca iti un sut in fund si dupa aia o lasa mai moale.

Last edited by RVL 2000; 08-12-11 at 15:17.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 19:05   #3726
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post


Uite un filmulet interesant, "VW Passat R36 vs. Audi 3.0 TDI"


Transportatorii si firmele mari care au camioane, utilaje etc si care mai au in incinta unitatilor, propriile pompe si rezorvoare iau motorina la un pret mai mic fata de peco, inainte erau si unele subventii acum cred ca mai sunt numai pt agricultori.
filmuletul nu spune absolut nimic. ba chiar arata performantele superioare ale benzinei si iti argumentez si de ce:
-uita-te atent la tinuta de drum a celor 2 masini, si o sa vezi cum se balanseaza passat-ul, cum iese de pe trase, cat de greoi este, fata de a4 care sta perfect pe circuit (aici este o problema de suspensie, cea de la audi fiind mai rigida. sunt sigur ca daca passat-ul avea aceeasi suspensie diferenta era mult mai mare). sa nu mai spun ca circuitul este unul foarte scurt, poate de 2 ori mai scurt ca cel de la Top gear, de aceea distanta pare asa mica.

cat despre transportatori ca nu platesc cat noi pe litru nu conteaza. si motorina pe care o vor lua ei se va scumpii cu un procent destul de mare, deci tot o sa ne omoare cu preturile.


@RVLoate un 320d E90 sau E60 530d/535d (astea mai putin ca nu imi permit taxele impuse de statul roman pt o cilindree asa mare) sa ma faca sa imi schimb orientarea spre diesel.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 08:06   #3727
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
@turmentatu: N-am auzit de 1.5mpi la logan
tastatura e de vina
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 10:37   #3728
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
filmuletul nu spune absolut nimic. ba chiar arata performantele superioare ale benzinei
E adevarat, e clar ca benzina e superioara, dar doar atat? adica doar cu putin e superioara? ma asteptam la mai mult

Quote:
Originally Posted by turmentatu View Post
bine, dar tu ca persoana fizica ce faci?
Eu ca persoana fizica dau un ban (in plus) si tac din gura, ce pot sa fac?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
@lord wader: deci era Duster diesel

si cat e consumul la Duster pe autostrada?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 11:54   #3729
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Un Duster 1.5DCI 110cp pe autostrada consuma intre 7.5 si 8.5
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 14:20   #3730
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
E adevarat, e clar ca benzina e superioara, dar doar atat? adica doar cu putin e superioara? ma asteptam la mai mult

ti-am explicat si de ce diferenta pare doar asa de mica...

referitor la duster, la 1.5 dci 110 cai consumul acela este enorm!!
steffan is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 14:41   #3731
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
-uita-te atent la tinuta de drum a celor 2 masini, si o sa vezi cum se balanseaza passat-ul, cum iese de pe trase, cat de greoi este, fata de a4 care sta perfect pe circuit (aici este o problema de suspensie, cea de la audi fiind mai rigida. sunt sigur ca daca passat-ul avea aceeasi suspensie diferenta era mult mai mare). sa nu mai spun ca circuitul este unul foarte scurt, poate de 2 ori mai scurt ca cel de la Top gear, de aceea distanta pare asa mica.
R36 e o masina orientata spre sportivitate, cum este si Golf R32
A4 avant 3.0 diesel nu ar trebui sa aiba nici o legatura cu sportivitatea
bluey is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 14:56   #3732
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

atunci urmareste clipul ca se vede cu ochiul liber cat de sportiv este r36, ca zici ca e o barca. nu ma intereseaza scopul ei, ci pur si simplu comportamentul ei din imagini. si clar nu am vedenii cand vad cum iese dupa trase si se balanseaza, fata de a4 care sta perfect pe circuit si parca este de neclintit. pana si jason spune ca masina pare mai inchegata si se simte mai usoara! mai concludent ar fi fost ambele sa fie audi a4 dar 3.0 tdi vs 3.2 V6.


abia astept sezonul 2014 din F1 cu noile motoare 1.6 V6 turbo . sunt curios sa vad cum se vor descurca motoristii cu lag-ul
steffan is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 15:05   #3733
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Benzina sau motorina ?

daaa, sau 0.9 turbo , viitoarele de pe logan, nu stiu cum o sa poata soferii sa stapaneasca atatia cai


@bluey: totusi, un 3.0 d sau tdi are in jur de 180 cai, ceea ce nu gasesti pe toate drumurile in trafic. pe autostrada poti face legea cu o motorizare dasta.
vorbesc de realitate, nu de la un caz 1:1000 cand intalnesti nush ce racheta.
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 15:09   #3734
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

alea de pe logan o sa fie bomba=))) o sa te sperii sa vezi ca au ajuns la stage 3 si au 150 cai =)))) sau se vor duce toti "sa mareasca presiunea in turbina" =))
steffan is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 15:15   #3735
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Benzina sau motorina ?

daaa, si ala care ajunge cu el la 60.000 km o sa fie jmecher, o baga imediat la segmentare.

o sa traga untul din motorasele alea.....
turmentatu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -